1 września 2022 r. o godzinie 9.00 w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023.
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego
- 36
Tygodniowe plany zajęć lekcyjnych obowiązujące od dnia 2 września 2022r.
Informujemy, iż w zakładce „Plan lekcji” zamieszczono tygodniowe plany zajęć lekcyjnych dla poszczególnych oddziałów.
Jednocześnie prezentujemy rozkład lekcji obowiązujący w roku szkolnym 2022/2023:
Lekcja nr 0 7.05 – 7.50
Lekcja nr 1 8.00 – 8.45
Lekcja nr 2 8.55 – 9.40
Lekcja nr 3 9.50 – 10.35
Lekcja nr 4 10.45 – 11.30
Lekcja nr 5 11.50 – 12.35
Lekcja nr 6 12.50 – 13. 35
Lekcja nr 7 13.50 – 14.35
Lekcja nr 8 14.40 – 15.25
Lekcja nr 9 15.30 – 16.15
Przerwy obiadowe:
kl. I-III: 11:30 – 11:50
kl. IV-VI: 12:35 – 12.50
kl. VII-VIII: 13.35 – 13.50
Podręczniki do religii
Podręczniki do religii obowiązujące w roku szkolnym 2022/2023 do zakupienia przez rodziców:
Klasa I - „Poznaję Boży świat” Wydawnictwo „Jedność” (podręcznik)
Klasa II - „Odkrywam Królestwo Boże” - Wydawnictwo „Jedność” (podręcznik)
Klasa III - Nowość!- „Poznaję Jezusa” - Wydawnictwo „Jedność” (podręcznik + ćwiczenia)
Klasa IV - „Miejsca pełne bogactw” - Wydawnictwo „Jedność” (podręcznik + ćwiczenia)
Klasa V - „Szczęśliwi, którzy szukają prawdy” - Wydawnictwo „Jedność” (podręcznik + ćwiczenia)
Klasa VI - „Szczęśliwi, którzy odkrywają piękno” - Wydawnictwo „Jedność” (podręcznik + ćwiczenia)
Klasa VII - Nowość! - „Szczęśliwi, którzy czynią dobro” - Wydawnictwo „Jedność” (podręcznik + ćwiczenia)
Klasa VIII - „Błogosławieni, którzy ufają Jezusowi” - Wydawnictwo „Jedność” (podręcznik)
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022
Nowa galeria Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 została dodana do albumu fotograficznego
231
Podsumowanie Szkolnego Plebiscytu Sportowego
Lekcja w plenerze
Piękny środowy poranek czerwca zachęcił uczniów klasy II b do odbycia zajęć w plenerze. Na zajęciach z edukacji wczesnoszkolnej w przyjemny otoczeniu drzew oraz śpiewu ptaków wykonali działania matematyczne, a później porozmawiali o nadchodzących wakacjach. Podczas lekcji plenerowej, uczniowie bacznie obserwowali otaczająca przyrodę, wsłuchiwali się w jej dźwięki. Leżąc spokojnie na trawie przenosili się już myślami w wakacji czar. Takie lekcje zawsze o wiele dłużej pozostają w pamięci.
Program Szkolny Klub Sportowy
Program Szkolny Klub Sportowy pod patronatem MEN ma na celu stworzenie przestrzeni do dodatkowej aktywności fizycznej, realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole. Stanowi także motywacje do podejmowania aktywności fizycznej, skupiając się w szczególności na dzieciach i młodzieży o mniejszej sprawności fizycznej, rzadziej podejmujących aktywność fizyczną w czasie wolnym oraz nieobjętych regularnymi formami aktywności fizycznej, np. treningami w klubie sportowym. Systematyczne, pozalekcyjne zajęcia sportowe w ramach Programu SKS są prowadzone w różnorodnych, nowoczesnych i atrakcyjnych formach. W naszej szkole dwie grupy uczniów uczestniczyły po 2 razy w tygodniu w zajęciach SKS. Na zakończenie roku szkolnego otrzymali oni pamiątkowe dyplomy.
„Galaretki zjadamy - Hospicjum pomagamy”
„Galaretkowy zawrót głowy” to akcja przeprowadzona przez Szkolne Koło Wolontariatu na rzecz podopiecznych Hospicjum św. Franciszka w Katowicach.
Hasło akcji: "Galaretki zjadamy - Hospicjum pomagamy!" Dziękuję wolontariuszom za owocną współpracę a uczniom za liczny udział. Zebrane środki zostały przekazane na konto Hospicjum.
E. Boczek
„Czary mary, okulary”
Wraz z końcem roku szkolnego zakończyliśmy akcję charytatywną „Czary mary, okulary” zorganizowaną przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Zebrane okulary trafią do placówek misyjnych w Afryce. Tam również będzie zorganizowana wyprawa lekarzy okulistów, którzy przeprowadzą badania wzroku i dopasują okulary. Z wiekiem starsi ludzie widzą coraz słabiej, ale uczą się z tym żyć, nie wiedząc nawet, że można temu zaradzić. Nie widzieć i nagle zobaczyć, to dla miejscowej ludności jak czary – stąd nazwa akcji. Podarowane okulary są więc na wagę złota.
Serdecznie dziękuję za bardzo aktywny udział w tej akcji!
E. Boczek
Wycieczka do "Koziej Zagrody"
- 8
W piękny słoneczny poniedziałek klasy pierwsze wybrały się na wspólną wycieczkę do Brennej. W "Koziej Zagrodzie" dzieci urzeczywistniły swoje marzenia, aby dzielić się tym, co piękne i niepowtarzalne w tradycyjnej kulturze mieszkańców Beskidu Śląskiego. Dzieci bardzo miło spędziły czas, karmiąc zwierzęta, uczestnicząc w warsztatach obróbki wełny, słuchając ciekawych opowieści bacy, bawiąc się wspólnie na placu zabaw, nie zabrakło również pysznego jedzenia. Wspólne spędzone chwile zostaną na dłużej w ich pamięci.
Monika Karecka, Bożena Papierok, Beata Wawroczny-Kloc, Monika Łukoszek.
Podsumowanie akcji „Góra grosza”
Zakończyła się ogólnopolska akcja pod nazwą „Góra grosza”. Uczniowie wrzucali do klasowych skarbonek monety o nominałach od 1 grosza do 5 złotych. Wszystkie pieniądze zostały przez wolontariuszy posegregowane, policzone, spakowane i wysłane za pośrednictwem Poczty Polskiej do „Towarzystwa Nasz Dom” w Warszawie. W tym roku zebraliśmy 848 złotych 29 groszy. Wszystkim, którzy włączyli się do tej zbiórki serdecznie dziękujemy. Możecie być dumni, że pomagacie dzieciom, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach. W Polsce wiele dzieci znajduje się w takiej właśnie sytuacji, dlatego przez ten podarowany grosz przyczyniacie się do polepszenia ich życia.
Informacja o ilości zebranych monet w przeliczeniu na 1 ucznia w klasie została umieszczona w widocznych miejscach w szkole. Klasa, która uzyskała najlepszy wynik otrzyma w nagrodę pyszne lody.
E. Boczek
Szkolny konkurs ortograficzny
„Walka z bykami”
Ortografia wcale nie jest taka straszna! Tak myślą uczestnicy szkolnego konkursu ortograficznego „Walka z bykami”. Nie wierzycie? Dowodem jest udział 35 chętnych uczestników w rozgrywkach pisemnych, obejmujących trudności polskiej ortografii.
W dniu 2 czerwca br. starli się na długopisy bądź pióra uczniowie klas IV – VI.
Tekst dyktanda nie był łatwy. Czy wiedzielibyście, jak napisać słowa: „spróchniały”, „struchlały”, „rozłożysty”, „niepohamowany” lub „świeży”? A oprócz nich było jeszcze wiele innych ortograficznych i interpunkcyjnych pułapek.
Wielki szacunek dla tych, co stanęli w szranki. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.
A oto wyniki:
I miejsce – Paulina Gomola kl. VII a
II miejsce – Katarzyna Bierza kl. VII a
III miejsce – Agata Pytlik kl. VII b
Wyróżnienia: Julia Rutkowska i Miłosz Pasierbski.
Przedstawienie „Bojka o Kapturku”
Przedstawienie „Bojka o Kapturku” i rozstrzygnięcie konkursu „Dawne życie na śląskiej wsi"
W ramach innowacji pedagogicznej „Śląsk moim miejscem na ziemi” klasa IV a przy współpracy z klasą III a przygotowała przedstawienie pod tytułem „Bojka o Kapturku”. Warto wspomnieć, iż było ono w całości po śląsku. Dla występujących uczniów to nie lada wyczyn, gdyż większość z nich nie posługuje się na co dzień gwarą śląską. Wszystkim, zarówno tym większym, jak i mniejszym odbiorcom występ bardzo się podobał. Każdy uśmiechał się, widząc jak bardzo uczestnicy wczuli się w swoje role. Choć przedstawienie było krótkie, to pojawiła się w nim ogromna porcja dobrego humoru.
7Aktorzy, narratorzy oraz nasze „żywe choinki” mieli okazję zaprezentować się przed szerszą publicznością. W tym dniu bowiem było również podsumowanie międzyszkolnego konkursu plastycznego „Dawne życie na śląskiej wsi”, w którym to brali udział uczniowie z naszej szkoły, ale też spoza niej. A oto wyniki tego konkursu:
w kategorii klas młodszych zostali nagrodzeni:
I miejsce Ewa Primus - Szkoła Podstawowa w Rydułtowach
II miejsce Amelia Kowalska - Szkoła Podstawowa w Czernicy
III miejsce Karol Soroka - Szkoła Podstawowa w Rydułtowach
w kategorii klas starszych:
I miejsce Natalia Harnasz - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Adamowicach
II miejsce Maja Dutka - Szkoła Podstawowa w Rydułtowach
III miejsce Anna Bętkowska - Szkoła Podstawowa w Raszczycach
Wyróżnienie otrzymali w kategorii klas młodszych:
Zofia Widenka - Szkoła Podstawowa w Rydułtowach
Karolina Wiatr - Szkoła Podstawowa w Rydułtowach
Sebastian Wypchoł - Szkoła Podstawowa w Piecach
Oliwier Korbel – Szkoła Podstawowa w Czernicy
w kategorii klas starszych:
Agata Mazelanik - Zespół Szkolno –Przedszkolny w Jejkowicach
Julia Gabriel - Szkoła Podstawowa w Rydułtowach
Laura Gembalczyk - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Adamowicach
Anna Stacha - Szkoła Podstawowa w Czernicy
Daniel Janeczko - Szkoła Podstawowa w Rydułtowach
Jakub Szklanny - Szkoła Podstawowa w Rydułtowach
Wszystkim dzieciom składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za udział w konkursie.
Dziękujemy również pani Klaudii Doleżych za pomoc w organizacji tegoż wydarzenia.
Monika Drąg
Iwona Kwiatoń
Projekt e-Twinning
Od września do czerwca uczniowie klasy 7A brali udział w projekcie European cuisine of 21st century oraz Are you ready. Oba projekty odbywały się w ramach jednego z programów Unii Europejskiej o nazwie E-Twinning. Celem pierwszego projektu było zapoznanie się z różnorodnością przepisów europejskiej kuchni. Zwracaliśmy również uwagę w jaki sposób gotowanie zmieniło się w dzisiejszych czasach. W ramach projektu przygotowywaliśmy dania na specjalne okazje i wymienialiśmy się przepisami z naszymi partnerami. Stworzyliśmy również Quiz na temat polskiej kuchni samequizy.pl/polish-classcis/.
1Na zakończenie projektu powstał e-book wraz z materiałem filmowym, który można zobaczyć na stronie:
view.genial.ly/622c50a1d67c2000188d9ee8/interactive-content-untitled-genially
Natomiast projekt Are you ready bazował na platformie Flipgrid. Głównym celem projektu było zachęcenie uczniów do łatwego posługiwania się językiem angielskim. Uczniowie nagrywali swoje wypowiedzi i wymieniali się nagraniami z partnerami. Opowiadali m.in. o sobie, swoich zainteresowaniach, codziennej rutynie, szkole oraz tradycyjnej polskiej kuchni. W ten sposób poznali również uczniów z różnych kultur.
Uniwersytet Dzieci w Klasie
Podziękowanie za udział w kampanii
Projekt eMOCJE W GŁOWIE
Nasza szkoła od kwietnia do czerwca uczestniczyła w projekcie eMOCJE W GŁOWIE, organizowanym przez UNICEF Polska. Wzięli w nim udział nauczyciele, rodzice oraz uczniowie naszej szkoły. Program miał na celu kształtowanie świadomości nauczycieli, rodziców, opiekunów oraz uczniów w zakresie problemów dotyczących zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
9Program zachęcał również do podejmowania aktywności i działań profilaktycznych w tym zakresie. Zostało zorganizowanych kilka spotkań z pedagogiem specjalnym dla uczniów klas V oraz VII, gdzie uczniowie mogli obejrzeć materiał filmowy przygotowany przez UNICEF Polska, który stał się świetnym punktem wyjścia do dalszej dyskusji na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Przeprowadzone zostały również zajęcia edukacyjne z uczniami klas III i V, z wykorzystaniem udostępnionych przez UNICEF Polska scenariuszy zajęć oraz komiksu. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w przygotowanych lekcjach, świetnie poradzili sobie z zrozumieniem komiksu, poprawnie odpowiadali również na pytania do niego. Wykonywali też ćwiczenia dotyczących nazywania, rozpoznawania i rozróżniania emocji. Przeprowadzone zajęcia pozwoliły uczniom na rozmowę na tematy, które są dla nich ważne. W naszej szkole projekt eMOCje w GŁOWIE pokazał też, że emocje dają moc, a zdrowie psychiczne młodego pokolenia nie jest nam obojętne.
Koordynatorka projektu
Monika Łukoszek
Być poetą… Być poetą…
Klasy piąte miały możliwość udziału w tym roku szkolnym w nietypowej innowacji. Chętne osoby mogły wykazać się swoim talentem w…. pisaniu wierszy. Bowiem od września do czerwca raz w tygodniu była realizowana innowacja pod tytułem „Wierszoteka młodego człowieka”.
Co ciekawe, chętnych było niewielu, ale za to okazało się, że ci uczniowie to prawdziwi poeci! Co miesiąc każdy z nich tworzył swój własny wiersz i dodatkowo również ilustrację, która współgrała z powstałym tekstem.
10I tak też nasi poeci doczekali się własnych tomików wierszy! Są to przepiękne książki, w których to znalazły się wszystkie stworzone wiersze. Okazało się, że w naszych poetach drzemie prawdziwy talent!
Podczas podsumowania tych zajęć zostały wręczone tomiki oraz każdy młody poeta wybrał sobie swój ulubiony wiersz i czytał go reszcie zgromadzonych. Myślę, że każdy powinien wiedzieć o tym, że mamy w szkole tak utalentowane osoby.
Są to: Franciszek Klimsza i Samuel Achtelik z klasy 5a oraz Anna Mordeja, Samuel Mordeja – Pilch i Maksym Święty z klasy 5b.
Na zakończenie mogę powiedzieć tylko tyle: jestem z Was bardzo dumna, moi zdolni poeci! I dziękuję Wam za ten rok pełen poezji! Powodzenia!
Monika Drąg
Powiatowy Przegląd Zespołów Artystycznych w Łukowie Śląskim
W sobotnie popołudnie, 11 czerwca, grupa uczniów z naszej szkoły miała okazję zaprezentować się na Dniu Dziecka, połączonym z Powiatowym Przeglądem Zespołów Artystycznych w Dworze w Łukowie Śląskim. Uczniowie pokazali się ze specjalnie przygotowanym na tę okoliczność repertuarem. Śpiewającym uczniom akompaniowała gitara. Uczniowie zagrali również utwór na ukulele. Utwór "Pogoda ducha” zaprezentowała też Paulina Żydek, laureatka Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego, który odbył się w maju w Czerwionce-Leszczynach. Jesteśmy dumni z takich talentów!
Archiwum Aktualności