W grudniu wychowawcy klas pierwszych i trzecich zorganizowali dzieciom po raz kolejny wspólne czytanie bajek. Dzięki uczestnictwie w projekcie „Bajki odziedziczone", realizowanym przez Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz uczniowie otrzymali w pakiecie książkę z bajkami napisanymi przez młodzież z Czernicy i okolic. Utwory nawiązujące do ich miejsca pochodzenia, tradycji i kultury cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Wspólne czytanie bajek było także wspaniałą okazją, by razem spędzić czas przy miłej lekturze.
„Bajki odziedziczone"
- 8
Przerwa na czytanie 2021
Podziękowanie
Podziękowania za udział w akcji Szlachetna Paczka
Kochani!
12 grudnia, jako społeczność szkolna, staliśmy się częścią Weekendu Cudów.
Dzięki Waszym wielkim sercom, udało się nam zabezpieczyć wszystkie potrzeby wybranej „Paczkowej Rodziny”.
Niemałym wyzwaniem była organizacja zakupu wanny, ale i z tym poradziliśmy sobie znakomicie. Z relacji przekazanej przez Wolontariuszy dowiedzieliśmy się, że podczas odpakowywania prezentów, popłynęło wiele łez szczęścia…
W imieniu obdarowanej Rodziny, składamy szczere podziękowania.
Dzięki Wam – dla nich świat się zmienił.
Składamy szczególne wyrazy wdzięczności wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji akcji, jak i zbiórki potrzebnych rzeczy. Wielkie słowa podziękowania, za użyczenie samochodu w celu dostarczenia paczek do magazynu. A potrzebny był bardzo duży bus...
W załączeniu fotorelacja.
5
Gminny Jarmark Świąteczny
W niedzielę, w parku przy pałacu w Czernicy, odbył się Gminny Jarmark Świąteczny. Miejsce, odwiedził w tym dniu Święty Mikołaj. Przed Pałacem von Rothów, można było zaopatrzyć się w oryginalne dekoracje i upominki a także spróbować bożonarodzeniowych przysmaków.
W to piękne i mroźne popołudnie, na terenie pałacu, naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie z koła wokalnego i koła tanecznego.
Opieka świetlicowa
Wniosek o zapewnienie opieki świetlicowej:
Z patronem za pan brat!
Jak co roku nasza szkoła 6.12 rozpoczęła Tydzień z Patronem Szkoły. Korytarz szkolny zamienił się w piękny Mural im. Henryka Mikołaja Góreckiego, który po krótkim czasie zapełnił się pracami. Każda klasa przypominała sobie informacje o życiu i twórczości naszego patrona, przedstawionych w formie interaktywnej książki, następnie dla uczniów klas 1-3 czekało zadanie, w którym przedstawić mieli obrazek odnoszący się do słów hymnu szkolnego. Dla klas 4-7 przygotowane było nieco trudniejsze zadanie, a mianowicie mieli napisać list do patrona szkoły, w którym opowiedzą trochę o sobie i swoich pasjach. Nasi uczniowie poradzili sobie z nim śpiewająco, rozwijając przy tym swoją kreatywność. Jednak płynęła z tego zadania jeszcze jedna korzyść, a mianowicie możliwość lepszego poznania kolegów i koleżanek ze swojej klasy.
Grażyna Musiolik, Kamila Dobrowolska, Martyna Skorupa
Szkolny Mikołajkowo - Barbórkowy Turniej
Szkolny Mikołajkowo - Barbórkowy Turniej Odbić Sposobem Oburącz Górnym w Piłce Siatkowej - klasy IV-VI
Dnia 6.12.2021 na sali gimnastycznej został rozegrany szkolny turniej odbić sposobem oburącz górnym. Zawody przebiegały w radosnym sportowym nastroju zgodnie z duchem rywalizacji „fair play”. Wśród dziewczyn zwyciężyła Anna Steuer z klasy VI, drugie miejsce zajęła Lena Kachniarz z klasy IVb, natomiast trzecie miejsce zdobyła Julia Jeszka również z klasy IVb. Tuż za podium zawody zakończyła Tatiana Gadaj.
W zawodach chłopców mistrzem szkoły został Kamil Mojżesz z klasy Va. Tuż za nim uplasował się Wojciech Sopa również z Va. Skład podium uzupełnił Daniel Liszka z klasy IV, a w zawodach wystartowali również: Piotr Szczyrba, Tomasz Skowronek, Bartosz Magiera, Jan Pytlik, Marcin Biskup, Sebastian Knura, Adam Kopiec i Franciszek Pytlik.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy!
S.Skupień
Wyjątkowy gość
6 grudnia w naszej szkole mieliśmy okazję przywitać wyjątkowego gościa, a mianowicie świętego Mikołaja. Przybył on z dalekiej Laponii na specjalne zaproszenie pani Moniki Kareckiej. Przez cały pobyt towarzyszyli mu pomocnicy, którzy mówili wierszyki z okazji odwiedzin tak znakomitego gościa. Oczywiście nie pojawił on się bez niczego, dla grzecznych dzieci przewidziane były prezenty w postaci kalendarzy adwentowych, jednak w naszej szkole mamy same grzeczne dzieci, więc wszyscy otrzymali słodkie upominki.
26
Wizyta Św. Mikołaja w klasie I B
- 2
Poniedziałek… szóstego grudnia… długo wyczekiwany dzień, w którym dzieci jak zaczarowane same szybko wstały i bez żadnego ociągania pojawiły się w szkole. Każde dziecko cały rok ciężko pracowało na to aby właśnie w tym dniu spotkać Świętego Mikołaja i móc odebrać od Niego podarunek.
Od samego rana dzieci podekscytowane wyczekiwały Świętego nasłuchując radosnego okrzyku „ho, ho, ho!” i odgłosów dzwonków sań.
Za każdym razem, gdy tylko otwierały się drzwi od sali wszystkie dzieci aż zatrzymywały oddech z wrażenia. Aż w końcu rozległo się mocne pukanie do drzwi, te uchyliły się a w progu stanął On… Święty Mikołaj!
Gdy zasiadł wygodnie na krześle nastała cisza. Dzieci przywitały gościa i nastąpił długo wyczekiwany moment… wręczania prezentów. Mikołaj niczym gwiazdor dzielnie pozował do zdjęć. W ramach podziękowania za przybycie i otrzymane podarunki dzieci zaśpiewały dla Świętego Mikołaja radosną piosenkę.
Atmosfera spotkania była magiczna. Każdy w tym dniu został obdarowany prezentem. Gdy tylko nasz gość się z nami pożegnał szeleszczące paczki w rękach dzieci zostały otworzone. Bardzo się cieszyły z prezentów, które otrzymały. Wracając do domu z wypiekami na twarzy opowiadały swym Rodzicom o spotkaniu jakie miało miejsce w szkole.
„Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i za radość jaką podarowałeś naszym pierwszakom. Do zobaczenia za rok!”.
Bożena Papierok
Podsumowanie zbiórki nakrętek
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny aktywnie uczestniczyli w akcji zbierania nakrętek. Udało się uzbierać ich całkiem sporo. Zostały one przekazane rodzinie Tymka. Serdecznie dziękujemy wszystkim zbieraczom za udział w akcji charytatywnej. Znowu okazaliście serce i wkręciliście się w pomaganie. Największą ilość nakrętek przekazali:
Paulina P. z kl. I a (44,2kg),
Mikołaj D. z kl. III a ( 43 kg),
Dawid K. z kl. IV b (40 kg),
Hanna O. z kl. IV b (21 kg),
Mateusz M. z kl. V a (19 kg).
Budowanie dobrych relacji w smacznych okolicznościach
GRUDZIEŃ 2021
Temat przewodni: Budowanie dobrych relacji w smacznych okolicznościach #nietylkoodświęta
W tym miesiącu skupimy się na relacjach – z innymi i z samym sobą. Jak dbamy o siebie poprzez to, co jemy oraz jak oddziałujemy na innych. Całość zadania okraszona świątecznymi zapachami i smakami.
PS. Pamiętajcie, zdrowe smakołyki mogą być też dobrym prezentem świątecznym 😉
Szkoła Myślenia Pozytywnego – dzieje się!
- 23
Drugi miesiąc działań w ramach projektu Szkoła Myślenie Pozytywnego już za nami. W listopadzie zgodnie z zapowiedziami uczniowie realizowali treści wybierając zadanie drugie pt.: „Samorozwój przez sztukę”. Zajęcia zostały przeprowadzone przez nauczycielki: Iwonę Kwiatoń, Monikę Karecką, Ewę Gembalczyk i Kamilę Dobrowolską, które zmobilizowały uczniów do wspólnego działania i samorozwoju!
Klasa 1a wykonała kalendarze adwentowe. Były to warsztaty pełne radości i emocji. Dzieci cieszą się z nadejścia Świąt Bożego Narodzenia. Z wielkim zaangażowaniem wykonywały swoje zadania. Ich wyobraźnia i pomysłowość jest bezcenna. Zajęcia wzmocniły nasze relacje i poczucie umiejętności. Każdy czuł się doceniony poprzez pochwałę i radość z wykonania swojego dzieła.
Klasa III a pracowała w grupach wykonując zadania plastyczne, korzystając z szablonów otrzymanych w paczce od organizatorów projektu. Uczniowie wysłuchali opowiadania pt. „Samorozwój przez sztukę”, chętnie odpowiadali na pytania.
W klasie II a uczniowie pracowali indywidulanie i w grupach. Oceniali wzajemnie swoje prace, mówili kolegom, co im się nie podoba i w jaki sposób, by coś zmienili. Prace plastyczne były niezwykle twórczo wykonane.
Klasy IV zrobiły płaskorzeźbę z własnych butów. To zadanie utrwaliło podział kolorów na podstawowe i pochodne oraz ciepłe i zimne. Uczniom zostało przypomniane pojęcie reliefu i wprowadzone pojęcie happeningu.
Klasy V pracowały indywidualnie. Uczniowie, doskonaląc pojęcie gamy barwnej, stworzyli portrety prezentujące różne emocje.
Uczniowie klas VII pracowali indywidualne. Wykonali pracę przestrzenną nawiązującą do nurtu formistów. Sztuka XIX i XX wieku pozwala na wyrażanie swoich emocji, poszukiwanie siebie, własnego ja i sposobu na przekazanie swojej ekspresji odbiorcy w dowolny sposób. Uczniowie oglądając obrazy formistów opowiadali co widzą i jakie to budzi w nich emocje, jak się czują patrząc na to dzieło.
Realizacja zadania odbywała się na lekcjach plastyki i techniki łącząc treści programowe z samorozwojem przez sztukę. Sztuka sama w sobie ma wpływ na rozwój młodego człowieka. Dostarcza bodźców, inspiruje i pozwala wyrażać własne emocje w procesie twórczym. Pokazała również, że nie zawsze wszystko jesteśmy w stanie wykonać sami. Czasem współpraca pozwala osiągać lepsze efekty. Zabawa kształtowała również postawę szacunku i tolerancji dla działania innych. Atmosfera panująca podczas zajęć pozwoliła na wzajemną wymianę odczuwanych emocji. Niekiedy wykonanie pracy było dla uczniów ćwiczeniem cierpliwości. Oprócz tego zadanie pokazało, że świat nie zawsze jest taki, jak wygląda na pierwszy rzut oka. Nie zawsze plan, który założymy jest możliwy do realizacji. Czasem trzeba zmienić myślenie, co nie oznacza, że efekty będą pracy będą gorsze.
Jak widzicie szkoła w Czernicy ma bardzo POZYTYWNYCH nauczycieli i mogę Was drodzy czytelnicy zapewnić, że grudzień w naszej placówce będzie równie niezwykły i pomysłowy.
Koordynatorka
Kamila Dobrowolska
XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Szlachetna Paczka
Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w zbiórkę potrzebnych rzeczy w celu przygotowania Szlachetnej Paczki.
Produkty żywnościowe, środki czystości oraz artykuły higieniczne dla dziecka (mydła, kremy i żele "Bambino", "Silan" - biały, proszek "E"), składać możecie u wychowawców klasowych.
Zbiórka potrwa do 8.12.2021
Dobro wraca!
Dziękujemy!
Zabawy andrzejkowe
- 7
Koniec listopada to czas organizowania zabaw połączonych z wróżbami i przepowiedniami. SU naszej szkoły podtrzymując tradycje, zaprosił chętnych uczniów na andrzejki do świetlicy, która zmieniła się w "Salę Wróżb". Ze względów bezpieczeństwa na każdej przerwie mogła wziąć udział w magicznej zabawie tylko jedna klasa. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały i o to właśnie chodziło :)
Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Należy jednak pamiętać, że wróżba to zabawa i traktować ją trzeba z przymrużeniem oka.
Klasowe andrzejki w VII c
,,Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, … wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych”. Uczniowie kl. VIIc postanowili się wspólnie zabawić. Wróżby i zabawy przygotowało kilka dziewcząt, a koledzy i koleżanki wspólnie na wesoło wzięli w nich udział. Nad ich przebiegiem czuwała wychowawczyni. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.
3
Powrót na lodowisko w Pszowie
29.11.2021 r. już od godziny 8.00 rano uczniowie klas IV – VII naszej szkoły wzięli udział w wycieczce na lodowisko do Pszowa. Dla niektórych była to pierwsza w życiu przygoda z łyżwami. Jednak zdecydowana większość 42-osobowej grupy świetnie radziła sobie na lodzie. Również wychowawcy aktywnie spędzili czas jeżdżąc z podopiecznymi.
Godzinne szaleństwo na lodowej tafli dało się wszystkim we znaki. Zmęczeni i lekko posiniaczeni, ale uśmiechnięci, uczniowie wrócili do domu.
Wyjazd został dofinansowany przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Olimp”.
Spektakl papierowy w Zameczku
26 listopada klasy 1a, 1b i 3a miały okazję zobaczyć bardzo ciekawy spektakl papierowy na byfyju na podstawie najnowszej publikacji ,,Bajki Odziedziczone" reż. Katarzyny Chwałek - Bednarczyk i Patrycji Tomiczek w Ośrodku Kultury Zameczek w Czernicy.
11
Pasowanie na czytelnika
- 4
23 i 24 listopada w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Dzieci zapoznały się również z regulaminem obowiązującym w bibliotece, dowiedziały się, jak należy dbać o książki i jak z nich korzystać. Odgadywały także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu uczestnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą czytać i szanować książki. Dzieci oprócz pamiątkowych dyplomów, otrzymały wyprawkę czytelniczą, w skład której wchodziły:
- Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
- „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;
- Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.
Wyprawki czytelnicze uczniowie otrzymali w ramach projektu Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”, który został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Kampania „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka” ma charakter ogólnopolski i realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Nowi czytelnicy opuścili bibliotekę zadowoleni i pełni wrażeń, obiecując, że będą często ją odwiedzać!
Archiwum Aktualności