W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lekcjach języka polskiego nasi uczniowie stawiali czoła różnym wyzwaniom związanym z lekturami szkolnymi.
Klasa Va stworzyła komis w oparciu o opowiadanie „Reks", będące częścią lektury „Mikołajek". Najpierw uczniowie stworzyli plan wydarzeń opowiadania a następnie na podstawie poszczególnych punktów, opracowali i narysowali komiksowe kadry, które stworzyły spójną historię.
Klasa IVa miała za zadanie stworzyć przepis inspirowany lekturą „Charlie i fabryka czekolady". Samo zadanie mogłoby wydawać się banalne, gdyby nie fakt, że należało ów przepis uzupełnić o kolaż, który miał przedstawiać deser. Uczniowie chętnie podjęli się tego wyzwania a niektóre prace okazały się bardzo pomysłowe.
Klasa VIa podjęła się bardzo ambitnego wyzwania opartego na lekturze „Hobbit". Pierwszy etap ich pracy polegał na stworzeniu mapy Śródziemia, w którym rozgrywają się wydarzenia opisywane w lekturze. Następnie uczniowie przemienili swoje mapy w gry planszowe, które swoją rozgrywką miały nawiązywać do lektury. Uczniowie podeszli do tematu w niezwykle twórczy sposób: dodawali do swoich plansz karty do gry, nawiązywali do gry w zagadki z Gollumem lub do mechaniki popularnej planszówki „Węże i drabiny". Do niektórych plansz dołączone były również instrukcje objaśniające znaczenie poszczególnych pól.
Ewa Wojtyczko