• Szkoła Myślenia Pozytywnego Grudzień 2021

          • Temat przewodni skupił się wokół budowania dobrych relacji w smacznych okolicznościach. Jakże mogło być inaczej, skoro grudzień najbardziej kojarzy się dzieciom ze świętami, prezentami i ciasteczkami!

            W tym miesiącu skupiliśmy się na relacjach – z innymi i z samym sobą. Jak dbamy o siebie poprzez to, co jemy oraz jak oddziałujemy na innych. Całość zadania okraszona została świątecznymi zapachami i smakami. Szkoła niczym fabryka elfów skupiła się na przygotowaniu dzieci do obdarowywania nie tylko prezentami, ale i dobrym słowem.

            W zadaniu wzięły udział klasy I b, II b, II a oraz dzieci uczęszczające na zajęcia do koła regionalnego. Nad realizacją zadania czuwały Panie Bożena Papierok, Katarzyna Mandrysz, Kamila Dobrowolska, Iwona Kwiatoń, a także zaproszony gość Pani Małgorzata Boczek.

            Klasa I b uczestniczyła w warsztatach  kulinarnych świąteczno- integracyjnych zorganizowanych przez wychowawcę. Dzieci kochają Boże Narodzenie, ale warzywa już niekoniecznie. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Sposobem na niejadka okazał się Mikołaj ze świeżych  warzyw. Przy okazji porozmawialiśmy o tym, jak zdrowe odżywianie przekłada się na nasze samopoczucie i sprawność fizyczną. 

            W kuchni śląskiej za to zapachniało świętami dzięki Pani Iwonie Kwiatoń i Pani Małgorzacie Boczek. Wszystkie dzieci ochoczo i z pełnym zaangażowaniem przygotowywały ciasto, by następnie je rozwałkować i foremkami nadać mu odpowiedni kształt. Następnie ciasteczka zostały upieczone, a dookoła rozchodził się niezmiernie apetyczny zapach. Na tym praca się jednak nie zakończyła, pozostało bowiem udekorowanie ciasteczek według fantazji dzieci mając do dyspozycji kolorowe posypki, czekoladową polewę i lukier.
            Kiedy wszystko było już gotowe nadszedł czas na poczęstunek. Ładnie nakryty stół, pyszna herbata i oczywiście nasze wypieki umilały czas zajęć regionalnych.

            Święta to czas radości. Najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych to spędzić wspólne chwile w rodzinnej atmosferze. Klasa II b swoje przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia rozpoczęła od wspólnego spotkania z Mikołajem. Był czas na rozmowy o zwyczajach i tradycjach, a także o wymarzonych prezentach. Okazją do wspólnego przygotowania świąt było wspólne pieczenie ciasteczek oraz ich dekorowanie. Był to czas radości i opowieści jak to w domu bywa przed świętami. Wspólnie też  kolędowaliśmy w czasie pracy. Dużą radość sprawiły dzieciom zajęcia plastyczne podczas których wykonywaliśmy ozdoby choinkowe, które mogły zawisnąć na choince. Podczas zajęć poznaliśmy historię drzewka świątecznego. Czas przygotowań był dla nas niezwykle radosny gdyż mogliśmy go spędzić razem wspólnie dzieląc się swoimi opowieściami.

            To jednak nie wszystko co działo się w naszej szkole. Wzięliśmy udział w Jarmarku bożonarodzeniowym, gdzie występy taneczne i wokalne mogła podziwiać lokalna społeczność, przygotowaliśmy Jasełka, które były wielkim wyzwaniem, gdyż co chwilę, któraś klasa przechodziła w tryb nauki zdalnej. Odbył się także turniej mikołajkowo – barbórkowy  w odbijaniu oburącz piłki siatkowej. Zdążyliśmy też zorganizować klasowe wigilijki. Bardzo cieszył ten świąteczno-szkolny zwyczaj, oprócz wręczania prezentów, płynęły z ust dzieci życzenia, wypowiadane z uśmiechem i ogromną radością. Grudzień w szkole był trudny, ale za sprawą nauczycieli, którzy wkładają w swoją pracę wiele serca, każdy uczeń mógł poczuć prawdziwą magię Świąt i z pewnością nie tylko w klasach wybranych do realizacji zadania, ale w całej naszej placówce.

          • Podsumowanie zbiórki karmy

          • Jak co roku w naszej szkole zorganizowana została zbiórka środków i karmy dla zwierząt z fundacji „Jestem głosem tych, co nie mówią". Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom i rodzicom za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną. Przekazana karma napełni brzuszki naszym czworonożnym przyjaciołom. Z zebranej ilości zwierzaki na pewno będą miały świąteczną ucztę.  W imieniu podopiecznych fundacji podziękowania złożyła nam pani Justyna Ostrzołek – Prezes Zarządu.

            I o to chodzi - by być WIELKIM i pomagać MAŁYM.

          • „Bajki odziedziczone"

          • W grudniu wychowawcy klas pierwszych i trzecich zorganizowali dzieciom po raz kolejny wspólne czytanie bajek. Dzięki uczestnictwie w projekcie Bajki odziedziczone", realizowanym przez Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz uczniowie otrzymali w pakiecie książkę z bajkami napisanymi przez młodzież z Czernicy i okolic. Utwory nawiązujące do ich miejsca pochodzenia, tradycji i kultury cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Wspólne czytanie bajek było także wspaniałą okazją, by razem spędzić czas przy miłej lekturze.

          • Podziękowania za udział w akcji Szlachetna Paczka

          • Kochani!

            12 grudnia, jako społeczność szkolna, staliśmy się częścią Weekendu Cudów.

            Dzięki Waszym wielkim sercom, udało się nam zabezpieczyć wszystkie potrzeby wybranej „Paczkowej Rodziny”.

            Niemałym wyzwaniem była organizacja zakupu wanny, ale i z tym poradziliśmy sobie znakomicie. Z relacji przekazanej przez Wolontariuszy dowiedzieliśmy się, że podczas odpakowywania prezentów, popłynęło wiele łez szczęścia…

            W imieniu obdarowanej Rodziny, składamy szczere podziękowania.

            Dzięki Wam – dla nich świat się zmienił.

            Składamy szczególne wyrazy wdzięczności wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji akcji, jak i zbiórki potrzebnych rzeczy. Wielkie słowa podziękowania, za użyczenie samochodu w celu dostarczenia paczek do magazynu. A potrzebny był bardzo duży bus...

            W załączeniu fotorelacja.

          • Gminny Jarmark Świąteczny

          • W niedzielę, w parku przy pałacu w Czernicy, odbył się Gminny Jarmark Świąteczny. Miejsce, odwiedził w tym dniu Święty Mikołaj. Przed Pałacem von Rothów, można było zaopatrzyć się w oryginalne dekoracje i upominki a także spróbować bożonarodzeniowych przysmaków.

            W to piękne i mroźne popołudnie, na terenie pałacu, naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie z koła wokalnego i koła tanecznego.

          • Z patronem za pan brat!

          • Jak co roku nasza szkoła 6.12 rozpoczęła Tydzień z Patronem Szkoły. Korytarz szkolny zamienił się w piękny Mural im. Henryka Mikołaja Góreckiego, który po krótkim czasie zapełnił się pracami. Każda klasa przypominała sobie informacje o życiu i twórczości naszego patrona, przedstawionych w formie interaktywnej książki, następnie dla uczniów klas 1-3 czekało zadanie, w którym przedstawić mieli obrazek odnoszący się do słów hymnu szkolnego. Dla klas 4-7 przygotowane było nieco trudniejsze zadanie, a mianowicie mieli napisać list do patrona szkoły, w którym opowiedzą trochę o sobie i swoich pasjach. Nasi uczniowie poradzili sobie z nim śpiewająco, rozwijając przy tym swoją kreatywność. Jednak płynęła z tego zadania jeszcze jedna korzyść, a mianowicie możliwość lepszego poznania kolegów i koleżanek ze swojej klasy.

            Grażyna Musiolik, Kamila Dobrowolska, Martyna Skorupa

          • Szkolny Mikołajkowo - Barbórkowy Turniej

          • Szkolny Mikołajkowo - Barbórkowy Turniej Odbić Sposobem Oburącz Górnym w Piłce Siatkowej - klasy IV-VI

            Dnia 6.12.2021 na sali gimnastycznej został rozegrany szkolny turniej odbić sposobem oburącz górnym. Zawody przebiegały w radosnym sportowym nastroju zgodnie z duchem rywalizacji „fair play”. Wśród dziewczyn zwyciężyła Anna Steuer z klasy VI, drugie miejsce zajęła Lena Kachniarz z klasy IVb, natomiast trzecie miejsce zdobyła Julia Jeszka również z klasy IVb. Tuż za podium zawody zakończyła Tatiana Gadaj.

            W zawodach chłopców mistrzem szkoły został Kamil Mojżesz z klasy Va. Tuż za nim uplasował się Wojciech Sopa również z Va. Skład podium uzupełnił Daniel Liszka z klasy IV, a w zawodach wystartowali również: Piotr Szczyrba, Tomasz Skowronek, Bartosz Magiera, Jan Pytlik, Marcin Biskup, Sebastian Knura, Adam Kopiec i Franciszek Pytlik.

            Wszystkim zawodnikom gratulujemy!

            S.Skupień

          • Wyjątkowy gość

          • 6 grudnia w naszej szkole mieliśmy okazję przywitać wyjątkowego gościa, a mianowicie świętego Mikołaja. Przybył on z dalekiej Laponii na specjalne zaproszenie pani Moniki Kareckiej. Przez cały pobyt towarzyszyli mu pomocnicy, którzy mówili wierszyki z okazji odwiedzin tak znakomitego gościa. Oczywiście nie pojawił on się bez niczego, dla grzecznych dzieci przewidziane były prezenty w postaci kalendarzy adwentowych, jednak w naszej szkole mamy same grzeczne dzieci, więc wszyscy otrzymali słodkie upominki.

          • Wizyta Św. Mikołaja w klasie I B

          • Poniedziałek… szóstego grudnia… długo wyczekiwany dzień, w którym dzieci jak zaczarowane same szybko wstały i bez żadnego ociągania pojawiły się w szkole. Każde dziecko cały rok ciężko pracowało na to aby właśnie w tym dniu spotkać Świętego Mikołaja i móc odebrać od Niego podarunek.

            Od samego rana dzieci podekscytowane wyczekiwały Świętego nasłuchując radosnego okrzyku „ho, ho, ho!” i odgłosów dzwonków sań.

            Za każdym razem, gdy tylko otwierały się drzwi od sali wszystkie dzieci aż zatrzymywały oddech z wrażenia. Aż w końcu rozległo się mocne pukanie do drzwi, te uchyliły się a w progu stanął On… Święty Mikołaj!

            Gdy zasiadł wygodnie na krześle nastała cisza. Dzieci przywitały gościa i nastąpił długo wyczekiwany moment… wręczania prezentów. Mikołaj niczym gwiazdor dzielnie pozował do zdjęć. W ramach podziękowania za przybycie i otrzymane podarunki dzieci zaśpiewały dla Świętego Mikołaja  radosną piosenkę.

            Atmosfera spotkania była magiczna. Każdy w tym dniu został obdarowany prezentem. Gdy tylko nasz gość się z nami pożegnał szeleszczące paczki w rękach dzieci zostały otworzone. Bardzo się cieszyły z  prezentów, które otrzymały. Wracając do domu z wypiekami na twarzy opowiadały swym Rodzicom o spotkaniu jakie miało miejsce w szkole.

            „Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i za radość jaką podarowałeś naszym pierwszakom. Do zobaczenia za rok!”.

            Bożena Papierok

          • Podsumowanie zbiórki nakrętek

          • Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny aktywnie uczestniczyli w akcji zbierania nakrętek. Udało się uzbierać ich całkiem sporo. Zostały one przekazane rodzinie Tymka. Serdecznie dziękujemy wszystkim zbieraczom za udział w akcji charytatywnej. Znowu okazaliście serce i wkręciliście się w pomaganie. Największą ilość nakrętek przekazali:

             

            Paulina P. z kl. I a (44,2kg),

            Mikołaj D. z kl. III a ( 43 kg),

            Dawid K. z kl. IV b (40 kg),

            Hanna O. z kl. IV b (21 kg),

            Mateusz M. z kl. V a (19 kg).

          • Budowanie dobrych relacji w smacznych okolicznościach

          •  logo light

            GRUDZIEŃ 2021

             

            Temat przewodni: Budowanie dobrych relacji w smacznych okolicznościach #nietylkoodświęta

            W tym miesiącu skupimy się na relacjach – z innymi i z samym sobą. Jak dbamy o siebie poprzez to, co jemy oraz jak oddziałujemy na innych. Całość zadania okraszona świątecznymi zapachami i smakami.

            PS. Pamiętajcie, zdrowe smakołyki mogą być też dobrym prezentem świątecznym 😉

          • Szkoła Myślenia Pozytywnego – dzieje się!

          • Drugi miesiąc działań w ramach projektu Szkoła Myślenie Pozytywnego już za nami. W listopadzie zgodnie z zapowiedziami uczniowie realizowali treści wybierając zadanie drugie pt.: „Samorozwój przez sztukę”. Zajęcia zostały przeprowadzone przez nauczycielki: Iwonę Kwiatoń, Monikę Karecką, Ewę Gembalczyk i Kamilę Dobrowolską, które zmobilizowały uczniów do wspólnego działania i samorozwoju!

            Klasa 1a wykonała kalendarze adwentowe. Były to warsztaty pełne radości i emocji. Dzieci cieszą się z nadejścia Świąt Bożego Narodzenia. Z wielkim zaangażowaniem wykonywały swoje zadania. Ich wyobraźnia i pomysłowość jest bezcenna. Zajęcia wzmocniły nasze relacje i poczucie umiejętności. Każdy czuł się doceniony poprzez pochwałę i radość z wykonania swojego dzieła.

            Klasa III a pracowała w grupach wykonując zadania plastyczne, korzystając z szablonów otrzymanych w paczce od organizatorów projektu. Uczniowie wysłuchali opowiadania pt. „Samorozwój przez sztukę”, chętnie odpowiadali na pytania.

            W klasie II a uczniowie pracowali indywidulanie i w grupach. Oceniali wzajemnie swoje prace, mówili kolegom, co im się nie podoba i w jaki sposób, by coś zmienili. Prace plastyczne były niezwykle twórczo wykonane.

            Klasy IV zrobiły płaskorzeźbę z własnych butów. To zadanie utrwaliło podział kolorów na podstawowe i pochodne oraz ciepłe i zimne. Uczniom zostało przypomniane pojęcie reliefu i wprowadzone pojęcie happeningu.

            Klasy V pracowały indywidualnie. Uczniowie, doskonaląc pojęcie gamy barwnej, stworzyli portrety prezentujące różne emocje.

            Uczniowie klas VII pracowali indywidualne. Wykonali pracę przestrzenną nawiązującą do nurtu formistów. Sztuka XIX i XX wieku pozwala na wyrażanie swoich emocji, poszukiwanie siebie, własnego ja i sposobu na przekazanie swojej ekspresji odbiorcy w dowolny sposób. Uczniowie oglądając obrazy formistów opowiadali co widzą i jakie to budzi w nich emocje, jak się czują patrząc na to dzieło.

            Realizacja zadania odbywała się na lekcjach plastyki i techniki łącząc treści programowe z samorozwojem przez sztukę. Sztuka sama w sobie ma wpływ na rozwój młodego człowieka. Dostarcza bodźców, inspiruje i pozwala wyrażać własne emocje w procesie twórczym. Pokazała również, że nie zawsze wszystko jesteśmy w stanie wykonać sami. Czasem współpraca pozwala osiągać lepsze efekty. Zabawa kształtowała również postawę szacunku i tolerancji dla działania innych. Atmosfera panująca podczas zajęć pozwoliła na wzajemną wymianę odczuwanych emocji. Niekiedy wykonanie pracy było dla uczniów ćwiczeniem cierpliwości. Oprócz tego zadanie pokazało, że świat nie zawsze jest taki, jak wygląda na pierwszy rzut oka. Nie zawsze plan, który założymy jest możliwy do realizacji. Czasem trzeba zmienić myślenie, co nie oznacza, że efekty będą pracy będą gorsze.

            Jak widzicie szkoła w Czernicy ma bardzo POZYTYWNYCH nauczycieli i mogę Was drodzy czytelnicy zapewnić, że grudzień w naszej placówce będzie równie niezwykły i pomysłowy.

            Koordynatorka

            Kamila Dobrowolska

          • Szlachetna Paczka

          • Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w zbiórkę potrzebnych rzeczy w celu przygotowania Szlachetnej Paczki.

            Produkty żywnościowe, środki czystości oraz artykuły higieniczne dla dziecka (mydła, kremy i żele "Bambino", "Silan" - biały, proszek "E"), składać możecie u wychowawców klasowych.

            Zbiórka potrwa do 8.12.2021

            Dobro wraca!

            Dziękujemy!

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41,
        44-282 Czernica
        Poland
      • mgr Iwona Witek,
        wicedyrektor:
        mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych :
        Aleksandra Cnota-Mikołajec
        adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych