Deklaracja dostępności
Szkoła Podstawowa im. Henryka Mikołaj Góreckiego w Czernicy, ul. Wolności 41, 44-282 Czernica zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej: www.czernicasp.edupage.org.
Data publikacji i ostatniej aktualizacji strony internetowej
Data publikacji strony internetowej: 11.11.2005r.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 12.02.2025r.Dane teleadresowe siedziby podmiotu:
Szkoła Podstawowa im. Henryka Mikołaja Góreckiego
ul. Wolności 41
44-282 CzernicaStrona powstała w 2005r. i jest w trakcie dostosowywania. Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki. Jest możliwość powiększania liter na stronie, strona posiada wersję kontrastową, filmy dostępne na stronie posiadają automatycznie generowane napisy dla głuchoniemych. Dokłada się starań, aby bieżąco usuwać stwierdzane bariery na stronie internetowej.
Data sporządzenia deklaracji
Deklarację sporządzono dnia 2025-03-10. Deklarację zgodności strony internetowej z wymogami dyrektywy (UE)2016/2102 sporządzono na podstawie samooceny dokonanej przez organ sektora publicznego, to jest przez Szkołę Podstawową Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy oraz skorzystano z dostępnego narzędzia do oceny strony: Test - European Internet Inclusion Initiative (http://checkers.eiii.eu/ ), z którego wynika, że strona internetowa https://czernicasp.edupage.org/ spełnia wymagania w 96,87 %.
Sposób dokonania oceny dostępności cyfrowej
W Szkole Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy przeprowadzono samoocenę dostępności dla osób niepełnosprawnych cyfrowej strony internetowej w odniesieniu do wytycznych określonych w załączniku do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. oraz skorzystano z dostępnego narzędzia do oceny strony Test - European Internet Inclusion Initiative (http://checkers.eiii.eu/).
Skróty klawiaturowe
Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością cyfrowej dla osób niepełnosprawnych strony internetowej prosimy o kontakt pod adresem poczty elektronicznej: spczernica@gaszowice.pl
Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu +48 32 4305060. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Informacje na temat procedury wnioskowo- skargowej
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audio deskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi, oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
Postępowanie odwoławcze
W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie do Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich: www.rpo.gov.pl
Dostępność architektoniczna
Szkoła posiada 5 wejść:
- wejście główne do szkoły od ulicy Wolności; wejście dostępne w godzinach pracy szkoły ; pozbawione podjazdu dla osób niepełnosprawnych; głównym wejściem nie można dostać się do budynku wprost z poziomu terenu, wyłącznie po schodach,
- wejście z tyłu szkoły, również pozbawione podjazdu dla osób niepełnosprawnych; wejściem nie można dostać się do budynku wprost z poziomu terenu, wyłącznie po schodach; wejście to nie jest wejściem ogólnodostępnym, użytkowane jest jedynie w wyjątkowych sytuacjach
- wejście od strony hali sportowej posiadające podjazd dla osób niepełnosprawnych oraz windę, którą można dostać się na halę; wejście to jest ogólnodostępne w godzinach pracy szkoły,
- wejście boczne prowadzące wprost do szkolnej stołówki, pozbawione podjazdu dla osób niepełnosprawnych; wejściem nie można dostać się do budynku wprost z poziomu terenu, wyłącznie po schodach; wejście nie jest ogólnodostępne
- wejście tylne do szkolnej kotłowni, pozbawione podjazdu dla osób niepełnosprawnych; wejściem nie można dostać się do budynku wprost z poziomu terenu, wyłącznie po schodach; wejście dostępne jedynie dla pracowników szkoły.
Przy głównym wejściu do szkoły dostępny jest dzwonek, umożliwiający wezwanie obsługi w celu udzielenia pomocy lub informacji.
W budynku dostępna jest wizualna informacja o rozkładzie pomieszczeń. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille'a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Na obecną chwilę nie można skorzystać z tłumacza języka migowego. Brak informacji dotykowej/głosowej.
Szkolne korytarze nie są płaskie, posiadają wiele barier w postaci schodów. Szkoła nie dysponuje pochylniami, platformami, pętlami indukcyjnymi itp. W budynku hali sportowej dostępna jest toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Istnieje możliwość wstępu do budynku szkoły z psem asystującym. Szkolny parking nie posiada wyznaczonych miejsc dla osób niepełnosprawnych.