Świąteczne życzenia
Dzieła ,,małej artystki"
Nie trzeba się nudzić, można się potrudzić :)
Pięknymi pracami plastycznymi wykonanymi podczas nauczania zdalnego może pochwalić się nasza uczennica Aleksandra Kokot z kl. IIIa. Ta bardzo miła i sympatyczna dziewczynka bardzo chętnie podejmuje się coraz to nowych manualnych wyzwań. Ola lubi różne techniki. Jej piękne biedronki zostały wykonane techniką origami.
Następnie wykonała kolorowe korale z koralików. Nie mało trzeba włożyć wysiłku aby wykonać bardzo ciekawy kalendarz adwentowy. A już prawdziwym dziełem „małej artystki” było wykonanie kostki z zapałek, którą polecamy każdemu kto lubi troszkę się potrudzić. Aniołek z papieru będzie świetną ozdobą na tegoroczną świąteczną choinkę. Zapewne już niedługo powstaną nowe ciekawe pomysły naszej uczennicy. Zapraszamy wszystkie dzieci do rozwijania zainteresowań ruchowo-plastycznych przyczyniających się do kreatywności, wyobraźni oraz sprawności dłoni a wytwory Oli zapewne jeszcze nie raz będziemy mogli podziwiać nie tylko podczas nauczania zdalnego lecz także w szkole.
Z. Mrozek
Świąteczne kartki dla podopiecznych Hospicjum
Nie muszę, nie mogę, ale ja chcę. Chcę pomagać i nieść radość innym, potrzebującym. To hasło budzi do działania! W czasie zdalnego nauczania nie możemy myśleć tylko o sobie. Dlatego postanowiliśmy zrobić własnoręcznie kartki świąteczne i przesłać je podopiecznym Hospicjum św. Franciszka w Katowicach.
Eugenia Boczek
Konkurs „JA PIERNICZĘ!”
Samorząd Uczniowski zaprasza do wzięcia udziału w konkursie kulinarnym JA PIERNICZĘ!
Zasady konkursu:
1) wystarczy wysłać do nas JEDNO zdjęcie upieczonych i udekorowanych własnoręcznie pierników,
2) zdjęcie musi być opisane imieniem, nazwiskiem i klasą do której uczęszczacie (chodzi o nazwę pliku), inaczej nie będzie brane pod uwagę,
3) uczniowie klas młodszych wysyłają zdjęcie na adres mailowy pani Kamili Dobrowolskiej, a uczniowie klas starszych na adres mailowy pani Małgorzaty Głazik.
4) konkurs trwa do piątku 18.12.2020, a w poniedziałek 21.12.2020 r., na stronie szkoły zostaną ogłoszone wyniki!
Adresy mailowe:
Kamila Dobrowolska kl. I-III: kdobrowolska@spczernica.pl
Małgorzata Głazik klasy IV-VI: mgladzik@spczernica.pl
Temat wiadomości: Ja pierniczę!
Przykładowa nazwa pliku: Jan-Kowalski-klasa1f.jpg
III edycja SKS zakończona
Od kilku już lat bierzemy udział w Ogólnopolskim Programie SKS. Jego ideą jest krzewienie kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży. Przeznaczony jest głównie dla dzieci, które nie uczęszczają na zajęcia do klubów sportowych. Jest okazją do rozwijania sprawności fizycznej, kontaktów z rówieśnikami, rozwijania zainteresowań. Ten rok był inny niż wszystkie ze względu na panującą pandemię. Nie udało nam się zrealizować wszystkich godzin lecz te, które się odbyły były okazją do realizacji celów. Wszystkim uczestnikom III edycji dziękuję za systematyczne uczestnictwo w zajęciach i zapraszam do IV edycji. Pamiętajcie, że SPORT TO ZDROWIE.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Miło nam poinformować, że w naszej szkole realizowany jest Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Złożony przez bibliotekę wniosek o zakwalifikowanie nas do tego programu przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacji formalnej oraz oceny merytorycznej i uzyskaliśmy w związku z tym kwotę 15 tys. zł na zakup nowych książek do naszej szkolnej biblioteki.
Zakupiono 765 nowych pozycji. Propozycje podali uczniowie, nauczyciele i rodzice. Większość marzeń zostało zrealizowanych. Zakupiono nowości wydawnicze, uwzględniono też potrzeby uczniów niepełnosprawnych.
W czasie realizacji programu zorganizowano wiele wydarzeń promujących czytelnictwo z udziałem uczniów. Cała społeczność szkolna zaangażowała się w realizację projektów. Informacje o przeprowadzonych działaniach umieszczano systematycznie na stronie internetowej szkoły.
Kochani Uczniowie!
Czekamy na Was w bibliotece, mamy nadzieję, że niedługo się spotkamy. Mimo pandemii przygotowujemy dla Was nowości. Niektóre książki można już wypożyczyć, inne sukcesywnie są wprowadzane do księgozbioru.
Do zobaczenia w bibliotece szkolnej!
Bibliotekarki
Zaproś mnie na swoją lekcję - spotkanie z mażoretką
Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym ,,Zaproś mnie na swoją lekcję", który umożliwia zdalne spotkania z gośćmi, nauczycielami, którzy w formie wymiany, realizują wzbogacające treści programowe podczas lekcji online.
1W takim spotkaniu online, uczestniczyli uczniowie kl.V, poznając Panią Karolinę, która jest mażoretką. Dowiedzieliśmy się, że mażoretki występują na pokazach estradowych i paradach ulicznych, prezentując choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestr dętych, żonglując i podrzucając przy tym pałeczki mażoretkowe (tzw. batony). Pani Karolina w ciekawy sposób opowiedziała nam o swojej pasji, o treningach i osiągnięciach. Pani Karolina jest aktualną mistrzynią Europy federacji I am w kategorii traditional mace i drugą wicemistrzynią Europy tejże federacji w kategorii traditional baton, pięciokrotną złotą medalistką mistrzostw Polski 2019, nominowaną do mistrzostw świata.
Jesteśmy bardzo dumni, że Pani Karolina zaszczyciła nas swoją obecnością. Nie zabrakło pytań i aktywności, udało nam się nawet wspólnie przećwiczyć podstawowe kroki marszu, zobaczyliśmy stroje i akcesoria potrzebne do tego sportu. Dziękujemy bardzo za przyjęcie zaproszenia do naszej szkoły - co prawda wirtualnie, ale to świadczy, że i w taki sposób można realizować ciekawe lekcje.
B. Starzyńska
Lekcja na żywo
„Lekcja na żywo o tym, jak spotkałam prawdziwego Świętego Mikołaja”
W piątek, 4 grudnia 2020 r. uczniowie klas młodszych brali udział w wydarzeniu „Lekcja na żywo o tym, jak spotkałam Świętego Mikołaja”.
Wydarzenie to na live prowadziła Sabina Piłat, która w tym roku spotkała ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA!
Pani Sabina Piłat to na co dzień nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, pomysłodawczyni projektu filmowego "Nauka w plecaku" Podczas tej lekcji uczniowie znaleźli odpowiedzi na cztery pytania kluczowe: Kim jest Święty Mikołaj? Gdzie mieszka? Czy pracuje oraz Co jada?
Udając się w wirtualną podróż odwiedzili Finlandię i Rovaniemi - miejscowość, w której Mikołaj mieszka. Podglądali też renifery żyjące w tym pięknym kraju. Następnie poznały zwyczaje tajemniczego gościa, czyli Mikołaja m.in. jego ulubione potrawy. Dowiedziały się także do jakich dzieci Mikołaj przynosi prezenty (nie, nie, nie- wcale nie chodzi o grzeczne dzieci). Z całej wyprawy sporządzona została kolorowa notatka w zeszycie. Na koniec wydarzenia uczniowie mogli zadawać, na czacie, pytania dotyczące świętego Mikołaja.
Lekcja na żywo dostarczyła uczniom naszej szkoły mnóstwa wrażeń, radości i emocji związanych z Mikołajkami.
Dla zainteresowanych link do nagrania: Lekcja na żywo - Prawdziwy Święty Mikołaj z Laponii.
Tydzień z Patronem Szkoły
6 grudnia 1933 roku, dokładnie 87 lat temu, urodził się Henryk Mikołaj Górecki. Jest jedną z najwybitniejszych postaci polskiej muzyki współczesnej. Ze swej pasji jaką była muzyka, uczynił drogę życiową. Był człowiekiem uczciwym i wiernym swoim poglądom. Postawą, służącym zawsze prawdzie. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi imię tego Wielkiego Człowieka.
Ludzie listy piszą…
… do królowej po angielsku. Do KRÓLOWEJ?! Po ANGIELSKU?! Właśnie tak!
Uczestnicy koła europejskiej współpracy szkół - eTwinning wraz z p. Martyną Somerlik-Przybyłą postanowili wysłać list oraz kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi królowej Wielkiej Brytanii – Elżbiecie II. Napisanie takiego listu wymaga wielu przygotowań. Jak powszechnie wiadomo, rodzina królewska przestrzega zasad protokołu. Ich życie podporządkowane jest wielu regułom. Dlatego pisząc list do królowej należy przestrzegać kilku zasad. M.in. wstęp i zakończenie powinny zostać napisane w stylu formalnym, list rozpoczynamy od zwrotu: Your Majesty, a zwracając się do królowej w dalszej części można również używać słowa Madam. Pismo powinno być złożone w odpowiedni sposób, a koperta poprawnie zaadresowana. Ufff… trochę skomplikowane, prawda :)? Czy królowa nam odpisze? Mamy taką nadzieję, ale dobrze wiemy, że Jej Królewska Mość ma dużo obowiązków, więc musimy się uzbroić w cierpliwość, bo odpowiedź może przyjść dopiero za kilka miesięcy…
Informacja MEN
Spotkanie zdalne klasy 6c z Panią sędzią
Nasze spotkanie z panią sędzią Izabelą Świerczek
Podczas ostatniej godziny wychowawczej uczniowie kl. VIc mieli wielką przyjemność spędzić czas z panią Izabelą Świerczek, która na co dzień wykonuje pracę sędzi w Sądzie Rejonowym. Przeżycie tego spotkania było tym bardziej ciekawe, ponieważ podczas obecnie panującej pandemii odbyło się ono zdalnie. Pani sędzia opowiedziała uczestnikom spotkania o tym jak w poszczególnych okresach jej życia, kształtowała się świadomość kim będzie w przyszłości. Pani Izabela przygotowała dla dzieci nawet prezentację o swoim zawodzie, po to aby mogły lepiej zrozumieć na czym polega praca sędziego.
Prezentacja
7Pani sędzia w niezwykle przyjazny sposób opowiedziała nam o problemach i zadaniach jakie niesie jej sprawowanie odpowiedzialnego zawodu sędziego. Z chęcią odpowiadała na wiele pytań ze strony uczniów, którzy bardzo byli ciekawi np. jak trzeba ukarać winnego itd.
Może to spotkanie zaowocuje kiedyś decyzją, któregoś z uczniów i pójdzie w ślady naszego gościa.
Bardzo serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i życzymy dużo zdrowia.
Klasa VIc
wraz z wychowawczynią
Barwny listopad
Listopad to czas, kiedy za oknami szybko zapada zmrok i jest ponuro. Bardzo często brakuje nam energii, a humory nie zawsze dopisują. Uczestnicy koła europejskiej współpracy szkół - eTwinning wraz z p. Martyną Somerlik-Przybyłą postanowili to zmienić i za pomocą zdjęć przedstawili swoje ulubione kolory. Kreatywności można im tylko pozazdrościć! Popatrzcie sami!
8
Project works – prace projektowe
Ważnym elementem nauki języka angielskiego w klasach starszych są projekty językowe. To rodzaj prac utrwalających przerabiany materiał gramatyczno – leksykalny lub omawiane podczas zajęć zagadnienia z zakresu kultury i historii krajów anglojęzycznych. Projekty rozwijają także kreatywność, wyobraźnię i uczą współpracy – w zależności od stopnia trudności projektu i zakresu materiału mogą być wykonywane samodzielnie, w parach lub niewielkich grupach. Do niedawna większość uczniów wykonywała je w postaci plakatów, makiet czy też książek. Przejście na formę pracy zdalnej spowodowała, iż większość projektów obecnie tworzonych jest w wersji multimedialnej przy wykorzystaniu różnorodnych programów komputerowych oraz aplikacji.
22Zadaniem uczniów klas czwartych było wykonanie projektu pt. „My explorer’s uniform” („Mundur mojego odkrywcy”). Dzieci zaprojektowały ciekawe i praktyczne podczas wyprawy stroje, a następnie stworzyły opis wykonanego munduru.
Piątoklasiści podczas nauki zdalnej zmierzyli się aż z dwoma projektami. Pierwszy z nich związany był z poznanymi nazwami dyscyplin sportowych oraz omawianym podczas zajęć turniejem Wimbledon. Zadaniem dzieci było zaprezentowanie przynajmniej dwóch dyscyplin sportowych lub jednego wydarzenia sportowego. Drugi projekt powtarzał słownictwo z zakresu obowiązków domowych - polegał na zaprojektowaniu idealnego robota i stworzeniu jego opisu ze szczególnym uwzględnieniem czynności jakie potrafi wykonywać.
Poziom trudności projektów wzrasta wraz z przejściem do następnej klasy. Uczniowie klas szóstych najpierw zapoznali się z tekstem na temat Królewskiego Towarzystwa dla Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt, poznali historię jego powstania oraz zakres działalności. Następnie zadaniem dzieci była prezentacja innego sposobu pomocy zwierzętom, w szczególności zagrożonym gatunkom. W efekcie powstały prace prezentujące i opisujące wybrane zoo w Polsce. Natomiast ostatni projekt szóstoklasistów był podsumowaniem poznanych dotychczas czasów – zadaniem uczniów było stworzenie pocztówki z wyjazdu/wakacji.
Zapraszamy do zobaczenia wybranych zdjęć ukazujących prace projektowe.
Zdalnie na sportowo!
Każdy uczeń z naszej szkoły wie, że „Ruch to zdrowie”, dlatego też wszyscy uczniowie kl. IV–VI biorą aktywny udział w zajęciach wychowania fizycznego online. Wraz z paniami ćwiczą sumiennie podczas każdej lekcji. Zmotywowani wzięli udział w sportowym konkursie z mini piłki nożnej. Trzeba było wykazać się nie lada umiejętnością, uważając przy tym na otaczającą ich w pokojach rzeczywistość. Uczniowie zadanie wykonywali stojąc w kwadracie 1,5m/1,5m odbicia piłki balonowej. Nie wolno było wyjść podczas odbić z kwadratu. Pierwszy ale nie ostatni konkurs przysporzył uczniom dużo radości. Wyniki przestawiają się następująco:
Kl. IVa – I miejsce – Kamil Mojżysz- 210 odbić – II miejsce w szkole
Kl.IVb – I miejsce – Buda Igor – 223 odbicia – I miejsce w szkole
kl.V – I miejsce – Steuer Dominik – 98 odbić
Kl.VIa – I miejsce – Bożyk Oskar – 177 odbić
Kl.VI b – I miejsce – Donga Lena – 190 odbić
Kl.VIc – I miejsce – Regulski Maciej – 193 odbicia – III miejsce w szkole
Gratulujemy najlepszym :)
Jest sukces! Jest satysfakcja! Jest radość! Jest moc!
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
19 listopad 2020
Światowy Dzień Rzucania Palenia TytoniuŚwiatowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest zawsze w trzeci czwartek listopada. Pomysł zrodził się w USA z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.
Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w ich otoczeniu. Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów.
Pozdrawiam
PIELĘGNIARKA SZKOLNA
Podziękowanie dla naszej szkoły
Zdalnie, czyli jak?
Intensywnie i pomysłowo! Na zajęciach z eTwinningu nie zwalniamy tempa i wykorzystujemy możliwości, jakie daje nam Internet, a także nowoczesne technologie. I voila! Uczestniczymy w projekcie, który łączy to wszystko, a przy okazji stwarza możliwości rozwijania zdolności językowych. „Always be yourSelfie” to projekt, w którym uczniowie przedstawiają swoje życie codzienne za pomocą „selfies”. Przedsięwzięcie jest długoterminowe, wymaga zaangażowania ze strony uczniów przez cały rok szkolny. We wrześniu uczniowie robili zdjęcia ze swoimi ulubionymi nauczycielami. Kreatywności im nie zabrakło! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, a także krótkiego filmiku i plakatów promujących projekt.
11
My myślimy wizualnie, a Ty?
Uczniowie kl. 6a ze SP im. H. M. Góreckiego w Czernicy 10.11.2020r. udowodnili, że myślą wizualnie, a każdą myśl potrafią wyrazić za pomocą rysunku. Wykorzystując możliwości, jakie stwarza nauka zdalna, p. Martyna Somerlik-Przybyła zaprosiła p. Vitię Bartošovą Hoffmann na warsztaty online. Z pochodzenia Czeszka, z zawodu nauczycielka wychowania fizycznego, a z zamiłowania – liderka i trenerka myślenia wizualnego pokazała dzieciom, jak w prosty i zabawny sposób zapamiętywać szybciej, prościej i przyjemniej. Wykorzystując usługę Google Meet uczestnicy spotkania przeprowadzili wideokonferencję, podczas której p. Vitia przybliżyła dzieciom zasady sketchnotingu, czyli sporządzania notatek w sposób wizualny. Chociaż może wydawać się to niebywałe, ale do tej formy notowania nie potrzeba talentu rysowniczego, wystarczą kartki papieru, kolorowe flamastry oraz odrobina kreatywności. Efekty warsztatów można zobaczyć na poniższych zdjęciach.
„Sowa mądra głowa” - wyniki konkursu
Drodzy Uczniowie!
Serdecznie dziękujemy za tak liczny udział w konkursie plastycznym „Sowa mądra głowa”, który został zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Cieszył się on dużym zainteresowaniem i spłynęło do nas wiele przepięknych prac. Konkurs został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach.
25W kategorii prac przestrzennych:
I miejsce zajęła Katarzyna Bierza z klasy VI a
II miejsce zajął Sebastian Troszka z klasy VI b
III miejsce zajęła Alicja Jaksik z klasy III a
W kategorii prac plastycznych płaskich:
I miejsce zajęła Lena Golec z klasy III a
II miejsce zajął Kacper Sumper z klasy III a
III miejsce zajął Daniel Liszka z klasy III a
GRATULUJEMY!
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy pomysłów i chęci udziału w konkursie.
Dyplomy, nagrody oraz upominki zostaną wręczone w innym terminie.
A. Mroczko
K. Doleżych
I. Paluch
Archiwum Aktualności