• Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
          • Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

          • Nareszcie piąto- i szóstoklasiści doczekali się swojej kilkudniowej wyprawy w góry. Grupa 45 osób wraz z czworgiem opiekunów pojechała do Daleszyc, by podziwiać naturalne piękno i zabytki jednych z najstarszych pasm górskich w Polsce.

            Podróż przebiegła z małymi niedyspozycjami, ale na szczęście pani Kasia Mandrysz miała woreczki :-)

            Pierwszego dnia w Jędrzejowie obejrzeliśmy muzeum zegarów im. Przypkowskich, ale w tym miejscu uczniów i pana Mrozka najbardziej zaciekawił ogródek pełen jadalnych ziół. Następnie udaliśmy się zwiedzić najpięknięszą z polskich jaskiń – jaskinię Raj. Ponoć niedaleko jest jaskinia o nazwie „Piekło”, ale jakoś nie wiadomo dlaczego, nikt nie nalegał, by ją obejrzeć. Za to jaskinia Raj zrobiła na uczestnikach wyprawy piorunujące wrażenie swoimi przestrzennymi strukturami, najeżonymi stalaktytami. Występują one tutaj w unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.

            Kolejną atrakcją był zamek w Chęcinach. Poza kupowaniem pamiątek dzieci mogły zmierzyć się z lękiem wysokości i wyjść na naprawdę wysoką wieżę, by podziwiać stamtąd piękną panoramę Gór Świętokrzyskich. Zmęczeni przybyliśmy do punktu noclegowego, ale na dobicie zrobiliśmy sobie 5 kilometrowy spacer wokół pięknego jeziora, nad brzegiem którego usytuaowany był nasz ośrodek. Niektórzy pokusili się nawet na pokonanie tego odcinka biegiem z panem Mrozkiem, który był bardzo szczęśliwy, że ma godnych siebie następców do uprawiania maratonów. Nauczyciele mieli nadzieję, że wykończone dzieci zasną błogo od razu po umyciu ząbków, ale niektórzy owo mycie ząbków zostawili sobie chyba na rano ;-)

            Po pierwszej nocy (której szczegółów nie będę zdradzać) mało przytomni uczniowie udali się na dalsze zwiedzanie, a właściwie na wspinanie, ponieważ celem tego dnia było wyjście na Łysą Górę, czyli Święty Krzyż. Jest to najwyższe wzniesienie w tych górach. Od tego wzniesienia nazwę wzięło całe pasmo, a także dawne województwo. Pogoda nam sprzyjała, więc wolnym krokiem weszliśmy na teren parku narodowego i w towarzystwie świętokrzyskiej fauny i flory dotarliśmy na górę. Tam zobaczyliśmy relikwie drzewa Krzyża Świętego. Jak głosi legenda relikwie przybyły tam za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w zwyczaju, przed daleką podróżą poprosił ojca - Stefana, króla Węgier - o błogosławieństwo. Król na pożegnanie zawiesił na szyi syna oprawione w złoto relikwie Krzyża Świętego. Droga z sanktuarium w dół była bardzo wyboista. Skakaliśmy po kamieniach i nieźle się zmęczyliśmy schodzeniem do Nowej Słupi. Tam można było odpocząć na podłodze Muzeum Starożytnego Hutnictwa. Trwająca prawie godzinę pogadanka kustosza tylko niektórych zainteresowała. Jeden z uczniów po wejściu do sali wystawowej popatrzył na podłogę pełną łupków wyglądających jak kretowiny i zawołał: „Tu nic nie ma!” Dopełnieniem dnia było obejrzenie widoku Kadzielni od strony wąwozu w Kielcach.

            Drugi wieczor był równie intensywny jak pierwszy, a więc spędzony na sportowo. Uczniowie grali w piłkę nożną na boisku pooranym takimi bruzdami, że ledwie było ich widać spomiędzy kolein. Pan Mrozek, który przyjął na siebie rolę sędziego, miał niełatwe zadanie zapanować nad walczącymi sportowcami bez gwizdka! Ale udało się i nie było nawet żadnej kontuzji. Potem chętni grali jeszcze w piłkę ręczną, wykonywali ewolucje na piaskowej plaży, odwiedzili stadninę koni i robili piękne fotki na tle zachodzącego nad jeziorem słońca. W romantycznym nastroju wróciliśmy do ośrodka, ale wówczas czar prysł i zaczęła się normalna zabawa w pokojach. Rozegrano jeszcze kilka meczy w ping- ponga i bilard, po czym uczniowie bawili się z nauczycielami w chowanego ;-)

            Trzeci dzień zwiedzania zaczęliśmy od dobijania się do dworku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, gdzie chyba wszyscy jeszcze spali, gdy stanęliśmy pod drzwiami o godzinie 9.00. Jednak warto było chwilkę poczekać, bo posiadłość godna jest obejrzenia. Pani przewodnik ciekawie opowiadała, a był czas nawet na zabawę w otwieranie skrytek z pamiątkami po sławnym pisarzu. W drogę o mało nie wyruszyliśmy z dodatkowym uczestnikiem, ponieważ przyczepił się do naszej wycieczki wielki owczarek niemiecki, który pilotowal nas podczas marszu. Niestety, wszystkie miejsca w autobusie były zajęte i miły, choć groźnie wyglądający psiak, musiał zostać. Nastepnie pojechaliśmy zwiedzać kolejną jaskinię – Kadzielnię w Kielcach. Na niektórych zrobiła ona jeszcze większe wrażenie niż jaskinia Raj. Jest to jaskinia pionowa, żyją w niej nietoperze, na szczęście żadnemu z uczestników wycieczki nie zdarzyło się bliskie spotkanie z tymi małymi „wampirkami”. Później zwiedziliśmy Kielce, jest to naprawdę duże i pięknie rozplanowane architektonicznie miasto. Porobilismy mnóstwo zdjęć, ale najbardziej przypadło uczniom do gustu Muzeum Zabawek. Tam można było obejrzeć, jakimi to dziwacznymi lalkami, samochodzikami i klockami bawili się ich rodzice. Na placyku przed muzeum stało zaś kilka mobilnych, drewnianych pojazdów do dyspozycji zwiedzających, które ledwo przetrwały intensywną eksploatację co niektórych wycieczkowiczów z naszej ekipy.

            Nastąpił koniec atrakcji, choć może dla niektórych ważny (mam nadzieję, że nie najważniejszy!) był ostatni punkt programu czyli wizyta w McDonaldzie. Rekordzistą okazał się Dawid Pawełek, który przejadł tam około 45 zł! Widać, jednak, że jedzenie z tej restauracji nie jest takie złe, jak to opowiadają, bo żadne sensacje żołądkowe podczas kilkugodzinnej podróży do domu ani Dawidowi ani nikomu innemu się nie przydarzyły :-)

            Wycieczka była udana, a wszyscy – uczniowie i nauczyciele - najbardziej cieszyli się z tego, że nastepnego dnia była sobota i można było odespać tak intensywnie spędzony na wyjeździe czas! Jak było? Chyba fajnie, ponieważ pieniążki zostały wydane, a uczestnicy zmęczeni (patrz zdjęcia) wracali do domu. To, że czasem trzeba było w ramach zadośćuczynienia za nie najlepsze zachowanie zrobić kilka przysiadów, jest szczegółem i nikt o tym nie pamięta...

            A. Tkocz


            link do galerii

        • Wycieczka do Energylandii
          • Wycieczka do Energylandii

          • 18 maja 2016 roku uczniowie klas IVa i IVb wraz z wychowawczyniami oraz panią pedagog udali się do największego w Polsce Rodzinnego Parku Rozrywki „Energylandia”. To miejsce pełne adrenaliny i niezapomnianych wrażeń. Każdy znalazł tu coś dla siebie: karuzele, kolejki, roller-coastery, zjeżdżalnie, łódki, czy też huśtawki. Wciąż trwają wspomnienia uczestników tego bardzo udanego wyjazdu:

            „W Energylandii było super, dreszczyk adrenaliny, śmiech, strach, krzyk. Tak się bałam, że krzyczałam – ratunku, pomocy, ściągnijcie mnie stąd. To było na WIEŻY CIŚNIEŃ.” (A.W.)

            „Weszliśmy do środka i już wiedziałam, że będzie super. Poszliśmy na roller-coastery, karuzele, dżdżownice. Dżdżownica to taki pociąg, w którym jeździ się po torach.” (P.B.)

            „Najlepiej było na DRAGONIE. Chciałbym tam ponownie pojechać, ponieważ strasznie fajnie tam było.” (K.H.)


            link do galerii

        • Drodzy Uczniowie!
          • Drodzy Uczniowie!

          • W Dniu Dziecka, życzymy Wam, aby wszystkie fajne dni w żółwim tempie upływały, by co dzień uśmiechał się do Was świat cały. By nigdy nie było porannej pobudki i wiał wiatr specjalny, co rozwiewa smutki.
            Staraniami Przewodniczącej Rady Rodziców pani Joanny Appel we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Rybniku uczniowie naszej szkoły otrzymali niecodzienny prezent z okazji Dnia Dziecka - altanę w pobliżu wiekowych dębów i kasztanów, gdzie wkrótce powstanie ścieżka przyrodnicza. Altana będzie miejscem spotkań integracyjnych uczniów, a także miejscem, gdzie w pogodne dni odbywać się będą lekcje przyrody, zajęcia świetlicowe, czy lekcje wychowawcze. Z okazji Dnia Dziecka z funduszy Rady Rodziców uczniowie otrzymali również lody, wafelki i soki zorganizowane przez pana Damiana Machnika. Soki dla uczniów ufundowała również pani Irena Menżyk.


            link do galerii

        • Niezwykły pokaz możliwości ludzkiego organizmu
          • Niezwykły pokaz możliwości ludzkiego organizmu

          •  

            17 maja gościł u nas szczególny człowiek – Jurij Ziniewicz - były żołnierz sił specjalnych, kaskader, mistrz sztuk walk, rekordzista Ksiegi Guinessa, ale również filozof życia, sportowiec. Szkolony przez SPECNAZ snajper i zwiadowca, karierę w wojsku skończył w stopniu porucznika. Prowadził szkolenia dla żołnierzy sił specjalnych, między innymi Bułgarii, Grecji, ale też dla polskiego GROMu. W swojej karierze ma również epizod zawodowego kaskadera, firma dla której pracował odpowiada między innymi za sceny kaskaderskie w filmie "Ogniem i Mieczem".

            To, co pokazał naszym uczniom i nauczycielom, nie mieściło się w głowach. Stał na potłuczonym szkle z panią Kuśnierek na rękach, położył się na tymże szkle, a na jego ciele ułożono wielki, drewniany podest, na którym stanęło 14 osób o łącznej wadze 935 kg! Wchodził po drabicie, której szczeble stanowiły niezwykle ostre miecze, a na koniec zgiął ogromny, długi metalowy pręt, dociskając do niego swoją krtań! Okręcał metalowe drążki na szyi, zginął je w rękach, jakby były z plasteliny, ale potem pięcioro najsilniejszych uczniów nie mogło nawet o milimetr rozprostować pręta. Przyłożył plecy do nabitej ostrymi gwoździami deski, a jego pomocnik walił ogromnym młotem w drugą deskę przyłożoną do jego klatki piersiowej. I na jego ciele po tych wszystkich niebezpiecznych wyczynach nie pojawiła sie ani kropla krwi, ani draśnięcie! Uczniowie i nauczyciele siedzieli z otwartymi ustami, a co wrażliwsi zasłaniali oczy.

            Najważniejszy jednak był przekaz tego pokazu – wszystko, co Jurij potrafi jest wynikiem systematycznych ćwiczeń, samodyscypliny i zdrowego trybu życia. Nigdy nie palił ani nie pił alkoholu, nie bierze sterydów, nie mówiąc o narkotykach, zdrowo się odżywia. I emanuje radością życia, wspaniałym humorem.Uczy nas, że nigdy nie znamy kresu swoich możliwości. Do pełni sukcesu i na szczyt możliwości wchodzić należy sukcesywnie, poprzez pracę, w zgodzie z samym sobą i swoimi marzeniami.


            link do galerii

          • Wyniki ogólnopolskich konkursów z języka angielskiego

          • W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie klas II-VI wzięli udział w ogólnopolskich konkursach z języka angielskiego. A oto najlepsze wyniki:

            Ogólnopolski Konkurs języka Angielskiego OLIMPUSEK / OLIMPUS

            (wyniki powyżej średniej krajowej, do 30 miejsca w Polsce)

            imię, nazwisko

            klasa

            punkty

            miejsce w Polsce

            Ilość uczestników z całej Polski

            nagroda

            Lena Borowiecka

            II b

            170

            14

            5242

            Dyplom laureata

            Zofia Mordeja

            II b

            160

            17

            5242

            Dyplom uznania

            Kacper Skowronek

            II b

            150

            21

            5242

            Dyplom uznania

            Marta Białek

            II a

            142

            23

            5242

            Dyplom uznania

            Antonina Jeszka

            II b

            127

            28

            5242

            Dyplom uznania

            Franciszek Lazarowicz

            II a

            126

            29

            5242

            Dyplom uznania

            Leonard Kozub

            II a

            122

            30

            5242

            Dyplom uznania

            Wojciech Tlon

            IV a

            206

            17

            3054

            Dyplom uznania

            Paulina Bartczak

            IV b

            180

            30

            3054

            Dyplom uznania

            Filip Szmajduch

            V

            204

            18

            3722

            Dyplom uznania

            Mikołaj Mróz

            V

            190

            25

            3722

            Dyplom uznania

            Bartosz Nowak

            V

            184

            28

            3722

            Dyplom uznania

             

            Ogólnopolski Konkurs języka Angielskiego LEON

            (wyniki powyżej 50% poprawnych odpowiedzi)

            imię, nazwisko

            klasa

            miejsce w Polsce

            nagroda

            Lena Borowiecka

            II b

            10

            Dyplom laureata

            Zofia Rybacka

            II c

            10

            Dyplom laureata

            Leonard Kozub

            II a

            11

            Dyplom uznania

            Mateusz Mandrysz

            II c

            13

            Dyplom uznania

            Kevin Biela

            II c

            13

            Dyplom uznania

            Marta Białek

            II a

            14

            Dyplom uznania

            Franciszek Lazarowicz

            II a

            15

            Dyplom uznania

            Kamil Szymiczek

            III

            16

            Dyplom uznania

            Paulina Bartczak

            IV b

            18

            Dyplom uznania

            Hubert Kukuczka

            IV b

            19

            Dyplom uznania

            Julia Osika

            IV a

            21

            Dyplom uznania

            Wojciech Tlon

            IV a

            22

            Dyplom uznania

            Bartosz Nowak

            V

            15

            Dyplom uznania

             

        • Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej
          • Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej

          • Jak co roku, w maju w ramach obchodów Dnia Europy odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o krajach Unii Europejskiej. Uczniowie z klas III-VI mieli możliwość sprawdzenia i powtórzenia wiedzy o państwach wspólnoty europejskiej. Trzeba też było wykazać się umiejętnością współpracy  w zespole. Wyniki quizu są następujące:
             

            I miejsce: Bartosz Nowak i Filip Szmajduch z kl. V 
            II miejsce: Karolina Holona i Albert Zientek z kl. VI

            III miejsce: Julia Krakowczyk i Wojciech Tlon z kl. IVa

            Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody, a  pozostali uczestnicy konkursu  nagrody pocieszenia.

            Zwycięzcom gratulujemy i wszystkich zachęcamy do dalszej nauki i rywalizacji w przyszłym roku.


            Link do galerii

          • Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Ziemi Śląskiej

          • 16 maja 2016r. uczniowie naszej szkoły Tomasz Śmietanka Filip Szmajduch, po wygranych eliminacjach, pojechali do Szkoły Podstawowej nr 18 w Rybniku, aby reprezentować naszą placówkę w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Ziemi Śląskiej „Moja Ty Ziemio Rodzima”. Osiągnęli dobry wynik i to nas bardzo cieszy!

        • V Gminny Konkurs z Języka Angielskiego
          • V Gminny Konkurs z Języka Angielskiego

          • Dnia 11 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy odbył się V Gminny Konkurs z Języka Angielskiego. W konkursie wzięły udział 3 szkoły podstawowe z terenu gminy Gaszowice. Tematyka i zakres konkursu ściśle łączyły się z wymaganiami określonymi w podstawie programowej z języka obcego. Celami, które przyświecały organizacji konkursu było: popularyzowanie języka angielskiego wśród uczniów, motywowanie do nauki języka obcego, rozwijanie uzdolnień uczniów, zachęcanie do współzawodnictwa i  rozbudzanie zainteresowania kulturą krajów obszaru anglojęzycznego.

            Wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom umiejętności oraz dzielnie walczyli do samego końca.  Zwycięzcami V Gminnego Konkursu z Języka Angielskiego w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:

            Klasa II
            I miejsce – Lena Borowiecka(SP Czernica)
            II miejsce – Amelia Lokaj (ZSP Szczerbice)
            III miejsce –  Jan Kasparek (SP Gaszowice)

            Klasa III
            I miejsce – Tymoteusz Pytlik (SP Czernica)
            II miejsce –  Nadia Kiermacz (ZSP Szczerbice)
            III miejsce – Jonasz Maćczak(SP Gaszowice)

            Klasa IV
            I miejsce – Kinga Kolarczyk (ZSP Szczerbice)
            II miejsce – Paulina Bartczak (SP Czernica)
            III miejsce – Julia Gaszka (SP Gaszowice)

            Klasa V
            I miejsce – Oliwier Lewandowski (ZSP Szczerbice)
            II miejsce – Wiktoria Śmiejal (SP Gaszowice)
            III miejsce – Filip Szmajduch (SP Czernica)

            Klasa VI
            I miejsce – Zofia Mańka (SP Gaszowice)
            II miejsce – Zofia Bienek (ZSP Szczerbice)
            III miejsce – Adam Czarnecki (SP Czernica)

             

            Podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu otrzymały anglistki: Aleksandra Niesobska, Martyna Somerlik – Przybyła, Justyna Maćczak, Karolina Marcol, Alicja Borkowska oraz Klaudia Langer.


            link do galerii

          • Sukcesy szczypiornistek z SP w Czernicy!

          • Mistrzyniami Powiatu w rywalizacji szkół wiejskich zostały nasze piłkarki ręczne w turnieju organizowanym przez SP Świerklany Dolne 24.04.16r. Do turnieju przystąpiły 4 drużyny reprezentujące gminy Lyski, Jejkowice oraz wyżej wymienione. W swoim pierwszym meczu po bardzo zaciętej walce pokonały koleżanki z Jejkowic i przeszły do finału. Z gospodyniami również poradziły sobie bez większych problemów. Jako liderki turnieju uzyskały wymarzony awans do Ćwierćfinału Igrzysk Młodzieży Szkolnej, który odbył się 04.05.2016r. W Pietrowicach Wielkich.

            Drużyna w składzie: Żuchowicz Sandra (bramkarz), Malcharczyk Alicja (atak), Porwoł Paulina (atak), Worek Martyna (atak), Siwczyk Wiktoria (obrona), Święty Sonia (obrona), Paprotny Paulina (atak), Folmert Emilia (r.-obrona), Szweda Roksana(r.-atak), Szymiczek Martyna (r.-obrona), Klimek Daria (r.-obrona), Tomeczek Sandra(r.- obrona), Worek Julia(r.-atak), opiekun Zenobia Mrozek pokazała ogromną wolę zwycięstwa.

            Dziewczęta dały z siebie wszystko i wygrały pierwszy mecz z SP Pietrowice Wielkie. Niestety sił zabrakło w drugim pojedynku i zostały pokonane w meczu finałowym przez lepiej grające szczypiornistki z SP Czuchów.

            III miejsce w turnieju zajęli gospodarze a IV miejsce przypadło SP Rudy.

            Należy podkreślić, że na tym poziomie rozgrywek nie ma już drużyn słabo grających. Wszystkie drużyny posiadały duże umiejętności piłkarskie, a rozgrywane mecze stanowiły piękne widowisko sportowe, które zostało docenione dużymi brawami przez kibiców Gimnazjum w Pietrowicach Wielkich.

            Nasze szczypiornistki z lekkim niedosytem, zmęczone ale szczęśliwe z osiągniętego sukcesu wróciły do szkoły. Młodsze zawodniczki mają jeszcze większą nadzieję, że następnym razem sięgną po upragnione zwycięstwo i wywalczą awans na Finał Woj.

            Serdecznie dziewczętom gratulowała cała społeczność szkolna wraz z panią dyrektor Iwoną Witek oraz nauczycielami.

        • „Pies domownik – pies przyjaciel”
          • „Pies domownik – pies przyjaciel”

          • 5 maja w naszej szkole zawitał niezwykły gość – pies, który wabi się Largo. Wraz ze swoim opiekunem przyjechał z Centrum Dogoterapii. Spotkanie zorganizowała pani Monika Drąg – wychowawczyni naszej świetlicy szkolnej. W zajęciach wzięły udział klasy I – III. Prowadzący pokazał nam, jak prawidłowo pielęgnować psa, jakich używać do tego szczotek i szamponów. Dowiedzieliśmy się także jakie jedzenie pies może jeść, a jakiego nie powinien. Pan prowadzący bawił się z Largiem, mając do tego specjalny gryzak. Wyglądało to bardzo zabawnie. Nauczyliśmy się także, jak należy sprzątać po swoim psie, używając specjalnych woreczków. Wiemy też, jakie jest odpowiednie dla psa pomieszczenie, był czuł się on dobrze i było mu przyjemnie. Largo wydawał się być bardzo przyjaznym psem. Poprzez zabawę dowiedzieliśmy się wielu przydatnych informacji, które na pewno wykorzystamy. Wiemy, co należy zabrać, idąc z psem na spacer. Na zakończenie każdy z nas mógł pogłaskać Largo. Otrzymaliśmy także upominki – dyplom „Przyjaciela psa”, zakładkę do książki oraz specjalną ulotkę informacyjną dotyczącą tego, o czym należy pamiętać, będąc przyjacielem psa. Liczymy na to, że to nie był ostatni raz i piesek Largo jeszcze nas odwiedzi. 


            link do galerii

        • Uroczystość nadania sztandaru naszej szkole
          • Uroczystość nadania sztandaru naszej szkole

          • Ważny dzień – nadanie sztandaru szkole w Czernicy.

            22 kwietnia zapisze się w historii naszej szkoły złotymi literami. Takimi złotymi jak bogato zdobione litery na naszym sztandarze. Do tej pory szkoła miała już imię, logo i hymn, brakowało tylko honorowego proporca. Ale ten brak już uzupełniono! Z rąk rodziców reprezentowanych przez Damiana Machnika, panią Katarzynę Nowak oraz panią Joannę Iwanek nowy sztandar odebrała Dyrektor Szkoły Iwona Witek i przekazała go uczniom. Następnie odbyło się ślubowanie przedstawicieli klas, którzy unosząc palce nad sztandarem przysięgali sumienną pracę na rzecz dużej i małej ojczyzny.

            Na uroczystość przybyło wielu dostojnych gości: Starosta Powiatu Damian Mrowiec, Wójt Gminy Paweł Bugdol, proboszcz Eugeniusz Twardoch, rodzina patrona państwo Kuszkowie, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, kierownik GZOSiP Zbigniew Goworowski, radni gminni z przewodniczącą Barbarą Watołą oraz  przedstawiciele rodziców.

            Goście mogli zobaczyć przygotowany na tą uroczystość program artystyczny. Zaprezentowały się szkolne koła Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej: koło wokalne, koło taneczne i koło teatralne. Występy były bardzo atrakcyjne podkreślając wagę sytuacji i uroczysty nastrój. Uczniowie odśpiewali hymn szkoły, piosenki: „Dzień dobry, Biały Ptaku”, szkolne kółko wykonało piosenki: „Ej, pyrsi, pyrsi” oraz koło taneczne zatańczyło trojaka a koło teatralne przedstawiło spektakl opracowany na podstawie słów i muzyki wielkiego patrona H.M.Góreckiego pt.: „Widać ta muzyka była jednak komuś potrzebna”. Klimatyczne dekoracje wyszły spod rąk Marka Graniecznego i Agnieszki Chowaniec.

            Dopełnieniem uroczystości był niespodziewany prezent ufundowany przez pana Starostę Damiana Mrowca, a był nim ogromny tort w kształcie naszej szkoły. Budynek był tak smaczny, że znikał w ekspresowym tempie!

            Cieszymy się z naszego sztandaru, którego projekt stworzył pan Damian Machnik. Dziękujemy wszystkim, którzy uświetnili tą uroczystość swoją obecnością.


            Link do galerii zdjęć

          • Konkurs plastyczny

          • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Szkoła Podstawowa w Czernicy – dawniej i dziś” odbędzie się 1 czerwca w trakcie pikniku z okazji Dnia Dziecka.

          • Finał Powiatowej Piłki Ręcznej za nami

          • Podczas tego roku szkolnego nie brakuje nam sukcesów sportowych z czego oczywiście wszyscy się cieszymy. Tym razem bardzo mile znowu zaskoczyły nas dziewczyny. 15.04.16r. pokazały na co je stać! Zawody odbyły się w Świerklanach Dolnych na pięknej hali sportowej. Udział w nich brały reprezentacje czterech gmin: Lyski, Jejkowice, Gaszowice (my!) i gospodarze. Mecze rozegrano systemem pucharowym. Pierwszy mecz nasze szczypiornistki rozegrały z kol. z SP Świerklany i awansowały do finału. Przeciwnikiem okazały się koleżanki z Lysek, które uprzednio wygrały z SP Jejkowice. Ten mecz także zakończył się sukcesem. Dziewczyny wywalczyły zwycięstwo a tym samym reprezentowanie powiatu rybnickiego na zawodach rejonowych. W skład zespołu weszły: Malcharczyk Alicja, Paprotny Paulina, Worek Martyna, Klimek Daria, Święty Sonia, Paprotny Paulina, Folmert Emilia, Tomeczek Sandra, Szymiczek Martyna, Siwczyk Wiktoria oraz Żuchowicz Sandra (bramkarz). Teraz dziewczęta muszą jeszcze bardziej podciągnąć formę ażeby jak najlepiej wypaść w dalszej turze zawodów. Finał Wojewódzki już tuż, tuż. Trzymajmy za nie kciuki i życzmy sportowej passy!

            Z.M.

          • Międzyszkolny konkurs recytatorski

          • 14 kwietnia w naszej szkole, odbył się Międzyszkolny Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „ Poezja bawi uczy i wzrusza”. Organizatorami konkursu były panie Katarzyna Mandrysz oraz p. Bernadeta Starzyńska. W konkursie udział wzięło kilkunastu recytatorów z kl. I – III z pobliskich miejscowości.  Celem konkursu było rozbudzanie zamiłowania do czytania poezji wśród uczniów klas I – III, wspieranie uzdolnień. Propagowanie poezji twórców dziecięcej literatury a także szerzenie kultury słowa poetyckiego. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.

            Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji wiersza w wykonaniu mistrzyni powiatu Soni Święty, która zaprezentowała wiersz pt. „ Wojna Płci”

            Jury w składzie:

            p. Aleksandra Tkocz

            p. Joanna Tytko

            p. Klaudia Langer

            p. Anna Porembska

            wyłoniło następujących zwycięzców:

             

            I miejsce  w kategorii klas I – Zuzanna Żydek SP Czernica

            II miejsce  w kategorii klas I – Milena Procek SP Gaszowice

            III miejsce  w kategorii klas I – Sandra Dudek SP Szczerbice


            I miejsce w kategorii klas II – Dawid Granieczny SP Czernica

            II miejsce  w kategorii klas I – Wiktoria Bogusz SP Jejkowice

            III miejsce  w kategorii klas I – Daniel Dyrszka SP Gaszowice


            I miejsce w kategorii klas III – Maciej Wojaczek SP Jejkowice

            II miejsce  w kategorii klas III – Karolina Mańczyk SP Gaszowice

            III miejsce  w kategorii klas III – Nadia Kiermacz SP Szczerbice

             

            Wśród recytatorów została wyłoniona „Nagroda Publiczności”

            I miejsce – Milena Pasierbska SP Czernica

            II miejsce Dawid Granieczny SP Czernica

            III miejsce Nadia Kiermacz SP Szczerbice

             

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody, które wręczyła dzieciom pani dyrektor oraz organizatorki. Podziękowania za solidną pracę  otrzymało również jury.

            Miłym akcentem konkursu był występ zespołu „ Lilijki”, taniec „Trojok”  w wykonaniu uczennic Szkoły Podstawowej w Czernicy a także przedstawienie pt. Spotkanie bajek.” W wykonaniu uczniów klas I a i I c.
            Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w jakże pięknej sztuce recytacji.

             KM

          • Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki

          • 11 kwietnia 2016 roku odbyło się uroczyste „Pasowanie na czytelnika”, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie klas pierwszych, wychowawcy klas oraz Pani Dyrektor. Uroczystość rozpoczęła się „bajkowym pokazem mody” z zagadkami w wykonaniu uczniów z klasy V i VI. W drugiej części uroczystości pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelnika oraz złożyli uroczyste przyrzeczenie obiecując, że będą czytać i szanować książki. Uczniowie zostali zapoznani również z regulaminem i zasadami wypożyczania książek. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom.

             Ilona Paluch

          • Szkolny konkurs recytatorski

          • 7 kwietnia w naszej szkole, odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „ Poezja bawi uczy i wzrusza”. Konkursu, jak zawsze cieszył się ogromną popularnością wśród wszystkich uczniów. Organizatorami konkursu były panie Katarzyna Mandrysz oraz p. Bernadeta Starzyńska. W konkursie udział wzięło kilkunastu recytatorów z kl. I – III. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.

            Jury w składzie:

            p. dyrektor Iwona Witek

            p. Beata Wawoczny – Kloc

            p. Monika Drąg

            wyłoniło następujących zwycięzców:

            I miejsce  w kategorii klas I – Zuzanna Żydek z kl. I c

            II miejsce  w kategorii klas I – Julia Rutkowska z kl. I b

            III miejsce  w kategorii klas I – Julia Janda z kl. I a


            I miejsce w kategorii klas II – Dawid Granieczny z kl. II a

            II miejsce  w kategorii klas I – Mateusz Mandrysz z kl. II c

            III miejsce  w kategorii klas I – Kinga Górecka z kl. II b


            I miejsce w kategorii klas III – Milena Pasierbska

            II miejsce  w kategorii klas III – Nikola Porwoł

            III miejsce  w kategorii klas III – Jakub Benisz

            Wśród recytatorów została wyłoniona „Nagroda Publiczności”

            I miejsce – Dawid Granieczny

            II miejsce Kinga Górecka

            III miejsce Mateusz Mandrysz

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody, które wręczyła dzieciom pani dyrektor oraz organizatorki. Podziękowania za solidną pracę  otrzymało również jury.
            Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim!

             KM

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41,
        44-282 Czernica
        Poland
      • mgr Iwona Witek,
        wicedyrektor:
        mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych :
        Aleksandra Cnota-Mikołajec
        adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych