• W poszukiwaniu zimy wycieczka na lodowisko

          • 25.11.2022 r. Stowarzyszenie „Olimp” zorganizowało kolejny wyjazd integracyjny. Tym razem uczniowie naszej szkoły udali się na lodowisko do Pszowa w poszukiwanie pierwszych oznak zimy. Pod opieką nauczycieli: B.Papierok, B.Wawoczny-Kloc i Z.Mrozek łącznie wzięło w niej udział 41 uczniów.

            Celem wycieczki była propagowanie sportu zimowego i aktywnego stylu życia, doskonalenie umiejętności łyżwiarskich, integracja grupy oraz dobra zabawa. Wychowankowie chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom, z ogromną determinacją starali się wygrać z grawitacją na lodowisku. Wycieczce towarzyszyła miła atmosfera, a uczestnikom dopisywało poczucie humoru. Mimo, iż nie wszyscy byli ekspertami w jeździe na lodowisku szybko nabrali nowych umiejętności i jeździli całkiem nieźle. Nie obyło się bez upadków, czasem przydała się koleżeńska pomoc ale mimo wszystko była to prawdziwa frajda. Wszyscy bawili się znakomicie, ponieważ całe lodowisko było do naszej dyspozycji. Uczniom dopisała nie tylko pogoda lecz również dobry humor.

          • Wieczór gier i zabaw ze stowarzyszeniem „OLIMP”

          • 4 listopada popołudniową porą, na sali gimnastycznej w naszej szkole odbył się sportowy wieczór gier i zabaw. Bardzo aktywny udział wzięli w nim chętni uczniowie kl. III-IV. Na sali rywalizowały świetnie się przy tym bawiąc trzy drużyny. Były to Kapibary, Wilczki i Tutaniki.

            Wykonywali np. biegi z krzesłem, rzuty do celu, abecadło z własnych ciał czy też musieli przeprawiać się na drugi brzeg przenosząc łodzie. Radości było co niemiara. W przeprowadzeniu sportowych konkurencji pomagały wolontariuszki z kl. VIII. Poczęstunek przygotowali Państwo Aleksandra i Joachim Wypych za co serdecznie dziękujemy. Nasze sportowe spotkanie zakończyło się o 21:00. Wszyscy uczestnicy z uśmiechem na twarzy i radością w sercu wracali do domu. A to przecież jest najważniejsze.

            Realizację zadania dofinansowano z dotacji Urzędu Gminy Gaszowice.

          • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          • Jak co roku, 21 listopada nasza Szkoła postanowiła uczcić Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

            W ostatnich latach powodów do uśmiechu było mniej. Najpierw czas pandemii, izolacji, nauki zdalnej i przede wszystkim noszenie maseczek sprawiły, że życzliwych uśmiechów widzieliśmy wyjątkowo mało.

            Tymczasem badania dowodzą, że nawet niewielki uśmiech może zmienić wiele. Co więcej, uśmiech wpływa pozytywnie nie tylko na osobę, do której jest kierowany, ale także na osobę uśmiechającą się. Uśmiechanie się przynosi wiele korzyści zdrowotnych, a jedną z nich jest zwiększenie odporności, podniesienie nastroju i rozładowanie stresu.

            Tak więc zadaniem uczniów i pracowników szkoły było obdarowywanie się uśmiechem i odnoszenie się do siebie z szacunkiem i życzliwością. Nasi najmłodsi uczniowie przygotowali „Słoneczka życzliwości”, uczniowie klas 4-6 stworzyli plakaty na temat „Co oznacza bycie życzliwym?”, natomiast uczniowie klas 7-8 przygotowali słownik życzliwych słów w formie mapy myśli.

            Rada Rodziców sprawiła dzieciom dodatkową radość, organizując dla nich słodkie „co nieco”. Uśmiechajmy się częściej i częściej mówmy sobie nawzajem coś miłego.

            Pomagajmy sobie – czasem naprawdę niewielki wysiłek z naszej strony może zmienić czyjeś życie na lepsze.

            Na koniec życzymy wszystkim Uczniom, Rodzicom i Sympatykom Szkoły serdecznych i życzliwych ludzi wokół siebie.

            Aleksandra Kuśnierek

            Monika Łukoszek

          • Zielnik

          • Jesienią w przyrodzie występują bardzo duże zmiany. Jest to okres, w którym wszystko co żyje, przygotowuje się na nadejście zimowych chłodów. Dla ludzi jest to również czas zbioru plonów pracy. Świat wokół nas zaczyna się mienić wszystkimi odcieniami zieleni, brązu i czerwieni. Z drzew zaczynają spadać liście, które szeleszczą pod nogami w czasie spacerów po lesie lub po parku. Dzieci zbierają opadające z drzew kasztany i żołędzie. Czerwienią się w parkach grona jarzębiny. Między gałęziami drzew i krzewów rozciągają się nitki „babiego lata", na których osiada wieczorna rosa.

            Uczniowie klasy III b pracują z w kręgu tematycznym lasu jesienią na zakończenie cyklu zajęć wykonali przepiękne zielniki. Zielnik jest jak album ze zdjęciami, ale niesie więcej informacji. Pokazuje nie tylko obraz, kolory i kształty, ale też zapachy i faktury. Botanicy robią zielniki niemal ze wszystkich roślin. Jednak w domowych warunkach nie da się ładnie ususzyć roślin o grubych łodygach lub zebranych wraz z owocami. Najłatwiej wykonać zielnik z drobnych roślin, które mają cienkie łodygi i kwiaty (a nie owoce). Idealne będą małe rośliny łąkowe lub polne. Można też zebrać okazy, które uda się znaleźć we własnym ogrodzie lub na działce. Klasa III b z wielką radością wykonała je wspólne z rodzicami, Była to nie tylko praca domowa, ale też pomysł na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem i naukę w jednym. Dołożyli wielkich starań by je pięknie zaprezentować. Efekty tych prac można podziwiać na wystawie w bibliotece szkolnej.

            Katarzyna Mandrysz

          • Profilaktyka w szkole

          • Jednym z zadań szkoły jest prowadzenie działalności profilaktycznej, czyli takiej, która zapobiega niepożądanym sytuacjom i zjawiskom. Profilaktyka, którą oferujemy uczniom ma na celu wspieranie ich w prawidłowym rozwoju i zdrowym stylu życia oraz podejmowanie działań, które ograniczają  zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży.

            W związku z tym uczniowie klas 1-7 wzięli udział w  programach profilaktycznych oferowanych przez Śląskie Centrum Profilaktyki i Psychoterapii.

            Nasi najmłodsi uczniowie poprzez realizację programu „Cukierki” zdobyli  podstawowe informacje na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, uczyli się postaw asertywnych względem osób nieznajomych oraz rozwijali samodzielne i twórcze myślenie.

            Uczniowie klas 4-6 wzięli udział w programie „Pasja czy nałóg – uzależnienia behawioralne”. Celem tego programu było uświadamianie dzieciom czym jest uzależnienie, jak wpływa ono na życie i kiedy powinna się nam zaświecić  lampka ostrzegawcza. Dzieci próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie „Gdzie kończy się pasja, a zaczyna nadużywanie?”

            Uczniowie klas 6-7 w trakcie realizacji programu „Debata” skonfrontowali swoją wiedzę  i przekonania na temat spożywania alkoholu.  Zestawili korzyści i straty wynikających z picia alkoholu, tym samym  zweryfikowali powszechne opinie w tej kwestii. Miejmy nadzieję, że wiedza zdobyta przez uczniów podczas debaty spowoduje odroczenie inicjacji alkoholowej.

            Realizacja programów profilaktycznych została sfinansowana ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gaszowicach.

            Aleksandra Kuśnierek

          • Harmonogram zebrań w listopadzie

          • Harmonogram zebrań wychowawców z rodzicami – listopad 2022r.

            29.11.2022r. godz. 17.00

            Klasa Ia –    sala 1  wych. Iwona Kwiatoń

            Klasa IIa –   sala 6   wych. Beata Wawoczny-Kloc

            Klasa IIb –   sala 7  wych. Bożena Papierok

            Klasa IIIa –  sala 3  wych. Agnieszka Szweda

            Klasa IIIb –  sala 4  wych. Katarzyna Mandrysz

            Klasa IVb –  sala 8  wych. Andrzej Urban

            Klasa VII –   sala 5   wych. Aleksandra Tkocz

            30.11.2022r. godz. 17.00

            Klasa Ib –      sala 2  wych. Patrycja Czeszyk

            Klasa IVa –    sala 3  wych. Joanna Biskup

            Klasa Va –     sala 6   wych. Monika Drąg

            Klasa Vb –     sala 5   wych. Martyna Skorupa

            Klasa VIa –    sala 7   wych. Ilona Paluch

            Klasa VIb –    sala 8   wych. Małgorzata Głazik

            Klasa VIIIa –  sala 12 wych. Dorota Malon

            Klasa VIIIb –  sala 11 wych. Aleksandra Niesobska

            Klasa VIIIc –  sala 10 wych. Zenobia Mrozek

          • Program Edukacyjny „Matematyka Po Prostu”

          • Program Edukacyjny „Matematyka Po Prostu” jest przydatnym narzędziem wspierającym uczniów klas 7 i 8 w zrozumieniu matematyki i powtórce przed egzaminem 8-klasisty.

            Materiały edukacyjne są prezentowane w formie lekcji wideo. Dostęp do platformy jest DARMOWY na cały rok szkolny 2022/23.

            Celem programu jest zminimalizowanie problemów powstałych na skutek pandemii, nauczania zdalnego, jak również narastających zaległości przez cały okres edukacji matematycznej w szkole podstawowej.

            Szczegóły rejestracji uczniów w programie zostały przesłane poprzez e-dziennik.

            ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​M.Mrozek

          • Cuda na kiju - na byfyju

          • Spektakl na byfuju w czernickim Zamku

            W piątek 18-ego listopada choć rano przywitał nas zimny, biały puch, dzień był pełen niesamowitych atrakcji.. Uczniowie klas pierwszych i drugich odwiedzili nasz czernicki Zamek. Tam mogli podziwiać teatr na byfyju...

            Malutki kredens, dwie Panie w czerni i magiczne opowieści! Uczniowie z otwartymi oczami - i nie tylko - oraz zapartym tchem przyglądali się starym zdjęciom, które były animowane przez Panią Katarzynę i Patrycję - autorki całego zamieszania. Show skradły jednak ziemniaki, które najbardziej w świecie chciały być aktorami. Było wesoło, było miło.

            Szkoda, że tak szybko się skończyło... 

            Na otarcie łez wizyta w Rothówce i pyszne lody dla .... ochłody? Raczej ku pokrzepieniu, a potem spacerkiem do szkoły by kontynuować ten dzień wesoły.

            Pssst... Każdy uczestnik wydarzenia otrzymał egzemplarz "Bajek odziedziczonych", z których zaczerpnięte były byfyjowe opowieści.

            Patrycja Czeszyk

          • Nasze prywatne ZOO!

          • W ramach innowacji pedagogicznej ukraińscy uczniowie naszej szkoły na dodatkowych zajęciach z języka polskiego mieli szansę ostatnio nieco podziałać praktycznie.

            Na jednej z lekcji, kiedy to był temat dotyczący różnych zwierząt uczestniczący w zajęciach nie tylko rozmawiali, słuchali, ale przede wszystkim tworzyli własne ZOO.

            Na początku zostało ustalone, jakie zwierzęta zamieszkają w tym niezwykłym miejscu. Uczniowie sami o tym zdecydowali. Wybór padł na tygrysa, rysia, niedźwiedzia polarnego, pawia, kangura i żyrafę. By naszym zwierzętom nie było smutno, każde z nich miało swoją parę.

            Praca ta była nie tylko czasochłonna, ale przede wszystkim wymagająca precyzji i postarania się, by wszystko dokładnie pokolorować, ułożyć i stworzyć makietę z dostępnych materiałów.

            Kiedy już wszystkie zwierzęta zamieszkały w swoich rejonach, to na zakończenie w naszym ZOO pojawiły się tabliczki z ich nazwami. Były one nie tylko podane w języku polskim, ale też ukraińskim. To była wspaniała zabawa oraz integracja. Wspieraliśmy się wzajemnie a dodatkowo uczyliśmy się poprzez praktyczne działanie.

            Monika Drąg

            Zdjęcia dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach programu "Laboratoria Przyszłości". 
            #laboratoriaprzyszlosci

          • Podsumowanie Akcji MEiN „Szkoła Pamięta” 2022

          • Już po raz czwarty MEiN zorganizowało akcję „Szkoła pamięta”. W imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji. Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział ponad 11 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, wśród których znajduje się nasz czernicka szkoła.

          • „Uśmiech psa znajduje się w jego ogonie”

          • Składamy serdeczne podziękowania uczniom naszej szkoły oraz rodzicom, za aktywny udział w zbiórce darów dla podopiecznych Fundacji „Jestem głosem tych, co nie mówią”. Dzięki Waszemu zaangażowaniu mogliśmy przekazać spore ilości karmy, zabawek i innych akcesoriów. Szczęśliwe zwierzęta na pewno nie zapomną Waszych dobrych i wielkich serc.

            Szkolne Koło Wolontariatu
            Samorząd Uczniowski

          • „Szkoła Pamięta"

          • Nasza szkoła kolejny raz przyłączyła się do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.

            W związku z tym w ostatnim tygodniu października i w pierwszych dniach listopada podejmowaliśmy szereg działań, by uczcić bliskich zmarłych oraz tych, którzy odegrali ważną rolę w naszej lokalnej historii. W ramach tej akcji podjęliśmy następujące działania:

            - pomodliliśmy się i zapaliliśmy znicze na grobie ważnych postaci naszej małej ojczyzny: księdza Jana Kapołki, Jana Barcioka, Pawła Soppy oraz nauczycieli pracujących w naszej szkole,

            - uporządkowaliśmy i przystroiliśmy 2 opuszczone i zaniedbane groby na parafialnym cmentarzu,

            - w ciszy i skupieniu zapaliliśmy znicze na znajdującym się obok naszej szkoły Pomniku Powstańców Śląskich,

            - uczniowie klasy I a wykonali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych i umieścili je na klasowej gazetce,

            - zorganizowaliśmy klasowe wypominki podczas których wspominaliśmy naszych bliskich zmarłych,

            - przygotowaliśmy na korytarzu szkolnym gazetkę poświęconą mieszkającemu w Czernicy weteranowi walk o wolność i niepodległość Polski, którego grób został oznaczony przez Instytut Pamięci Narodowej,

            - uczniowie klasy III b uczestniczyli w lekcji o tradycjach i zwyczajach świąt zadusznych obchodzonych w różnych regionach Polski,

            - uczennica klasy III b Natalia Wypych ubrana w mundurek Skauta Europy opowiedziała o zbiórkach, wyjeździe na obóz i zdobytych sprawnościach. Koledzy i koleżanki z klasy z wielkim zaangażowaniem trenowali poprawne wiązanie chusty. Dzieci zapoznały się również z założeniami skautingu, który kształtuje u dzieci i młodzieży wiarę w Boga, silny charakter, samodzielność i zmysł praktyczny.

            Eugenia Boczek

          • Szkoła Myślenia Pozytywnego - październik

          • Tematem przewodnim zadania na październik było rozwijanie samodzielności u uczniów oraz uczennic i budowanie motywacji do nauki. W zadanie zaangażowały się nauczycielki z naszej szkoły: Pani Katarzyna Mandrysz, Pani Ewa Gembalczyk, Pani Martyna Skorupa oraz Pani Monika Łukoszek. Każda z Pań przeprowadziła zajęcia skupiając się na całkowicie innej dziedzinie, korzystając z materiałów które otrzymaliśmy z Instytutu Szkoły Myślenia Pozytywnego.

            Aby przybliżyć wiedzę na temat wartości odżywczych klasa III b aktywnie pracowała na zajęciach. Poznali różne rodzaje pieczywa, wspólnie też wykonali Hiszpańską zupę Gazpacho, spróbowali swoich sił w jedzeniu ryżu pałeczkami. Wielką radość sprawiło im wspólne przygotowanie naleśników z własną nutellą, pieczonych jabłek czy własnoręcznie wykonanej szarlotki. W tygodniu walki z otyłością uczniowie klasy III a i III b gościli również na zajęciach panią dietetyk z Naturhouse - panią Katarzynę Hruby. Realizacja zadania odbywała się też na lekcji muzyki, uczniowie klas czwartych wykonali ćwiczenia oddechowe. Dzieci uspokoiły swój oddech oddychając w tempie podanym przez nauczyciela. Kolejnym etapem było wymawianie w czasie wydechu długiego „Aaaa” i „Oooo” powtarzanego za każdym razem coraz głośniej. W zadaniach wzięli również udział uczniowie klas piątych, naśladowali głosem wylosowane przedmioty lub czynności. W czasie zajęć towarzyszyły uczniom utwory m. in Camille’a Saint-Saënsa, Ludwika van Beethovena czy Leroya Andersona. Klasa V a miała też możliwość brać udział w zajęciach, które polegały na stworzeniu własnej „Mapy marzeń”. Zadanie wymagało od uczniów głębszego zastanowienia się nad sobą, swoimi marzeniami, zainteresowaniami, uczniowie wykazali się również dużą kreatywnością. Kolejną klasą, która wzięła udział w zadaniu październikowym była klasa VIII c, zadania rozpoczęli od krótkiej rozmowy na temat teatru. Następnie usiedli w kręgu i przeprowadzili krótką zabawę, która polegała na tworzeniu wypowiedzi, zgodnie z literkami alfabetu. Później uczniowie wcielili się w aktorów, którzy mieli za zadanie poprowadzenie improwizacji na zadany temat „Spóźniający się uczeń”. Po krótkich etiudach, uczniowie podzieleni na grupy pracowali nad swoim własnym scenariuszem, który musiał nieść za sobą przesłanie. Powstały niezwykle ciekawe scenariusze, które mówiły o akceptacji i wsparciu. Zadanie pokazało jak urozmaicone i różnorodne mogą być zajęcia prowadzone w ramach naszej współpracy z Instytutem Szkoły Myślenia Pozytywnego. Poruszają wiele ważnych dla uczniów tematów.

            Szkolna Koordynatorka

            Monika Łukoszek

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
        • (32) 4305060
        • ul. Wolności 41, 44-282 Czernica Poland
        • mgr Iwona Witek, wicedyrektor: mgr Kamila Dobrowolska
        • http://fb.me/SPwCzernicy
        • Inspektor Ochrony Danych : Aleksandra Cnota-Mikołajec adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
        • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
    • Galeria zdjęć

        brak danych