Stajemy się coraz bardziej Szkołą Myślenia Pozytywnego i to na każdym etapie nauczania. W miesiącu lutym mogłam liczyć na współpracę z wychowawcami klas IVb, Vb, VIIc. Nauczyciele jak zawsze kreatywnie i odpowiedzialnie razem ze swoimi wychowankami podeszli do tematu jakim było: „Zarządzanie finansami i sobą w czasie”.
Wychowawczyni klasy IV b Pani Martyna Skorupa, wychowawczyni klasy V b Pani Małgorzata Głazik oraz wychowawczyni klasy VII c Pani Zenobia Mrozek zaproponowały uczniom ćwiczenie „Koło mojego czasu”, które polegało na zapisaniu wszystkich rzeczy, które uczeń robi w swoim typowym tygodniu (uwzględniając zarówno sprawy szkolne, pozaszkolne i domowe). Następnie należało je zebrać w kategorie (np. szkoła, obowiązki domowe, zainteresowania). Do każdej czynności dopisano orientacyjny czas jej trwania. Później uczniowie odpowiadali na pytanie czy chcieliby zmienić to, ile czasu poświęcają na różne czynności, czego chcieliby robić mniej, a czego więcej.
W klasie IV b zadanie to pomogło uczniom zrozumieć, jak ważne jest, szczególnie w okresie uczęszczania do szkoły planowanie swojego czasu. Nauczyli się, że dobra organizacja to gotowy przepis na lepsze wykorzystanie dnia, osiąganie lepszych wyników w nauce. Zadanie nauczyło również uczniów, że każdego dnia mogą mieć czas na realizację swoich zainteresowań, jak również na odpoczynek i relaks.
Uczniowie klasy V b poznali techniki pomocne w organizacji własnego czasu. Dostrzegli potrzebę planowania. Uświadomili sobie, że planowanie pozwala na realizowanie swoich zainteresowań w większym zakresie. Zwrócili również uwagę na aktywności nazywane „pożeraczami czasu”. Wspólnie stwierdzili, że jeśli dobrze zrobią rozkład swoich zajęć, przestaną tracić czas na rzeczy nieistotne, a znajdą czas potrzebny na sprawy naprawdę ważne. Zajęcia uzmysłowiły dzieciom jakie znaczenie ma przemyślane gospodarowanie czasem.
Po wykonaniu zadania w klasie VII c uczniowie dokonali wymiany spostrzeżeń i mogli zastanowić się co trzeba np. zmienić, aby czuć się lepiej i korzystniej zarządzać swoim czasem. W większości uczniowie dużo czasu poświęcają nauce, nie lubią zadań domowych. Bardzo lubią spotkania z koleżankami i kolegami, wyprowadzanie swoich pupili na spacery, oglądanie telewizji. Chłopcy lubią mecze piłkarskie i treningi oraz gry komputerowe.
A co z finansami? Tutaj podsumowaniem tego tematu może być tekst:
Wyobraź sobie, że masz otwarte konto w banku. Codziennie na twój rachunek przelewana jest suma 86 400 dolarów. Jest to kwota, z którą możesz zrobić, co chcesz, bank likwiduje saldo jeszcze tego samego dnia wieczorem. Kredyt się kończy. Konto zostaje wyzerowane. Pieniądze i cele, jakie można przy ich pomocy osiągnąć w danym dniu, bezpowrotne przepadają. I tak się dzieje każdego dnia. A co ty byś zrobił? Wydałbyś każdy cent z rachunku oczywiście!
Każdy z nas ma taki bank. Nazywa się CZAS. Codziennie udziela Ci kredytu w wysokości 86400 sekund. Każdej nocy zabiera to, czego dobrze nie zainwestowałeś podczas dnia.
Nie przenosi tego co pozostało na następny dzień. Nie pozwala przekroczyć kredytu. Każdego dnia otwiera dla Ciebie nowe konto. Wieczorem niszczy wszystko to, co pozostało. Jeśli nie wykorzystasz swojego dziennego kredytu, będzie to tylko Twoją stratą. Tu nie ma powrotu. Tu nie można żyć na konto jutra. Musisz żyć na konto dnia dzisiejszego.
Z tą historią zapoznali się uczniowie klasy V B, ale myślę, że każdy z Nas może z niej skorzystać.
Drodzy Uczniowie, Rodzice, Opiekuni, Nauczyciele
warto pamiętać, że należy dbać o każdą chwilę, która została Nam ofiarowana! Wykorzystać ją. Pamiętajmy, że czas na nikogo nie czeka. Wczoraj jest historią. Jutro tajemnicą. Dzień dzisiejszy jest darem.
Koordynatorka projektu
Kamila Dobrowolska