• Dzień Ziemi

          • 22 kwietnia co roku obchodzimy Dzień Ziemi.

            Hasłem przewodnim Dnia Ziemi 2021 jest: „PRZYWRÓĆ NASZĄ ZIEMIĘ”.

            Obchodzenie tego święta ma jeden bardzo ważny cel.

            Święto przypomina nam o tym, abyśmy dbali o otaczające nas środowisko.

            Ten dzień każdego roku obchodzony jest między innymi przez uczniów, którzy sadzą drzewka czy też zbierają śmieci. W tym roku takie działanie jest niemożliwe ze względu na epidemię koronawirusa, ale to nie oznacza, że nie mamy dbać o naszą planetę. Zastanówmy się, co my możemy zrobić dla Ziemi?

            Tematy nawołujące do ochrony środowiska zostały poruszane między innymi w klasach czwartych oraz w klasie piątej. Efektem pracy uczniów są plakaty (klasa V) oraz kartki do Ziemi (klasy IV).

          • Lekcja wychowania fizycznego ,,zdrowe śniadanie w klasie V”

          • Uczniowie z klasy piątej z kolei w czasie zajęć online z wychowania fizycznego przygotowali smaczne i zdrowe śniadanie. JEMY, ŚNIADANIE CO MOCY DAJE!!!!

            Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Podczas kwietniowych zajęć online z wychowania fizycznego uczniowie klasy piątej omawiali tematy dotyczące zdrowego żywienia. W ramach zajęć wychowania fizycznego uczniowie mieli możliwość wykonać najważniejszy posiłek dnia, czyli śniadanie. Opierając się na wiedzy przekazanej im w ramach edukacji zdrowotnej na talerzach powstały pyszne posiłki. Znalazły się tam: kolorowe kanapki, warzywne i owocowe sałatki, jogurty z pożywnymi ziarnami czy orzechami, naleśniki i placki owsiane z owocami. Uczniowie bardzo zaangażowali się w ten temat. Wynikiem działań było samodzielne przygotowanie śniadania, które zostały uwidocznione na zamieszczonych zdjęciach.

            Zapraszam do galerii zdjęć naszych uczniów.

            B. Starzyńska

          • Łasuchowanie po angielsku!

          • Pierożki, zupki, kluseczki, pizze… Ach, czy jest ktoś, komu jeszcze nie cieknie ślinka na samą myśl o tych pysznościach? No właśnie! Szóstoklasiści również lubią gotowanie (a może bardziej pałaszowanie? :)  i dlatego w marcu postanowili podzielić się z innymi swoimi ulubionymi potrawami. Oczywiście zrobili to w iście angielskim stylu. Zapraszamy do galerii! Tylko pamiętajcie! Robicie to na własną odpowiedzialność, proszę nie gryźć monitorów ;)

          • Akcja: „Opatrunek na Ratunek”

          • Pomimo trudnego czasu na całym świecie, my nie przestajemy pomagać.

            Misjonarze na całym świecie walczą nie tylko z pandemią, ale również z wieloma innymi znacznie bardziej groźnymi chorobami. Zachęcam Was do udziału w akcji: Opatrunek na Ratunek”

            Zbieramy wszystko, co nadaje się do opatrywania ran. To rzeczy, które w misyjnych szpitalach są na wagę złota:

            • gazy jałowe o różnych rozmiarach
            • kompresy jałowe
            • kompresy niejałowe
            • plastry na rolkach
            • opaski dziane i elastyczne
            • rękawice jednorazowe i chirurgiczne (różne rozmiary)

            Środki opatrunkowe można przynieść do szkoły od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00 i włożyć do oznaczonego pudełka. Akcja trwać będzie do 21 maja 2021r. Podarowane opatrunki zostaną przewiezione do Afryki drogą morską, tam misjonarze rozdzielą je między poszczególne misje.

            Wychowawcy wpiszą Wam za udział w akcji pozytywną uwagę.

            Pozdrawiam serdecznie i bardzo liczę na Waszą pomoc!

            E. Boczek

          • Młodzi tancerze

          • Jeszcze zanim klasy młodsze przeszły na tryb nauczania zdalnego udało nam się podczas zajęć tanecznych nagrać dwa filmy, na których prezentujemy swoje taneczne umiejętności. Jedna z grup zaprezentowała się w przyśpiewce ludowej „Poszło dziewczę po ziele”, druga natomiast zatańczyła krakowiaka. Na zajęcia taneczne uczęszcza 28 uczniów, którzy zawsze z wielkim entuzjazmem spotykają się po lekcjach z nauczycielem. Na wysoką frekwencję można również liczyć w trakcie nauczania zdalnego i pomimo barier jakie czasem sprawia nam łącze internetowe przygotowujemy kolejny taniec, który mam nadzieję młodzi tancerze będą już mogli zaprezentować w szkole. Przypomnę jeszcze, że koło taneczne działa w ramach Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej z siedzibą w Czerwionce-Leszczynach.

          • My healthy menu

          • Podczas marcowych zajęć online z języka angielskiego uczniowie klas czwartych omawiali tematy dotyczące żywności. Jedna z lekcji prezentowała zasady zdrowego odżywiania się, a zadaniem dzieci było stworzenie zdrowego menu. Termin wykonania / przesłania zadania był wyznaczony na 7 kwietnia. Data ta nie była przypadkowa, gdyż wtedy obchodzono Światowy Dzień Zdrowia. W galerii można zobaczyć najciekawsze prace uczniów.

          • Komunikat MEN

          • ,,Do 18 kwietnia br. zostały przedłużone wszystkie obowiązujące zasady ograniczonego funkcjonowania szkół i placówek.

            Z uwagi na nadal utrzymujący się wysoki poziom zachorowalności w kraju i konieczność zahamowania pandemii niezbędne jest przedłużenie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych.

            Tak jak dotychczas, ograniczona zostaje praca stacjonarna przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego z pewnymi wyjątkami. Ograniczona jest również praktyczna nauka zawodu, w tym zajęcia praktyczne dla młodocianych pracowników."

            Więcej informacji o funkcjonowaniu szkół i placówek

          • Rozbudzamy świadomość na temat autyzmu.

          • Akcja profilaktyczna Samorządu Uczniowskiego przy wsparciu pedagoga szkolnego miała na celu w największej mierze zwiększanie świadomości społeczności szkolnej na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD). Kolorem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski. W ostatnim tygodniu marca w naszych wirtualnych klasach zrobiło się naprawdę niebiesko. Zarówno wychowawcy klas starszych jak i młodszych przeprowadzili lekcję na temat autyzmu.

            Autyzm to przecież nie jest choroba, którą można się zarazić. Więc co to jest autyzm? Dlaczego mamy się ubrać na niebiesko? Dlaczego symbolem autyzmu jest puzzel? To tylko niektóre pytania, które pojawiły się w trackie lekcji. Uczniowie mieli okazję zmierzyć się ze stereotypami oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat spektrum. Autyzm do tej pory jest jeszcze tajemniczym zaburzeniem, którego wiele osób zupełnie nie rozumie. U jego podstaw leży nieprawidłowa praca mózgu. W związku z tym osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata czy rozumieniem relacji społecznych. Bądźmy świadomi, że ludzie z autyzmem żyją wokół nas i pragną być traktowani z szacunkiem i wyrozumiałością. Po tak wartościowych zajęciach możemy przyznać, że jesteśmy bardziej świadomi!

            SAMORZĄD UCZNIOWSKI DZIĘKUJE NAUCZYCIELOM, UCZNIOM, RODZICOM ZA WSPARCIE AKCJI.

          • Droga krzyżowa z dłoni

          • Z powodu braku możliwości zorganizowania drogi krzyżowej dla dzieci w kościele,  uczniowie z klasy drugiej i trzeciej   podczas katechezy zaangażowali się w przygotowanie poszczególnych stacji drogi krzyżowej przy pomocy dłoni wyciętych z kolorowego papieru.

            Dłoń czerwona oznacza Jezusa; dłoń niebieska oznacza Maryję; dłoń żółta oznacza człowieka spotkanego na drodze krzyżowej.

            E. Boczek

          • Palmy z Niedzieli Palmowej

          • Palmy wykonali, podczas nauki zdalnej, chętni uczniowie z klas młodszych:

            Ksawery G. kl. I a

            Bartosz S. kl. I b

            Mateusz K. klasa I b

            Ola D. klasa II a

            Ola K. klasa II a

            Maja P. klasa II a

            Amelka K.  klasa II a

            Basia K. klasa II b

            Wiktoria P. klasa II b

            Eugenia Boczek

          • Gazetka ścienna online

          • Tęsknicie za ściennymi gazetkami? Klasy szóste też ogarnęła nostalgia i przygotowały takie prace. Jest to gazetka przeznaczona do powieszenia na ścianie, ale można ją obejrzeć wirtualnie.

            Pracując w grupach, świetnie się przy tym bawiąc, współpracując, żartując, rzucając kreatywne pomysły uczniowie z klas VI a i VI b przygotowali wirtualne wersje gazetki ściennej, której tematem był kwiecień. Choć praca była zdalna, to spotkanie jak najbardziej prawdziwe, na wizji i fonii. Okazało się, że oprócz pracy nad gazetką można było miło spędzić czas i odnowić kontakty towarzyskie.

            A efekty pracy możecie podziwiać poniżej :-)

            Aleksandra Tkocz

        • Kulturalne spotkanie online
          • Kulturalne spotkanie online

          • Nauka zdalna wcale nie musi być nudna i monotonna.

            Ostatnio przekonali się o tym uczniowie klasy IV a. Na lekcji języka polskiego odbyło się ciekawe spotkanie.

            Przy współpracy z państwem Żołna udało się zaprosić niezwykle utalentowanych a przede wszystkim wyjątkowych gości – panią Magdalenę Kiszko – Dojlidko, aktorkę teatralną i filmową oraz jej męża – Jacka Dojlidko, także aktora, grającego w teatrze.

            Pani Magdalena jest nie tylko aktorką (zagrała w takich filmach jak „U Pana Boga w ogródku” czy „U Pana Boga za miedzą”), ale również wykładowcą w Akademii Teatralnej Wydziału Sztuki Lalkarskiej
            w Białymstoku. Jest laureatką nagród aktorskich, realizatorką warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży oraz jurorką konkursów recytatorskich i teatralnych w kraju i za granicą. Natomiast pan Jacek Dojlidko to aktor Białostockiego Teatru Lalek i również wykładowca Akademii Teatralnej Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Realizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży, jest jurorem festiwali, konkursów i przeglądów teatralnych dla dzieci i młodzieży.

            Zarówno pani Magda, jak i pan Jacek są związani z Białostockim Teatrem Lalek, do którego udało nam się wirtualnie zawitać. To właśnie pan Jacek „zabrał” nas na spacer po tym wyjątkowym miejscu. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda teatr z drugiej strony, a także czy praca aktora teatralnego jest trudna. Na samym początku naszego spotkania przywitał nas sam dyrektor Białostockiego Teatru Lalek – pan Jacek Malinowski. Po krótkim wstępie przeszliśmy do najważniejszego punktu naszego spotkania, gdzie nasi goście w bardzo interesujący sposób opowiedzieli nam o pracy w teatrze.

            Pan Jacek już na początku odpowiedział na wiele zadanych przez nas pytań, każda odpowiedź była szczegółowa. Poczuliśmy się tak, jakbyśmy byli w teatrze. Pokazał nam także kukiełki, pacynki i inne lalki, którymi aktorzy posługują się w swojej pracy.

            Pani Magda bardzo ciekawie opowiedziała o życiu teatralnym, jak zaczęła się jej przygoda z teatrem. Widać było, że jest to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja. Teatr to różnorodność. Zostało wyraźnie zaznaczone, że to wyobraźnia pełni tutaj tę kluczową rolę.

            Z pewnością duże zaciekawienie wśród uczestników wywołała piwnica lalek. Pan Jacek pokazał nam niezwykłe miejsce, gdzie zobaczyliśmy mnóstwo przeróżnych postaci. Były takie, które śmieszyły, ale też te budzące grozę.

            To było niezwykłe spotkanie. Nasi goście potrafili nas rozśmieszyć, opowiadając anegdotki z własnego życia. Wszystko było opowiadane z humorem, w bardzo miłej atmosferze. Teraz, w tym trudnym czasie nie mamy nawet możliwości, by pojechać do teatru i ukulturalniać się. A dzięki tym wspaniałym osobom choć przez chwilę mogliśmy się poczuć, jakbyśmy tam byli, w Białostockim Teatrze Lalek. Dziękujemy za zabranie nas w tę wirtualną podróż na Podlasie i możliwość dowiedzenia się, jak wygląda praca w teatrze

            Na zakończenie spotkania uczniowie mieli mnóstwo pytań, co ucieszyło wszystkich. Jest to dowód na to, że lekcja udała się w stu procentach a przede wszystkich zainteresowała słuchaczy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nasi wspaniali goście. Dziękujemy i mamy nadzieję, że do zobaczenia.

            Zachęcamy zajrzeć do galerii, tam znajdziecie zdjęcia pochodzące z Archiwum Białostockiego Teatru Lalek, które dzięki uprzejmości zostały nam nadesłane a także te, robione w trakcie naszego spotkania.

            M. Drąg

          • Project works – prace projektowe

          • Zgodnie z kalendarzem zawitała wiosna. Jest to doskonały moment na posumowanie językowych projektów wykonanych podczas zimowych miesięcy w klasach 4-6. Celem tych prac było utrwalenie przerabianego na zajęciach materiału gramatyczno – leksykalnego lub omawianych zagadnień z zakresu kultury i historii krajów anglojęzycznych. Ponadto, projekty rozwijały także kreatywność, wyobraźnię i uczyły współpracy.

            Zadaniem uczniów klas czwartych było wykonanie 3 projektów. Pierwszym projektem było stworzenie „My favourite sports book” („Książka o ulubionych sportach”). Dzieci zaprojektowały okładkę książki, a następnie wypełniły jej strony ilustracjami i opisami ulubionych dziedzin sportowych lub hobby. W styczniu uczniowie poznali czas present continuous i wykorzystali go do stworzenia plakatu prezentującego wybrane zajęcia pozalekcyjne i czynności, które podczas nich mają miejsce. Ostatnim zadaniem była prezentacja ukazująca, jak uczniowie spędzają dzień poza domem. W tym celu czwartoklasiści wykorzystali poznane podczas nauki zdalnej czasowniki oraz czas present simple.

            Piątoklasiści podczas nauki zdalnej także zmierzyli się z trzema projektami. Pierwszy z nich związany był z poznanymi nazwami pomieszczeń/mebli oraz omawianym podczas zajęć domem królowej Elżbiety II – zamkiem Buckingham. Zadaniem dzieci było zaprezentowanie dowolnego zamku lub zabytku znajdującego się na terenie Polski lub dowolnego kraju anglojęzycznego. Drugi projekt powtarzał słownictwo z zakresu środków transportu - polegał na przedstawieniu sposobów przemieszczania się w dowolnym państwie na świecie. Ostatnim zadaniem piątoklasistów był opis ulubionej postaci filmowej lub ulubionego filmu.

            Poziom trudności projektów wzrastał wraz z przejściem do następnej klasy. Uczniowie klas szóstych najpierw zapoznali się z tekstem na temat Australii. Następnie zadaniem dzieci była prezentacja wybranego regionu tego państwa. W efekcie powstały prace prezentujące i opisujące ciekawostki geograficzne takich miejsc jak np. Tasmania. W lutym szóstoklasiści mieli możliwość wirtualnej wycieczki po „Eden Project” – ogrodzie botanicznym w Wielkiej Brytanii. W nawiązaniu do tego miejsca powstał pomysł na kolejną pracę projektową – prezentacja wybranego parku narodowego w Polsce. Uczniowie z zapałem przedstawili informacje na temat jego lokalizacji, krajobrazu, świata roślin oraz zwierząt. Natomiast ostatni projekt był sprawdzeniem umiejętności opanowania czasu past continuous – zadaniem dzieci było stworzenie krótkiego opisu wydarzeń z przeszłości z wykorzystaniem owego czasu.

            Zapraszamy do zobaczenia zdjęć ukazujących najciekawsze prace projektowe.

            Aleksandra Niesobska

          • „Patrzaj, oto jest kobieta, moja żoneczka Twardowska”

          • Uczniowie klas IV omawiali ostatnio na języku polskim tekst Adama Mickiewicza „Pani Twardowska”. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że o tytułowej damie w tekście jest napisane niewiele. Nie ma tam opisu jej wyglądu czy charakteru.

            I tutaj zaczyna się cała zabawa, bowiem pani Monika Drąg postanowiła wykorzystać ten fakt i zorganizowała konkurs plastyczny pod tytułem „Pani Twardowska w moich oczach”. Każdy miał za zadanie stworzyć pracę plastyczną, zdając się jedynie na własną wyobraźnię. Wyszły przepiękne panie Twardowskie i naprawdę trudno było wybrać trzy najlepsze. Po konsultacji z panią Iwoną Kwiatoń, która prowadzi koło plastyczne oraz z drugą panią polonistką Aleksandrą Tkocz wybrano następujące prace:

            I miejsce – Franciszek Klimsza kl. IV a

            II miejsce – Maksym Święty kl. IV b

            III miejsce – Zofia Stankiewicz kl. IV a

            Wyróżnienie:

            1. Igor Neliszer kl. IV a

            2. Jakub Czarnecki kl. IV b

            3. Aleksander Jeszka kl. IV b

            4. Samuel Mordeja – Pilch kl. IV b

            Gratulujemy wszystkim uczniom przede wszystkim wspaniałej wyobraźni! Cieszymy się, że prace były tak różnorodne.

            Gdy tylko będzie taka możliwość, to zostaną wręczone dyplomy i nagrody.

            M. Drąg

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41,
        44-282 Czernica
        Poland
      • mgr Iwona Witek,
        wicedyrektor:
        mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych :
        Aleksandra Cnota-Mikołajec
        adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych