Sukces naszego zespołu wokalnego Lilijki na FESTIWALU PIEŚNI I PRZYŚPIEWEK ŚLĄSKICH! Szczegóły w zakładce Sukcesy uczniów.
Sukces naszych uczniów
GMINNY „MIKOŁAJKOWY” TURNIEJ W PIŁCE HALOWEJ
08.12.2105r. Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy była gospodarzem „Mikołajkowego” turnieju w piłce halowej. Wzięły w nim udział reprezentacje chłopców wszystkich podstawówek naszej gminy. Mecze rozegrano systemem „każdy z każdym”. Jako pierwsi zagrali piłkarze gospodarzy z ZSP w Szczerbicach. Po zaciętej grze gospodarze ulegli rywalom 2:3. Drugi mecz należał do piłkarzy z Gaszowic, którzy pokonali kolegów z SZP w Szczerbicach uzyskując wynik 7 :5. W rozstrzygającym turniej meczu SP Gaszowice wygrała z SP Czernica 6:4. Zawody odbywały się w duchu ”fair play„ a nad ich przebiegiem czuwał sędzia główny Warło Przemysław oraz nauczyciele p. Z.Mrozek, Ł.Wojaczek oraz B.Langier. Na zakończenie wręczono kapitanom drużyn sportowe dyplomy oraz wyróżniono zdobywców tytułów „najlepszy bramkarz” - Bruno Zieleźny (SP Gaszowice), „najlepszy strzelec” - Dawid Papierok (5 br ZSP Szczerbice), Tomasz Śmietanka (5br – SP Czernica).
Wszystkim uczestnikom gratulujemy a zwycięzcom życzymy sukcesu na półfinałach powiatowych, które odbędą się pod koniec stycznia.
Organizator
Z.Mrozek
Mikołajki
7 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Mikołajkowe Święto. Szkolny Mikołaj krążył od samego rana po klasach i rozdawał grzecznym dzieciom słodkie upominki w postaci adwentowych kalendarzy. Wraz z Mikołajem po szkole latały cudowne Anioły, a w ich wędrowaniu przeszkadzały diabły z piekła rodem. Na drugiej lekcji cała szkoła została zaproszona na mikołajkowe przedstawienie, które przygotowała klasa III wraz z wychowawczynią, panią Iwoną Kwiatoń. Na wstępie w świąteczny klimat wprowadziła nas Julia, grając na flecie świąteczny utwór. Wystąpił również szkolny zespół wokalny MAJRS z piosenką „Kochany Panie Mikołaju” przygotowany przez panią Patrycję Żydek. Na sam koniec śnieżynki i renifery z klasy III zatańczyły świąteczny taniec. A wszystko po to, by Mikołaj o nas zawsze pamiętał i odwiedził Nas również za rok. Dla klas I-III czekała jeszcze jedna niespodzianka w postaci zimowego przedstawienia „O trzech Bałwankach”, na które spacerkiem uczniowie przeszli do czernickiego „Zameczku”. Tam tańczące, rymujące i śpiewające Bałwanki bawiły i rozśmieszały. Ten dzień długo pozostanie w naszej pamięci.
Mikołajowy zawrót głowy w naszej szkole!
Jakżeby inaczej – i do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj! Odbyło się to w czwartkową noc 2 grudnia. Uczniowie klas czwartych i piątej przebywali w szkole w niecodziennych godzinach – od 18.00 do 23.00. Atrakcji było co niemiara. Na początku dzieci zobaczyły prezentację multimedialną o patronie naszej szkoły Henryku Mikołaju Góreckim. Następnie sprawdzali swoją wiedzę o kompozytorze podczas konkursu. Po pysznej kolacji ufundowanej przez piekarnię "Mucha" i pismo "Znak Pokoju" uczniowie poznawali przygody znanego im dobrze imiennika brodatego Świętego – Mikołajka z książek Goscinnego. Przy okazji rozwinęła się dyskusja, czy warto czytać książki. W nagrodę za deklarowaną chęć czytania pani Ewa Kowol przeczytała dzieciom opowiadanie "Kochany Święty Mikołaju".
Następnym zadaniem było wykonanie kartki świątecznej z życzeniami do św. Mikołaja. Uczniowie ochoczo zabrali się do pracy i bardzo starannie (staranniej niż w zeszytach!) wykaligrafowali swoje marzenia. Musiało być czytelnie i estetycznie, żeby Święty nie miał kłopotu z odczytaniem życzeń ;-)
Kiedy kartki były skończone, a oczekiwanego gościa nie było widać, należało udać się na poszukiwania. Wszystkie dzieci pod opieką pań i wyposażone w latarki ruszyły w teren wokół szkoły szukać sladów Mikołaja. Samego ŚwiĘtego nigdzie nie było, jednakże zostawił im pewne wskazówki. Po drodze dzieci napotkaly elfa, aniołka i dwa diabły, a na końcu w bibiotece publicznej odkryły ostatnie wskazówki - książki o Mikołajku, ulotki o Góreckim i ...czekoladowego Mikołaja (nie mówiąc już o czwartym Mikołaju, którym był ich kolega Mikołaj Mróz!).
Kiedy już wracali do szkoły okazało się, że ktoś do nich macha z okien Radosnej Sali! To był On! Prawdziwy święty Mikołaj wszedł do szkoły kominem, gdy dzieci były na zewnątrz! No, teraz już można było odetchnąć z ulgą – Święty nie zawiódł czernickich uczniaków, a więc na pewno byli w minionym roku grzeczni. Czy tak było w istocie każde dziecko musiało opowiedzieć Mikołajowi, bo życzył sobie porozmawiać z nimi indywidualnie. Oj, nie wszyscy mieli tęgie miny! Czasem długo musieli wyrażać skruchę. Ale efekty były wspaniałe – każde dziecko otrzymało słodkie upominki.
Pozostały czas do godziny 23.00 zmęczeni uczniowie spędzili leżąc na dywanach i słuchając kolejnego rozdziału z książki o przygodach Mikołajka. Niektórych trzeba było obudzić, ponieważ...przybyli po nich rodzice, gdyż nastepnego dnia trzeba było pójść na 8.00 do szkoły! Na szczęście wyrozumiali nauczyciele nie oczekiwali odrobionych zadań domowych ;-)
Na pewno ten wieczór zostanie na długo w pamięci naszych uczniów, bo magia świąt okazała się atrakcyjna nawet dla starszych dzieci :-)
Impreza była możliwa dzięki zaangażowaniu pań bibliotekarek: Pani Ewy Kowol i Pani Ilony Paluch, a także dzięki sponsorom: Pismu "Znak Pokoju", Piekarni Mucha, Szkole Podstawowej w Czernicy oraz Stowarzyszeniu U'rwis, które ufundowalo słodkości, ale także przysłało do nas sympatyczne postaci: elfa, aniołka, diabły, no i najważniejsze – św. Mikołaja!
Świąteczne ciasteczka i tradycje w świetlicy
Świetlica Szkolna przy współpracy Świetlicy Profilaktyczno – Integracyjnej przygotowała dla swoich podopiecznych miłą niespodziankę. A wszystko to, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Panie Agnieszka Chowaniec i Katarzyna Krakowczyk zaprosiły w swoje progi niezwykłych gości, Koło Gospodyń Wiejskich z Łukowa Śląskiego. Jak przystało na prawdziwe gospodynie, przedstawicielki Koła przybliżyły dzieciom dawne oraz współczesne tradycje bożonarodzeniowe. Oczywiście nie obyło się bez wspólnego pieczenia świątecznych ciasteczek. A następnie dekorowanie wypieków i to co najlepsze, czyli degustacja. Wychowankowie oraz panie Agnieszka Chowaniec i Katarzyna Krakowczyk składają serdeczne podziękowania Kołu Gospodyń Wiejskich z Łukowa Śląskiego za przypomnienie zapomnianych już obyczajów oraz za pyszne ciasteczka, których smak i zapach wprowadził wszystkich w atmosferę zbliżających się świąt.
Światowy Dzień Życzliwości
Jest taka piękna kraina, gdzie dzień się ...
Jest taka piękna kraina, gdzie dzień się uśmiechem zaczyna.
Kiedy staniemy tak naprzeciw siebie,
Ty uśmiechnij się do mnie a ja do Ciebie.
21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości. W naszej szkole był on obchodzony 24 listopada. W tym dniu każdy ubierał się na zielono. Poza „zieloną akcją” uczniowie z wychowawcami wykonali wspólne drzewo życzliwych dłoni, którym udekorowano gazetkę szkolną, łącząc się z życzliwością, dobrocią i radością. W tak przyjaznych nastrojach wzięli udział w spotkaniu z siostrą Benedyktynką misjonarką z RPA, która opowiedział jak wygląda nauka i codzienne życie w tamtym kraju. Odbyło się tez spotkanie z udziałem p. Michała Witka oraz Dawida Barteczko z firmy ASTROHUNTERS.PL, którzy to zabrali nas w niezwykłą podróż kosmiczną.Dzień ten spędziliśmy miło i przyjemnie pamiętają o tym ze życzliwym warto być codziennie.
Konkurs „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”
Zwycięzcy konkursu „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”
Uczniowie klas drugich brali udział w konkursie z wiedzy z treści lektury „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Oto osoby, które zdobyły najwięcej punktów i otrzymały nagrodę: Marta Białek, Dawid Granieczny, Kinga Górecka, Nikola Donga, Paweł Porwoł, Ksawier Gwoździk, Mateusz Mandrysz.
SZLACHETNA PACZKA
Szkoła Podstawowa w Czernicy przystąpiła do ogólnopolskiego projektu pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej „Szlachetna Paczka”. Wybraliśmy z internetowej bazy rodzinę w potrzebie i dla niej przygotujemy pomoc. Paczka będzie przygotowana zgodnie z listą potrzeb i marzeń członków rodziny (żywność, środki czystości, odzież, obuwie, przybory szkolne i in.). W przygotowaniu pomocy pokieruje nas wolontariusz – opiekun wybranej rodziny, który wcześniej dotarł do rodziny i sprawdził przyczyny jej trudnej sytuacji.
W dniach 12 -13 grudnia przekażemy paczkę do magazynu w Rybniku, stamtąd wolontariusz dostarczy ją do rodziny, a nam przekaże relację z wręczenia paczki.
Zbiórka potrzebnych artykułów do Szlachetnej Paczki w szkole potrwa do 8 grudnia (szczegółowa lista potrzebnych rzeczy zostanie podana uczniom). Jeśli ktoś z Państwa byłby zainteresowany ufundowaniem jakiejś dodatkowej rzeczy np. butów na zimę dla dzieci, kurtki, odkurzacza, ręczników, choinki, itp. to proszę się pilnie skontaktować z pedagogiem szkolnym. Każda dodatkowa pomoc z Państwa strony będzie mile widziana.
„W każdym z nas tkwi moc czynienia dobra” – zapraszam wszystkich chętnych do włączenia się w organizację Szlachetnej Paczki.
Świadome jedzenie to początek – spotkanie z Panią Pielęgniarką
Dnia 30.11.2015r. w ramach programu WF z klasą w naszej szkole odbyło się spotkanie z pielęgniarką Weroniką Tokarską. Głównym celem wizyty było poszerzenie wiedzy na temat własnego zdrowia, jak o nie dbać, czego się wystrzegać i unikać, aby żyć zdrowo, i prawidłowo się rozwijać. Dzieci wysłuchały pogadanki przede wszystkim o konieczności spożywania owoców i warzyw, przestrzegania higieny, o prawidłowym wzrastaniu i roli poprawnego odżywiania się, dbania o właściwe pory spożywania posiłków. Starszym klasom pielęgniarka zwróciła uwagę na problem anoreksji. W podsumowaniu spotkania Pani Weronika przedstawiła „Dekalog zdrowego odżywiania się” oraz zwróciła uwagę, na to by pamiętać również o codziennej aktywności fizycznej.
Profilaktyka w świetlicy
Wychowankowie Świetlicy Szkolnej i Świetlicy Profilaktyczno – Integracyjnej w ostatnim czasie uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych o charakterze socjoterapeutycznym pod tytułem „ Znam siebie, myślę, czuję – właściwie reaguję”. Dzieci przez zabawę oraz pogadanki miały możliwość poznania emocji, które towarzyszą nam w różnych sytuacjach. Dzięki temu wychowankowie zgłębili swoją wiedzę dotyczącą tego, jak należy właściwie reagować, aby nie sprawić nikomu przykrości. Najciekawsze okazały się zabawy uczące współpracy i wzajemnej pomocy. Program prowadzony był przez specjalistę do projektu włączyły się również panie: Agnieszka Chowaniec i Agnieszka Fros.
Świetlicowy turniej sportowy
Ostatnio w naszej świetlicy szkolnej odbył się turniej sportowy. Wszyscy wychowankowie pod opieką pani Moniki Drąg i pani Agnieszki Fros poszli na salę „Radosna Szkoła”, na której rozpoczęły się zawody. Grupa świetlicowa została podzielona na trzy drużyny. Najstarsi byli kapitanami zespołów. Turniej składał się z pięciu konkurencji. Walka była wyrównana, każdy starał się dla swojej drużyny. Przede wszystkim chodziło o szybkość i precyzję w wykonywaniu poszczególnych zadań. W ostateczności pierwsze miejsce zajęła drużyna mająca 10 punktów, na drugim miejscu - 7 punktów, niestety ostatnie miejsce zajęli uczniowie mający w sumie 2 punkty. Najważniejsza jednak była dobra zabawa wszystkich uczestników! Nikt bowiem nie poczuł się przegranym, bo każdy dzielnie walczył do samego końca.
Europejska współpraca szkół eTwinning
Jak co roku uczniowie naszej placówki mają możliwość uczestniczenia w programie eTwinning. "Express youself through art" („Wyraź się przez sztukę”) jest projektem skierowanym do uczniów klas czwartych oraz piątych. Szkołą partnerską naszej placówki jest C. P. „SAN GREGORIO”, Guareña, Spain (Szkoła Podstawowa „SAN GREGORIO” w Guareña, Hiszpania). Nauczycielem koordynującym z ramienia Hiszpanii jest pani María Isabel Pérez Julián, nauczyciel języka angielskiego, przyrody oraz plastyki.
Głównymi celami tego projektu są: wzajemne poznanie się jego uczestników oraz ukazanie piękna hiszpańskiej i polskiej kultury poprzez różnego rodzaju prace plastyczno-techniczne. Dzieci nie tylko robią zdjęcia lub piszą e-maile, ale także używają swej kreatywności i wyobraźni w celu przedstawienia powyższych zagadnień za pomocą prezentacji multimedialnych, malunku, rysunku, rzeźby, kolażu, itp.
Do tej pory uczniowie przygotowali prezentacje grupowe jak i prezentacje indywidualne, wykorzystując obecną porę roku, jesień, jako motyw przewodni prac. Zapoznali się także z tradycją obchodzenia święta Wszystkich Świętych w krajach partnerskich. Ponadto, Hiszpanie zaprezentowali działania związane z celebracją Halloween, które staje się bardzo popularne w ich kraju. Obecnie uczniowie przygotowują świąteczne kartki oraz dekoracje, które zostaną przesłane zagranicznym znajomym.
Zapraszamy do zapoznania się ze stronami projektu, klikając na poniższe linki:
https://twinspace.etwinning.net/10905
http://czernicasp.edupage.org/text/?text=teachers/-11&subpage=5
Pachnąco i kolorowo!
19 listopada wychowankowie Świetlicy Profilaktyczno – Integracyjnej i Świetlicy Szkolnej wzięli udział w zajęciach z Panią socjoterapeutką. Uczestnicy wytwarzali sól do kąpieli. Wszyscy chętnie obserwowali, jak prawidłowo należy wsypać sól i zabarwić ją wybranym kolorem. Następnie należało wziąć odpowiedni aromat, aby każda z wykonanych soli ładnie pachniała. Powstało wiele kolorów o różnorodnych zapachach. Zajęcia były bardzo interesujące, w powietrzu przez długi czas unosiła się przyjemna woń soli do kąpieli. Dzieci były pod wrażeniem i bardzo chętnie wykonywały powierzone im zadania. Nad wszystkim czuwały panie Agnieszka Fros i Monika Drąg.
Żywa lekcja historii
10 listopada świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Niepodległości. Z tej okazji uczniowie klas IV- VI wzięli udział w „Żywej lekcji historii”, której tematem była „Polska oręż XVII wieku.”
Prezentację prowadził członek Stowarzyszenia Szlachty Wielkopolskiej- pan Krzysztof Banaś. Celem prezentacji było ukazanie historii jako pasji, która niekoniecznie musi polegać na pracy z podręcznikiem W sali ustawione były eksponaty – zbroja, hełmy i broń używana w XVII wieku. Uczniowie mogli przymierzać elementy uzbrojenia , sprawdzali jego autentyczność i wagę. Dzięki prezentacji uczniowie poznawali historię przez zabawę i doświadczenie.
STOP narkotykom i dopalaczom!
Pod tym hasłem miała miejsce kampania profilaktyczna w szkole, która miała na celu uświadomić uczniom zagrożenia wynikające z zażywania dopalaczy i innych środków psychoaktywnych. Uczniowie starszych klas obejrzeli przedstawienie profilaktyczne „Nie jesteś sam” wystawione przez teatr „Kurtyna” z Krakowa, natomiast uczniom z klas I –III temat środków odurzających i substancji psychoaktywnych przybliżyli w przystępny sposób uczniowie kółka teatralnego wystawiając przedstawienie pt. „Po drugiej stronie”. Następnie uczniowie wspólnie z wychowawcami wykonywali plakaty, zapisywali hasła promujące życie z dala od narkotyków i dopalaczy, a uczniowie VI klasy mogli popisać się inwencją twórczą przy pisaniu opowiadań na ww. temat. Prace uczniów zdobią szkolny korytarz i przypominają o czyhających zagrożeniach.
Zdjęcia są dostępne w galerii STOP narkotykom i dopalaczom.
Tajemnice mydła w Świetlicy
Wychowankowie Świetlicy Szkolnej oraz Świetlicy Profilaktyczno – Integracyjnej mieli niebywałą okazję, aby poznać tajemniczy proces powstawania mydła. Tą niezwykłą atrakcję, umożliwiły zajęcia prowadzone przez panią socjoterapeutkę, która dokładnie wytłumaczył dzieciom jak powstaje mydło, jego zapach i kolor. Następnie wychowankowie tworzyli swoje własne mydełka o różnych kształtach, zapachach i oczywiście w ulubionym kolorze. Wszystkie dzieci z radością oraz dumą prezentowały stworzone przez siebie mydełka. Nad przebiegiem całej akcji czuwały panie Agnieszka Chowaniec i Agnieszka Fros.
Kronika IVb
KRONIKA klasy IV b została zmodyfikowana
Spotkanie z Ewą Bugdoł
Skromna, utalentowana triatlonistka była naszym gościem w dn. 05.11.15r. Ewa Bugdoł zawodniczka Klubu WKLS Kmicic Częstochowa pochodząca z pobliskich Rud Raciborskich opowiadała o sobie, uprawianych dyscyplinach, odniesionych sukcesach, kontuzjach i porażkach wprowadzając w zachwyt małych i dużych słuchaczy. Pokazała też niezwykły rower, kombinezon w którym startuje w zawodach oraz ogrom zdobytych przepięknych medali. Słuchając jej na pewno niejedno dziecko zaczęło marzyć, ażeby w przyszłości również mieć swoją pasję. Pani Ewa podkreśliła, że całą swoją sportową karierę zawdzięcza przede wszystkim rodzicom dzięki, którym mogła od 6-tego roku życia pływać, potem biegać no i w końcu pokonywać setki kilometrów na rowerze. Jej największe sukcesy to: 6 razy zdobyte Mistrzostwo Polski w triatlonie długim, I miejsce Puchar Świata w Chinach na dystansie długim , II miejsce Ironman 70,3 Gurye Korea, IV miejsce Callenge 70, 3 Poznań, VIII miejsce Mistrzostwa Świata ITU na dystansie długim. Pani Ewa jest reprezentantką Kadry Narodowej w triatlonie.
Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi za tę niezapomnianą chwilę bycia z nią i życzymy jej jeszcze wielu wspaniałych sukcesów.
Bezpieczeństwo i pierwsza pomoc w świetlicy
W ostatnim czasie wychowankowie Świetlicy Szkolnej i Świetlicy Profilaktyczno – Integracyjnej mieli możliwość zgłębić swoją wiedzę na temat pierwszej pomocy. A wszystko to, dzięki zajęciom, które przeprowadził ratownik medyczny. Dzieci poszerzyły swoje wiadomości dotyczące bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach. Poznały szczegółową instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Miały możliwość przećwiczenia nabytych umiejętności na fantomie, a także w zaaranżowanych scenkach związanych z bezpieczeństwem oraz pierwszą pomocą, co okazało się najbardziej interesujące. Nad całą akcją wspólnie z ratownikiem opiekę objęły panie Agnieszka Chowaniec i Agnieszka Fros.
„Łukowskie zagłębie truskawkowe"
29.10.2015r. odbyła się lekcja z zakresu edukacji ekologicznej na ścieżce „Łukowskie zagłębie truskawkowe", która została otwarta z inicjatywy Starosty Rybnickiego Damiana Mrowca dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Wiecej informacji na stronie starostwa:
http://www.starostwo.rybnik.pl/aktualnosci-powiatu/880-lekcja-edukacji-ekologicznej-na-sciezce-lukowskie-zaglebie-truskawkowelub facebooku:
https://www.facebook.com/starostwo.rybnik/?pnref=story
Archiwum Aktualności