• Spotkanie z dietetyk

          • W ramach tygodnia walki z otyłością klasa III a i III b gościła na zajęciach panią dietetyk z Naturhouse - panią Katarzynę Hruby. Podczas ciekawej prelekcji multimedialnej przekazała dużo ciekawych informacji o witaminach zawartych w owocach i ich znaczeniu dla naszego organizmu.

            Tłumaczyła dlaczego należy ograniczyć słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców. Wyjaśniła również w oparciu o ilustrację, że oprócz dobrego żywienia bardzo ważna jest aktywność fizyczna. W interesujący sposób pani dietetyk przedstawiła dzieciom Piramidę Żywienia. Omówiła produkty żywnościowe na kolejnych piętrach piramidy – od tych najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które w odżywianiu powinny znaleźć się w niewielkich ilościach. Szczególną uwagę zwróciła na 5 porcji warzyw i owoców oraz regularne posiłki, których powinno być 4 dziennie. Zaproponowała ciekawe sposoby przygotowania zdrowych przekąsek na drugie śniadanie. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali broszury, które zawierały materiały edukacyjne. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i ochotą uczestniczyli w spotkaniu.

            Katarzyna Mandrysz

          • Występy naszych uczennic

          • Za nami dwa pracowite dni…

            Młode pokolenie artystek naszej szkoły zaprezentowało swoje talenty!

            To Paulina i Zuzia, które biorą udział w zajęciach POPP w naszej szkole, umiliły Jubilatom świętowanie swoim występem.

            Dziewczyny 25 i 26 października 2022r. zaprezentowały się muzycznie w lokalu „Ewa” w Piecach podczas tegorocznych obchodów Jubileuszy Małżeństwa w naszej gminie.

            Dostarczyły zebranym gościom wielu pozytywnych wrażeń oraz wzruszeń, gdy podczas występu mogli oni wrócić do wspomnień swych młodzieńczych lat… gdy przed laty mówili sobie „Tak”!

            Bo ”…lubisz wracać w strony, które znasz! Do mej twarzy zbliżyć swoją twarz! By się przejrzeć w niej, odnaleźć w niej! Choćby nikły cień, pierwszych serca drżeń, kilka nut i kilka wierszy z czasów, gdy kochałaś pierwszy raz…”

            Patrycja Czeszyk

          • Gminny Konkurs Przyrodniczo - Ekologiczny

          • W październiku troje uczniów naszej szkoły wzięło udział w Gminnym Konkursie Przyrodniczo - Ekologicznym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. T. Kościuszki w Gaszowicach.

            Reprezentanci naszej szkoły zajęli następujące miejsca:

            w kategorii klas I III: drugie miejsce zdobyła Paulina Machulec,

            w kategorii klas IV – VI: pierwsze miejsce zajął Franciszek Klimsza,

            w kategorii klas VII VIII: trzecie miejsce zajął Dominik Mandrysz.

            Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

            Ilona Paluch

          • Warsztaty regionalne

          • 22 października uczniowie klasy 1a wzięli udział w warsztatach regionalnych, które odbyły się w czernickim zamku. Pani prowadząca spotkanie opowiedziała dzieciom o śląskiej chałupie. Pokazała uczniom zdjęcia wiejskiego domu i jego wyposażenia. Druga część spotkania polegała na wykonaniu przez dzieci ozdobnego lampionu, który może oświetlać wnętrze domu. Wszyscy świetnie się spisali. Wyszły przepiękne lampiony! Kończąc nasze spotkanie, pani Monika zaprosiła dzieci na lody. Uśmiechnięte buzie wypełniły całą kawiarenkę.

            Serdecznie dziękujemy pani Monice za możliwość udziału w warsztatach.

            Iwona Kwiatoń

          • Kolejne niespodzianki!

          • Instytut Szkoły Myślenia Pozytywnego kolejny raz bardzo pozytywnie nas zaskoczył. Otrzymaliśmy przesyłkę, w której znalazło się wiele pomocnych materiałów dydaktycznych oraz sprzętów. Z pewnością pomogą nam one podczas zajęć, aby mogły być jeszcze ciekawsze i bardziej urozmaicone.

            Szkolna Koordynatorka
            Monika Łukoszek

          • „W krainie mitów”

          • „W krainie mitów”, czyli spotkanie z Syzyfem, Prometeuszem i nie tylko…

            21 października obie klasy V pojechały do RCK w Rydułtowach, by móc zobaczyć spektakl „W krainie mitów”, który był oparty na mitologii greckiej. Źródłem i inspiracją były nie tylko mity, ale też znane lektury, takie jak „Sposób na Alcybiadesa” czy „Szatan z siódmej klasy”.

            „W krainie mitów”, czyli spotkanie z Syzyfem, Prometeuszem i nie tylko…

            21 października obie klasy V pojechały do RCK w Rydułtowach, by móc zobaczyć spektakl „W krainie mitów”, który był oparty na mitologii greckiej. Źródłem i inspiracją były nie tylko mity, ale też znane lektury, takie jak „Sposób na Alcybiadesa” czy „Szatan z siódmej klasy”.

            Bohaterowie: Ola i Michał, niesforne rodzeństwo podczas wycieczki do muzeum swoim niewłaściwym zachowaniem powoduje przeniesienie się w czasy mityczne. Uczniowie mieli okazję poznać Prometeusza, Pytię, Syzyfa, Ikara oraz Midasa. W ciekawy sposób została przedstawiona historia każdej z tych postaci. Oprócz tego dowiedzieliśmy się, czym była ambrozja, nić Ariadny oraz puszka Pandory.

            Spektakl nie tylko uczył, ale również bawił. Mieliśmy okazję zobaczyć wielką przygodę, pełną humoru i zaskakujących zwrotów akcji.

            Monika Drąg

          • Wyjazd do teatru

          • W piątkowy poranek 21 października br. uczniowie klas I–III pojechali do RCK na spektakl ,,Plastusiowy pamiętnik”, oparty na najciekawszych wątkach znanej i lubianej lektury autorstwa Marii Kownackiej. To jedna z najciekawszych książek dzieciństwa, poruszająca w sposób szczególny wyobraźnię – niezależnie od wieku.

            To właśnie dzięki wyobraźni dzieci mogły przenieść się w kolorowy świat – pełen radości, zabawnych zdarzeń, gdzie wszystko wygląda inaczej i wszystko jest możliwe. W nim mały ludzik z plasteliny widział i słyszał, piórnik był jego domem, a szkolne przybory rozrabiały w najlepsze. Wraz z Plastusiem przeżywaliśmy niesamowite perypetie, przeplatane rytmicznymi piosenkami i teatralnymi efektami. Spektakl wzbogaciła piękna scenografia, barwne kostiumy, ciekawa choreografia, a przede wszystkim wspaniała gra aktorów. Opowiedziana językiem teatru historia może zdarzyć się wszędzie i … Każdemu z nas.

            Bożena Papierok

          • „Witajcie w naszej bajce!”

          • „Witajcie w naszej bajce!” – czyli odwiedziny klas piątych u Pana Kleksa!

            W czwartek klasy piąte pojechały z wizytą do niezwykłego gościa. Uczniowie wraz z paniami opiekunkami wybrali się na wycieczkę do Katowic, by zajrzeć do „Bajki Pana Kleksa”.

            Zanim jednak odwiedzili to wyjątkowe miejsce, udali się na zabytkowe osiedle Nikiszowiec. Ta dzielnica Katowic ma niepowtarzalny i urzekający klimat. Dowiedzieliśmy się, że ma aż dziewięć tak zwanych „pierścieni” i mieszka tam około siedmiu tysięcy mieszkańców. Po tym fascynującym spacerze wyruszyliśmy autokarem do Pana Ambrożego Kleksa…

            Już na samym początku zaczęła się świetna zabawa. Uczniowie mieli do wykonania różne zadania, poszukiwali różnorakich przedmiotów, a także świetnie się bawili np. podczas wylotu w kosmos. Panie animatorki bardzo ciekawie opowiadały, a przede wszystkim potrafiły zaciekawić młodego odbiorcę.

            Wycieczka ta była nie tylko świetną przygodą, ale też poniekąd powtórką z lektury z klasy czwartej, którą z resztą nie tak dawno omawialiśmy. Dopełnieniem całości była końcowa wizyta w restauracji McDonald’s.

            Wykończeni, ale szczęśliwi i z pełnymi brzuchami wróciliśmy do domu.

          • „Orzeł Ortograficzny”

          • „Orzeł Ortograficzny” – ortograficzni ornitolodzy w akcji!

            W ostatnim tygodniu uczniowie klas IV – VIII stawili czoła bardzo trudnemu przeciwnikowi – ortografii! Po raz pierwszy w naszej szkole został przeprowadzony Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Ortograficzny”.

            Choć śmiałków było niewielu, to każdy należycie poradził sobie z ortograficznymi zagadkami. Zadania były przygotowane zgodnie z odpowiednią grupą wiekową uczestników. Każdy bez problemu dał radę nie tylko z pytaniami dotyczącymi ortografii, ale też dobrze zakodował kartę odpowiedzi.

            Czekamy niecierpliwie na wyniki konkursu i trzymamy mocno kciuki za każdego!

            Szkolny koordynator

            Monika Drąg

          • Wycieczka do Szczęśliwych Alpak w Rydułtowach

          • 19 października na długo zapadnie w pamięć siódmoklasistów i to bynajmniej nie z powodu 6-kilometrowego spaceru ;-)

            Udaliśmy się do zagrody Szczęśliwe Alpaki w Rydułtowach na warsztaty i pobawienie się z nietypowymi zwierzątkami.

            Alpaki powitały nas serdecznie. Od razu zauważyły gości, pozwoliły się  głaskać, przytulać, karmić. Podobnie miłe były pozostałe zwierzęta – kucyk Arczi i oślica oraz dwa pieski.

            Przez cały czas naszego pobytu zwierzęta spacerowały wśród nas, miały swoje humory i były zainteresowane kontaktem.

            Oprócz zabawy ze zwierzętami celem naszej wycieczki było wykonanie świec żelowych. Powstały piękne dzieła w dwóch wersjach: jesiennej, z suszonymi kwiatami, i świątecznej, z anyżkiem, cynamonem i suszonymi pomarańczami.

            Na miejscu raczyliśmy się pysznymi herbatami w wielu smakach.

            Można było nawet pograć w piłkę i pobujać się na huśtawkach. Cały czas towarzyszyła nam przemiła gospodyni Pani Joasia, która ciekawie opowiadała o zwyczajach i charakterach zwierząt. Czy wiedzieliście, że osły są bardzo mądre, a alpaki, choć wydają się słodkie, potrafią być wredne i bić się między sobą?

            Z wełny alpak Pani Joasia wykonuje przędzę. Pokazała nam wrzeciono, na którym skręca się włókna wełny. Tak, to samo, którym ukłuła się Śpiąca Królewna ;-)

            Wycieczkę uczniowie ocenili 10/10!

            Było super! Bardzo dziękujemy za gościnę i przemiły pobyt w Szczęśliwych Alpakach. 

            Aleksandra Tkocz

          • Szkolna Liga Piłki Ręcznej

          • W zdrowym ciele zdrowy duch!"

            Aktualnie nasza sala tętni sportowym życiem. Codziennie pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego rozgrywane są bardzo emocjonujące mecze piłki ręcznej. Celem zawodów jest kształtowanie pozytywnych cech charakteru i sportowej rywalizacji wśród uczniów oraz uaktywnienie jak największej liczby uczniów bez względu na posiadane przez nich umiejętności sportowe. Każdy ma okazję się „wyżyć". Taka integracja to najlepszy sposób na stworzenie lepszej atmosfery w szkole, rozwijanie umiejętności radzenia sobie z porażką i chęcią dążenia do zwycięstwa. Zdrowa rywalizacja wdraża do przestrzegania reguł w zawodach sportowych. Wszystkie klasy od IV-VIII najlepiej jak potrafią prezentują swoje umiejętności dostarczając swoim kolegom wiele radości. „Szczypiorniak" jest jedną z ulubionych gier dzieci i młodzieży w naszej szkole. Ogłoszenie wyników odbędzie się po zakończonych rozgrywkach.

          • Szkolny Turniej Tenisa Stołowego - grupa młodsza

          • Wśród uczniów kl. IV-VI został przeprowadzony turniej tenisa stołowego. Do organizacji i pomocy włączył się SU. W kategorii dziewcząt udział wzięło 16 zawodniczek a u chłopców 24 zawodników. Na sali panował duch sportu. Zawody zostały przeprowadzone systemem pucharowym.

            Wśród dziewcząt na podium stanęły: I miejsce Porwoł Marta, II miejsce Maksym Aleksandra, III miejsce Golec Lena.

            Wśród chłopców najlepsi to: I miejsce Kolarczyk Przemek, II miejsce Sopa Wojciech, III miejsce Czarnecki Jakub.

            Gratulujemy! Teraz reprezentację czekają zawody powiatowe.

          • Uwaga konkurs kulinarno-językowy!

          • III edycja międzypokoleniowego konkursu kulinarno-językowego

            „Backwettbewerb-alle lieben Omas Kuchen”

             

            Tematem przewodnim w tej edycji konkursu są pory roku i dary, które ze sobą niosą.

            Jak wziąć udział w konkursie Backwettbewerb?

            Bardzo prosto:

            I etap – Herbstobstkuchen.

            Klasy 14 – wykonanie ciasta z owocami jesieni razem z członkiem rodziny, według przepisu rodzinnego, zaprojektowanie odręcznie kartki z książki kucharskiej z przepisem oraz zdjęciem ciasta, praca powinna zawierać spis składników, opis wykonania oraz zdjęcie.

            Klasy 58 – wykonanie ciasta z owocami jesieni razem z członkiem rodziny, według przepisu rodzinnego, nagranie filmiku z podaniem przepisu, opisem wykonania oraz prezentacją przygotowanego już ciasta, praca powinna zawierać dodatkowo załączony przepis w formie pisemnej. Filmik nie może trwać dłużej niż 3 minuty. Filmik proszę udostępnić przez google drive.

            Strona książki kucharskiej oraz nagranie filmiku powinny być w języku niemieckim!

            Prace uczniów oraz zgody rodziców na wykorzystanie wizerunku dziecka należy dostarczyć do 2.11.2022r. do nauczycielki języka niemieckiego.

            Organizatorem konkursu jest PSNJN - Oddział w Katowicach.

          • Podsumowanie językowych wydarzeń

          • Jesień już na dobre zagościła w naszym kraju. Uczniowie naszej szkoły nie poddają się melancholijnej aurze tej pory roku i z zapałem przyswajają nowe partie materiału na zajęciach języków obcych. Warto również podkreślić, iż nauka języka to nie tylko same lekcje, lecz także udział w wielu szkolnych wydarzeniach, rozwijających kompetencje językowe.

            Pod koniec września przyłączyliśmy się do obchodów Europejskiego Dnia Języków. Uczniowie klas starszych mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie „Zgadnij, jaki to język”. Zadaniem dzieci było odszyfrowanie, w jakich europejskich językach napisane są zdania na karcie konkursowej. Dodatkowych utrudnieniem konkursu była forma udzielenia odpowiedzi, bowiem należało je zapisać w języku angielskim. To zadanie jednak nie zniechęciło uczniów. Wprost przeciwnie, konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem, a zwycięzców było bardzo wielu. Każdy chciał zdobyć główną nagrodę, jaką była dodatkowa ocena z aktywności pozalekcyjnej na języku obcym.

            Klasy młodsze natomiast celebrowały Europejski Dzień Języków podczas zajęć języka angielskiego. Nauczyciel zapoznał dzieci z wybranymi europejskimi państwami, ich flagami, powitaniami oraz sposobem liczenia. Co więcej, szkolne korytarze zostały przyozdobione plakatami promującymi nadchodzące działania językowe.

            Jednak największym wyzwaniem dla uczniów był udział w I Wojewódzkim Konkursie Plastyczno – Językowym dla szkół podstawowych. Zadaniem uczestników było wykonanie książeczki prezentującej swoje pasje i zainteresowania. Każdy uczeń, który przystąpił do konkursu, wykazał się ogromnymi pokładami kreatywności oraz wiedzy językowej. Trudno było dokonać wyboru i wyłonić 3 prace, które miały reprezentować szkołę na dalszym etapie konkursu. Po burzliwej naradzie wyłoniono zwycięzców:

            Kategoria kl. 1-3: Wiktoria Kotula (kl. 1a), Hanna Mandrysz (kl. 2a), Paulina Niesobska (kl. 2b).

            Kategoria kl. 4-6: Wiktoria Procek (kl. 4b), Alicja Jaksik (kl. 5a), Maksym Święty (kl. 6a).

            Kategoria kl. 7-8: Kinga Kunkel (kl. 7), Dominik Mandrysz (kl. 8c), Krzysztof Mandrysz (kl. 8c).

            Na pochwałę zasługują także pozostali uczestnicy: Marcelina Korbel, Helena Wolny, Agata Królewicz, Antoni Dobrowolski, Milena Kretek, Amelia Recław, Mateusz Keler, Bartosz Siedlaczek, Franciszek Sieroń, Aleksandra Kierszniak, Hanna Olczyk, Julia Krzyżyk.

            Od poniedziałku 17.10.2022 r. na terenie biblioteki szkolnej można zobaczyć wystawę prac uczniów. Serdecznie zapraszamy

            Organizatorzy:

            Aleksandra Niesobska,

            Dorota Malon,

            Anna Mroczko

          • Zbiórka elektrośmieci

          • Drodzy uczniowie i rodzice !

            Nasza szkoła przystąpiła do projektu  „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie elektrycznych odpadów.

            Miejsce zbiórki: Szkoła Podstawowa im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy (z tyłu budynku)

            Termin zbiórki: 3 listopad 2022 r.

            Można przynosić zużyty, zepsuty ale kompletny sprzęt:

            Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego:

            np.  mikrofalówki, młynki do kawy, wentylatory elektryczne, odkurzacze, żelazka, tostery, miksery elektryczne, dzbanki elektryczne itp.

            Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny:

            np. komputery, drukarki, monitory, klawiaturę, kalkulatory, telefony bezprzewodowe, komórkowe itp.

            Sprzęt audiowizualny:

            np. odbiorniki radiowe, telewizyjne, sprzęt video itp.

            Narzędzia elektryczne i zabawki

            np. wiertarki, kosiarki, kolejki elektryczne, konsole do gier video, sprzęt sportowy z elektrycznymi lub elektronicznymi częściami składowymi, zabawki z mechanizmem elektrycznym lub elektronicznym itp.

          • 7 października Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to akcja edukacyjna, która odbywa się co roku w pierwszy piątek października. Ma na celu zachęcenie do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję, a jego celem jest lepsze zrozumienie zasad kierujących się matematyką. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była również w naszej szkole. Uczniowie klas trzecich ostro rywalizowali w rozwiazywaniu działań. Po zaciętej walce udało się wyłonić zwycięzców.

            I miejsce Ksawer Bombik z klasy III b

            II miejsce Ksawery Gembalczyk z klasy III a

            II miejsce Paulina Machulec z klasy III b

            II miejsce Bartosz Siedlaczek z klasy III b

            III miejsce Jakub Cnota klas III a

            Gratulujemy!!!

            K. Mandrysz

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41, 44-282 Czernica Poland
      • mgr Iwona Witek, wicedyrektor: mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych : Aleksandra Cnota-Mikołajec adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych