• „Bądź bezpieczny na drodze” – spotkanie z policjantem

• Wakacje dobiegły już końca, czas do szkoły. Z tej okazji w naszej placówce został poruszony temat bezpieczeństwa na drodze. Każde dziecko powinno wiedzieć, co robić, by czuć się bezpiecznie, idąc do szkoły bądź wracając do domu. Z racji tego 15 września 2014 roku nasza szkoła uczestniczyła w prelekcji przygotowanej przez pana policjanta – aspiranta Pawła Smolarskiego. Spotkanie zorganizowała pani Monika Drąg – wychowawca naszej świetlicy szkolnej.

W prelekcji brali udział uczniowie całej szkoły. Pierwszą grupę tworzyły klasy I - III, zaś grupa druga to klasy IV – VI. Pan policjant poruszył wiele zagadnień dotyczących naszego bezpieczeństwa. W klasach młodszych było to przypomnienie co należy robić zanim przejdzie się przez jezdnię. Policjant wspomniał też czego nie należy robić, będąc na drodze. Dzieci zadawały mnóstwo pytań, były zaciekawione prelekcją. Otrzymały wskazówki, jak czuć się bezpiecznie, idąc do szkoły czy wracając z niej. Słuchaczy zaciekawił również sprzęt policyjny – kajdanki i broń. Policjant oczywiście pokazał uczniom kajdanki, zakładając je jednej z pań nauczycielek. Była to atrakcja dla młodszych dzieci. Następnie pokazał broń, a dzieci mogły podejść bliżej, aby się jej przyjrzeć.

Klasy starsze zgromadziły się na placu szkolnym i czekały na policjanta, który podjechał pod szkołę radiowozem. Dzieci wszystkich klas miały okazję zobaczyć samochód z bliska, co więcej udało się niektórym uczniom wsiąść do środka. Następnie klasy I – III udały się z powrotem na lekcje, zaś policjant wygłosił prelekcję dla klas starszych. Ci również otrzymali wskazówki co do zachowania bezpieczeństwa na drodze, a także policjant wspomniał o konieczności posiadania odblasków.

Jako podsumowanie można stwierdzić, iż takie spotkania są jak najbardziej potrzebne, zarówno w młodszych, jak i w starszych klasach. Każdy nauczy się czegoś nowego, przypomni sobie znane mu już zasady, czy zda sobie sprawę z tego, jak niebezpiecznie może być na jezdni. Zdjęcia z tego spotkania znajdują się w "Albumie fotograficznym".

• Magiczne lekcje j. angielskiego dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej

• Pierwsze trzy lata nauki szkolnej to szczególny okres w życiu każdego dziecka. Uczniowie wkraczają do świata nauki i z każdym krokiem oraz dniem otwierają nowe bramy wiedzy. Jest to zadanie niewątpliwie ciekawe, ale zarazem trudne, gdyż wymaga wysiłku samego ucznia, ale również nauczyciela oraz rodzica. Uczniowie zdobywają nie tylko wiedzę, ale również kształtują różne postawy uczniowskie. Wśród nowych wyzwań, jednym z największych, jest niewątpliwie nauka języka obcego. Aby jak najbardziej zoptymalizować efekty nauczania, podczas zajęć j. angielskiego w SP Czernica używane są różnorodne techniki i metody, które mają za zadanie wykorzystać naturalne predyspozycje dzieci do nauki języka obcego. Oprócz tradycyjnego sposobu nauki z podręcznikiem, wiedza przekazywana jest w sposób zabawowy, pobudzający naturalną ciekawość poznawczą dziecka.  Lekcje angielskiego poprzez wykorzystanie piosenek, rymowanek, gier ruchowych oraz na koncentrację mają na celu zaangażowanie ucznia, a różnorodne rekwizyty lekcyjne takie jak: magiczne pudełko, piłka, bomba, czarodziejska różdżka oraz gry planszowe, a także szereg interaktywnych gier z wykorzystaniem tablicy multimedialnej mają sprawić że lekcje staną się ciekawym a wręcz magicznym przeżyciem dla dziecka.

• Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2014/2015

• Wakacje się skończyły więc przyszedł czas na pierwszy dzwonek. Na sali gimnastycznej punktualnie o godzinie 9.00 rozpoczęła się akademia z okazji nowego roku szkolnego. Zgromadzeni uczniowie, rodzice i nauczyciele mieli okazję podziwiać występy artystyczne przedszkolaków, którzy po ślubowaniu zostali pasowani przez panią Dyrektor na uczniów pierwszej klasy. Wychowawcą klasy 1a została pani Kamila Dobrowolska, 1b pani Patrycja Żydek a 1c pani Grażyna Musiolik. Każdy pierwszoklasista otrzymał tradycyjny "róg obfitości" na zachętę i dla osłodzenia trudów nauki. Pani Dyrektor oficjalnie powitała nowych nauczycieli: Kamilę Dobrowolską, Patrycję Żydek i Macieja Mrozek.

• Zakończenie roku szkolnego 2013/14.

• 27 czerwca 2014 roku zakończyły się zajęcia dydaktyczne w roku szkolym 2013/14. Na tę chwilę czekali z utęsknieniem wszyscy uczniowie. Zanim poraz ostatni wybrzmiał szkolny dzwonek uczniowie spotkali się z nauczycielami na uroczystym zakończeniu roku szkolnego. O godz. 9.00 na hali sportowej najlepsi uczniowie klas I-III otrzymali dyplomy i upominki książkowe wręczane przez panią dyrektor Iwonę Witek w towarzystwie wychowawców. Następnie uczniowie klasy czwartej zaprezentowali krótkie przedstawienie nawiązujące do rozpoczynających się wakacji. Po ostatnim w tym  roku szkolnym spotkaniu z wychowawcami i odebraniu świadectw szkolnych uczniowie klas I-III rozpoczęli wakacje.

O godz. 10.00 rozpoczęło się zakończenie roku szkolnego klas IV-VI. Tradycyjnie już na spotkanie to przybyli rodzice uczniów klasy szóstej, czy raczej absolwentów Szkoły Podstawowej im. H.M. Góreckiego w Czernicy. Wyróżniający się uczniowie odebrali z rąk Pani dyrektor świadectwa z wyróżnieniem oraz dyplomy i nagrody książkowe. Uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe średnie ocen na świadectwie oraz najwyższy wynik punktowy na sprawdzianie szóstoklasisty otrzymali dyplomy i upominki ufundowane przez wójta Gminy Gaszowice Andrzeja Kowalczyka a wręczał je kierownik GZOSziP pan Jerzy Sierek. Następnie uzniowie klasy szóstej zaprezentowali swój ostatni występ. Po odebraniu przez uczniów klas IV-V swoich świadectw wszyscy uczniowie naszej szkoły rozpoczęli wakakcyjny wypoczynek. Do zobaczenie we wrześniu. E.B.