• 31 Maja Światowym Dniem Bez Tytoniu

          •  WHO: „Rzuć palenie zanim będzie za późno - nie toń w nikotynie”

            Na świecie żyje blisko 7 miliardów ludzi, z czego, jak wskazują dane szacunkowe, ponad miliard z nich sięga po papierosy.

            W Polsce żyje ponad 38 milionów ludzi, z czego dziewięć milionów stanowią palacze. Liczba ta plasuje nas w czołówce państw, w których konsumpcja tytoniu jest największa.

            Powyższe dane są przerażające, obrazując skalę zjawiska, jakim jest nałóg nikotynowy. Nic dziwnego, iż Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanowiła już w 1988r. ustanowić dzień 31 Maja Światowym Dniem Bez Tytoniu. Dzień ten jest okazją do zwrócenia uwagi na zdrowotne, społeczne i ekonomiczne skutki palenia papierosów. Ma on równie na celu zachęcić do 24 godzinnej abstynencji nikotynowej. Czas pozornie krótki, ale pozwala na wydłużenie życia, bowiem każdy wypalony papieros skraca je aż o 4 minuty

            Co 10 minut ktoś na świecie umiera wskutek palenia papierosów!

            Spalanie tytoniu w wysokiej temperaturze w „papierowej koszulce” jest procesem chemicznym. Uwalniający się dym składa się z ok. 400 związków chemicznych (aż 40 z nich to substancje rakotwórcze). Paląc papierosy wszystkie te substancje wprowadzamy zarówno do swojego organizmu, jak i organizmów osób, w towarzystwie których palimy. Jest to tzw. palenie bierne. Wdychając dym tytoniowy wyrządzamy nieodwracalne szkody w naszym organizmie:

            - choroby serca (zawał, tętniak aorty),

            - choroby dróg oddechowych i płuc (w tym rak),

            - miażdżyca,

            - obniżenie odporności organizmu na bakterie i wirusy,

            - zwiększenie podatności na rozwój raka,

            - choroby układu krwionośnego (główną przyczyną tych chorób jest właśnie palenie tytoniu),

            - „tytoniowa twarz”- tak dermatolodzy określają twarz palacza: ziemista, szara cera wskutek zastoju krążenia krwi oraz braku witamin A,K i E, co powoduje utratę elastyczności oraz wcześniejsze pojawienie się zmarszczek).

            Jak wskazują dane, kampanie na rzecz walki z nałogiem nikotynowym prowadzone przez WHO przynoszą pożądany efekt. Odnotowuje się bowiem tendencję spadkową osób palących. W 2011r. palacze stanowili 31%, a roku 2019 aż 10% mniej tj. 21%. Tegoroczne obchody Dnia Bez Tytoniu ukierunkowane są zwłaszcza na osoby młode, które nie są jeszcze w nałogu, stąd hasło „Rzuć palenie zanim będzie za późno- nie toń w nikotynie”. Organizacja chce zachęcić te osoby, aby coraz częściej mówiły; „Dziękuję, ja nie palę”. Jest to możliwe do osiągnięcia, bowiem w ostatnich latach nastała moda na zdrowy styl życia. Ludzie coraz częściej uprawiają różnego rodzaju sporty, odżywiają się zdrowo, odstawiając wszelkie używki i nałogi. Dziwna „moda” na  papierosy odchodzi w niepamięć, a samo palenie staje się źle postrzegane.

            Wasza pielęgniarka szkolna 

        • Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników - sprawozdanie.
          • Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników - sprawozdanie.

          •  Sprawozdanie z realizacji projektu

            Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników

             „Placówka Aktywnie Promująca Czytelnictwo”

            w roku szkolnym 2019/2020

            Od trzech lat nasza szkoła przystępuje do trudnego, ale kształcącego sprawność czytelniczą konkursu ogólnopolskiego Wielka Liga Czytelników.

            Koordynatorkami konkursu w naszej placówce są panie polonistki: Urszula Wróblewska i Aleksandra Tkocz (w ubiegłych latach Monika Drąg).

            Zadania konkursowe są wymagające - chętni uczniowie muszą przeczytać 10 książek z wybranego przez organizatora zewnętrznego spisu lektur, a następnie wykonać test i zaliczyć go przynajmniej na 80 punktów na 100. Uzyskanie 10 takich sprawności upoważnia uczestnika do starania się o reprezentowanie szkoły w etapie powiatowym. Jednak, aby do niego przejść, należało w tym roku przystąpić do kwalifikacji, które odbyły się on-line. 

            W kwalifikacjach wzięło udział 7 uczniów z klasy IV i 5 z klas V-VI.

            Byli: Maksymilian Gałeczka, Julia Kierszniak, Lena Salamon, Nikola Pytlik, Anna Steuer, Dominik Steuer, Ksawery Tomeczek, a z klas V - VI: Katarzyna Bierza, Jakub Gebel, Karol Cojg, Miłosz Pasierbski i Marceli Świerczek. Po teście kwalifikacyjnym do następnego etapu, który odbędzie się 28.05. 2020 r., przeszli: Anna Steuer, Dominik Steuer, Lena Salamon, Miłosz Pasierbski, Katarzyna Bierza i Jakub Gebel.

            Pozostali uczniowie, którzy zaangażowali się w konkurs, ale nie zdobyli aż 10 sprawności to: Bartosz Wolny i Adam Szymański z klasy IV, Paulina Gomola, Julia Janda, Kamila Donga, Martyna Wypych z klas V-ych oraz Emilia Gebauer, Zuzanna Bombik i Julia Bożyk z klas VI-ych. 

            Jednak każdy wykonany test się liczył, nawet, jak ktoś przeczytał tylko jedną książkę i zdobył jedną sprawność, bo wynik był dodawany do reszty i dzięki temu szkoła uzyskała możliwość starania się o certyfikat.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy wytrwałości i pasji do czytelnictwa i dziękujemy za zaangażowanie! 

            Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników

            Szkoła stara się o uzyskanie prestiżowego certyfikatu "Placówka Aktywnie Promująca Czytelnictwo". Działania, które być może pozwolą naszej szkole takie wyróżnienie otrzymać, to:

            1. Zdobycie przez uczniów 50% sprawności czytelniczych Wielkiej Ligi Czytelników z ogólnej liczby zapisanych do placówki.

            2. Promocja baśni i legend.

            W ramach tego zadania przeprowadzono konkurs na napisanie swojej baśni w klasie piątej. Uczniowie zapoznawali się z baśnią napisaną przez innych, a także mieli możliwość pokazania się jako twórcy. Baśnie  zaprezentowane były na forum klasy, a także znalazły się w bazie szkolnej twórczości w "Wielkiej Księdze Małych Artystów", by w przyszłości mogły zostać odczytane innym rocznikom uczniów.

             W klasie IV odczytano wspólnie legendy i przeprowadzono konkurs na najładniejszą i najbardziej zgodną z treścią legendy ilustrację.

            To działanie przeprowadzono zdalnie, więc ilustracje legend uczniowie mogli zobaczyć tylko za pośrednictwem classroomu. Wspólnie wybierają najciekawszą legendę i głosują na najlepszą ilustrację. 

            3. Wykonanie książki autorskiej, inspirowanej dziełem literackim - uczniowie wykonywali tę pracę indywidualnie. Powstało wiele książek w postaci tradycyjnej książki z autorskimi ilustracjami, lapbooków, lektury w pudełku, makiet  i komiksów.

            Uczniowie klas IV, V i VI angażowali się w wykonywanie prac, których celem była promocja danej książki. I w ten sposób powstało "W pustyni i w puszczy" w pudełku, "Chłopcy z Placu Broni" makieta i lapbook, "W 80 dni dookoła świata" jako lapbook, "Magiczne drzewo" jako lapbook, "Ten obcy" jako lapbook, "Mikołajek" jako komiks i temat dowolny "Moja wakacyjna przygoda" jako komiks. Prace uczniów były udostępniane w szkolnej bibliotece w formie wystaw i reszta społeczności uczniowskiej odwiedzała te wystawy. Komiksy najczęściej przez jakiś czas zdobiły lamperie sali z języka polskiego i uczniowie innych klas, którzy mieli tam lekcje, mogli przyglądać się pracom i tym sposobem zachęcali się do przeczytania danej pozycji. 

            Uczniowie pracowali w grupach nad makietą, analizując fragmenty powieści opisujące miejsce. 

            Przyjęła się taka praktyka, że uczniowie po omówieniu książki samodzielnie tworzą do niej gry, zagadki, krzyżówki i wzajemnie sprawdzają wiedzę o lekturze podczas lekcji, a później jeszcze przez dwa tygodnie mogą sięgać do lapbooków, gdyż są one wystawione w gablotach sali polonistycznej.

            Książki autorskie, które uczniowie pisali, inspirowane były literaturą fantastyczno-naukową. Część książek napisanych przez uczniów była odczytana na forum różnych klas.

            4. Przeprowadzono szkolny konkurs recytatorski wśród uczniów klas IV - VI. Uczniowie samodzielnie wybierali repertuar, a później podczas wewnątrzszkolnego konkursu recytatorskiego pokazywali warsztat recytatora. W klasach I-III zorganizowano najpierw międzyklasowy, a następnie międzygminny konkurs recytatorski pod hasłem "Zawiłości miłości". Uczestniczyli w nim uczniowie z okolicznych szkół naszej gminy i gmin sąsiednich. 

            5. Przeprowadzono test kwalifikacyjny na dwóch poziomach:

            klasy I - IV (test + dogrywka)

            klasy V - VI (test)

            6. W lutym pierwsze klasy brały udział w akcji zorganizowanej przez bibliotekę szkolną „Poczytaj mi, kolego”.  Uczniowie należący do Samorządu Uczniowskiego czytali fragment książki G. Kasdepke o przygodach Detektywa.

            Wszystkim nauczycielom prowadzącym działania promujące czytelnictwo składamy podziękowania za wkład pracy, a uczniom, którzy chcą i lubią czytać gratulujemy tej niesamowitej pasji! 

            A. Tkocz 

            U. Wróblewska  

          • 31 Maja Światowy Dzień Bez Tytoniu

          • Nikotyna jest głównym składnikiem tytoniu, silnie trującym związkiem organicznym. Dym tytoniowy zawiera 400 związków chemicznych, w tym 40 udowodniono działanie rakotwórcze.

            Papierosy zawierają np.:

            • Aceton - trujący rozpuszczalnik,
            • Tlenek węgla - śmiertelnie trujący gaz,
            • Metanol - alkohol, powodujący zatrucie organizmu,
            • Cyjanowodór - substancja o właściwościach rakotwórczych.

            Skutki palenia najczęściej kojarzymy z ryzykiem rozwoju raka płuc, ale toksyczne i rakotwórcze związki rozprzestrzeniają się po całym ciele, wywołując choroby rzadziej kojarzone z paleniem papierosów np.:

            • zawał serca,
            • astma oskrzelowa,
            • choroba wrzodowa,
            • nowotwory skóry.

            Szacuje się że średnia różnica długości życia osób niepalących i palących wynosi 15 lat. Każdy papieros kosztuje 11 minut życia.

            Nieważne co palisz e-papieros lub cienkie skład substancji jest ten sam. A więc zastanów się wybór należy do ciebie.

            Z pozdrowieniami

            Wasza pielęgniarka szkolna

          • Czym jest hejt, czym się różni od krytyki?

          • Czym jest hejt, czym się różni od krytyki, czy hejterzy są odważni, jak postępować z hejterem oraz czym grozi hejt? Jest to bardzo ważny temat, ponieważ dotyczy każdego, pewnie każdy z Was miał już z hejtem do czynienia. Przygotowałam krótką prezentację na ten temat, proszę spójrzcie do niej, przeczytajcie, może zawarte w niej krótkie informacje i rady pomogą Wam, kiedy ktoś będzie Was hejtował.

            Do pobrania: Hejt.pdf

          • Dzień Matki

          • Drogie Mamy!

            W dniu Waszego Święta, życzymy Wam realizacji wszystkich planów i marzeń. Odwagi i sił, by porywać się na cele i zmiany, które z pozoru wydają się trudne a później są powodem szczęścia! Kolejnych natchnień jak fal, które pchają statek do przodu... 

            Żyjcie nam w zdrowiu 100 lat!

            Kochani Uczniowie, z okazji święta zaskoczcie czymś swoje Mamy. Przygotujcie jakiś miły prezent. Poniżej nasza mała podpowiedź, jak sprawić Mamie wyjątkową niespodziankę. 

            Do pobrania i wydrukowania: 
            Bon_dla_Mamy.jpg  i Gazeta_dla_Mam.jpg

            Wychowawcy świetlicy

          • Krzyżówka

          • Świetlica szkolna zachęca do rozwiązania kolejnej krzyżówki pt.: "Zwierzęta leśne". Wydrukuj krzyżówkę, rozwiąż ją. Nie wyrzucaj! Po powrocie do szkoły przynieś na świetlicę. Rozlosujemy nagrody. Krzyżówek będzie więcej.

            Grażyna Musiolik

            Krzyżówka do wydrukowania: zwierzęta_leśne.doc

          • Wyniki konkursu plastycznego

          • Konkurs plastyczny pt.: "Czerwone maki - bohaterom Monte Cassino" został rozstrzygnięty!

            Wszystkie nadesłane prace były pomysłowe i estetycznie wykonane. Jury składające się z wychowawczyń świetlicy przyznało następujące miejsca:

            I miejsce: Alicja J. kl IIa

            II miejsce: Wiktoria P. kl Ib

            III miejsce: Samuel A. kl IIIa

            Przyznano także wyróżnienia dla: Pauliny Ż, Aleksandry K, Julii K, Zofii S, Hanny O.

            Gratulujemy, wszystkie prace zostaną nagrodzone.

          • KOMUNIKAT!

          • Szanowni Rodzice i Uczniowie!

            Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy w porozumieniu z Organem Prowadzącym, mając na uwadze aktualną sytuację w naszym regionie  zdecydowała, że w okresie od 25 maja – 7 czerwca  2020r. nie będą prowadzone zajęcia opiekuńczo – wychowawcze z elementami dydaktycznymi na terenie naszej szkoły. W tym okresie nadal będziemy kontynuować kształcenie na odległość na  dotychczasowych zasadach.

            Od 1 czerwca uczniowie będą mieli możliwość skorzystania z dobrowolnych konsultacji z nauczycielami na terenie szkoły. Harmonogram spotkań zostanie przekazany zainteresowanym uczniom poprzez dziennik elektroniczny.

            1 czerwca 2020r. -  Dzień Dziecka będzie dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

            Dyrekcja Szkoły 

        • Samorząd uczniowski - zbiórka nakrętek.
          • Samorząd uczniowski - zbiórka nakrętek.

          • W związku z panującą sytuacją epidemiczną informujemy, że zbiórka nakrętek zostaje przedłużona do 30.09.2020r. Nakrętki będzie można przynosić w ostatnim tygodniu września.

            DZIĘKUJEMY :)

          • Uczniowie szóstych klas z przekazem dla świata

          • Mimo trudności w porozumiewaniu się uczniowie naszej szkoły postanowili wystosować do społeczeństwa różnego rodzaju apele. Forma, jaką przyjęli, to plakat społeczny. Tematyka była dowolna, ale można się zorientować, że tym, co najbardziej leży na sercu szóstoklasistom, jest przyroda ogólnie rozumiana, na przykład jako dbanie o środowisko albo troska o zwierzęta. Oczywiście były i inne mądre przekazy. Nie będziemy tłumaczyć, zobaczcie sami, czym w czasie koronawirusa żyją nasi uczniowie ;-)

          • Bezpieczeństwo w sieci

          • Z naturalnych przyczyn w czasie epidemii dużo więcej czasu spędzamy w sieci. Większości młodzieży nie trzeba uczyć, jak wykonać na komputerze podstawowe czynności, ale warto przypomnieć, jak posługiwać się nim bezpiecznie. W prezentacji znajduje się słownik pojęć, 9 najważniejszych zasad oraz wyjaśnienie mitów na temat bezpieczeństwa.

            Ilona Paluch

            Do pobrania: Bezpieczny_internet.pdf

          • Projekt Uniwersytetu Dzieci w Klasie zakończony sukcesem!

          • Jak zapewnić dzieciom dobry start w życiu? Kształtujmy ich kompetencje społeczne! Nawiązywanie relacji z innymi, empatia, świadomość własnych emocji czy dobra współpraca z innymi to kluczowe umiejętności w życiu każdego człowieka. Warto je kształtować od najwcześniejszych lat! Dzięki udziałowi w bieżącym roku szkolnym w projekcie Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje? Uczniowie klasy 2b uczyli się jak pracować w zespole, twórczo myśleć, nazywać emocje oraz komunikować się ze sobą. W ramach projektu zrealizowaliśmy cykl 8 lekcji kształtujących kompetencje społeczne, spełniające założenia podstawy programowej. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach realizowanych w ramach Projektu. Wykazały się ogromnym zaangażowaniem w realizację poszczególnych zadań. Zajęcia pozwoliły uczniom  na lepsze nawiązywanie relacji międzyludzkich oraz ograniczenie ilości pojawiających się sytuacji konfliktowych.

            Bożena Papierok

          • Uwaga Konkurs!

          • Czerwone maki - Bohaterom Monte Cassino

            Śpiewem lub rysunkiem, wspólnie uczcijmy
            76 rocznicę Bitwy pod Monte Cassino
            i 50 rocznicę śmierci gen. W. Andersa.

            Świetlica zaprasza do udziału konkursie „CZERWONE MAKI - BOHATEROM MONTE CASSINO”. Zaśpiewajmy wspólnie tę patriotyczną pieśń, która w trudnych czasach dodawała otuchy Polakom i przypomina o niezłomności żołnierzy.

            Aby przybliżyć Wam historię bitwy, zachęcamy do obejrzenia filmu animowanego.

            https://www.youtube.com/watch?v=qfzYtW4SQUg

            Konkurs muzyczny

            Warunki konkursu:

            1. Nagraj filmik jak śpiewasz solo, w duecie lub z rodziną pieśń "Czerwone maki na Monte Cassino". Załóż jedną słuchawkę i śpiewaj razem z Reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego. (Możesz zaśpiewać całość, wybraną zwrotkę lub sam refren).

            https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=Qnvoxe0YT3c&feature=emb_logo

            2. Filmik nagraj w formacie mp4.

            3. Prześlij nagranie na adres e-mail: aszweda@spczernica.pl

            4. Dołącz zgodę rodzica na publikację wizerunku.

            5. Na nagrania czekamy do 24 maja 2020 r.

            Czerwone_maki_-_słowa_pieśni.pdf

            Konkurs plastyczny

            Warunki konkursu:

            1. Wykonaj dowolną techniką plastyczną rysunek czerwonych maków.

            2. Zdjęcie rysunku prześlij na adres: gmusiolik@spczernica.pl

            3. Na prace czekamy do 24 maja 2020 r.

             

            Nagrody czekają.

            Życzymy powodzenia!!!

            Wychowawcy świetlicy

        • Biblioteczny konkurs "Selfie z książką"
          • Biblioteczny konkurs "Selfie z książką"

          • Zapraszamy

            uczniów naszej szkoły, nauczycieli
            i pracowników obsługi do udziału w konkursie organizowanym przez bibliotekę szkolną pt.:

            „Pokaż jak czytasz, czyli selfie z książką”.

            Konkurs polega na zrobieniu zdjęcia przedstawiającego uczestnika konkursu czytającego dowolną książkę tradycyjną (papierową) lub elektroniczną. Nie jest wymagane, aby na zdjęciu był tylko i wyłącznie uczestnik konkursu.

            Zdjęcie należy przesłać na adres mailowy: kdolezych@spczernica.pl do 31 maja 2020 roku.

            Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 8 czerwca 2020 roku.

            Każdy uczestnik może przesłać jedną pracę.

            Dla autorów trzech najlepszych prac przewidziane są nagrody.

            Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w zakresie przeprowadzenie konkursu.

            Każdy uczestnik konkursu wyraża zgodę na publikację pracy, na stronie Szkoły Podstawowej w Czernicy.

        • Konkursy "WIOSENNY KAPELUSZ" rozstrzygnięty!
          • Konkursy "WIOSENNY KAPELUSZ" rozstrzygnięty!

          • Z przyjemnością informujemy,
            że został rozstrzygnięty
            Szkolny Wiosenny Konkurs Plastyczny pt.: "WIOSENNY KAPELUSZ". 

                   Zadanie nie było łatwe, jednak uczniowie naszej szkoły poradzili sobie z nim wyśmienicie. Wykazali się ogromną wyobraźnią i pomysłowością. Każdy z kapeluszy był jedyny w swoim rodzaju. Widać było, jak wiele pracy włożono w jego wykonanie. Pojawiały się na nich fantastyczne kwiaty, trawy, barwne motyle, ptasie gniazdka i ptaszki. Komisja konkursowa oceniając prace kierowała się następującymi kryteriami: pomysłowość, zgodność z warunkami uczestnictwa, estetyka wykonania, wkład ucznia w pracę.

            Oceniający przyznali następujące miejsca:

            • Kategoria wiekowa klasy I-III

            I miejsce: Alicja J. (kl. IIa)

            II miejsce: Maja P. (kl. Ia)

            III miejsce: Wiktoria P. (Kl. Ib)

            Wyróżnienia: Aleksandra K. (kl. Ia), Daniel L. (kl. IIa), Samuel A.(kl. IIIa), Samuel M.-P. (kl.IIIb)
             

            • Kategoria wiekowa klasy IV-VI

            I miejsce: Katarzyna B.  (kl. Va)

            II miejsce: Jakub G. (kl. Va)

            III miejsce: Nadia M. (Kl. Vc)

            Wyróżnienia: Nicola P. (kl IV), Sebastaian T. (kl. Vb).

            Serdecznie gratulujemy i dziękujemy naszym  projektantom i ich Rodzicom za wspaniałe pomysły i ogromny wysiłek włożony w wykonanie tych przepięknych kapeluszy.

            Życzymy kolejnych sukcesów!

             

            link go galerii

          • Komunikat dla uczniów klas szóstych!

          • W związku z przedłużoną przerwą w nauce stacjonarnej do dnia 24 maja br. Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ziemi Śląskiej w Piecach zwraca się z prośbą o wypełnienie internetowej deklaracji kontynuacji nauki w klasie siódmej w SP Piece zamieszczonej na stronie: http://sppiece.pl/deklaracja-do-7-klasy/

            Proszę o wypełnienie deklaracji do 25 maja 2020 r. (poniedziałek).

            Jest możliwość zadeklarowania więcej niż jednego profilu klasy (np. językowa i ogólna, językowa i sportowa itp.). Ze względu na sytuację epidemiologiczną terminy testu z języka angielskiego oraz testu sprawnościowego nie zostały jeszcze ustalone.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41,
        44-282 Czernica
        Poland
      • mgr Iwona Witek,
        wicedyrektor:
        mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych :
        Aleksandra Cnota-Mikołajec
        adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych