26 lutego w klasie I A obchodziliśmy Dzień Naleśnika realizując zaplanowane działanie projektu unijnego pt.: „Program dla szkół” w ramach którego uczniowie otrzymują owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne. Bacznie przyglądaliśmy się temu jak powstaje ciasto na naleśniki, a potem jak jeden za drugim lądują na naszych talerzykach. Na stole jako nadzienie królowała oczywiście nutella i dżem. Naleśniki są dobre o każdej porze dnia bez wyjątku czy to śniadanie, obiad czy kolacja. My zdecydowaliśmy, że zjemy je z samego rana, żeby nabrać energii do działania, pracy i nauki. To był naprawdę słodki poranek!
Dzień Naleśnika
- 4
Samorząd uczniowski: „Dzień Zagadek”
„Dzień Zagadek” w wersji stacjonarnej i online cieszył się sporym zainteresowaniem. Jak zwykle mogliśmy liczyć na Waszą obecność!
Korzystając z prezentacji Genially uczniowie klas I – III rozwiązywali zagadki na lekcjach informatyki, zaś uczniowie klas IV – VI – online w czasie przerw. Zagadkowicze musieli zmierzyć się z nie lada wyzwaniami.
3Oto wyniki.
Tytuł MISTRZA otrzymują:
Julia Kierszniak
Julia Trzeciak
Lilianna Trzeciak
Lena Salamon
Nikola Pytlik
Paulina Żydek
Bartosz Wolny
Dominik Mandrysz
Jakub Gebel
Maksym Święty
Miłosz Pasierbski
Rafał Józefowski
Samuel Mordeja-Pilch
Sebastian Troszka
Tytuł WICEMISTRZA otrzymują:
Angelika Hoszek
Marta Porwoł
Mariusz Sopa
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom !!!
Dziękujemy również wychowawcom klas młodszych za współpracę.
My home is my castle
Anglicy mawiają: „My home is my castle”. Nie sposób nie przyznać im racji! A co na to nasi uczniowie? Cóż zdecydowana większość myśli podobnie i na zdjęciach, które miały przedstawiać ulubione miejsca, królowały „selfies” naszych podopiecznych w pokojach. Jednakże oprócz silnej grupy domowników, mamy również wielu globtroterów. Zobaczcie sami!
4
Z wizytą w bibliotece
25 lutego uczniowie klasy Ia odwiedzili gminną bibliotekę (filia w Czernicy). Na początku zapoznali się z zasadami obowiązującymi w wypożyczalni bibliotecznej. Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z biblioteką, ze zgromadzonymi w niej zbiorami, zasadami korzystania z zasobów bibliotecznych, a przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania książką. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Pani bibliotekarka przeczytała fragment książki Grzegorza Kasdepke pt.: ,,Detektyw Pozytywka”. Następnie dzieciaki tak jak główny bohater książki musieli rozwiązać kilka zagadek. Oczywiście wszyscy bez wyjątku znakomicie sobie poradzili. Było to wyjątkowe spotkanie. Dziękujemy.
Rekrutacja do klasy pierwszej
REKRUTACJA
do Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy
na rok szkolny 2021/22Od 1 marca 2021r.
W zakładce dokumenty zamieszczono Regulamin rekrutacji i formularze związane z rekrutacją. Prosimy o pobranie odpowiednich dla kandydata formularzy, uzupełnienie, podpisanie przez obojga rodziców / opiekunów prawnych i dostarczenie do szkoły w opisanej kopercie lub przesłanie skanu podpisanych formularzy za pośrednictwem poczty elektronicznej spczernica@gaszowice.pl. Formularze w wydruku wraz z załącznikami będą też dostępne w organizerach przy wejściu do szkoły.
W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt z sekretariatem szkoły tel.: 324305060; e-mail: spczernica@gaszowice.pl
- Kandydaci zamieszkali w obwodzie Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy (Czernica, Łuków Śl.), którzy ubiegają się o przyjęcie do szkoły przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia.
Rodzice, opiekunowie prawni kandydata zamieszkałego w obwodzie szkoły, składają do dyrektora szkoły: Zgłoszenie o przyjęcie dziecka do szkoły (zał.1) oraz Oświadczenie o miejscu zamieszkania (zał.2) - Rodzice / opiekunowie prawni kandydata spoza obwodu zainteresowani przyjęciem dziecka do szkoły składają do dyrektora: Wniosek o przyjęcie dziecka (zał.3) oraz Oświadczenie o spełnianiu kryteriów (zał.4)
- Terminy postępowania rekrutacyjnego:
- składanie zgłoszeń / wniosków o przyjęcie dziecka do szkoły podstawowej: od 01.03.2021r. do 19.03.2021r.
- weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym: od 22.03.2021r. do 26.03.2021r.
- podanie do publicznej wiadomości wyników postępowania rekrutacyjnego: 30.03.2021r.
4. Terminy postępowania uzupełniającego:
- składanie zgłoszeń / wniosków o przyjęcie dziecka do szkoły podstawowej:
od 12.04.2021r. do 23.04. 2021r. - weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym: do 27.04.2021r.
- podanie do publicznej wiadomości wyników postępowania rekrutacyjnego: 30.04.2021r.
Załączniki i dokumenty do pobrania:
Zgłoszenie_dziecka_-_zał.1.doc
Oświadczenie_o_zamieszkaniu_-_zał.2.doc
Wniosek_o_przyjęcie_dziecka_-_zał.3.doc
Oświadczenie_o_spełnieniu_kryteriów_-_zał.4.docx
- Kandydaci zamieszkali w obwodzie Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy (Czernica, Łuków Śl.), którzy ubiegają się o przyjęcie do szkoły przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia.
Komunikat Rady Rodziców
Nazwa banku i numer rachunku Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im. H.M.Góreckiego uległy zmianie:
Mikołowski Bank Spółdzielczy
Nr rachunku: 98 8436 0003 0000 0536 0014 0001
W tytule wpłaty proszę wpisać imię i nazwisko oraz klasę ucznia.
Pozdrawiamy, dziękując za zrozumienie i okazane dotychczas wsparcie.
Rada Rodziców
Prośba o wsparcie 1% podatku
Szanowni Rodzice i Przyjaciele Szkoły Podstawowej w Czernicy!
Zwracamy się z prośbą o wsparcie finansowe szkoły w ramach odliczeń 1% podatku .
Pozyskane środki przekażemy na zakup pomocy dydaktycznych dla uczniów naszej szkoły. Nazwa OPP:
Stowarzyszenie Sumina na rzecz Odnowy i Rozwoju Górnego Śląska
KRS: 0000257288,
Cel szczegółowy 1%:
Szkoła Podstawowa im. H. M. Góreckiego w Czernicy
Z góry dziękujemy!
Dyrekcja Szkoły
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
W szkole, w której pracują aż trzy polonistki, nie mogło się obyć bez hucznego świętowania Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który w tym roku przypadał w niedzielę 21 lutego.
22 lutego wszyscy uczniowie klas IV-VI bacznie się obserwowali podczas lekcji on-line i tym razem nikt nie stronił od kamerki ;-) A powodem był odświętny element stroju, którym była własnoręcznie przyozdobiona koszulka, koniecznie z ulubionym polskim słówkiem. Wszyscy byli ciekawi, jakież to wyrazy wybiorą ich rówieśnicy. Niektóre wybory łatwo było przewidzieć. Kto lubi grać, paradował ze słowem „gry”, kto jest łasuchem – miał na koszulce jedzenie. Ale były też poważne deklaracje jak: tolerancja, kreatywność, a także mocno emocjonalne, czyli rodzina, miłość. Zresztą zobaczcie sami w naszej galerii :-)
38To nie była jedyna atrakcja tego dnia. Na lekcjach języka polskiego zamiast zwykłych zmagań z podręcznikiem tym razem była zabawa językiem. Uczniowie ćwiczyli narządy mowy odczytując łamańce językowe, rozwiązywali zaszyfrowane wiadomości, odgadywali tytuły lektur na podstawie emotek, grali w gry interaktywne, sprawdzali się ze znajomości gwary, a nawet mieli ćwiczenia gimnastyczne ukryte pod słowami. Takich i innych atrakcji było co niemiara, a uczniowie i nauczyciele zapominali, że lekcja dobiegła końca ;-)
Taka akcja była zarówno kształcąca, jak i przyjemna. A wiadomo, że najlepiej się uczymy podczas zabawy. Pewnie i ten dzień wraz z jego atrakcjami na długo zostanie w pamięci uczniów i pań polonistek!
Nasze panie polonistki, to naprawdę są artystki!
Wymyśliły coś nowego – Dzień Języka Ojczystego.
Język polski nas zaskoczył i przyjemnie się potoczył.
Były quizy, krzyżówki i zagadki,
czasem zdarzały się małe wpadki.Mieliśmy również ważne zadanie,
które nam zleciły nasze wspaniałe panie.
Wybraliśmy sobie jedno ulubione słowo
i na koszulce zapisaliśmy je celowo.W taki oto sposób wszyscy „ojczyste koszulki” mamy.
Nasz język pielęgnować obiecaliśmy i słowa dotrzymamy!
A.Tkocz
M.Drąg
M.Skorupa
Świąteczna wymiana
Co jest lepszego od świątecznej wymiany? Dwie świąteczne wymiany:) W tym roku szkolnym 19 szóstoklasistów wzięło udział w projekcie pt.: ,,Christmas - the most beautiful time of the year", który miał na celu stworzenie paczki świątecznej i wysłanie jej do szkoły partnerskiej. Początkowo nawiązano współpracę ze szkołą podstawową na Ukrainie. Uczniowie zabrali się do pracy. Stworzyli przepiękne kartki, fantastyczne dekoracje, zebrali mnóstwo słodyczy i... stwierdzili, że współpraca z jedną szkołą to za mało, dlatego też nawiązano współpracę ze szkołą podstawową z Estonii. Przygotowania trwały od końca listopada do połowy stycznia, każda ze stron starała się, aby na twarzach uczniów szkoły partnerskiej zagościły uśmiechy. Dodatkowo, stworzono wielojęzyczne słowniczki prezentujące słowa związane ze świętami w różnych językach. Efekty współpracy można zobaczyć na poniższych zdjęciach.
14
Konkurs „Czytanie jest przygodą!”
Zapraszamy chętnych uczniów do udziału w wojewódzkim konkursie czytelniczym „Czytanie jest przygodą!”
Wszystkie informacje są podane w prezentacji multimedialnej:
Czytanie_jest_przygoda_Prezentacja.pptx
Koordynatorzy konkursu:
Klasy III – V: Monika Drąg
Klasy VI: Aleksandra Tkocz
Zapraszamy serdecznie!
Papierowy teatr Kamishibai
Jak choruje Elemelek? Jak go leczą przyjaciele?
Dzieci uwielbiają teatr, zwłaszcza kiedy sami mogą w nim występować. Tym razem pierwszaki mogły spróbować swoich sił wcielając się w przyjaciół wróbelka Elemelka. Jak wyglądały nasze przygotowania do występu? Zaczęliśmy od omówienia fragmentu lektury o słynnym już wróbelku. Następnie przygotowaliśmy papierowe kukiełki i bardzo szybko nauczyliśmy się na pamięć ról. Później kilka prób i ot powstał papierowy teatr Kamishibai! Brawa dla uczniów klasy I A.
Konkurs fotograficzny
A wszystko to… bo Ciebie Kocham!
Walentynki to święto zakochanych i zaprzyjaźnionych osób. Jest to szczególny dzień, na który warto przygotować coś wyjątkowego dla wzmocnienia przyjaźni. Z tej okazji Samorząd Uczniowski w naszej szkole zorganizował Pocztę Walentynkową. W klasach młodszych zebrane były kartki, które uczniowie wysyłali do kolegów, koleżanek, swoich sympatii i ulubionych nauczycieli. Następnie zostały one przekazane adresatom przez listonosza, który miał w tym roku dużo pracy, gdyż uczniowie wysłali wiele serdecznych życzeń. Tak się złożyło, że dzisiaj przypada również Święto Poczty Polskiej, także wszystkim pracownikom poczty, życzymy wszystkiego dobrego.
2
Wyniki konkursu „Moja ulubiona postać z bajki”
Świetlica szkolna zorganizowała konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki”. W konkursie wzięło udział 25 uczniów. Dostaliśmy wiele pięknych i bardzo kreatywnych prac.
Zwycięzcami zostali:I miejsce - Wiktoria Procek klasa IIb
II miejsce – Wiktoria Olszówka klasa IIIb
III miejsce – Mateusz Keler klasa Ib
Wyróżnienie – Tomasz Spionkowski klasa Ia
Wyróżnienie – Julia Krzyżyk klasa Ib
WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW konkursu zapraszamy po odbiór nagród do świetlicy szkolnej.
Monika Łukoszek
19
Innowacja „Mały odkrywca”
Innowacja w klasie I b
„Mały odkrywca” to innowacja o charakterze społeczno – przyrodniczo – kulturowym, której zadaniem jest poznawanie, odkrywanie, badanie - przez przeżywanie. Dzieci poprzez swoją aktywność, działanie poznają bliżej walory przyrodnicze, geograficzne, kulturowe, historyczne naszych okolic i regionu. Poszerzają swoje zainteresowania przyrodnicze. Na zajęciach starają się odkrywać, poznawać różne zjawiska przyrodnicze, chemiczne oraz rozwiązywać napotkane problemy badawcze. Uczniowie rozwija również swoje własne zainteresowania, wyobraźnię, badają świat za pomocą swoich własnych zmysłów. Projekt jest również idealną okazją do kształtowania umiejętności pracy w grupie oraz polepszania kontaktów z rówieśnikami. Zajęcia odbywają się od września 2020 r. do czerwca 2021 r. Innowacja jest realizowana w ramach zajęć pozalekcyjnych w wymiarze 1 godziny tygodniowo w klasie I b.
Innowacja w klasie 3b
,,Podróże po krajach Unii Europejskiej”
Zajęcia są realizowane w roku szkolnym 2020/21 od września do czerwca w wymiarze 1 godz. tygodniowo. Jest to swoista podróż po krajach Unii Europejskiej, mająca na celu rozwijanie u uczniów zainteresowania światem oraz zdobywanie wiedzy o omawianych państwach. Realizacja zamierzeń edukacji europejskiej ma charakter wychowawczy i służy przede wszystkim kształtowaniu u uczniów pozytywnych postaw, takich jak poszanowanie godności innych, tolerancja czy szacunek do odrębności narodowej. Dlatego też głównym zamiarem niniejszej innowacji jest wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do kształtowania właściwej postawy społecznej Polaka i Europejczyka.
Bożena Papierok
Pasowanie na czytelnika
Początkiem lutego uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście pasowani na czytelników.
Zanim to jednak nastąpiło, zadaniem uczniów było odkodowanie z działań matematycznych hasła „biblioteka”. Wspólnie zastanawiali się z czym się kojarzy to szczególne miejsce. Podczas uroczystości odnaleziono również tajemniczy list, którego nadawcą była… książka. Z listu dzieci dowiedziały się, jak książki powinny być traktowane i czego z nimi absolutnie nie można robić.
Po uroczystym złożeniu przysięgi i pasowaniu, była okazja do wypożyczenia swojej pierwszej książki. Każdy uczeń otrzymał Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Wyprawki uczniowie otrzymali w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” realizowanej przez Instytut Książki.
13
Czytam sobie. Pierwsza klasa!
Akcja skierowana jest do uczniów i uczennic klas pierwszych szkoły podstawowej, a także do rodziców i nauczycieli. Program ma na celu zachęcać dzieci do nauki samodzielnego czytania, pokazać, że czas z książką może być przyjemny, aktywny i twórczy oraz wywierać pozytywny wpływ na przyszłość młodego czytelnika. Jej zadaniem jest dotrzeć do wszystkich dzieci, z różnymi doświadczeniami i temperamentami. U jednych wzmacniać nawyki i pomagać w nauce czytania, a u drugich rozbudzać i budować je na nowo. Oprócz bakcyla czytelniczego uczniowie i uczennice biorący udział w akcji „Czytam sobie. Pierwsza klasa!”, otrzymają książki z serii, plany lekcji, naklejki, dyplomy. Rodzice, którzy aktywnie będą wspierać i kibicować klasie uczestniczącej w projekcie, będą mieli przyjemność obserwować sukcesy szkolne swojego dziecka – ciekawość, otwartość, bogate słownictwo, empatię. Z czasem docenią też chwilę dla siebie, gdy będą mieli w domu mola książkowego. Akcja organizowana jest wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Dzień filmowy w naszej szkole
Szkoła to nie tylko miejsce, w którym odbywają się lekcje. Jak się okazuje, można też spotkać się w jej murach z nauczycielami, koleżankami i kolegami z ławki na wspólnym oglądaniu filmów. Klasy II i III naszej szkoły zorganizowały dzień filmowy w szkole.
2Był to strzał w dziesiątkę! Dzieci były zachwycone spędzeniem czasu w szkole "inaczej niż zwykle" przy okazji oglądając wybrane wcześniej przez siebie produkcje kinowe. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pełna paleta różnorodnych filmów pozwoliła zaspokoić nawet najbardziej wybrednego kinomaniaka. Zapach popcornu unosi się w szkole po dziś dzień, a wrażenia wszystkich tych, którzy zdecydowali się spędzić ten dzień przy dobrym filmie na pewno jeszcze długo nie opadną. Całe spotkanie rozpoczęliśmy od wielkiego przemeblowania sal, przygotowania wygodnego miejsca dla każdego ucznia w swoich salach. Ci, którzy chwilowo nie znaleźli dla siebie nic interesującego na ekranie, świetnie się bawili grając w planszowe i karciane gry logiczne, zabawy konstrukcyjne lub uczestniczyli w warsztatach plastycznych – uczniowie wykonywali prace na temat filmu, jego bohaterów i przygód. Nie zabrakło też przerywników między filmami w postaci śpiewu i tańca. Dziękujemy uczniom za aktywny udział w tym dniu oraz wszystkim nauczycielom za pomoc w organizacji!
Mamy nadzieję, że już niebawem doczekamy się podobnej inicjatywy!
Ogłoszenie samorządu uczniowskiego
Archiwum Aktualności