• Zwrot podręczników i książek do biblioteki szkolnej
          • Zwrot podręczników i książek do biblioteki szkolnej

          • W związku ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego 2019/2020  prosimy o zapoznanie się z terminami i procedurami oddawania podręczników szkolnych i książek. Wszystkie podręczniki / lektury należy oddać w wyznaczonych terminach i godzinach. Szczegółowy harmonogram oraz wykaz książek wychowawcy umieszczą na platformie edukacyjnej wykorzystywanej do nauki zdalnej oraz poinformują o tym fakcie rodzica /  opiekuna prawnego poprzez dziennik elektroniczny. Prosimy, aby osoby dokonujące zwrotu książek w danym dniu przychodziły zgodnie z planem, kolejno na określoną w harmonogramie godzinę.

            Ponadto prosimy, by w tym samym dniu usunąć rzeczy pozostawione w szafkach na terenie szatni. Dodatkowo, uczniów klas szóstych prosimy o zwrot klucza (w opisanej imieniem, nazwiskiem i klasą kopercie).

             Prosimy o zapoznanie się ze szczegółami dokonywania zwrotów książek, czytając umieszczony załącznik.

             Dyrekcja szkoły

            Załącznik: Zwrot_podręcznikow.docx

        • Szkolny Plebiscyt Sportowy
          • Szkolny Plebiscyt Sportowy

          • Szkolny Plebiscyt Sportowy rok szkolny 2019/2020.

            Nowy rok szkolny 2019/2020 przyniósł Wam drodzy uczniowie nowe sportowe wyzwania. Z ochotą przyjęliście harmonogram międzyszkolnych rozgrywek w różnych  dyscyplinach sportowych. Z niego bierze się już od wielu lat  rywalizacja także między Wami, o zwycięstwo w szkole w kategorii dziewcząt i chłopców o Sportowy Puchar Szkoły.

            Z wielką radością i satysfakcją, z wyrazami uznania i podziękowania zwracam się do wszystkich sportowców, którzy reprezentowali naszą szkołę podczas różnych zawodów. Udało nam się na szczeblu gminnym wygrać je wszystkie. :) To dało nam awans na kolejne etapy. Były to: biegi przełajowe, gry tj. piłka nożna halowa, piłka koszykowa, piłka siatkowa, piłka ręczna, łyżwiarstwo i tenis stołowy. W niektórych dyscyplinach osiągnęliśmy również sukcesy już na szczeblu powiatowym i rejonowym. Niestety koronawirus uniemożliwił nam pokonywanie sportowych wyzwań i dotarcie do finałów wojewódzkich. Mimo to jestem z Was bardzo dumna i życzę wszystkim jeszcze wielu sukcesów na przyszłość.

            W klasyfikacji  dziewcząt w rywalizacji o Sportowy Puchar Szkoły zwycięstwo odniosła

            Martyna Guzy uzyskując 110 pkt.

            II miejsce – Nicola Donga – 90 pkt.

            III miejsce – Martyna Kosteczko – 75 pkt.

            W klasyfikacji chłopców w rywalizacji o Sportowy Puchar Szkoły zwycięstwo odniósł

            Wojciech Olszyna uzyskując 120 pkt.

            II miejsce – Bartosz Olszyna – 105 pkt.

            III miejsce – Mateusz Mandrysz – 100 pkt.

            Zgodnie z regulaminem punkty zdobywali wszyscy zawodnicy reprezentujący szkołę przyczyniając się tym samym do zwycięstwa klasowego.

            Rywalizacja między klasowa

            dziewczęta

            I miejsce – kl.VIb - 325 pkt.

            II miejsce – kl.VIa - 270 pkt.

            III miejsce – kl.Vc - 30 pkt.

            chłopcy

            I miejsce – kl.VI b - 660 pkt.

            II miejsce – kl.Vc - 305 pkt.

            III miejsce – kl.VIa - 100 pkt.

            GRATULACJE!!!!

          • Lekcja „Beboki i utopce"

          • Lekcja „Beboki i utopce" z programu „Zaproś mnie na swoją lekcję"

            Uczniowie klasy IV w Czernicy mieli niebywałą przyjemność uczestniczyć w lekcji z programu „Zaproś mnie na swoją lekcję".

            Zajęcia on-line poprowadził Pan Piotr Zając z Muzeum w Chorzowie. Dziękujemy mu za wspaniałą, niezwykle wzbogacającą lekcję o bebokach, utopcach i innych straszkach. Bardzo ciekawa prezentacja Pana Piotra, z jego pełnym pasji komentarzem, tak zainteresowała dzieci, że słuchały jak zaczarowane. Dużo ilustracji, rzadko spotykane legendy, ciepły głos i nawiązywanie kontaktu - to niezaprzeczalne walory tego spotkania. A po lekcji uczniowie jeszcze długo rozmawiali z nauczycielem o różnych zasłyszanych lub wyczytanych historiach z udziałem niezwykłych stworów. Część z beboków była znana, ale o niektórych dzieci usłyszały po raz pierwszy. Od razu posypały się pytania i informacje. Jedna z uczennic wstawiła na classroom "zdjęcia" niektórych beboków i informacje, jak z nimi walczyć. Uczniowie naprawdę się wkręcili w temat ;-) I pytali, kiedy następna taka lekcja ;-)

            Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Panu Piotrowi!

            A. Tkocz

        • Wielka Liga Czytelników - sukcesy uczniów
          • Wielka Liga Czytelników - sukcesy uczniów

          • Wielki sukces naszych uczniów w ogólnopolskim konkursie Wielka Liga Czytelników!

            Mistrz i Wicemistrzowie Powiatu WLC!!!

            Mimo utrudnionych kontaktów i kształcenia na odległość nasza szkoła przystępuje do konkursów. Mamy przecież niezwykle zdolne dzieci, które chcą się wykazać swoimi umiejętnościami. W tym roku szkolnym (jak poprzednio w dwóch wcześniejszych edycjach) braliśmy udział w zmaganiach czytelniczych ogólnopolskiego konkursu Wielka Liga Czytelników.

            35 uczestników przystąpiło do czytania książek i zdobywania sprawności.  Drogą eliminacji szkolnych wyłoniono troje zawodników z klasy IV i troje z kategorii klas V-VIII.

            28 maja 2020 r. odbył się bardzo trudny, czasowy test, zawierający dla klasy IV 70 zadań o różnej formule, na który uczestnicy mieli tylko 45 minut. Natomiast klasa V miała 150 pytań w tym 20 otwartych w 45 minut, co daje 18 sekund na odpowiedź.

            Nasi uczniowie wspaniale się zaprezentowali. W klasach młodszych startowali: Anna Steuer, Dominik Steuer i Lena Salamon. Wszyscy przeczytali zadaną książkę i zmierzyli się z trudnymi poleceniami. Otrzymali dużo punktów, jednak tym razem nie udało się zdobyć mistrzostwa. Gratulujemy udziału w konkursie i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły! Uczniowie ci otrzymają dyplomy i nagrody książkowe.

            W kategorii starszej naszym reprezentantom poszło lepiej. I tak z dumą oznajmiamy, że Jakub Gebel z klasy V a został Mistrzem Powiatu, a Miłosz Pasierbski i Katarzyna Bierza również z klasy V a zostali I Wicemistrzami Powiatu!

            To ogromny sukces, zważywszy na niesprzyjające warunki konkursowe, a także fakt, że nasi piątoklasiści rywalizowali z szósto- siódmo- i ósmoklasistami!

            Gratulujemy im sukcesu i również otrzymają dyplomy i nagrody książkowe.

            Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w konkurs. Ich nazwiska zostały wymienione w artykule o Wielkiej Lidze Czytelników.

            Mówi się, czytanie dziś odchodzi w zapomnienie, a nasi uczniowie są dowodem na to, że warto czytać!

            Czekamy jeszcze na decyzję komisji, czy nasza szkoła uzyskała certyfikat „Placówka Aktywnie Promująca Czytelnictwo”. Myślę, że na niego w pełni zasłużyliśmy!

            A. Tkocz

          • „Znamię – znam je”

          • W dobie dzisiejszej pogoni za ładnym wyglądem zarówno chłopcy jak i dziewczyny korzystają z solarium. Należy uświadomić im, że promienie UV występujące w solarium przyczyniają się bezpośrednio do powstawania czerniaka. W Polsce każdego roku na czerniaka zapada 3,5 tysiąca osób, przy czym około 40% wszystkich przypadków tego nowotworu wykrywają lekarze pierwszego kontaktu. Niestety, prawie połowa chorych umiera, ponieważ zbyt późno zgłosili się po specjalistyczną pomoc. Czerniak to nowotwór wywodzący się z melanocytów skóry, błon śluzowych lub błony naczyniowej oka pod wpływem działania promieni słonecznych, a przede wszystkim promieniowania UV występującego w solarium. Miejsce pojawienia się czerniaka na skórze najczęściej jest związane z wiekiem. U młodych osób zazwyczaj pojawia się on na klatce piersiowej (mężczyźni) lub na dolnych partiach nóg (kobiety). U ludzi starszych występuje najczęściej na twarzy. Czerniak w obrębie tułowia osiąga szczyt zapadalności w piątej i szóstej dekadzie życia, a w obrębie głowy i szyi w ósmej dekadzie.

            Objawy czerniaka to przede wszystkim każda zmiana wokół już istniejącego znamienia:
            - zgrubienie i powiększenie,
            - zaczerwienienie wokół znamienia,
            - nieregularny kształt.

            Pozdrawiam,

            Wasza pielęgniarka szkolna

          • Konkurs „Pokaż jak czytasz, czyli selfie z książką”

          • Kochani, poniżej przedstawiamy wyniki konkursu bibliotecznego „Pokaż jak czytasz, czyli selfie z książką”, do którego zaproszeni byli uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi. Cieszył się on dużym zainteresowaniem i spłynęło do nas wiele zdjęć pokazujących to, jak czytacie i jaką może sprawiać to radość, za co serdecznie dziękujemy.

            Konkurs został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: klas młodszych i klas starszych, natomiast spośród zdjęć nauczycieli, nie został wyłoniony zwycięzca.

            W kategorii klas I – III:

            miejsce I – Wojciech S. kl III a

            miejsce II – Michał W. kl. II a

            miejsce III – ex aequo – Barbara K. – kl. I a i Franciszek K. – kl. III a

            W kategorii klas IV – VI:

            miejsce I – Emilia M. – kl. VI a

            miejsce II – Jakub G. – kl. V a

            miejsce III – Marceli Ś. – kl. V c

            GRATULUJEMY!

            Wszystkie nadesłane prace zostaną nagrodzone.

            Skład jury: Anna Mroczko, Klaudia Doleżych, Agnieszka Szweda

          • "DOPALACZE’’  -   Zagrożenie XXI wieku

          • Co to są „dopalacze”?

            Potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających związki stanowiące pochodne zakazanych substancji psychoaktywnych (np. amfetaminy) lub preparaty ziołowe zawierające związki halucynogenne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomani.

            Jak wyglądają?

            Postać fizyczna tych produktów zbliżona jest wyglądem do narkotyków. „Dopalacze” występują w postaci:

            - białego proszku,

            - kapsułek lub tabletek,

            - suszu roślinnego (liście, nasiona, ekstrakt, skręty),

            - suszu grzybów.​​​​​​​

            Jak działają dopalacze?

            „Dopalacze”, jak większość substancji psychoaktywnych, działają na ośrodkowy układ nerwowy i po ich zażyciu zmienia się nastrój i zachowanie człowieka. Efekty jakie wywołuje spożycie tego typu środków przypominają te po zażyciu amfetaminy i innych narkotyków.

            Objawy po zażyciu „dopalaczy”

            W zależności od przyjętej substancji mogą wystąpić następujące objawy:

            - Pobudzenie psychoruchowe lub odprężenie;

            - Euforia;

            - Przypływ energii;

            - Rozdrażnienie;

            - Gonitwa myśli;

            - Huśtawka nastrojów;

            - Stany depresyjne;

            - Halucynacje;

            - Utrata apetytu;

            - Zaburzenia snu;

            - Przekrwienia gałek ocznych;

            - Wymioty;

            - Biegunka;

            - Trudności z oceną i kontrolą sytuacji (zwiększone ryzyko wypadku, urazów, utraty przytomności)

            - Wzrost tętna i ciśnienia tętniczego;

            - Podniesienie temperatury ciała

            - Drżenie rąk

            - Drgawki

            - Konwulsje

            - Zaburzenia koncentracji uwagi

            - Problemy z oddychaniem

            - Niezborność ruchowa

            - Nadwrażliwość na bodźce np. Światło

            - Stany lękowe

            „Dopalacze” to substancje, które można przedawkować, także ze skutkiem śmiertelnym.

            Sygnały, które mogą wskazywać, że bliska osoba bierze „dopalacze”

            -  zwolnione reakcje

             -  spadek nastroju

            -  stany depresyjne

            -  zaczerwienione oczy

            -  zmęczenie albo nienaturalne rozbawienie

            -  wycofanie się z kontaktów z rodziną

            - zamykanie się w swoim pokoju

            - sprzedaż wartościowych rzeczy

            - kłamstwa

            - wyłudzanie pieniędzy

            - brak apetytu

            - chudnięcie

            - wilczy głód po obudzeniu

            - mówienie, że dopalacze nie są niebezpieczne

            - można je brać bez szkody dla organizmu

            - w rzeczach dziecka są saszetki z kolorową grafiką

            - tabletki nieznanego pochodzenia

            - mieszanki ziół

            - kłopoty w szkole (wagary, uwagi od nauczyciela, słabe oceny, spóźnienia)

            Co zrobić, gdy podejrzewamy, że dziecko używa „dopalaczy” lub innych narkotyków

            Nie zwlekaj, zareaguj od razu, ale nie działaj pod wpływem emocji – porozmawiaj z dzieckiem; 

            Zapytaj o powody, dlaczego używa tych substancji; 

            Uświadom mu konsekwencje i zagrożenia związane z ich używaniem; 

            Nie daj się przekonać argumentom dziecka, że to niegroźne lub, że to taka moda; 

            Powiedz, że martwisz się o dziecko a to co zauważyłeś mocno Cię niepokoi; 

            Określ jasno zasady i postawę wobec dopalaczy; 

            Jeśli uznasz za konieczność wprowadź nowe zasady i konsekwencje (np. czasowe cofnięcie przywilejów)

            Jeśli stwierdzisz, że zagrożenie jest poważne, szukaj pomocy u specjalistów (psycholog, pedagog szkolny, terapeuta uzależnień);

            Rozmawiaj na temat postawy asertywności, czyli umiejętności obrony własnego zdania w sytuacji namawiania do czegoś, co jest związane z zachowaniem niebezpiecznym;

            Zawiąż koalicję z innymi rodzicami – porozmawiajcie o problemie wspólnie łatwiej stawić czoła i znaleźć rozwiązanie.

            Czynniki chroniące

            Okazywanie miłości i zainteresowania życiem dziecka (mów dziecku, że jest dla Ciebie najważniejszą osobą, że zależy Ci by było zdrowe i szczęśliwe, poznaj jego przyjaciół, zainteresowania, sposoby spędzania wolnego czasu);

            Dobre porozumiewanie się z dzieckiem (rozmawiaj z dzieckiem, często pytaj o jego zdanie, rozmawiaj także na trudne tematy – narkotyki, alkohol, dojrzewanie)Zdrowa dyscyplina (postaw jasne granice – wyraź zdecydowany sprzeciw wobec używania narkotyków i innych środków psychoaktywnych, podaj oczekiwania dotyczące godzin powrotu do domu, kontaktów z kolegami, sprawdzaj na co wydawane jest kieszonkowe);

            Wspieranie dziecka (doceniaj wysiłki w osiąganiu celów, chwal dziecko za sukcesy i odpowiedzialność – podnosisz tym samym jego samoocenę.

            Zapewnij, że zawsze może liczyć na Twoją pomoc w trudnych sytuacjach)                                         

            Mity na temat „dopalaczy”

            „Dopalacze” to tylko niegroźne zioła.

            Część „dopalaczy” określana jest jako zioło. Producenci sugerują, że są to rośliny używane w medycynie ludowej. Najczęściej jest to produkt nasączony różnymi chemicznymi substancjami, które mają zwiększyć efekt działania. Niektóre mieszanki mają 10 lub więcej różnych substancji.

            Nie jest możliwe przewidzenie wpływu działania tych mieszanek na organizm człowieka. Niektóre z nich działają stymulująco inne uspokajająco lub halucynogennie. Oddziaływanie na organizm różnych substancji może być niebezpieczne.

            Jak zmienia się wygląd osób zażywających narkotyki

            Wasza pielęgniarka szkolna.  

          • Innowacja pedagogiczna w klasie 2b

          • Klasa 2b w roku szkolnym 2019/2020 realizowała innowację pedagogiczną pod hasłem: CZYTAM Z KLASĄ LEKTURKI SPOD CHMURKI. Był to ogólnopolski – wspaniały projekt, dzięki któremu uczniowie mogli się zagłębić w cudowny świat literatury dziecięcej. Wszystkim dzieciom i ich rodzicom należą się wielkie brawa za wspaniałe pomysły, kreatywność i wyobraźnię.

            Ostatni moduł projektu realizowaliśmy zdalnie, ale to nie przeszkadzało w doskonaleniu umiejętności czytania oraz świetnej zabawie. Było ciekawie, wesoło i kolorowo. Uczniowie z zainteresowaniem i zaangażowaniem pracowali nad kolejnymi zadaniami projektu. Jak zawsze starali się by jak najlepiej wypaść i aktywnie uczestniczyć w innowacji.  Jestem dumna ze swoich wychowanków i dziękuję im za wspaniałe prace, za wspólną edukacyjną przygodę w rozwijaniu umiejętności czytania i kształtowania nawyku obcowania z książką. Za wsparcie i zaangażowanie jestem wdzięczna rodzicom drugoklasistów. Bez nich, w obecnej sytuacji niemożliwa byłaby realizacja przedsięwzięcia.

            Bożena Papierok

          • Zdrowe odżywianie = zdrowsze życie

          • Zdrowe odżywianie wbrew pozorom wcale nie jest skomplikowane ani czasochłonne. Jednak najtrudniej jest zacząć. Potem nawyki wchodzą w krew i zanim się obejrzymy, stają się naszym stylem życia. I właśnie o to chodzi! Lecz „nie od razu Kraków zbudowano”, więc najlepiej będzie zacząć wprowadzać małe zmiany ale powoli i konsekwentnie.

          • #Hot16Challenge2

          • Oto moja skromna odpowiedź na wyzwanie #Hot16Challenge2 ;-)

            Zostałam nominowana przez Hannę Cojg i Karola Cojga, którzy też włączyli się do akcji. Wielkie brawa dla nich!

            Moją skromną wersję dedykuję swoim uczniom i współpracownikom.

            Zachęcam do włączenia się w akcję „siepomaga".

            Wielkie podziękowania dla medyków i wszystkich ludzi, dla których, w tych trudnych czasach, ważny jest drugi człowiek <3

            Ola Tkocz

            Plik muzyczny MP3: Hot16Challenge2.mp3

             

          • Cukrzyca

          • Cukrzyca to choroba charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy (cukru) we krwi. Jej przyczyny są złożone, a objawy mogą pojawić się nagle, nasilając się w ciągu kilku dni, lub dopiero po kilku latach - to zależy od rodzaju cukrzycy. Jednak kiedy już zostanie postawiona diagnoza, dla niektórych jest ona jak wyrok. Na szczęście z cukrzycą można normalnie żyć. Konieczne jest tylko odpowiednie leczenie i zmiana stylu życia, w tym diety. Trzeba także zaakceptować chorobę i to, że będziemy zmagali się z nią do końca życia.

            Cukrzyca zaliczana jest do chorób metabolicznych. Oznacza to, że pod pojęciem cukrzycy kryje się kilka odmiennych jednostek chorobowych. Powstają na nieco innym podłożu i na poszczególnych etapach różnią się przebiegiem i rokowaniem. Na tej podstawie wyodrębniono kilka różnych typów cukrzycy.

            Najprościej cukrzycę można podzielić pod względem typów cukrzycy:

            - typ I, zwany cukrzycą insulinozależną, ujawniający się w dzieciństwie oraz u młodych dorosłych, 

            - typ II, zwany cukrzycą insulinoniezależną, dotykający ludzi starszych,

            - cukrzyca ciężarnych,

            - cukrzyca typu MODY, typu LADA

            - cukrzyca wtórna.

            Objawy cukrzycy:

            Metody leczenia cukrzycy:

            • leczenie dietetyczne;
            • wysiłek fizyczny;
            • leczenie farmakologiczne;
            • edukacja terapeutyczna.

            Pozdrawiam 
            Wasza pielęgniarka szkolna

          • KOMUNIKAT

          • Drodzy Rodzice i Uczniowie!

            Zgodnie z decyzją podjętą przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w terminie do 26 czerwca 2020r. nasza szkoła nadal będzie kształcić na odległość. Forma prowadzenia zajęć pozostaje bez zmian.

            12 czerwca 2020r. będzie dniem wolnym od zajęć dydaktycznych i wychowawczych.

            Dyrekcja szkoły

          • Biblioteczna łamigłówka

          • Kochani Uczniowie!

            Poprzednie biblioteczne łamigłówki cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że postanowiłyśmy przygotować dla Was kolejną, według nas trudniejszą.

            Odgadnij tytuły baśni H. Ch. Andersena, które zostały zakodowane pod emotikonami. Odpowiedzi można przesyłać na adres: kdolezych@spczernica.pl

          • Co to za sportowiec?

          • W tym roku szkolnym nie było nam dane bawić się razem na sportowo w Dzień Sportu, który miał się odbyć w Dzień Dziecka. Jednakże każdy uczeń kl. IV - VI mógł według własnej koncepcji przystąpić do konkursu mającego na celu przeobrażenie się w ulubionego sportowca lub narysować jego karykaturę. Z przykrością muszę stwierdzić, że niewielu z Was miało ochotę się zaangażować (może następnym razem). Z radością natomiast prezentuję prace uczniów, którzy chętnie się zaprezentowali. Wszyscy uczestnicy otrzymają nagrody: Rafał Józefowski, Krzysztof Mandrysz, Dominik Mandrysz, Sebastian Troszka. Niewątpliwie I miejsce zdobyła Paulina Gomola w roli Otylii Jędrzejczak. Gratulacje :)

            Zenobia Mrozek

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41,
        44-282 Czernica
        Poland
      • mgr Iwona Witek,
        wicedyrektor:
        mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych :
        Aleksandra Cnota-Mikołajec
        adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych