• Igrzyska Dzieci i Młodzieży

          • Inauguracja nowego roku szkolnego 2023/2024

            ZSP w Szczerbicach było dzisiaj gospodarzem pierwszych zawodów gminnych. Reprezentacje szkół walczyły o zwycięstwo w drużynowych sztafetowych biegach przełajowych. W Igrzyskach Dzieci nasze dziewczyny zajęły I miejsce a chłopcy II miejsce. Skład drużyny dziewcząt: Maksym Aleksandra, Jaksik Alicja, Olczyk Hanna, Jeszka Julia, Olszówka Wiktoria i Steuer Paulina.

            Skład drużyny chłopców: Kopiec Adam, Bombik Seweryn, Witek Michał, Pytlik Jan, Tomasik Jan, Sopa Piotr i Gembalczyk Ksawery.

            W Igrzyskach Młodzieży (kl. VII i VIII) nasi chłopcy również zajęli I miejsce. Skład drużyny: Buda Igor, Szczyrba Piotr, Pawlusek Przemek, Szymański Adam, Bezuch Oliwier, Skowronek Tomasz i Czarnecki Jakub.

            Teraz czekamy na FINAŁ REJONOWY w Raciborzu.

            Gratulujemy biegaczom i życzymy dalszych sukcesów.

            Szczegóły w zakładce: Sport w szkole

          • Europejski Dzień Języków

          • Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września począwszy od  roku 2001r., z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.

            Bogactwo językowe Europy stanowi niezwykłą wartość, którą należy doceniać, wykorzystywać i pielęgnować. Rozwijanie umiejętności językowych jest  zarówno koniecznością, jak i prawem  KAŻDEGO z nas – takie  jest jedno z najważniejszych przesłań Europejskiego Dnia Języków.

            W obchodach EDJ  uczestniczyli uczniowie klas I-VIII pod opieką nauczycieli języka angielskiego oraz nauczyciela języka niemieckiego. Najpierw wysłuchano krótkiej audycji  na temat owego święta - jego początków, głównych celów oraz licznych działań jakie podjęła szkoła, by przybliżyć wszystkim ten ważny dzień. Uczniowie mieli także okazję wysłuchania podczas przerw śródlekcyjnych popularnych utworów muzycznych wykonanych przez znanych artystów z różnych zakątków świata. Ponadto, każdy chętny uczeń mógł wcielić się w postać Językowego Tajnego Agenta.  Ilość tajnych agentów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.

            Koło międzynarodowej współpracy szkół eTwinning także przyłączyło się do obchodów Europejskiego Dnia Języków. Wspólnie z kilkoma szkołami z terenu Europy stworzyło projekt pod nazwą „European Day of Languages – a challenge”. Zadaniem uczniów było stworzenie nagrania prezentującego dzieci mówiące zdanie „Cześć! Mam na imię …” w wielu językach świata. Poniżej znajdują się linki do prac uczniów:

            https://photos.app.goo.gl/eUtKEYVytQUuWqKP9

            https://photos.app.goo.gl/wBC72XvXeNzFbYUS8

            Ponadto, członkowie koła rywalizowali w potyczkach grup, rozwiązując językowe zagadki oraz quizy. Rywalizacja była zacięta, gdyż wszyscy wykazywali się ponadprzeciętną wiedzą na temat znajomości języków świata.

            Obchody Europejskiego Dnia Języków były ciekawym doświadczeniem dla naszych uczniów, którzy mieli wiele radości z celebrowania tego dnia. Mamy nadzieję, że uświadomiliśmy wszystkim uczestnikom, iż znajomość języków obcych ułatwia życie.

          • Rybnickie Lody Rzemieślnicze - warsztaty

          • W ostatni poniedziałek września, pierwszoklasiści mieli okazję uczestniczyć w warsztatach organizowanych w naszej szkole przez Rybnickie Lody Rzemieślnicze.

            Pan Tomasz Dybała podczas dwugodzinnego spotkania opowiadał, pokazywał i… czarował.

            Uczniowie mogli nie tylko pokosztować przepysznych i zdrowych lodów, ale też mieli okazję do podjęcia samodzielnych prób  w procesie ich tworzenia.

            To pyszne spotkanie z pewnością zapamiętamy na bardzo długo!

          • Szkolenie SKW

          • W dniu 19.09.2023 r. odbyło się spotkanie Szkolnego Koła Wolontariatu z Panią Kamilą Porwoł, trenerką korpusu Solidarności oraz pracownikiem Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Pani Kamila przeszkoliła naszych uczniów, zapoznając ich z zasadami działania wolontariatu. Uczniowie dowiedzieli się, czym różni się wolontariat w szkole, od tego poza nią. W bardzo przystępny sposób przyswoili wiedzę na temat tego, jak można zaangażować się w pracę na rzecz innych osób.

            Uczniowie wiedzą już, jak można pomagać, ale też jakie korzyści niematerialne płyną z bycia wolontariuszem. Idąc z duchem czasu, uczniowie korzystać będą w przyszłości z aplikacji, która nie tylko w znaczący sposób usprawni kontakt potrzebujący – wolontariusz, ale też ułatwi komunikację członków SKW. Ogromną radość uczestnikom szkolenia sprawiło przygotowane przez Panią trenerkę wypełnianie “Karty zainteresowań i pomysłów Wolontariusza”. Cieszymy się z udanego spotkania. Bogatsi w zdobytą wiedzę i doświadczenia, ruszamy z pomaganiem. Przed nami wiele pięknych i wartościowych akcji.

            Eugenia Boczek i Agnieszka Szweda

          • Zostań Językowym Tajnym Agentem

          • Zostań Językowym Tajnym Agentem oraz weź udział w konkursach językowych

            Wielkimi krokami zbliża się bardzo ważne wydarzenie jakim jest Europejski Dzień Języków. Jest to międzynarodowe święto obchodzone co roku w dniu 26 września. Zostało ustanowione z inicjatywy Rady Europy i jest organizowane we współpracy z Unią Europejską. Jego ogólne cele to:

            • podkreślanie znaczenia, jakie ma nauka języków oraz uczenie się więcej, niż jednego języka,
            • propagowanie różnorodności kulturowej i językowej,
            • zachęcanie do nauki języków obcych w szkole i poza nią.

            Europejski Dzień Języków poświęcony jest wszystkim językom używanym w Europie, również tym mniej znanym oraz językom migrantów.

            Jak co roku, nasza szkoła włącza się w obchody tego święta. Z tej okazji pragnęlibyśmy zachęcić wszystkich uczniów do podjęcia pewnego wyzwania. Nauczyciele języków obcych już zostali Językowymi Tajnymi Agentami!

            Teraz pora na was drodzy Uczniowie! Pobierzcie na telefon lub tablet „Aplikację Wyzwań Językowych Tajnego Agenta” (The Secret Agent’s Language Challenges App”). Zagrajcie samodzielnie lub rywalizujcie z grupą przyjaciół i tak jak wasi nauczyciele zdobądźcie tytuł mistrza tajnych agentów. Co więcej, pokażcie nam jak wygląda tajny agent w waszym wykonaniu – ucharakteryzujcie się i przyjdźcie do szkoły w przebraniu 26 września. W tym dniu każdy tajny agent zostanie nagrodzony uwagą pozytywną oraz dodatkową ocenąz aktywności pozalekcyjnej.

            Linki do stron promujących aplikację:

            https://edl.ecml.at/Activities/Languagechallengeapp/tabid/3225/Default.aspx

            https://play.google.com/store/apps/details?id=at.ecml.edl.challenges&pcampaignid=pcampaignidMKT-Other-global-all-co-prtnr-py-PartBadge-Mar2515-1&pli=1

            https://cdn.ecml.at/EDL/app/poster/app-poster-2022-EN.pdf

             

            Nie ma obchodów Europejskiego Dnia Języków bez konkursów. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w jednym lub kilku konkursach plastyczno – językowych:

            1. II WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNO - JĘZYKOWY „Odkrycia naukowe w moim życiu. / Scientific inventions in my life. / Die Entdeckungen in meinem Leben.“ (szczegółowy regulamin konkursu stanowi załącznik nr 1). Prace konkursowe wraz z oświadczeniem rodziców przekazujemy nauczycielom języków obcych w nieprzekraczalnym terminie do 4 października 2023r.

             

            1. Konkurs plastyczno-językowy „Języki obce w mojej klasie/szkole”. (szczegółowy regulamin konkursu stanowi załącznik nr 2). Prace konkursoweprzekazujemy nauczycielom języków obcych w nieprzekraczalnym terminie do4 października 2023r.

             

            1. Konkurs na stworzenie projektu/obrazka/ grafiki promującej EDJ 2024 (Europejski Dzień Języków 2024). Szczegółowe zasady konkursu znajdują się pod linkiem https://edl.ecml.at/Activities/EDLT-ShirtContest/tabid/3147/Default.aspx

            Szkoła nie pośredniczy w przesyłaniu plików zawierających grafikę konkursową. Uczeń przesyła pracę konkursową samodzielnie wypełniając formularz na stronie organizatora.

            Organizatorzy:

            Aleksandra Niesobska, Dorota Malon, Matyna Somerlik-Przybyła, Anna Mroczko

            Załączniki:

            Zalacznik_nr_1.pdf

            Zalacznik_nr_2.docx

          • Pokaz taneczny Zespołu Mażoretek Fenix Radlin

          • W poniedziałek 18.09.2023 r. nasi uczniowie podziwiali efektowne układy choreograficzne w wykonaniu Zespołu Mażoretek Fenix Radlin. Dziewczęta wystąpiły w pokazach z batonami oraz pomponami. Prezentowały się również w pięknych strojach. Niezwykła zręczność i zwinność tancerek budziły podziw wśród uczniów, co było powodem do gromkich braw. Trenerki Zuzia Gumkowska i Monika Góralska przedstawiły Nam jak wyglądają treningi oraz przygotowania do zawodów. Serdecznie dziękujemy zawodniczkom za odwiedzenie naszej szkoły i życzymy wielu sukcesów. 

          • Jestem AS! – Akceptuję Siebie

          • W tym roku szkolnym uczniowie klasy 6a pod przewodnictwem pani Moniki Drąg biorą udział w ogólnopolskim projekcie Jestem AS! – Akceptuję Siebie. Celem tych działań jest przede wszystkim lepsze poznanie siebie, budowanie poczucia własnej wartości, ale też samoakceptacja siebie – z tym uczniowie bardzo często mają problem.

            Zadania związane z projektem będą realizowane na lekcjach godziny wychowawczej, raz w miesiącu. Efekty pracy uczniów będą przedstawianie za pośrednictwem strony internetowej szkoły. Po zrealizowaniu wszystkich zadań placówki, które dołączyły do projektu otrzymają dyplom „SZKOŁA ODKRYWCÓW ASÓW”.

            Klasa 6a wykonała już pierwsze zadanie, które jest wprowadzeniem do projektu. Potwierdzeniem wykonania tegoż działania jest filmik, na którym to każdy uczeń deklaruje, że akceptuje siebie.

            Projekt Jestem AS! – Akceptuję Siebie to też wzmacnianie u uczniów własnego pozytywnego wizerunku, uświadomienie każdemu ich piękna. Pokazanie, że każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Po zakończeniu projektu uczniowie otrzymają też dyplomy.

            Powodzenia!

            Damy radę, bo „Jestem AS! – Akceptuję Siebie!”

            Koordynator projektu

            Monika Drąg

          • Certyfikat Szkoły Myślenia Pozytywnego

          • Świetne wiadomości na sam początek roku szkolnego!

            Nasza szkoła otrzymała certyfikat SZKOŁY MYŚLENIA POZYTYWNEGO w dowód uznania za ogromne zaangażowanie uczniów, nauczycieli oraz rodziców podczas wykonywania szeregu działań podejmowanych w naszej placówce. Warto dodać, że co miesiąc wykonywaliśmy wszystkie zadania na 100%! Celem programu było wsparcie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

            W roku szkolnym 2023/2024 ponownie przystąpiliśmy do realizacji tego programu w naszej szkole. Czekamy z niecierpliwością na realizację kolejnych zadań!

            Szkolna Koordynatorka
            Monika Łukoszek

          • „Szkoły Pełne Talentów”

          • Nasza szkoła przystąpiła do drugiej edycji akcji Lidl „Szkoły Pełne Talentów”.  Zapraszamy całą społeczność szkolną do zabawy i wspierania akcji, dzięki której możemy zdobyć pomoce naukowe, sprzęt sportowy i elektroniczny.

            Jak to zrobić? To proste – przynieś kupon do szkoły lub zeskanuj kod QR, odszukaj naszą szkołę i przekaż nam TALENCIAKA.

             Zachęcamy do udziału w akcji!

          • Informacja – bilety za przejazd autobusem

          • Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Rybnik poinformował Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy, że rodzice powinni we własnym zakresie nabywać bilety za przejazd dla swoich dzieci. W sytuacji, gdy odległość z domu rodzinnego do szkoły przekracza 3 km (uczniowie kl. I-IV) i 4 km (uczniowie kl. V-VIII) – art. 39 ust. 3 pkt 1 w zw. z art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe (tekst jednolity Dz.U. 2023 poz.900), wówczas obowiązek zapewnienia transportu spoczywa na gminie. Koszt 30-dniowego biletu ulgowego obejmującego przejazd na terenie Gminy Gaszowice wynosi 54 zł. W załączeniu pismo z Wydziału Komunikacji.

            Załącznik do pobrania:
            Komunikacja_Rybnik.pdf

        • Stołówka Szkolna
          • Stołówka Szkolna

          • Informujemy, że żywienie uczniów w Szkole Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy rozpocznie się 11 września 2023 r. 

            Osoby zainteresowane żywieniem dzieci w szkole prosimy o dokonywanie pisemnych zgłoszeń.

            Kartę zgłoszenia dziecka na obiady oraz druk Zgody na dokonywanie zwrotu można pobrać w wersji papierowej w sekretariacie szkoły lub wydrukować ze szkolnej strony internetowej - zakładka Żywienie.

            Wyżej wymienione druki należy złożyć w sekretariacie szkoły do 7.09.2023 r., jeśli żywienie ma rozpocząć się w miesiącu wrześniu.

            Wszelkie pozostałe informacje dotyczące żywienia dostępne są na stronie internetowej szkoły w zakładce Żywienie.

          • Pożegnanie klas VIII

          • 23 czerwca o godzinie 11.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. H. M. Góreckiego w Czernicy odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 klas ósmych. Uczestniczyli w nim oczywiście absolwenci, Dyrekcja szkoły, przewodniczący GZOSZ iP, wychowawcy, grono pedagogiczne, rodzice oraz delegacja klasy VII.

            Na początku odbyło się wprowadzenie sztandaru szkoły i przekazanie go nowemu pocztowi sztandarowemu.

            Następnie Pani Dyrektor mgr Iwona Witek zabrała głos, dziękując wszystkim absolwentom za wysiłek włożony w naukę, tak, aby z jak najlepszymi wynikami ukończyli szkołę podstawową. Pani Dyrektor szczególnie podziękowała rodzicom absolwentów za ich dobre wychowanie i troskę potrzebną na drodze do dorosłego życia. Pani Dyrektor oddała głos przewodniczącemu GZOSziP panu Zbigniewowi Goworowskiemu, który pogratulował wszystkim absolwentom, a nagrodę specjalną wręczył uczniowi Jakubowi Geblowi za szczególnie wysokie osiągnięcia w nauce.

            W dalszej części Pani Dyrektor wraz z wychowawczyniami klas ósmych przystąpiła do wręczania świadectw. Uczniowie, którzy zdobyli najwyższe wyniki, otrzymali także nagrody książkowe. Na wyróżnienie i pamiątkowe nagrody sportowe zasłużyli także najlepsi sportowcy, którzy rozsławiali naszą szkołę na wszystkich szczeblach rozgrywek, począwszy od gminy, przez powiat, aż do województwa. Podziękowania otrzymali także rodzice, którzy wykazali się działaniami na rzecz szkoły i pomocą podczas różnych przedsięwzięć Rady Rodziców.

            Kolejnym punktem uroczystości były życzenia sukcesów w dalszej edukacji i pożegnanie przez młodszych kolegów z klasy siódmej.

            Po części oficjalnej akademii wystąpili byli już ósmoklasiści, którzy swoim programem artystycznym podziękowali Dyrekcji, nauczycielom i rodzicom za trud i serce, życzliwość i wyrozumiałość, wskazywanie właściwych dróg, dzięki którym doszli do tego etapu życia. Nie obyło się bez wzruszeń, a nawet wylanych łez, kiedy na sali rozległ się głos Urszuli Sipińskiej w utworze „Cudownych rodziców mam”. Było pięknie i wzruszająco.

            Kochani Uczniowie, jeszcze raz życzymy: niech Wasz wysiłek i Wasza wytrwałość w pogłębianiu wiedzy i umiejętności, przyniosą Wam kolejne sukcesy w nowych szkołach oraz dalszym życiu. Nie bójcie się marzyć!

            Zenobia Mrozek

          • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Europa mój dom”

          • Nauczyciele realizujący program:

            Katarzyna Mandrysz oraz Agnieszka Szweda

            Cele projektu:

            • Poznawanie poszczególnych krajów Europy pod względem geograficznym, historycznym, kulturowym i turystycznym.
            • Poznanie dziedzictwa cywilizacyjnego Europy.
            • Rozwijanie umiejętności pracy z mapą.
            • Rozwijanie umiejętności współpracy, pracy w grupie oraz komunikacji.
            • Rozwijanie umiejętności prawidłowego i skutecznego wykorzystania technologii informacyjno - komunikacyjnych.
            • Rozwijanie aktywności twórczej, kreatywności, ciekawości świata i ciekawości poznawczej.
            • Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych w językach obcych nowożytnych.

            Projekt został w pełni zrealizowany. Sprawił uczniom klas III a i III b  wiele radości satysfakcji z pracy no i wiele ciekawych wiadomości, które na pewno będą nam przydatne.  Relacje z projektu były na bieżąco publikowane na stronie szkoły.

          • Bezpieczne wakacje z OSP w Łukowie Śląskim

          • W ramach praktycznego przygotowania do bezpiecznych wakacji, klasy IIIa i IIIb wybrały się na pieszą wycieczkę do Łukowa Śląskiego. Uczniowie odwiedzili strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowie Śląskim.

            W trakcie spotkania, strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Uczniowie dowiedzieli się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną oraz, że strażacy gaszą nie tylko pożary, ale również są wzywani do różnych wypadków. Jak zawsze, największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki. Uczniowie mogli go z bliska oglądać. Podziwiali wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy ludzie, którzy wykonują tę trudną misję. Dzięki uprzejmości strażaków, wszyscy uczestnicy wycieczki przez chwilę mogli poczuć się jak strażacy. Z ochotą przymierzali hełmy i umundurowanie a co najważniejsze, mogli zasiąść w wozie strażackim. Uczniowie wykazali ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyli cenną wiedzę. Po wizycie w straży uczniowie przyznali, że zawód ten chociaż niebezpieczny, bardzo im się podoba. Ta wizyta z pewnością na długo zostanie w pamięci trzecioklasistów. Strażakom bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie.

            Katarzyna Mandrysz i Agnieszka Szweda

          • Dzień Gier Planszowych

          • Samorząd uczniowski przeprowadził w czwartek w Dzień Gier Planszowych. Uczniowie przynieśli do szkoły swoje gry planszowe oraz logiczne i za zgodą nauczyciela mogli w nie zagrać.

            Udanej zabawy!

            Samorząd Uczniowski

          • Dzień Pustej Klasy

          • Przyjemnie spędzony dzień to powód do radości i wdzięczności 

            Dziś przyszła kolej na klasy szóste i siódmą, by pójść do Zameczku na dzień Pustej Klasy. Gospodarze przygotowali dla dzieci wiele atrakcji. Były gry terenowe, sportowe i prace plastyczne. Był także poczęstunek. Uczniom bardzo się podobało, zwłaszcza, że mogli spędzić czas na świeżym powietrzu.

            Bardzo dziękujemy gospodarzowi Ośrodkowi Kultury w Czernicy i wspaniałym animatorom za tę niezwykle przyjemną i pożyteczną rozrywkę!

            Aleksandra Tkocz

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41, 44-282 Czernica Poland
      • mgr Iwona Witek, wicedyrektor: mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych : Aleksandra Cnota-Mikołajec adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych