• Zabawy andrzejkowe

          • Koniec listopada to czas organizowania zabaw połączonych z wróżbami i przepowiedniami. SU naszej szkoły podtrzymując tradycje, zaprosił chętnych uczniów na andrzejki do świetlicy, która zmieniła się w "Salę Wróżb". Ze względów bezpieczeństwa na każdej przerwie mogła wziąć udział w magicznej zabawie tylko jedna klasa. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały i o to właśnie chodziło :)

            Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Należy jednak pamiętać, że wróżba to zabawa i traktować ją trzeba z przymrużeniem oka.

          • Klasowe andrzejki w VII c

          • ,,Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, … wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych”. Uczniowie kl. VIIc postanowili się wspólnie zabawić. Wróżby i zabawy przygotowało kilka dziewcząt, a koledzy i koleżanki wspólnie na wesoło wzięli w nich udział. Nad ich przebiegiem czuwała wychowawczyni. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.

          • Powrót na lodowisko w Pszowie

          • 29.11.2021 r. już od godziny 8.00 rano uczniowie klas IV – VII naszej szkoły wzięli udział w wycieczce na lodowisko do Pszowa. Dla niektórych była to pierwsza w życiu przygoda z łyżwami. Jednak zdecydowana większość 42-osobowej grupy świetnie radziła sobie na lodzie. Również wychowawcy aktywnie spędzili czas jeżdżąc z podopiecznymi.

            Godzinne szaleństwo na lodowej tafli dało się wszystkim we znaki. Zmęczeni i lekko posiniaczeni, ale uśmiechnięci, uczniowie wrócili do domu.

            Wyjazd został dofinansowany przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Olimp”.

          • Spektakl papierowy w Zameczku

          • 26 listopada klasy 1a, 1b i 3a miały okazję zobaczyć bardzo ciekawy spektakl papierowy na byfyju na podstawie najnowszej publikacji ,,Bajki Odziedziczone" reż. Katarzyny Chwałek - Bednarczyk i Patrycji Tomiczek w Ośrodku Kultury Zameczek w Czernicy.

          • Pasowanie na czytelnika

          • 23 i 24 listopada w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych.

            Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Dzieci zapoznały się również z regulaminem obowiązującym w bibliotece, dowiedziały się, jak należy dbać o książki i  jak z nich korzystać. Odgadywały  także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu uczestnicy  złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą czytać i szanować książki. Dzieci oprócz pamiątkowych dyplomów, otrzymały  wyprawkę czytelniczą, w skład której wchodziły:

            • Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
            • „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;
            • Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

            Wyprawki czytelnicze uczniowie otrzymali w ramach projektu Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”, który został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Kampania „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka” ma charakter ogólnopolski i realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

            Nowi czytelnicy opuścili bibliotekę zadowoleni i pełni wrażeń, obiecując, że będą często ją odwiedzać!

          • Wieczór filmowy w szkole

          • Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego 19 listopada odbył się w naszej szkole wieczór filmowy dla uczniów klas młodszych. Frekwencja dopisała:)

            O godzinie 18.00 sale lekcyjne wypełniły się podekscytowanymi dzieciakami. Kiedy już wszyscy zajęli miejsca na materacach i otulili się kocami, rozpoczął się nasz szkolny maraton filmowy. Wieczór był bardzo udany, wszyscy byli zadowoleni i uśmiechnięci!

            Podziękowania należą się organizatorom – Samorządowi Uczniowskiemu i wychowawcom klas, a także rodzicom, którzy przywieźli i odebrali dzieci ze szkoły.

          • Życzliwość w paski

          • 19 listopada obchodziliśmy w naszej szkle Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Wychowawcy klas przeprowadzili krótką lekcję na temat tego, czym ta życzliwość jest i jakie niesie ze sobą korzyści. Następnie uczniowie przygotowywali drzewo, które ozdobili listkami, na których znajdowały się życzliwe słowa. W ten dzień również nasza szkoła zamieniła się w paskowe szaleństwo. Uczniowie i nauczyciele założyli paskowe ubrania, aby wspólnie świętować tę okazję. Nie zabrakło również odrobiny słodkości. Rada Rodziców ufundowała słodkie wafelki i przypinki z uśmiechniętą buźką, które dumnie zdobiły naszych uczniów, ale również nauczycieli.

          • Podziękowanie za udział w akcji charytatywnej

          • Co roku nasza szkoła bierze udział w różnych akcjach charytatywnych, w które angażują się zarówno dzieci, jak i ich rodzice. W październiku zbieraliśmy chusty dla Fundacji „OKO W OKO Z RAKIEM” dla osób po chemioterapii. Akcja zakończyła się sukcesem.

            Zebraliśmy wiele pięknych chust.

            Dziękujemy darczyńcom :)

            Główne cele fundacji to między innymi:

            ♥ Promocja zdrowego odżywiania w trakcie i po chorobie onkologicznej
            ♥ Profilaktyka nowotworowa
            ♥ Promocja zdrowego stylu życia
            ♥ Wsparcie osób z chorobą nowotworową i ich rodzin

            Eugenia Boczek
            Monika Dudzik

          • Szkoła Myślenia Pozytywnego

          • Pora na zadanie listopadowe, którego tematem przewodnim jest „Samorozwój przez sztukę”. W tym miesiącu skoncentrujemy się na tym, jakie znaczenie mają dla naszej kondycji psychicznej wszelkie działania o charakterze artystycznym. Zajęcia w wybranych klasach będą prowadzone przez Panią Iwonę Kwiatoń, Monikę Karecką, Ewę Gembalczyk. Zapraszamy do wspólnego działania i samorozwoju!

            Koordynatorka
            Kamila Dobrowolska

          • „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy!” – obchody Narodowego Święta Niepodległości

          • Narodowe Święto Niepodległości było w tym roku obchodzone nieco inaczej. W związku z tym, iż klasy starsze miały nauczanie zdalne, to obchody tak ważnego dla Polaków święta miały miejsce również na odległość.

            Zarówno klasy młodsze, jak i starsze wysłuchały krótkiego nagrania, na którym nasi uczniowie podali najważniejsze informacje związane z 11 listopada. Następnie klasy indywidualnie wykonywały różnorakie zadania, prace plastyczne związane z tym świętem. Klasy starsze skupiły się na zadaniach interaktywnych. Były quizy i krzyżówki związane z Polską i naszymi narodowymi symbolami.

            O godzinie 11.11 wszyscy zjednoczyliśmy się jako naród, by wspólnie wyśpiewać „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy!”.

            Musimy pamiętać o tym, że historia tworzy się też dziś.

            I to od nas - młodego pokolenia zależy, jaką historię Polski zbudujemy.

          • Uczniowie pamiętają...

          • W dniu 10.11.2021 r. uczniowie naszej szkoły uroczyście złożyli wieniec i zapalili znicz pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Czernicy. Chcieliśmy w ten sposób upamiętnić Narodowe Święto Niepodległości i wyrazić szacunek wobec wszystkich, którzy walczyli o wolność naszego kraju.

            Monika Dudzik

          • 11.11.2021 r. ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • Uczniowie klasy VII c wraz z wychowawczynią postanowili podczas lekcji wychowawczej uczcić zbliżające się Święto Niepodległości udali się pod pomnik i na parafialny cmentarz.

            Po 123 latach zaborów Polacy odzyskali wolność. Na czele wojsk polskich stał ówczesny marszałek Józef Piłsudski.

            Uczniowie minutą ciszy uczcili pamięć poległych podczas wojen i powstań śląskich oddając im w ten sposób hołd i szacunek. Pogadanka na temat rozbiorów, I i II wojny światowej, powstań śląskich wpływająca na rozwój postawy patriotycznej uświadomiła młodzieży, że nawet na naszych ziemiach żyli ludzie, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.

            Zenobia Mrozek

          • Warsztaty karmnikowe

          • We wtorek 08.11.2021 r., odbyły się w naszej szkole warsztaty karmnikowe, zorganizowane we współpracy z wczesnoszkolni.pl. Warsztaty karmnikowe to niecodzienna okazja do stworzenia przez dzieci niepowtarzalnego karmnika dla ptaków.

            Zajęcia podzielone były na trzy części – część edukacyjną, praktyczną i artystyczną. Podczas części pierwszej uczniowie dowiedzieli się, dlaczego warto dokarmiać ptaki, w jakich miesiącach jest to robić najlepiej i co należy wkładać do karmnika, a czego nie powinno się wkładać wcale. W części praktycznej za pomocą wkrętów i śrubokrętów samodzielnie skręcali drewniane karmniki, a następnie przeszli do części artystycznej, gdzie pomalowali je według własne uznania. Każdy uczestnik wykonał i zabrał do domu jeden karmnik wyposażony w uchwyt do zawieszenia na drzewie oraz haczyk do podwieszenia dodatkowej karmy. Teraz możemy zaprosić na swoje podwórka ptasie rodziny.

            Kamila Dobrowolska

          • Radość czerpana z czasu razem

          • Gry planszowe, stolikowe, zręcznościowe zagościły w klasie I a na szkolnych ławkach. Dzieci świetnie się bawiły, poznały nowe gry i sprawdzały swoje umiejętności współpracując z kolegami i koleżankami. A wszystko w oparciu o szacunek i relacje. Świat gier jest niezwykły i niesamowity jak umysły naszych uczniów. To była fajna lekcja, taka nietypowa, pełna emocji i śmiechu. Znowu jesteśmy razem!

          • Wycieczka klasowa do Muzeum Śląskiego w Katowicach i Parku Wodnego w Tychach.

          • 3.11.2021 r. uczniowie klas siódmych pojechali na długo wyczekiwaną wycieczkę. Tym razem wspólnie z wychowawcami wybrali Muzeum Śląskie w Katowicach i cudowny nowoczesny AQA Park w Tychach. Po przyjeździe Pan przewodnik zabrał nas na spacer po mieście, które obecnie zmienia się nie do poznania. Poszliśmy więc do zabytkowego Kościoła Mariackiego, gdzie podziwialiśmy sztukę autorstwa Józefa Unierzyskiego, zięcia Jana Matejki oraz piękne witraże znanych artystów. Następnie poszliśmy pod Pomnik Powstańców Śląskich i obejrzeliśmy pomnik Józefa Ziętka. Potem udaliśmy się pod Spodek, który przypomina latający talerz i podziwialiśmy nowoczesne Centrum biznesowe i NOSPR. Kolejnym punktem była wizyta w muzeum. Tam wraz z przewodnikami podziwialiśmy piękno prac różnych artystów. Trasa którą szliśmy nazwano „Szkolną rajzą” i przedstawiała czasy, w których żyli nasi dziadkowie i pradziadkowie. To była prawdziwa „żywa” lekcja historii, która na długo zostanie nam w pamięci.

            Drugim punktem naszej wycieczki był relaks, którego doświadczaliśmy w nowo otwartym Parku Wodnym w Tychach. Zjeżdżalnie, rwąca, rzeka, fale morskie, kąpiel wodna w ciepłej wodzie, jacuzzi dostarczyły wszystkim niezapomnianych chwil. Dosłownie i w przenośni przeżywaliśmy chwile radości i szczęścia. Podczas tych zabaw mogliśmy jeszcze lepiej się poznać i nacieszyć wspólnie wreszcie spędzanym czasem.

            Do domu wracaliśmy po całym dniu ciekawych doświadczeń, pełni przeżyć i fantastycznych pozytywnych emocji.

            Dziękujemy naszym nauczycielom paniom: Aleksandrze Niesobskiej, Martynie Skorupie, Beacie Wawoczny-Kloc, Dorocie Malon za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem i opieką w chwilach potrzeby.

            Kierownik wycieczki

            Zenobia Mrozek

          • Harmonogram zebrań wychowawców z rodzicami – listopad 2021r.

          • 29.11.2021r. godz. 17.00 - klasy I – III

            Klasa Ia – sala 1

            Klasa Ib – sala 2

            Klasa IIa – sala 3

            Klasa IIb – sala 4

            Klasa IIIa – sala 7

            Klasa IIIb – sala 6


            30.11.2021r. godz. 17.00 - klasy IV – VII

            Klasa IVa – sala 10

            Klasa IVb – sala 12

            Klasa Va – sala 4

            Klasa Vb – sala 8

            Klasa VI – sala 6

            Klasa VIIa – sala 7

            Klasa VIIb – sala 11

            Klasa VIIc – sala 5

             

            30.11.2021r. w godz. 16.00 – 17.00 nauczyciele poszczególnych przedmiotów będą dostępni do rozmów indywidualnych.

          • Wycieczka do Chlebowej Chaty

          • W piątek 29 października klasa IV a oraz uczniowie z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w ramach koła regionalnego pojechali na wycieczkę do Chlebowej Chaty w Górkach Małych. Wszyscy czym prędzej udali się do autokaru, by za około godzinę dotrzeć na miejsce.

            Chlebowa Chata już na wstępie robiła niesamowite wrażenie.

            Na początku weszliśmy do przytulnej izby, gdzie przy piecu opalanym drewnem posłuchać o tym, jak dawniej wyglądało życie. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób ludzie brali kąpiel, czy jak oświetlali pomieszczenia. Gospodyni wyjaśniła nam także, gdzie dawniej spano i w jaki sposób należało każdego ułożyć do snu, by wszyscy się pomieścili.

            Następnie mieliśmy okazję popatrzeć jak robi się swojskie masło. Po teorii przyszedł czas na praktykę. Każdy z nas mógł samodzielnie spróbować ubijanie, by wreszcie zobaczyć swoje dzieło – smaczne, żółte masełko. Kolejnym punktem naszej wycieczki było formowanie podpłomyków. Mogliśmy sami zrobić swój własny wyrób, by następnie po upieczeniu w piecu – zjeść ze smakiem. Dodatkowo dostaliśmy to nasze wcześniej wyrobione masło. Gospodyni poczęstowała nas także kawą zbożową, miodem czy smalcem. Z pełnymi brzuchami wyruszyliśmy do stodoły, gdzie dowiedzieliśmy się wielu informacji na temat środków transportu. Pokazano nam także jak wyglądała dawniej praca na roli i jakich trzeba było do tego sprzętów.

            Ostatnim punktem naszej wycieczki było spotkanie z panią, która w ciekawy sposób opowiedziała nam, jak to pszczoły produkują miód. Na koniec zakupiliśmy też pamiątki. 

             Zmęczeni, ale zadowoleni i najedzeni wróciliśmy wieczorem do domu. 

             

            M. Drąg

            I. Kwiatoń 

          • Dobre zmiany w szkole

          • Zadanie październikowe w ramach projektu „Szkoły Pozytywnego Myślenia” zostało ukończone i zaliczone na 100 % dzięki zaangażowaniu nauczycieli:  Pani Moniki Dudzik, Pani Joanny Biskup i Pani Kamili Dobrowolskiej. W tym miesiącu uczniowie skoncentrowali się na poszukiwaniu swoich mocnych stron. Często niska motywacja i energia do działań edukacyjnych jest obniżana przez niskie poczucie własnej wartości u naszych uczniów i uczennic. Nauczyciele zaproponowali uczniom opracowanie sylwetek znanych (aktualnie i historycznie) Polek i Polaków. Zadaniem uczniów było między innymi wypisanie mocnych stron sławnych bohaterów narodowych (również w oparciu o źródła historyczne), a następnie określenie, jakie oni sami mają mocne strony, co ich wyróżnia i co może sprawić, że w przyszłości, to oni będą mieli poczucie osiągniętego sukcesu. Uczniowie klasy VII a, i V b wybrali postać Marii Skłodowskiej - Curie, opisali jej życie, przebieg  kariery naukowej i cechy charakteru, które zadecydowały o jej sukcesie. Pracowali indywidualnie oraz grupowo. Wykonali plakaty, referaty, prezentacje oraz album. Nie mieli żadnych problemów z określeniem swoich mocnych stron. W klasie II a uczniowie chętnie zaangażowali się w stworzenie mapy wizyjnej „Być jak…”, gdzie prezentowali swoje wyobrażenia na temat wykonywanego zawodu w przyszłości. Wybór potrafili z łatwością uargumentować, kierując się tym co lubią robić. Realizację tematu wychowawczyni poprzedziła zajęciami, które dotyczyły rozpoznawania swoich mocnych i słabych stron.  Z pewnością można przyznać, że zadania  wpłynęły pozytywnie na integrację grupy. Uczniowie realizowali treści zarówno w szkole, jak i poza jej murami, co wpłynęło na polepszenie relacji rówieśniczych. Mogli dowiedzieć się czegoś nowego o swoich kolegach, koleżankach, pomagali sobie nawzajem w ustaleniu mocnych i słabych stron. Zaskoczeniem była chęć prezentacji mapy wizyjnej i zaangażowanie w jej tworzenie. Praca w grupie była niezwykle kreatywna czego efekty można zobaczyć na zdjęciach i filmach. Ale to nie wszystko. Przystąpiliśmy również do realizacji zadania konkursowego. Pod opieką nauczyciela Pana Macieja Mrozka uczniowie stworzyli prototypy stron do czasopisma pt. “Instytut Elektrotechniki oczami młodych”. W linku poniżej znajdziecie informacje o Partnerze Miesiąca Szkoły Myślenia Pozytywnego, którym był Instytut Elektrotechniki. Co to za Instytut, czym się zajmuje? Włączcie i posłuchajcie.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41,
        44-282 Czernica
        Poland
      • mgr Iwona Witek,
        wicedyrektor:
        mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych :
        Aleksandra Cnota-Mikołajec
        adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych