• Młody zdolny!

          • Dobiegły końca tegoroczne Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych organizowane przez Kuratorium Oświaty w Katowicach.

            Wymagały one od uczestników opanowania wiedzy wykraczającej poza realizowaną w szkole podstawę programową. Uczeń klasy 8a, Jakub Gebel uzyskał tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z historii i otrzymuje dodatkowe 7 punktów rekrutacyjnych do szkoły ponadpodstawowej.

            Gratulujemy sukcesu Jakubowi oraz Rodzicom! Dziękujemy również nauczycielowi historii za poświęcony czas
            i pomoc w przygotowaniach do konkursu.

             

          • Modowe szaleństwo po polsku i po ukraińsku!

          • Tym razem w ramach innowacji pedagogicznej nasi ukraińscy uczniowie zajęli się ubiorem, a konkretnie tym, jak można się ubierać w zależności od pogody czy okazji.

            Zarówno Kiril, jak i Mariia stworzyli własne makiety. Zanim jednak na wybiegu pojawili się modele i modelki, to każdy uczeń sam wybrał sobie ubrania, które nie tylko trzeba było wyciąć, ale przede wszystkim ozdobić i pokolorować wedle uznania.

            Ciężka praca naszych uczniów oczywiście nie poszła na marne. Kiedy już wszystkie postacie były gotowe – ubrane i wycięte, wtedy można było dokończyć makietę. Dopełnieniem każdej z nich była dołączona do postaci tabliczka, która to informuje o tym, jak dana część ubioru się nazywa – zarówno po polsku, jak i po ukraińsku.

            Przepięknie zrobione makiety można podziwiać w sali numer 6.

          • Szkoła Myślenia Pozytywnego – kwiecień

          • Tematem przewodnim zadania kwietniowego było dążenie do celu. Do zrealizowania mieliśmy aż trzy zadania! Udało się je zrealizować dzięki zaangażowaniu Pani Aleksandry Kuśnierek, Pani Aleksandry Tkocz oraz rodziców.

            Pierwsze zadanie było nastawione na definiowanie problemu. Zostało zrealizowane na zajęciach korekcyjno – kompensacyjnych, przez uczniów klas IV. Uczniowie musieli skoncentrować się na konkretnym problemie i zastanowić się jak ten problem rozwiązać. To zadanie nie miało jednego poprawnego rozwiązania, im szerzej został przez nich zdefiniowany problem, tym lepiej!

            Zadanie drugie i trzecie skupiało się natomiast na tematyce wyznaczania celów,  w obszarze planowania działań i określania kroków koniecznych do podjęcia, aby uzyskać oczekiwany efekt końcowy. W jednym z zadań wzięli udział rodzice, którzy otrzymali interesujące materiały na temat planowania i wyznaczania celów, zarządzania czasem oraz motywacji. Zadanie trzecie zostało zrealizowane przez uczniów klasy VII. Klasa VII wykonała planer czasu, planów i wyzwań. Podczas zajęć z wychowawcą 27 kwietnia uczniowie przystąpili do poważnego zadania. Należało przemyśleć i ułożyć w formie celów do realizacji plany dotyczące pozytywnego dotarcia do końca roku szkolnego. Pomysłów było wiele. Przeważały własnoręcznie wykonane książeczki, bogato zdobione, by droga realizacji zamierzeń była przyjemna. Ciekawe, czy uczniom uda się zrealizować cele do 23 czerwca?

            Szkolna Koordynatorka
            Monika Łukoszek

          • Sukces w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym

          • Uczennica naszej szkoły, Paulina Gomola z klasy 8a została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Boże dzieci, młodzi święci drogą do nieba". Gratulujemy wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów! 

          • Lego Fun - wycieczka do Kiczyc

          • Niektóre rzeczy bardzo trudno zbudować, a jednocześnie łatwo zburzyć."

            11 maja br. uczniowie klas drugich pod opieką wychowawców oraz pani Pedagog wyjechali na wycieczkę do Ośrodka H2O w Kiczycach, gdzie wzięli udział w kreatywnych warsztatach Lego Fun. Dzieci pod okiem animatorów uczyły się zasad dobrej współpracy w grupie oraz mogły rozwijać swoje kreatywne myślenie. W czasie zajęć powstawały wspaniałe domy, samoloty, samochody i inne budowle. Był czas na zabawę, integrację, ciepły posiłek i relaks. Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale też bardzo zadowoleni z głowami pełnymi niezapomnianych wrażeń. Zabawa, integracja i wspaniała współpraca dzieci to przepis na niezapomnianą wycieczkę.

            Bożena Papierok i Beata Wawoczny - Kloc

          • MISTRZOWIE ORTOGRAFII są wśród nas!

          • 10 maja uczniowie naszej szkoły pojechali do Szczerbic, by wziąć udział w ortograficznych zmaganiach. Nasi reprezentanci to byli najlepsi z najlepszych. Musieli najpierw przejść etap szkolny, by następnie móc nas reprezentować w Międzygminnym Konkursie Ortograficznym „Mistrz ortografii”.

            Finalnie do Szczerbic pojechało sześcioro uczniów. Były to osoby z następujących kategorii klasowych:

            II – III: Paulina Niesobska oraz Julia Krzyżyk

            IV – VI: Maja Franke oraz Tobiasz Lubszczyk

            VII – VIII: Zuzanna Żydek oraz Katarzyna Bierza.

            Poziom konkursu był bardzo wysoki. Uczestnicy nie tylko pisali trudne dyktando, ale dodatkowo musieli jeszcze rozwiązać test wiedzy dotyczący zasad ortograficznych. Wszyscy nasi reprezentanci świetnie sobie poradzili, ale ostatecznie tylko dwie osoby znalazły się na podium:

            MISTRZEM ORTOGRAFII
            w kategorii klas II – III została JULIA KRŻYŻYK

            I WICEMISTRZEM ORTOGRAFII
            w kategorii klas VII – VIII została ZUZANNA ŻYDEK
             

            Jesteśmy z Was bardzo dumni! Polska ortografia nie jest wcale łatwa, a to właśnie nasze dziewczyny udowodniły, że nawet takiego przeciwnika można pokonać!

            Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników i zapraszamy za rok!

            Monika Drąg

          • Przygoda z projektem ,,Europa i ja”

          • W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy (klasa 2b) realizowała Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ,,Europa i ja”, którego pomysłodawcą była Szkoła Podstawowa w Bochotnicy a patronatem honorowym władze miasta - Kazimierz Dolny. Program miał na celu przybliżenie dzieciom wiedzy na temat wybranego kraju znajdującego się Europie.

            Naszą perełką byłą FRANCJA. Wykorzystując różne źródła wiedzy - począwszy od map, zasobów internetowych, poprzez tablicę multimedialną, poczucie własnego rytmu i zdolności manualne, uczestnicy zdobyli nowe doświadczenia:

            - poznali położenie, stolicę, symbole narodowe Francji,

            - wspólnie odnaleźliśmy film i bajkę nawiązującą do wybranego kraju, dzięki którym uczniowie mieli możliwość jeszcze bliżej poznać geografię państwa,

            - każdy z uczestników poznał kilka słów w języku francuskim i wykonał słowniczek polsko-francuski,

            - razem poznaliśmy miejsca, które warto zobaczyć we Francji,

            - zostali zapoznani z fauną i florą występującą w omawianym państwie,

            - dowiedzieli się także w co bawią się dzieci we Francji i jakie są francuskie przysmaki,

            - poznali sławnych Francuzów: naukowców, artystów, muzyków oraz wiele innych ciekawostek o tym kraju.

            Poprzez udział w Projekcie uczniowie zdobyli nowe doświadczenia, rozwijali zainteresowania dotyczące Europy oraz promowali swoją placówkę. Każde przeprowadzone zajęcia były fotografowane, a zdjęcia i filmiki wysłane i publikowane na stronie organizatora. Nasza szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający udział, zaś każdy uczestnik przedsięwzięcia został nagrodzony imiennym dyplomem za czynny udział w działaniach projektowych. Uczniowie na podsumowanie wykonali lapbooka, mając w ten sposób okazję wykazać się zdobytą wiedzą oraz efektami zrealizowanych zadań. Przygoda z projektem była bardzo interesująca i dała wszystkim dużo satysfakcji. Reasumując można stwierdzić, że projekt to bardzo ciekawa i skuteczna forma pracy z dziećmi, które przez swą aktywność chłoną lepiej, więcej i na dłużej.

            Bożena Papierok

          • „Człowiek sprężyna"

          • 8 maja 2023 r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie Studia Carnaval Art Voyage”. Uczestnik programu „Mam Talent” z Rumunii zaprezentował się jako człowiek sprężyna.  Pod czujnym okiem artystów cyrkowych uczniowie mogli także sprawdzić swoją sprawność fizyczną. Podczas występu wykorzystane były efekty specjalne, takie jak: lasery, dym sceniczny, podświetlenia.

            Program artystyczny cieszył się dużym zainteresowaniem. Pokazy artystów zostały nagrodzone gromkimi brawami.

            K. Mandrysz

          • Konkurs ortograficzny klas II i III

          • „Mały mistrz ortografii”

            21 kwietnia odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla kl. II i III - „Mały mistrz ortografii”. W konkursie udział wzięli reprezentanci z klas II i III: Lidia Habram, Aleksandra Jakubowska, Aleksandra Knura, Patryk Jeszka, Paulina Niesobska, Eryk Hałas, Jakub Chowaniec, Oliwia Tomiczek, Ksawery Gembalczyk, Paulina Niesobska, Robert Olszówka, Julia Krzyżyk. Celem konkursu było utrwalenie zasad polskiej ortografii, rozwijanie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną, motywowanie do doskonalenia własnych umiejętności ortograficznych oraz kształtowanie zainteresowań i umiejętności samodzielnej pracy. W rywalizacji zwycięzcami zostali Ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętnością ich zastosowania w praktyce.

            Laureaci Szkolnego Konkursu Ortograficznego:

            W kategorii klas II

            1. Paulina Niesobska II b
            2. Aleksandra Jakubowska II a
            3. Eryk Hałas II b

            W kategorii klas III

            1. Paulina Machulec III b
            2. Julia Krzyżyk III b
            3. Robert Olszówka III b

            W kolejnym etapie konkursu Paulina Niesobska oraz Paulina Machulec będą reprezentowały naszą szkołę w Międzygminny Konkursie Ortograficznym „Mistrz ortografii”, który odbędzie się 10 maja 2023 r. w Szczerbicach.

            Wszystkim gratulujemy a dziewczynom życzymy powodzenia!

          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • 2 maja przedstawiciele uczniów SP Czernica, złożyli symboliczną wiązankę oraz zapalili znicz pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. Miało to związek z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja. W szkole z kolei, przygotowana została wystawa poświęcona polskim symbolom narodowym. Dzięki temu, uczniowie mają okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat historii barw i symboli Polski. Jak duże znaczenie mają symbole i znaki narodowe w historii - My Polacy, wiemy najlepiej.

            Franciszek Szweda

          • Wycieczka do Zakopanego

          • W ostatnich dniach kwietnia klasy trzecie wraz z opiekunami odwiedziły okryte mroźną aurą Zakopane.

            Trzy dni minęły błyskawicznie. Pokonaliśmy prawie 20-sto kilometrową trasę nad Morskie Oko. W strugach deszczu przebrnęliśmy przez Dolinę Kościeliską. Zwiedzania było co niemiara. Centrum Edukacji Przyrodniczej zachwyciło nas trójwymiarowym modelem Tatr, dioramami przedstawiającymi rodzime gatunki niedźwiedzi i wilków. Podążając śladami wielkich skoczków, podziwialiśmy Wielką Krokiew. Zmęczeni, wieczorami, chłodziliśmy emocje w hotelowym basenie. Największe wrażenie zrobił na nas jednak wjazd na Gubałówkę, skąd podziwialiśmy pokrytą śniegiem panoramę Tatr.

            Na Krupówkach, zaopatrzyliśmy się w pamiątki dla rodziców i rodzeństwa. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, z uśmiechami na twarzach, wróciliśmy do domów.

            Agnieszka Szweda
            Katarzyna Mandrysz

          • „Walka z bykami!”, czyli szkolny konkurs ortograficzny

          • Uczniowie klas IV – VIII mieli ostatnio okazję sprawdzić się ze swojej wiedzy z kategorii ortografii. W naszej szkole odbył się szkolny konkurs ortograficzny pod tytułem „Walka z bykami!”.

            W zmaganiach wzięło udział bardzo wielu chętnych. Konkurs został przeprowadzony w formie dyktanda. Organizatorki podzieliły go na dwie kategorie: klasy IV – VI oraz VII – VIII.

            A oto wyniki:

            Kategoria klas IV – VI:

            I miejsce – Maja Franke z klasy VI a

            II miejsce – Tobiasz Lubszczyk z klasy VI b

            III miejsce – Adam Kopiec oraz Kacper Sumper z klasy V a

             

            Kategoria klas VII – VIII:

            I miejsce – Paulina Gomola z klasy VIII a

            II miejsce – Katarzyna Bierza z klasy VIII a

            III miejsce – Zuzanna Żydek z klasy VIII c

             

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że tak licznie uczniowie chcą brać udział w konkursach ortograficznych.

            A za zwycięzców nadal trzymamy kciuki! Bowiem dwie osoby z kategorii klas IV – VI oraz VII – VIII już 10 maja zmierzą się z ortografią po raz kolejny na Międzygminnym Konkursie Ortograficznym w Szczerbicach. Powodzenia!

            Monika Drąg

            Aleksandra Tkocz

            Martyna Skorupa

          • Dzień bez plecaka

          • 28.04.2023 Samorząd uczniowski zorganizował akcję ,,Dzień bez plecaka". Uczniowie jak co roku wykazali się niezwykłą kreatywnością i fantazją :)

            Samorząd Uczniowski

          • Wycieczka do Warszawy

          • W dniach 17-19 kwietnia 2023r. klasy ósme wraz z opiekunami udały się na wycieczkę do Warszawy. Pogoda dopisała, a program wyjazdu był bardzo ciekawy.

            I dzień

            Poznawanie stolicy Polski uczestnicy rozpoczęli od przejazdu trasą Ambasad oraz zwiedzenia ogrodów mieszczących się na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

            Następnie odbyła się wizyta w Centrum Nauki Kopernik . Jest to miejsce niezwykłe. To tutaj można samodzielnie eksperymentować, przeprowadzać doświadczenia i dokładnie we wszystkim uczestniczyć czynnie. Młodzież bawiła się  świetnie ucząc się i  poznając otaczający nas świat. Nawet najmniej zainteresowani uczniowie przedmiotami ścisłymi, stwierdzili że Centrum Nauki Kopernik to miejsce, które każdy uczeń powinien odwiedzić by tak naprawdę zrozumieć choć w małym stopniu te wszystkie teorie i prawa rządzące naszym światem.

            Na zakończenie pierwszego dnia uczestnicy wycieczki przeszli pod Grób Nieznanego Żołnierza – pomnika poświęconego pamięci poległych w walce o niepodległość. Przy owym grobie płonie wieczny znicz, a służbę pełni warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystej zmianie warty.

            II dzień

            Mocno wyczekiwany drugi dzień przyniósł wiele atrakcji. Pierwszym punktem był przejazd autokarem pod Belweder skąd zaczęło się zwiedzanie Łazienek Królewskich. Na wszystkich uczestnikach największe wrażenie zrobił Pałac na Wyspie oraz Amfiteatr, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Wszyscy zachwycali się także florą i fauną tego parku, a do zdjęć "pozowały" liczne wiewiórki.

            Następnie odbyła się wizyta w Sejmie RP, gdzie pani przewodnik zaznajomiła młodzież z historią siedziby władzy ustawodawczej. Pokazała także najbardziej znaną salę w polskiej polityce - Salę Posiedzeń Sejmu. Widzieć takie miejsce na żywo, to coś zupełnie innego niż transmisje telewizyjne. Ostatnim etapem wizyty w Sejmie RP był Hall Główny, gdzie można było zobaczyć pamiątkowe tablice poświęcone nieżyjącym już parlamentarzystom, a także tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem w 2010 roku.

            Po krótkiej regeneracji sił uczestnicy udali się wraz z przewodnikiem na Stare Miasto. Spacerując ulicami Warszawy można było zobaczyć i zapoznać się z historią licznych kościołów, Pałacu Prezydenckiego, Bazyliki Archikatedralnej p.w. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela, dzwonu na Kanonii, Kolumny Zygmunta, Pomnikiem Warszawskiej Syrenki, czy też Pomnikiem Małego Powstańca.

            Kolejnym, ale nie ostatnim punktem programu był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Spacerując po jego alejach i wsłuchując się w opowiadane historie, wielu rozmyślało nad losem poległych żołnierzy i uczestników powstań. To tutaj bowiem leżą dowódcy AK z Tadeuszem Komorowskim „Borem” na czele oraz bohaterowie Polski PodziemnejPowstania Warszawskiego, w tym bohaterowie książki „Kamienie na Szaniec”. Był to czas ciszy, spokoju i głębokiej zadumy.

            Po nostalgicznym pobycie na cmentarzu udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki aby podziwiać panoramę Warszawy z XXX pietra budynku oraz do Złotych Tarasów, gdzie mieliśmy czas na relaks, małe zakupy oraz posiłek.

            III dzień

            Nasz ostatni dzień w stolicy Polski rozpoczął się od zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w budynku dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich na Woli. Zwiedzanie tego nowoczesnego, multimedialnego muzeum przybliżyło uczniom jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego, stanowiące do dziś przykład heroizmu, męstwa i walki o wolność. Uczniowie poznali życie codzienne powstańców, umundurowanie, broń, fotografie autentycznych scen powstańczych, losy ludności cywilnej oraz dzieci. Obejrzeli samolot „Liberator”, którym dokonywano zrzutów broni dla powstańców. Poznali w jaki sposób działała podziemna poczta polska i tajne drukarnie. Dużym przeżyciem była możliwość przejścia kanałami i sprawdzenie, co mogli czuć powstańcy poruszający się nimi w różne dzielnice Warszawy. Uczniowie obejrzeli też  film pt. „Miasto ruin”- komputerową rekonstrukcję zrównanej z ziemią Warszawy. Wizyta w muzeum pozostawiła niezatarte wrażenia i była dla uczniów prawdziwą żywą lekcją historii i patriotyzmu.

            Po tak ciężkiej, ale jakże wartościowej historii uczestnicy wycieczki ponownie udali się na Stare Miasto, by zwiedzić Zamek Królewski. Największe wrażenie robił Pokój Marmurowy z przepięknymi zdobieniami i iście królewskim przepychem.  Wielu uczniów zachwycało się ogromnymi dziełami Jana Matejki, które można było podziwiać na żywo, a nie tylko w podręczniku do historii. Ważnym punktem było odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której uchwalono Konstytucję 3 maja  w 1792 r.  

            Na zakończenie wszyscy udali się na niezwykle ważny obiekt- Stadion Narodowy. Wśród młodzieży było wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Podczas zwiedzana przewodnik przedstawił krótką historię stadionu oraz zaprezentował trasę kibica, boisko oraz trybuny.

            Wycieczka była bardzo udana. Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia wielu interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiono sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń wszyscy wrócili do domu zadowoleni.

            Aleksandra Niesobska

          • Dzień Języka Angielskiego

          • W miniony weekend obchodzono Światowy Dzień Języka Angielskiego czyli „English Language Day”. Zgodnie z uchwałą ONZ to dzień poświęcony jednemu

            z sześciu oficjalnych języków tej organizacji. Obchody tego święta przypadają na 23 kwietnia (data narodzin oraz śmierci Williama Shakespeare'a).

            Z tej okazji nauczyciele języka angielskiego zaplanowali dla chętnych uczniów kilka aktywności:

            1.  Konkurs plastyczno-językowy dla klas 1-8 (szczegółowy regulamin konkursu znajduje się w załączniku oraz jest umieszczony na szkolnych korytarzach).

            2.    Na środę 26.04 chętni uczniowie wycinają w domu serce w jednym z trzech kolorów widniejących na brytyjskiej fladze (niebieski, czerwony, biały) i piszą na nim swoje ulubione angielskiego słowo/słowa. Serca można przyozdobić. Uczniowie klas młodszych oddają serca wychowawcom, którzy zbiorą je na jednej z lekcji. Natomiast klasy starsze przekazują serca nauczycielowi języka angielskiego. Uczniowie klas 3A i 3B przygotowują serca na piątek 28.04. ze względu na udział w wycieczce.  Każdy uczeń za wykonanie zadania zostanie nagrodzony uwagą pozytywną, a ich prace zostaną wyeksponowane na szkolnym korytarzu. UWAGA!!! Wybrane słowo nie może być wulgaryzmem.

            3. środę 26.04 w miejscach ogólnodostępnych w szkole zostaną rozmieszczone żetony – małe flagi Wielkiej Brytanii (10 sztuk). Zadanie przeznaczone jest dla uczniów kl. 4-8. Każdy uczeń, który znajdzie flagę może wymienić ją u nauczyciela języka angielskiego na dodatkowe NP. lub dodatkowy punkt na kartkówce/sprawdzianie w terminie do końca roku szkolnego 2022/2023.

            UWAGA!!! Każdy uczeń może dokonać tylko jednej wymiany, dlatego jeśli znajdzie więcej niż jedną flagę zostawia ją na swoim miejscu.

            Aleksandra Niesobska

            Do pobrania:

            REGULAMIN_KONKURSU_klasy_1-8.docx

          • Dzień Ziemi

          • Dzień Ziemi, który wypada w kalendarzu w sobotę, 22 kwietnia, to coroczna akcja, której celem jest promowanie ekologicznych zachowań w społeczeństwie. Na co dzień niestety zapominamy, jak ważna jest dla nas Ziemia. To nasza planeta, nasz dom, o który trzeba dbać, by nie uległ zniszczeniu przez nasze niedbalstwo. Świetliczaki „przybijają piątkę z Ziemią" i wzajemnie przypominają sobie w jaki sposób możemy pomóc naszej planecie.

            Sandra Kuriata

          • „Cicha” lekcja muzyki

          • Czasem istnieją zasady, które można złamać. Muzyka kojarzy się z harmonią dźwięków, dynamiką, głosami instrumentów, a być może nawet z chaosem. Jednak od czasu do czasu warto zerwać ze schematami i spróbować czegoś innego!

            Uczniowie klas 5 przekonali się o tym na jednej z lekcji muzyki. W ramach poznawania instrumentów strunowych uczestniczyli w muzycznym Escape Roomie. Zadaniem każdego z uczniów było indywidualne rozwiązanie serii zagadek, które doprowadziły go do konkretnego instrumentu z grupy chordofonów. Każdy miał przyporządkowany jeden instrument, a zadania były łamigłówkami łączącymi ze sobą między innymi logiczne myślenie, spostrzegawczość i wyobraźnię z teorią muzyki – jako powtórka zrealizowanego wcześniej zagadnienia i historią muzyki – zapoznaniem z grupą instrumentów strunowych.

            Dzięki rozkodowaniu słownej spirali można było dowiedzieć się, co jest źródłem dźwięku instrumentów strunowych. Labirynt pozwolił odkryć jedną z grup, do których należał konkretny instrument, opis cech charakterystycznych pokazał, jak on wygląda, a szyfr oparty na klawiaturze pierwszych telefonów komórkowych wskazał jego nazwę. Założeniem zabawy było wykonywanie muzycznych łamigłówek w ciszy i skupieniu, jednak niejednokrotnie emocje brały górę. Mimo to zabawa była udana!

            Na kolejnej lekcji podsumowaliśmy nasze zmagania z zagadkami i rozwialiśmy powstałe wątpliwości. Wymieniając się zdobytymi informacjami uporządkowaliśmy wiedzę dotyczącą instrumentów strunowych, których inna nazwa to chordofony. Ostatecznie uczniowie stwierdzili, że była to ciekawa forma nauki i dobrze się przy tym bawili. Po tych zajęciach każdy będzie pamiętać, że cymbały to instrument strunowy, starszym bratem kontrabasu jest tubmaryna, a pierwszy fortepian nazywał się Żyrafa.

            Ewa Gembalczyk

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41, 44-282 Czernica Poland
      • mgr Iwona Witek, wicedyrektor: mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych : Aleksandra Cnota-Mikołajec adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych