• Podziękowanie za zbiórkę

          • Dziękujemy !!!

            Dziękujemy wszystkim, którzy przynieśli dar serca dla podopiecznych Hospicjum św. Franciszka w Katowicach. Pomimo pandemii okazaliście hojne serca.  Ilość przyniesionych artykułów spożywczych, środków do sprzątania i kosmetyków była przeogromna! Zebrane produkty dostarczyłam w środę,  24 marca do siedziby Hospicjum w Katowicach ul. Sienkiewicza 36. Dary te zostaną rozdzielone chorym jeszcze przed Wielkanocą.

            Eugenia Boczek

          • Eliminacje do konkursu czytelniczego

          • „Czytanie jest przygodą!”

            24 marca zostały przeprowadzone eliminacje do konkursu czytelniczego „Czytanie jest przygodą!”. Uczniowie byli podzieleni na dwie kategorie:

            • klasy III – V
            • klasy VI.

            Każdy uczestnik musiał rozwiązać dwa testy związane z czytanymi wcześniej książkami.

            Wyłoniono po dwie osoby z każdej kategorii. Będą one reprezentowały szkołę w etapie wojewódzkim, który odbędzie się online 12 maja.

            Oto wyniki:

            Klasy III – V:

            Alicja Jaksik (klasa III a)

            Maksym Święty (klasa IV b)

            Klasy VI:

            Jakub Gebel (klasa VI a)

            Katarzyna Bierza (klasa VI a)

             

            Pozostali uczestnicy to:

            Klasa III: Aleksandra Kokot, Aleksandra Wala, Michał Witek, Daniel Liszka, Jan Tomasik, Mateusz Mańka,

            Klasa IV: Zofia Stankiewicz, Samuel Achtelik, Samuel Mordeja – Pilch,

            Klasa V: Bartosz Wolny, Adam Szymański, Kinga Kunkel, Ksawery Tomeczek, Nikola Pytlik,

            Klasa VI: Sebastian Troszka, Agata Pytlik, Martyna Wypych, Paulina Gomola, Julia Janda, Karol Cojg, Miłosz Pasierbski, Marceli Świerczek, Emilia Mojżysz, Amelia Nowak, Angelika Hoszek.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy przede wszystkim tego, że mimo tak trudnego czasu chcieli przeczytać dodatkowo po dwie pozycje książkowe i wzięli udział w eliminacjach.

            Zwycięzcom życzymy powodzenia i trzymamy kciuki! 

            M. Drąg

            A. Tkocz

            B. Starzyńska

        • Projekt „Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł?”
          • Projekt „Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł?”

          • Uczniowie kl. III a we wrześniu przystąpili do realizacji edukacyjnego projektu „Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł”  stworzonego przez Fundację Uniwersytet Dzieci.

            Głównym założeniem projektu było rozwinięcie w uczniach postawy przedsiębiorczości, bazując na bajkowych bohaterach! Przedsiębiorczość to nie tylko wiedza na temat mechanizmów ekonomicznych i rynkowych. Jej fundamentem jest umiejętność skutecznego planowania, organizacji oraz efektywnego działania. Poprzez udział w realizowanych zajęciach, uczniowie rozwijali ważne kompetencje społeczne, takie jak: kreatywność, samoświadomość, elastyczność, współpraca oraz empatia. W ramach projektu dzieci wspólnie planowały i realizowały wydarzenia projektowe, skierowane do wybranej grupy oraz poznawały różne aspekty oraz etapy procesu dążenia do celu. W ramach projektu zrealizowaliśmy cykl 8 scenariuszy lekcji.

            Gratuluję Uczniom kl. IIIa zaangażowania i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy oraz rozwijaniu kompetencji społecznych.

            Wychowawca kl. IIIa

        • St. Patrick’s Day
          • St. Patrick’s Day

          • W minionym tygodniu Irlandczycy obchodzili Dzień Świętego Patryka. Z tej okazji uczniowie klas starszych podczas zajęć zdalnych z języka angielskiego zostali zapoznani z ważnymi informacjami na temat tej uroczystości. W wyznaczonym dniu każda chętna osoba mogła ubrać się na kolor zielony.

            Lekcja rozpoczęła się od zapoznania dzieci z historią św. Patryka i ważnym symbolem jakim jest trójlistna koniczyna. Następnie uczniowie zobaczyli jak wyglądają obchody tego święta w Dublinie (stolicy Irlandii) oraz wielu miejscach na świecie. Wielką ciekawość wzbudziła prezentacja irlandzkiego tańca, który okazał się być trudny i wymagający od osoby tańczącej dobrej kondycji fizycznej. Największym zaskoczeniem natomiast była informacja, iż angielski nie jest jedynym językiem jakim na co dzień  posługują się Irlandczycy.

            Uczniowie mieli możliwość wysłuchania piosenki o św. Patryku w języku angielskim. Wszyscy jednak zauważyli, iż wymowa poszczególnych wyrazów różni się od tej jaką poznajemy na zajęciach. Następnie zaprezentowano drugi język urzędowy jakim jest irlandzki. Przemowa byłej Pani Prezydent okazała się być niezrozumiała i uświadomiła dzieciom jak wiele różnych języków jest wokoło. Zajęcia zakończyły gry i zabawy związane z obchodami Dnia Świętego Patryka. Uczniowie z zapałem rozwiązywali układanki i realizowali zabawne zadania wyznaczone przez nauczyciela.

        • 21 marca Dzień kolorowej skarpetki
          • 21 marca Dzień kolorowej skarpetki

          • 21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Wspierając osoby z Zespołem Downa klasa I b mimo nauczania zdalnego wzięła udziału w akcji poprzez założenie tego dnia kolorowych skarpetek „nie do pary” jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.

            Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia -  trisomia 21. Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

          • KOMUNIKAT!

          • Z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju na COVID -19, od dnia 22 marca do 11 kwietnia br., naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej.

            Uczniowie klas I-III, którzy rozpoczną naukę w trybie zdalnym od poniedziałku 22 marca będą realizowali nauczanie zgodnie z dotychczasowym tygodniowym planem zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych.

            Dla dzieci z klas I-III, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19 zostanie zorganizowana  opieka świetlicowa oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły. Warunkiem jest złożenie wniosku przez w/w rodziców.  

            ​​​​​​​

            Szkoła organizuje nauczanie zdalne pod opieką nauczyciela na terenie szkoły dla uczniów  posiadających z orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli rodzic wyrazi taką wolę.

          • Świetlicowe wydrapywanki

          • Stosowanie różnorodnych technik plastycznych w pracy z dziećmi wpływa na wzrost zainteresowania sztuką plastyczną i pobudza ich wyobraźnię. Jest wiele technik plastycznych, każda posiada specyficzne właściwości. Niektóre są często stosowane, niektóre będą może nowością i ukażą inny sposób pracy twórczej. Na naszej świetlicy szkolnej stworzyliśmy własne wydrapywanki.

            Najpierw należało dokładnie zamalować kartkę z bloku technicznego pastelami, w najróżniejszych kolorach. Następnie powierzchnię pokryliśmy odrobiną płynu do naczyń i całość dokładnie zamalowaliśmy czarnym tuszem. Po wyschnięciu przy użyciu wykałaczki dzieci wydrapywały dowolne wzory. Przy okazji mogły się przekonać, że nie zawsze trzeba kupować gotowe produkty w sklepie ale można również spróbować stworzyć je samemu. 

            Monika Łukoszek

          • Międzyszkolny  konkurs plastyczny „Zimowa kraina”

          • Co roku nasza szkoła zaprasza uczniów sąsiednich szkół do udziału w konkursie plastycznym. W tym roku szkolnym tematem konkursu była „Zimowa kraina”. Był on adresowany do uczniów klas młodszych. Jego celem było rozwijanie twórczości dziecięcej,  rozbudzanie wrażliwości na piękno otaczającego świata, popularyzacja różnorodnych technik plastycznych. Oceniana była estetyka wykonania, oryginalność i pomysłowość interpretacji tematu, samodzielność. Wpłynęło bardzo dużo prac, dlatego jury miało trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców.

            Nagrody otrzymali:

            w kategorii klas pierwszych

            I miejsce Kinga Kubica – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Jejkowicach

            II miejsce Natalia Wypych - Szkoła Podstawowa w Czernicy

            III miejsce Maja Siwarska - Szkoła Podstawowa w Rydułtowach

            Wyróżnienie: Martyna Kąsek - Szkoła Podstawowa w Piecach

            w kategorii klas drugich

            I miejsce Ewa Primus - Szkoła Podstawowa w Rydułtowach

            II miejsce Emilia Poręba - Szkoła Podstawowa w Rydułtowach

            III miejsce Agata Kopiec - Szkoła Podstawowa w Czernicy

            Wyróżnienie: Liliana Szweda - Szkoła Podstawowa w Czernicy

            w kategorii klas trzecich

            I miejsce Kacper Sumper - Szkoła Podstawowa w Czernicy

            II miejsce Tomasz Cyrzyk - Szkoła Podstawowa w Rydułtowach

            III miejsce Agata Mazelanik - Zespół Szkolno –Przedszkolny w Jejkowicach

            Wyróżnienie: Alicja Jaksik - Szkoła Podstawowa w Czernicy

             

            Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie.
            Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych plastycznych przedsięwzięciach.

          • Projekt edukacyjny „Mali matematycy”

          • Uczniowie klasy II b, podobnie jak ich rówieśnicy z równoległej klasy, wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Mali Matematycy. Gdzie się kryje matematyka?” organizowanym przez Fundację Uniwersytet Dzieci.

            Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie zapoznali się z podstawowymi pojęciami geometrycznymi i rozwinęli wyobraźnię przestrzenną, nauczyli się, jak wykorzystywać matematykę w codziennym życiu, trenowali krytyczne i logiczne myślenie, jak również rozwijali kompetencje społeczne.

        • Dzień Liczby Pi
          • Dzień Liczby Pi

          • Obchodzone co roku 14 marca międzynarodowe święto przypomina, czemu to właśnie liczba Pi jest najsłynniejszą liczbą na świecie. Wynosząca w przybliżeniu 3,14 liczba Pi fascynowała nie tylko matematyków już od dawna. To jedyna liczba, jakiej poświęcono osobne święto! Co wiecie o słynnej liczbie?  

            Jej definicją jest stosunek obwodu koła do jego średnicy. Wokół zagadkowej liczby krąży wiele interesujących opowieści. Nasza szkoła włączyła się w obchody tego magicznego Dnia Liczby Pi. Uczniowie klas 1-3 na początek wysłuchali nieco wiadomości o niezwykłej ludolfinie, a potem ochoczo zabrali się do pracy, tworząc przepiękne prace z kół. Efekty prac można podziwiać na zdjęciach.

            Nauczanie zdalne nie przeszkodziło nam w świętowaniu. W tym dniu na  lekcjach matematyki uczniowie klas 4-6 dowiedzieli się dlaczego liczbę π nazywa się ją ludolfiną, doświadczalnie wyznaczali jej wartość i poszukiwali pi-wyrazów. Wykazali się również niezwykłą kreatywnością w tworzeniu modeli liczby π.

            Był to dzień niezwykły i ciekawy. Dziękujemy za wspólne świętowanie i zapraszamy za rok! Dziękujemy również wychowawcom klas 1-3 za współpracę.

            Katarzyna Mandrysz, SU

          • Mali aktorzy z I b „Śniadanie Grzesia”

          • Śniadanie dodaje energii, poprawia nastrój, a dobry humor pozwala skuteczniej zmagać się z codziennymi zadaniami. W ramach cyklu zajęć promujących zdrowy tryb życia, uczniowie klasy I B przygotowali przedstawienie pt. „Śniadanie Grzesia”. W zabawny sposób pokazali na czym polega zdrowe odżywianie się i jak należy zachowywać się podczas spożywania posiłków. Przejęci swą rolą pięknie się zaprezentowali. Dbając o zdrowe odżywianie w ramach projektu unijnego pt.: „Program dla szkół” z którego uczniowie otrzymują owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne wspólnie przygotowali koktajl owocowy oraz naleśniki. Zabawa przy tym była znakomita, a radość ze wspólnego spożycia posiłku jeszcze większa.

          • Wirusoochrona

          • W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną uczniowie klas 1a i 1b wzięli udział w realizacji akcji informacyjno-edukacyjnej pod hasłem ”Wirusoochrona”, którego organizatorem była Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach.

            Celem przeprowadzenia akcji było wzmocnienie działań przeciwepidemicznych oraz przypomnienie dzieciom zasad higieny osobistej. Uczniowie poszerzali swoją wiedzę z zakresu profilaktyki rozprzestrzeniania się chorób zakaźnym przenoszonych drogą kropelkową, ze szczególnym naciskiem na zapobieganie zachorowania na koronawirusa i grypę. Każda klasa omówiła zasady ochrony przed wirusami oraz przypomniała zasady prawidłowego mycia rąk i właściwego noszenia maseczek. Podczas zajęć wykorzystywane zostały materiały edukacyjne takie jak plakat, ulotki, tablica edukacyjna z krzyżówką oraz kolorowanka.

            Pamiętajmy, iż prawidłowe wdrożenie i przestrzeganie procedur bezpieczeństwa oraz przestrzeganie zasad higieny osobistej i wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych, pozwoli zachować bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole. MY w naszej szkole dbamy o to szczególnie.

          • „Plastusiowy pamiętnik”

          • „Plastusiowy pamiętnik” to wspaniała książka dla dzieci, która uczy i bawi jednocześnie. W książce poznajemy liczne przygody tytułowego bohatera oraz zachowania jego opiekunki, która jest wspaniałą, dobrą i koleżeńską osobą. Dziewczynka chętnie pomaga innym, pożycza swoje rzeczy. Jest bezinteresowna, dobra i miła. Nie chowa urazy, nie gniewa się na przyjaciół, chętnie wybacza i nie jest pamiętliwa. Jest lubiana przez kolegów, koleżanki i przez nauczycielkę.

            Pierwszaki z I b zachęcone czytanym fragmentem stworzyły swojego małego Plastusia, a następnie każde z nich przygotowało dla niego małe domek. Poznając Plastusia pierwszaki mogły poczuć się jak to dawniej bywało w szkole. Przymierzyli szkolne mundurki oraz torby z dawnych lat. Mogli także poprzeglądać książki z których uczono się dawnej. Plastusiowi oraz dawnej szkole poświecono mała wystawkę.

        • Akademia Bezpiecznego Puchatka
          • Akademia Bezpiecznego Puchatka

          • Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Głównym celem jest pokazanie dzieciom jak unikać zagrożeń podczas codziennych aktywności – na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. W ramach realizacji projektu odbył się cykl zajęć z wykorzystaniem materiału edukacyjnego opracowanego przez metodyków, których zastosowanie z pewnością ułatwi zapamiętanie przyswajanego materiału. Nasi uczniowie klas I z wielkim zaangażowaniem brali udział w tych zajęciach. Podsumowaniem całości był Test bezpieczeństwa, szkoła zaś otrzymała Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.

          • Innowacja „KINDERUNI” w klasie III

          • „KINDERUNI” – niemiecki internetowy uniwersytet dziecięcy

            Adresatami innowacji „KINDERUNI” są uczniowie klasy trzeciej, a realizacja innowacji obejmuje rok szkolny 2020/2021 z możliwością jej kontynuowania w następnym roku szkolnym. Zajęcia odbywają się w ramach zajęć obowiązkowych, jako element dwóch godzin lekcyjnych w miesiącu. Niniejsza innowacja ma na celu szerzenie idei poznawania i rozwijania słownictwa z wykorzystaniem narzędzi TIK oraz platformy internetowej Instytutu Goethego.

            W ramach zajęć innowacyjnych uczniowie poznają ciekawostki z różnych dziedzin wiedzy, takich jak:

            1. Człowiek – obejmuje tematy z zakresu medycyny, obcych kultur, jedzenia, sztuki i sportu.
            2. Natura – porusza problemy świata roślin i zwierząt.
            3. Technika – pozwala na analizę sposobu działania różnych urządzeń.

            Wykłady z wyżej wymienionych dziedzin trwają od sześciu do dziesięciu minut i przeplatają się z interaktywnymi zadaniami, dzięki którym uczniowie utrwalają świeżo zdobytą wiedzę. Uczniowie mogą zdobywać kolejne szczeble kariery uniwersyteckiej, zaczynając od statusu studenta, a kończąc na stopniu profesora.

            Anna Mroczko

          • Projekt edukacyjny „Mali matematycy"

          • Zakończenie projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Fundację Uniwersytet Dzieci

            W tym roku szkolnym uczniowie klasy IIa wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?” Podczas zajęć uczniowie odkrywali praktyczne zastosowanie matematyki. Poznawali otaczający świat nie tylko w teorii, ale przede wszystkim poprzez przeprowadzane doświadczenia. Rozwijali myślenie naukowe, oparte na stawianiu pytań, planowaniu procesu badawczego i wyciąganiu wniosków. Uczestnicząc w projekcie, rozwijali umiejętność samodzielnego, logicznego i krytycznego myślenia.

            Dowiedzieli się:

            • Jak uczyć się koncentracji uwagi?
            • Po co nam emocje?
            • Gdzie jest prawo, a gdzie lewo?
            • Ile papieru jest w rolce?
            • Jak narysować koło?
            • Jak płynie czas, jak go mierzymy i odczytujemy. 

            Dzieci w ramach realizowanych zajęć otrzymali "indeks ucznia", w którym po każdych zajęciach, mogli narysować lub napisać, czego się nauczyli. Realizowane zadania pokazały, że matematyka nie musi być  trudna i nudna.

            Projekt zakończył się sukcesem. Uczniowie otrzymali dyplom uczestnictwa w projekcie.

          • Dzień Kokardy - akcja samorządu uczniowskiego

          • I znowu zrobiło się kolorowo i wesoło w klasach, a to za sprawą Dnia Kokardy. Kokarda to ponadczasowy i klasyczny motyw. Wśród uczestników dziewczyny stanowiły zdecydowaną większość, ale i nieliczni chłopcy pokazali, że umieją się świetnie bawić. Dziewczyny wystroiły się w kolorowe kokardy i wstążki, a chłopcy, aby uczcić to święto, przyszli do szkoły w muszkach. W klasach koledzy pamiętali o swoich koleżankach, niektórzy zorganizowali słodkie poczęstunki, a inni wręczyli swoim dziewczynom kwiaty. Odbyły się konkursy, zabawy w kole, a w klasie II a rozwiązywano zadania logiczne związane z Dniem Kobiet i wykonano prace plastyczną „Wyturlaj kwiatka”. W tym dniu uczniowie, którzy wzięli  udział w naszej akcji i mieli w swoim stroju elementy takie kokarda, muszka czy krawat dostali słodki upominek. Dziękujemy wszystkim uczennicom i uczniom, którzy włączyli się do zabawy.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41,
        44-282 Czernica
        Poland
      • mgr Iwona Witek,
        wicedyrektor:
        mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych :
        Aleksandra Cnota-Mikołajec
        adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych