Najmłodsza zaangażowana w zadanie klasa odnalazła się w nim bardzo szybko i chętnie przeszła do jego realizacji. Rozpoczęła od nazywania, wymyślania historii i rozwiązywania przedstawionych problemów na obrazkach. Ilustracje przybrały formę komiksu, a pokazywały osoby dorosłe w różnych sytuacjach z wyraźnie zaznaczoną mimiką twarzy, co dodatkowo pozwoliło na nazywanie towarzyszących im emocji. Najlepszą jednak zabawą okazało się samodzielne wykonanie komiksu. Zadanie po raz kolejny udowodniło, że dzieci świetnie potrafią ze sobą współpracować, wymieniać się informacjami i przy okazji doskonale bawić.
W klasach starszych zadanie zostało zrealizowane podczas lekcji z wychowawcą. W klasie IV a zajęcia rozpoczęto od rozmowy na temat emocji i tego jak sobie z nimi radzić oraz od prezentacji przykładowych komiksów. Uczniowie wymienili cechy komiksu, a wychowawczyni wskazała na różnice między komiksem, a powieścią. Wiedza ta była uczniom potrzebna przede wszystkim do tego, by stworzyć własny komiks. Nauczycielka podzieliła klasę na grupy i każda z nich stworzyła własną pracę, opierając się na już poznanym wcześniej komiksie, opowiadającym o przygodach Kajka i Kokosza. Uczniowie, odnosząc się do informacji podanych na temat emocji, stworzyli własne prace, które były nie tylko kolorowe, ale też każdy uczeń mógł się dodatkowo czegoś nauczyć, np. jak sobie radzić z emocjami w danej sytuacji. Największe korzyści, jakie uczniowie wynieśli z tych zajęć to przede wszystkim integracja klasy i współpraca. Korzyścią z pewnością było też ćwiczenie logicznego myślenia.
Klasa VII a rozpoczęła zajęcia od „burzy mózgów” wymieniając jak najwięcej cech komiksu:
- jak wygląda, jakie różnice występują między komiksem a książką,
- co jest przedstawiane w komiksach, jakie treści są omawiane,
- jakie problemy poruszają,
- w jaki sposób prezentowane są emocje na rysunkach,
- dlaczego dymki z wypowiedziami mają różny kształt,
Po podziale na grupy uczniowie przystąpili do rysowania komiksów. Wychowawczyni omówiła z uczniami pomysły na komiksy, starała się nakierować wychowanków na dobre rozwiązanie postawionego przed uczniami problemu.
Wzięcie udziału w projekcie pozwoliło uczniom rozwinąć kreatywne myślenie. Wykorzystując łatwą formę przekazu jaką jest komiks, uczniowie potrafili opisywać trudne sytuacje i rozmawiać o nich. Wychowawca Pani Dorota Malon zauważyła, że niektóre grupy bardzo emocjonalnie podeszły do tworzenia projektu. Grupy często rysowały komiksy, przedstawiając ich własny problem wzięty z życia codziennego, co pozwoliło na lepsze poznanie zespołu klasowego.
Dziękuję nauczycielom za wspaniałą i efektywną współpracę. Czerniccy nauczyciele są niezwykle kreatywni!
W maju o kreatywności będziemy mogli powiedzieć jeszcze więcej, ponieważ pojawi się wiele twórczych zadań dla naszej zdolnej młodzieży, która nie boi się żadnych wyzwań! Działamy!
Koordynatorka projektu
Kamila Dobrowolska