• Dzień bez plecaka

          • 28.04.2023 Samorząd uczniowski zorganizował akcję ,,Dzień bez plecaka". Uczniowie jak co roku wykazali się niezwykłą kreatywnością i fantazją :)

            Samorząd Uczniowski

          • Wycieczka do Warszawy

          • W dniach 17-19 kwietnia 2023r. klasy ósme wraz z opiekunami udały się na wycieczkę do Warszawy. Pogoda dopisała, a program wyjazdu był bardzo ciekawy.

            I dzień

            Poznawanie stolicy Polski uczestnicy rozpoczęli od przejazdu trasą Ambasad oraz zwiedzenia ogrodów mieszczących się na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

            Następnie odbyła się wizyta w Centrum Nauki Kopernik . Jest to miejsce niezwykłe. To tutaj można samodzielnie eksperymentować, przeprowadzać doświadczenia i dokładnie we wszystkim uczestniczyć czynnie. Młodzież bawiła się  świetnie ucząc się i  poznając otaczający nas świat. Nawet najmniej zainteresowani uczniowie przedmiotami ścisłymi, stwierdzili że Centrum Nauki Kopernik to miejsce, które każdy uczeń powinien odwiedzić by tak naprawdę zrozumieć choć w małym stopniu te wszystkie teorie i prawa rządzące naszym światem.

            Na zakończenie pierwszego dnia uczestnicy wycieczki przeszli pod Grób Nieznanego Żołnierza – pomnika poświęconego pamięci poległych w walce o niepodległość. Przy owym grobie płonie wieczny znicz, a służbę pełni warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystej zmianie warty.

            II dzień

            Mocno wyczekiwany drugi dzień przyniósł wiele atrakcji. Pierwszym punktem był przejazd autokarem pod Belweder skąd zaczęło się zwiedzanie Łazienek Królewskich. Na wszystkich uczestnikach największe wrażenie zrobił Pałac na Wyspie oraz Amfiteatr, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Wszyscy zachwycali się także florą i fauną tego parku, a do zdjęć "pozowały" liczne wiewiórki.

            Następnie odbyła się wizyta w Sejmie RP, gdzie pani przewodnik zaznajomiła młodzież z historią siedziby władzy ustawodawczej. Pokazała także najbardziej znaną salę w polskiej polityce - Salę Posiedzeń Sejmu. Widzieć takie miejsce na żywo, to coś zupełnie innego niż transmisje telewizyjne. Ostatnim etapem wizyty w Sejmie RP był Hall Główny, gdzie można było zobaczyć pamiątkowe tablice poświęcone nieżyjącym już parlamentarzystom, a także tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem w 2010 roku.

            Po krótkiej regeneracji sił uczestnicy udali się wraz z przewodnikiem na Stare Miasto. Spacerując ulicami Warszawy można było zobaczyć i zapoznać się z historią licznych kościołów, Pałacu Prezydenckiego, Bazyliki Archikatedralnej p.w. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela, dzwonu na Kanonii, Kolumny Zygmunta, Pomnikiem Warszawskiej Syrenki, czy też Pomnikiem Małego Powstańca.

            Kolejnym, ale nie ostatnim punktem programu był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Spacerując po jego alejach i wsłuchując się w opowiadane historie, wielu rozmyślało nad losem poległych żołnierzy i uczestników powstań. To tutaj bowiem leżą dowódcy AK z Tadeuszem Komorowskim „Borem” na czele oraz bohaterowie Polski PodziemnejPowstania Warszawskiego, w tym bohaterowie książki „Kamienie na Szaniec”. Był to czas ciszy, spokoju i głębokiej zadumy.

            Po nostalgicznym pobycie na cmentarzu udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki aby podziwiać panoramę Warszawy z XXX pietra budynku oraz do Złotych Tarasów, gdzie mieliśmy czas na relaks, małe zakupy oraz posiłek.

            III dzień

            Nasz ostatni dzień w stolicy Polski rozpoczął się od zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w budynku dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich na Woli. Zwiedzanie tego nowoczesnego, multimedialnego muzeum przybliżyło uczniom jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego, stanowiące do dziś przykład heroizmu, męstwa i walki o wolność. Uczniowie poznali życie codzienne powstańców, umundurowanie, broń, fotografie autentycznych scen powstańczych, losy ludności cywilnej oraz dzieci. Obejrzeli samolot „Liberator”, którym dokonywano zrzutów broni dla powstańców. Poznali w jaki sposób działała podziemna poczta polska i tajne drukarnie. Dużym przeżyciem była możliwość przejścia kanałami i sprawdzenie, co mogli czuć powstańcy poruszający się nimi w różne dzielnice Warszawy. Uczniowie obejrzeli też  film pt. „Miasto ruin”- komputerową rekonstrukcję zrównanej z ziemią Warszawy. Wizyta w muzeum pozostawiła niezatarte wrażenia i była dla uczniów prawdziwą żywą lekcją historii i patriotyzmu.

            Po tak ciężkiej, ale jakże wartościowej historii uczestnicy wycieczki ponownie udali się na Stare Miasto, by zwiedzić Zamek Królewski. Największe wrażenie robił Pokój Marmurowy z przepięknymi zdobieniami i iście królewskim przepychem.  Wielu uczniów zachwycało się ogromnymi dziełami Jana Matejki, które można było podziwiać na żywo, a nie tylko w podręczniku do historii. Ważnym punktem było odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której uchwalono Konstytucję 3 maja  w 1792 r.  

            Na zakończenie wszyscy udali się na niezwykle ważny obiekt- Stadion Narodowy. Wśród młodzieży było wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Podczas zwiedzana przewodnik przedstawił krótką historię stadionu oraz zaprezentował trasę kibica, boisko oraz trybuny.

            Wycieczka była bardzo udana. Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia wielu interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiono sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń wszyscy wrócili do domu zadowoleni.

            Aleksandra Niesobska

          • Dzień Języka Angielskiego

          • W miniony weekend obchodzono Światowy Dzień Języka Angielskiego czyli „English Language Day”. Zgodnie z uchwałą ONZ to dzień poświęcony jednemu

            z sześciu oficjalnych języków tej organizacji. Obchody tego święta przypadają na 23 kwietnia (data narodzin oraz śmierci Williama Shakespeare'a).

            Z tej okazji nauczyciele języka angielskiego zaplanowali dla chętnych uczniów kilka aktywności:

            1.  Konkurs plastyczno-językowy dla klas 1-8 (szczegółowy regulamin konkursu znajduje się w załączniku oraz jest umieszczony na szkolnych korytarzach).

            2.    Na środę 26.04 chętni uczniowie wycinają w domu serce w jednym z trzech kolorów widniejących na brytyjskiej fladze (niebieski, czerwony, biały) i piszą na nim swoje ulubione angielskiego słowo/słowa. Serca można przyozdobić. Uczniowie klas młodszych oddają serca wychowawcom, którzy zbiorą je na jednej z lekcji. Natomiast klasy starsze przekazują serca nauczycielowi języka angielskiego. Uczniowie klas 3A i 3B przygotowują serca na piątek 28.04. ze względu na udział w wycieczce.  Każdy uczeń za wykonanie zadania zostanie nagrodzony uwagą pozytywną, a ich prace zostaną wyeksponowane na szkolnym korytarzu. UWAGA!!! Wybrane słowo nie może być wulgaryzmem.

            3. środę 26.04 w miejscach ogólnodostępnych w szkole zostaną rozmieszczone żetony – małe flagi Wielkiej Brytanii (10 sztuk). Zadanie przeznaczone jest dla uczniów kl. 4-8. Każdy uczeń, który znajdzie flagę może wymienić ją u nauczyciela języka angielskiego na dodatkowe NP. lub dodatkowy punkt na kartkówce/sprawdzianie w terminie do końca roku szkolnego 2022/2023.

            UWAGA!!! Każdy uczeń może dokonać tylko jednej wymiany, dlatego jeśli znajdzie więcej niż jedną flagę zostawia ją na swoim miejscu.

            Aleksandra Niesobska

            Do pobrania:

            REGULAMIN_KONKURSU_klasy_1-8.docx

          • Dzień Ziemi

          • Dzień Ziemi, który wypada w kalendarzu w sobotę, 22 kwietnia, to coroczna akcja, której celem jest promowanie ekologicznych zachowań w społeczeństwie. Na co dzień niestety zapominamy, jak ważna jest dla nas Ziemia. To nasza planeta, nasz dom, o który trzeba dbać, by nie uległ zniszczeniu przez nasze niedbalstwo. Świetliczaki „przybijają piątkę z Ziemią" i wzajemnie przypominają sobie w jaki sposób możemy pomóc naszej planecie.

            Sandra Kuriata

          • „Cicha” lekcja muzyki

          • Czasem istnieją zasady, które można złamać. Muzyka kojarzy się z harmonią dźwięków, dynamiką, głosami instrumentów, a być może nawet z chaosem. Jednak od czasu do czasu warto zerwać ze schematami i spróbować czegoś innego!

            Uczniowie klas 5 przekonali się o tym na jednej z lekcji muzyki. W ramach poznawania instrumentów strunowych uczestniczyli w muzycznym Escape Roomie. Zadaniem każdego z uczniów było indywidualne rozwiązanie serii zagadek, które doprowadziły go do konkretnego instrumentu z grupy chordofonów. Każdy miał przyporządkowany jeden instrument, a zadania były łamigłówkami łączącymi ze sobą między innymi logiczne myślenie, spostrzegawczość i wyobraźnię z teorią muzyki – jako powtórka zrealizowanego wcześniej zagadnienia i historią muzyki – zapoznaniem z grupą instrumentów strunowych.

            Dzięki rozkodowaniu słownej spirali można było dowiedzieć się, co jest źródłem dźwięku instrumentów strunowych. Labirynt pozwolił odkryć jedną z grup, do których należał konkretny instrument, opis cech charakterystycznych pokazał, jak on wygląda, a szyfr oparty na klawiaturze pierwszych telefonów komórkowych wskazał jego nazwę. Założeniem zabawy było wykonywanie muzycznych łamigłówek w ciszy i skupieniu, jednak niejednokrotnie emocje brały górę. Mimo to zabawa była udana!

            Na kolejnej lekcji podsumowaliśmy nasze zmagania z zagadkami i rozwialiśmy powstałe wątpliwości. Wymieniając się zdobytymi informacjami uporządkowaliśmy wiedzę dotyczącą instrumentów strunowych, których inna nazwa to chordofony. Ostatecznie uczniowie stwierdzili, że była to ciekawa forma nauki i dobrze się przy tym bawili. Po tych zajęciach każdy będzie pamiętać, że cymbały to instrument strunowy, starszym bratem kontrabasu jest tubmaryna, a pierwszy fortepian nazywał się Żyrafa.

            Ewa Gembalczyk

          • Dzień Czosnku w Zameczku

          • Zameczek nas ugościł na ostro…

            W dniu 19 kwietnia uczniowie klas pierwszych wybrali się na warsztaty z okazji Dnia Czosnku. Uczniowie pracowali w obrębie swoich klas. Do wykonania były dwa zadania. Coś dla serca, ale przez żołądek i coś dla ducha, bo w duchu zachwycali się nad swym dziełem.  

            Pierwsze zadanie to szycie ząbka czosnku. Każdy uczestnik otrzymał potrzebne materiały – łzy ani krew wcale się nie polały! Jedynie pot spływał z czoła. Każdy zaś wyszedł z warsztatów ze sztuką… sztuką czosnku przez siebie uszytego.

            Drugim zadaniem było własnoręczne przygotowanie wodzionki – czyli jedynej w swoim rodzaju rychtyk ślonskij zupy. (Ja, ja to je ta co lyczy ze wszyskigo ;).

            „…Teraz przydzie czosnek łon tam musi być. Dodej magii, pieprzu i posolić tyż. Dźwignij dekiel czy już woda dobro mosz. No to czecio czynść warzynio znosz…”

            No i oczywiście degustacja… Miłość… to znaczy czosnek unosił się w powietrzu!

            Patrycja Czeszyk

          • W zimnej i mroźnej Grenlandii

          • W piękny, słoneczny, wiosenny poranek klasa III a, dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej, wybrała się w podróż do zimnej i mroźnej Grenlandii. Uczniowie poznali bliżej tę największą wyspę świata. Trzecioklasiści zasypani zostali mnóstwem ciekawostek na temat mieszkańców Grenlandii, jak i zwyczajów tam panujących. Tę niecodzienną lekcję zakończył “słodki konkurs”. Było tak interesująco, że niełatwo było nam pożegnać się z Anarukiem, którego śladami podążaliśmy.

            Agnieszka Szweda

          • Szkoła Myślenia Pozytywnego – marzec

          • Tematem przewodnim zadania marcowego były nowe media, pasje oraz zainteresowania. Zadanie udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu Pani Małgorzaty Głazik, Pani Moniki Łukoszek oraz Pana Macieja Mrozka.

            Zadanie zostało zrealizowane na lekcjach informatyki. Celem tego projektu było wsparcie uczniów i uczennic w odkrywaniu ich zainteresowań i pasji, zrozumieniu znaczenia zdrowia psychicznego, a jednocześnie wspólna eksploracja świata nowych mediów. Projekt miał na celu poprawę ich umiejętności komunikacyjnych, kreatywności i umiejętności krytycznego myślenia w kontekście technologii. Do projektu zostali zaangażowani uczniowie klas VIII. Głównym działaniem projektu było tworzenie podcastów na wybrane przez uczniów tematy związane z ich pasjami i zainteresowaniami. Podcasty były nagrywane w sali komputerowej i publikowane na stronie internetowej szkoły oraz na platformach społecznościowych. Każdy odcinek podcastu trwał około 10 minut i zawierał informacje, ciekawostki, opinie i anegdoty na dany temat.

            Na zajęciach rewalidacyjnych zostały zorganizowane warsztaty dotyczące rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Celem tego zadania było poznanie różnorodności znaczeń słów i tego jak słowo wpływa na emocje.

            Z niecierpliwością czekamy na realizacje kwietniowego zadania!

            Szkolna Koordynatorka

            Monika Łukoszek

          • Słodka liczba π

          • 14 marca obchodzimy Święto Liczby π. Data nie jest przypadkowa. Została wybrana ze względu na skojarzenie z pierwszymi cyframi rozszerzenia liczby. Nasi uczniowie postanowili uczcić to święto i z tej okazji przygotowali plakaty, modele 3D oraz ciasta i babeczki z symbolem liczby π. Delektując się wypiekami, uczniowie poznawali ciekawostki o tajemniczej Ludolfinie, a dodatkowo spędzali miło czas. Takie lekcje matematyki zostaną w naszej pamięci na długo. 

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
        • (32) 4305060
        • ul. Wolności 41, 44-282 Czernica Poland
        • mgr Iwona Witek, wicedyrektor: mgr Kamila Dobrowolska
        • http://fb.me/SPwCzernicy
        • Inspektor Ochrony Danych : Aleksandra Cnota-Mikołajec adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
        • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
    • Galeria zdjęć

        brak danych