14 marca obchodzimy Święto Liczby π. Data nie jest przypadkowa. Została wybrana ze względu na skojarzenie z pierwszymi cyframi rozszerzenia liczby. Nasi uczniowie postanowili uczcić to święto i z tej okazji przygotowali plakaty, modele 3D oraz ciasta i babeczki z symbolem liczby π. Delektując się wypiekami, uczniowie poznawali ciekawostki o tajemniczej Ludolfinie, a dodatkowo spędzali miło czas. Takie lekcje matematyki zostaną w naszej pamięci na długo.
Słodka liczba π
- 24
Warsztaty kulinarne w klasie IIa
„Mali mistrzowie kuchni”
Gotowanie to wielka przyjemność. Angażuje intelekt (ćwiczy i relaksuje mózg), zapewnia ruch – przede wszystkim dłoni i palców, stymuluje zmysły. Gotowanie ma moc zmniejszania stresu i lęku.
18Zajęcia kulinarne dla dzieci są świetną formą wypoczynku i relaksu oraz doskonałym czasem na poznawanie świata, nieznanych dotąd kultur oraz uczenia się pracy w zespole. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci zdrowego odżywiania i czerpania przyjemności z jedzenia zdrowych, estetycznie podanych, a przede wszystkim własnoręcznie wykonanych posiłków.
Dzięki zajęciom kulinarnym mogą poznawać różne tajemnice kuchni, przygotowywać samodzielnie smakowite potrawy, dotykać, wąchać i smakować, bawić się kolorem i kształtem, rozbudzać swoją wyobraźnię i fantazję. Poznawać tradycyjną, polską kuchnię, a także egzotyczną kuchnię z różnych zakątków świata.
Beata Wawoczny-Kloc
Bomba witaminowa, czyli sałatka owocowa!
Świetliczaki pysznie i zdrowo przywitały wiosnę w tym roku. Każdy uczeń wie, jak ważne jest jedzenie owoców - nie tylko dlatego, że są smaczne ale przede wszystkim - zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego też dzieci postanowiły zrobić pyszną sałatkę owocową. Po zapoznaniu się z zasadami bezpiecznego posługiwania się nożem i po dokładnym umyciu owoców i rąk, przystąpiły do pracy. Królowały jabłka, gruszki, ale nie zabrakło też pomarańczy i bananów. Uśmiechnięte i pełne skupienia buzie pokazały, że zajęcia kulinarne bardzo się podobały. Sałatki były pyszne a zapach roznosił się po całej szkole.
Sandra Kuriata
Pasowanie na czytelnika
Pomoc dla Hospicjum
10 marca w naszej szkole, gościliśmy Panią Dorotę Józef, pracownicę Hospicjum Św. Franciszka w Katowicach. Pani Dorota przeprowadziła warsztaty dla klas pierwszych i drugich uwrażliwiając uczniów na potrzebę czynienia dobra. W bardzo przystępny i ciekawy sposób opowiadała uczniom o tym, jak można pomagać tym najbardziej potrzebującym, bo nieuleczalnie chorym ludziom. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat działalności tego typu placówek.
Zwieńczeniem warsztatów było przekazanie zebranych w szkole darów. Jak zwykle Państwa szczodrość nie zawiodła. Zebraliśmy przeogromną ilość produktów spożywczych i artykułów chemicznych.
W imieniu obdarowanych dziękujemy i zapewniamy, że każde dobro wraca ze zdwojoną siłą.
Szkolne Koło Wolontariatu
Powiatowy Konkurs Recytatorski
„Tylko co to takiego poezja? Niejedna chwiejna odpowiedź na to pytanie już padła. A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego jak zbawiennej poręczy”.
8 marca w Czerwionce – Leszczynach odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski „Mały OKR”, w którym udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Recytatorzy prezentowali wiersz , prozę, a także poezję śpiewaną. Nasi uczniowie świetnie sobie poradzili i zaprezentowali wysoki poziom recytacji, o czym świadczy zdobycie I miejsce przez Hannę Święty w kategorii klas IV – VI oraz wyróżnienie dla Julii Jandy w kategorii klas VII – VIII. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejny etap konkursu.
2KATEGORIA KLAS IV – VI
- Hanna Święty
- Amelia Kowalska
- Franciszek Klimsza
KATEGORIA KLAS VII – VIII
- Kinga Kunkiel
- Julia Janda
- Milena Marszolik
Konkurs Plastyczny
Świetlica szkolna zaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastycznym: ,,Najpiękniejsza Pisanka Wielkanocna".
Regulamin: REGULAMIN_KONKURSU_PISANKA.pdf
Szkoła Myślenia Pozytywnego – styczeń / luty
Tematem przewodnim zadania na styczeń oraz luty było zdrowie psychiczne uczniów klas VII i VIII. Przez te dwa miesiącem partnerem Programu był Profi Competence Europe. Przekazał on nieodpłatnie Instytutowi Szkoły Myślenia Pozytywnego dostęp do testów diagnostycznych PCT – Y (Profi Competence Test Young) z zakresu stanu emocjonalnego, zdrowia psychicznego i funkcjonowania uczniów w szkole.
Narzędzie PCT-Y to najbardziej kompleksowy test badający stan emocjonalny, poziom samooceny, działania, funkcjonowania w szkole, potencjał, mocne strony i obszary do rozwoju osoby uczącej się. Test oparty jest na 6 wymiarach i 31 podwymiarach. W naszej szkole udział w teście wzięło kilkoro uczniów klas VIII. Test udało się to przeprowadzić dzięki zaangażowaniu rodziców. Każdy uczestnik badania otrzymał indywidualny raport wraz z rekomendacjami do dalszej pracy/opieki/ wsparcia. Bogate opracowanie wyników (raport ok. 50 stron) zawiera rekomendacje specjalistów z różnych dziedzin i wspiera wyznaczanie celów i podejmowanie decyzji na różnych etapach życia badanego ucznia.
Szkolna Koordynatorka
Monika Łukoszek
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
„Niechaj narodowie wżdy postronni znają…”
2821 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień ten został ustanowiony w 1999r. dla podkreślenia bogactwa, różnorodności i piękna języka ojczystego. Uczniowie w ten dzień mieli okazję dowiedzieć się kilku ciekawostek o naszym języku, a następnie mogli rozwinąć swoją wyobraźnię, jak i zdolności plastyczne, przedstawiając za pomocą rysunku, wybrane związki frazeologiczne. W ten dzień Samorząd Uczniowski przygotował również akcję „Ubierz się w swoje ulubione słowo”, w której uczniowie z przyklejonymi do koszulki kartkami z ich ulubionymi słowami, dawali świadectwo tego, jaki nasz język jest piękny, bogaty, choć czasami problematyczny. Uczniowie otrzymali również zakładki do książek, na której znalazły się poprawne formy wyrazów, w których najczęściej popełniamy błędy. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego był dla nas świetną zabawą i już nie możemy doczekać się kolejnych akcji.
Konkurs fotograficzny
Przekaż 1,5% podatku dla szkoły
Podaruj nam 1,5% podatku za 2022 rok.
Dziękujemy za Wasze dobre serce i każdą przekazaną złotówkę.
Nazwa OPP: Stowarzyszenie Sumina na Rzecz Odnowy i Rozwoju Górnego Śląska
Nr KRS: 0000257288
W tytule: "Dla SP w Czernicy"
Holandia
- 5
Szóstym krajem naszej podróży była Holandia. Cudowne miasto, jakim jest Amsterdam bardzo nas zachwyciło, zwiedziliśmy także największy europejski port Rotterdam. Ekologiczne nawyki mieszkańców kraju, artyści, sery, wiatraki, chodaki i… tulipany, tulipany, tulipany… Wspólnie zasadziliśmy nasze tulipany, które będziemy obserwować jak rosą. Dwa najbardziej znane miasta to oczywiście Gouda i Edam, od których nazw, wzięły się również nazwy dwóch najpopularniejszych specjałów. Warto również dodać, że w Holandii odbywają się liczne targi „serowe”. Te najbardziej popularne mają miejsce w Alkmaar i Horn. A jak sery to oczywiście musieliśmy odbyć małą degustację. Czymże byłaby sztuka bez holenderskich malarzy baroku takich, jak: Rembrandt, Jan Vermeer czy Jan van Huysum. Oprócz holenderskich malarzy baroku w karty historii sztuki wpisał się również utalentowany ekspresjonista – Vincent van Gogh. Już niedługo ruszamy dalej w nasze podróże.
Katarzyna Mandrysz
Niemcy
Wyruszyliśmy w kolejną podróż. Wstąpiliśmy do naszych zachodnich sąsiadów. Flaga, stolica, zabytki czy kuchnia Niemiec nie stanowią już dla nas tajemnicy. Chłopców zainteresowała szczególnie motoryzacja, z której słynie ten kraj. Poznaliśmy również najsłynniejsze niemieckie nazwisko: Müller oraz piłkarzy, którzy wpisali się w historię Światowej Piłki Nożnej. U kresu podróży smakowaliśmy specjałów niemieckich oraz zajadaliśmy się pieczoną kiełbaską z kawałkami chleba domowej roboty, jak przystało na mistrzów świata w pieczeniu chleba. Było jak zwykle smacznie i wesoło.
Katarzyna Mandrysz
Historia i teoria muzyki nie taka straszna
Historia muzyki nie musi być nudna, a podstawy teorii – wcale nie takie trudne! Na lekcjach muzyki, oprócz gry na instrumentach, śpiewu, zabaw rytmicznych, słuchania muzyki klasycznej i współczesnej przychodzi taki moment, gdzie trzeba poznać odrobinę historii i teorii. Okazuje się jednak, że to również może być ciekawe i zrozumiałe dla wszystkich uczniów.
9Na jednej z lekcji muzyki uczniowie klas czwartych poznali „Cudowne Dziecko” – Fryderyka Chopina, którego Józef Elsner określił jako „szczególną zdatność, geniusz muzyczny”. Dzięki filmowi przenieśli się w dziecięce czasy naszego rodzimego kompozytora, poznali jego rodzinę, zainteresowania i historię nauki gry na fortepianie.
Piątoklasiści musieli zmierzyć się z dosyć trudnym zagadnieniem, jakim jest metrum w muzyce. Jednak zabawa i odrobina rywalizacji pozwoliła im lepiej zrozumieć „do ilu liczymy w jednym takcie”. Uczniowie zagrali w popularną grę polegającą na zapamiętaniu imienia i określającego go przymiotnika każdej z osób jednak w wersji… muzycznej. Po tej lekcji każdy powinien mieć świadomość, że wiedzę i umiejętności można zdobywać również przez zabawę i nie mieć wątpliwości, jaką wartość ma dana nuta.
Dziękuję uczniom za takie zaangażowanie na lekcji!
Ewa Gembalczyk
Listy i rysunki uczniów z Ukrainy dla żołnierzy i medyków
Stowarzyszenie Dajemy Radę zaprosiło chętnych uczniów z Ukrainy, uczących się w polskich szkołach do pisania listów i przygotowania prac plastycznych stanowiących wyraz wsparcia dla walczących na froncie żołnierzy formacji ukraińskich oraz dla służb medycznych. Akcja miała na celu podniesienie morale, podtrzymanie na duchu walczących w skrajnie trudnych warunkach żołnierzy formacji takich, jak armia, gwardia i oddziały terytorialne Ukrainy. By inicjatywa odegrała swoją rolę ważne jest zaangażowanie nauczycieli. Nasi uczniowie mogli liczyć na wsparcie Pani Iwony Kwiatoń i Pani Moniki Drąg, które prowadzą w naszej szkole dodatkowe zajęcia dla uczniów z Ukrainy.
Wielka Liga Czytelników
Finał Ogólnopolskich Mistrzostw Powiatowych
We wtorek 28 lutego odbył się finał Ogólnopolskich Mistrzostw Powiatowych WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW. Najbardziej zaangażowani czytelnicy, którzy nie zrazili się ilością czytanych książek i wytrwale rozwiązywali testy, by zdobyć najpierw pięć sprawności, by następnie przejść test kwalifikacyjny reprezentowali naszą szkołę w zmaganiach czytelniczych.
Nasi uczniowie brali udział w konkursie w trzech kategoriach:
- Klasy I – III w składzie: Amelia Recław, Franciszek Sieroń, Mateusz Keler
- Klasy IV – VI w składzie: Adam Kopiec, Franciszek Klimsza, Maksym Święty
- Klasy VII – VIII w składzie: Jakub Gebel, Martyna Wypych, Miłosz Pasierbski
Łącznie należało odpowiedzieć aż na 150 pytań, wykazując się znajomością książki, którą nasi uczestnicy czytali dodatkowo, nie była to szkolna lektura. Test odbył się online.
Wyniki już wkrótce. Trzymajmy kciuki za naszych Wielkich Czytelników, by już niedługo reprezentowali nas w kolejnym etapie!
Monika Drąg
Aleksandra Tkocz
Martyna Skorupa
Konkurs Wiedzy Pożarniczej
W dniu 28.02.2023 odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy pożarniczej pod nadzorem strażaków ochotników z OSP Czernicy. W skład komisji weszli: Dawid Piecowski, Roksana Bęcała, Agata Chruszcz. Konkurs cieszył się bardzo wysoką frekwencją wśród uczniów, udział w nim wzięło ponad 60 uczestników.
Po rozwiązaniu testu i sprawdzeniu go przez komisję wyłoniono następujące miejsca.
W kategorii klas III
I miejsce Bartosz Cnota klasa III a
II miejsce Franciszek Sieroń klasa III b
III miejsce Natalia Wypych klasa III b
W kategorii klas IV – VIII
I miejsce Weronika Łata klasa V a
II miejsce Emilia Mojżysz klasa VIII b
III miejsce Anna Steuer klasa VII
GRATULACJE !!!!!
Uczestnicy Ci będą nas reprezentować na kolejnym etapie w dniu 15.03.2023 w Szczerbicach.
Katarzyna Mandrysz
Przedstawienie dla przedszkolaków
Dnia 22 lutego niedawni przedszkolacy zaprezentowali się przed koleżankami i kolegami z Bajkowego Wzgórza w krótkich inscenizacjach do znanych i lubianych przez dzieci wierszy. Klasa Ia opowiedziała ruchem "Rzepkę", a Ib przedstawiła nieco dłuższą wersję "Kaczki Dziwaczki". Było kolorowo i wesoło, oby to co najlepsze kojarzyło się przedszkolakom ze szkołą!
2
Podziękowanie
Eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego
Eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego
„Mały OKR 2023”We wtorek 21 lutego odbyły się eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Mały OKR 2023”. Wszystkie panie polonistki spotkały się w naszej bibliotece szkolnej po to, by przesłuchać chętne osoby, które lubią recytować wiersze i nie boją się publicznych wystąpień.
W eliminacjach uczestniczyło kilku uczniów. Każdy nauczył się wybranego wiersza i pięknie go wyrecytował. Jednakże zasady są niestety nieugięte i trzeba było wybrać z każdej kategorii wiekowej po trzy osoby.
Finalnie naszą szkołę będą reprezentować:
- w kategorii klas IV – VI: Amelia Kowalska, Hanna Święty, Franciszek Klimsza
- w kategorii klas VII – VIII: Kinga Kunkel, Julia Janda, Milena Marszolik
Trzymajcie kciuki za naszych reprezentantów!
Już 8 marca pojadą do Czerwionki – Leszczyn, by walczyć o najwyższe miejsca!Powodzenia!
Monika Drąg
Aleksandra Tkocz
Martyna Skorupa
1
Archiwum Aktualności