• „Dobrą formę mamy bo sport uprawiamy”

          • Dnia 1.06.2022 z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole został zorganizowany Dzień Sportu. Po olimpijskim przemarszu wszystkich klas do muzyki „We are the Champions” zasłużone medale zostały wręczone uczniom, którzy w ostatnich miesiącach reprezentowali szkołę w zawodach sportowych w ramach Wojewódzkich Igrzysk Dzieci i Młodzieży. Podczas rozpoczęcia mogliśmy obserwować występy taneczne oraz gimnastyczne naszych uczniów i uczennic. Po wspólnej rozgrzewce zgodnie z planem odbyły się różne konkurencje sportowe. Wszyscy mogli znaleźć coś dla siebie i porywalizować z innymi. Klasy I – III uczestniczyły w wyścigach rzędów. Klasy czwarte zagrały bardzo wyrównany mecz w „Dwa ognie”. Klasy piąte, szóste oraz siódme rozegrały turniej w piłce ręcznej. Ponadto, każdy uczeń miał możliwość brania udziału w konkurencjach indywidualnych kręcenia hula-hopem, skoku w dal, rzutu do celu, odbić pin-ponga rakietką do tenisa. Panowała wspaniała sportowa atmosfera. Przygotowane zostały także transparenty z dopingującymi hasłami. Wszystkie dzieci z uśmiechem na ustach spędzały ten długo oczekiwany dzień. Wszystkim sportowcom gratulujemy wspaniałej postawy i życzymy dalszej motywacji do bycia aktywnym dzieckiem!

          • Piknik Rodzinny w Łukowie Śląskim

          • W sobotnie popołudnie, 28 maja, grupa uczniów z naszej szkoły miała okazję zaprezentować się na Pikniku Rodzinnym w Łukowie Śląskim. Uczniowie pokazali się ze specjalnie przygotowanym na tę okoliczność repertuarem. Jak na prawdziwy piknik przystało - akompaniowała gitara. Uczniowie zagrali również utwór na ukulele.

          • Dzień Matki w klasie Ib

          • Dzień Matki to jeden z najpiękniejszych dni w roku. Wszystkie dzieci na całym świecie ślą swoim mamom najserdeczniejsze życzenia i podziękowania. Uczniowie klasy 1b również uczcili ten dzień bardzo uroczyście. Wszyscy w odświętnych strojach z lekką tremą poprzez recytację wierszy, popisy wokalne i inscenizację wyrazili swoją miłość i wdzięczność swoim kochanym mamom za trud i poświęcenie wkładane każdego dnia w ich wychowanie.

            Mamy były bardzo wzruszone i dumne z występów artystycznych swoich pociech. Następnie dzieci obdarowały mamy własnoręcznie zrobionymi laurkami i wazonikami. Nie zabrakło również buziaków i gorących uścisków. Spotkanie kontynuowano w miłej atmosferze przy kawie, ciasteczku, deserze i miłej rozmowie.

            Bożena Papierok

          • „Kangur Matematyczny”

          • Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny” jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i średnich. Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez międzynarodową komisję. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Test ten nie należy do łatwych, jednak jak co roku wielu chętnych  uczniów wzięło w nim udział.

            Z pośród wszystkich wyróżnienie otrzymał uczeń klasy II b

            FRANCISZEK SIEROŃ z czego jesteśmy bardzo dumni.

            Gratulujemy wszystkich uczestnikom udziału i zachęcamy do kolejnej edycji za rok.

          • „Gryfnie recytujymy!”

          • We wtorek, 24 maja w ramach zajęć regionalnych w klasie IV a odbył się konkurs recytatorski. Zgłosiło się ośmioro kandydatów. Zadanie nie było łatwe. Oprócz tego, że trzeba było się nauczyć na pamięć wybranego wiersza, pięknie go wyrecytować, to jeszcze zrobić to po śląsku!

            Poziom recytacji był naprawdę wysoki. Każdy uczestnik perfekcyjnie nauczył się swojego tekstu i pokonując stres, wyszedł na środek i pięknie przedstawił swoją recytację. Panie w jury:  Iwona Kwiatoń oraz Martyna Skorupa miały nie lada zadanie. Ciężko było wybrać tych najlepszych. Takie są jednak reguły konkursów recytatorskich.

            A oto wyniki:

            I miejsce – Aleksandra Kokot

            II miejsce – Kacper Miłota

            III miejsce – Alicja Jaksik

            Wyróżnienia: Adam Kopiec i Michał Witek

             

            Pozostali uczestnicy: Aleksandra Wala, Jan Pytlik i Franciszek Pytlik.

            Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom! To wielki wyczyn nauczyć się recytacji po śląsku, szczególnie jeśli nie posługujecie się gwarą śląską w domu.

            Organizator

            Monika Drąg

          • W jeden dzień dookoła świata

          • 19 maja uczniowie klas IV odbyli niezwykłą podróż w Parku Miniatur „Świat Marzeń” w Inwałdzie. Zwiedzili Włochy, Rio de Janeiro, Chiny, Francję, a to wszystko w ciągu jednego dnia. Stanęli pod Wieżą Eiffla, na Placu św. Piotra czy koło Muru Chińskiego. Po zwiedzaniu nadszedł czas na zabawę w Lunaparku, w którym na naszych uczniów czekał diabelski młyn czy Auto Scooter. Dla tych, którzy chcieli się zgubić czekał Zielony Labirynt, a dla tych odważnych Egipt Horror Show. Po zabawie nasi uczniowie przenieśli się do czasów średniowiecza, jednak za nim zwiedzili Warownię z Zamkiem Średniowiecznym, to czekało ich spotkanie z prawdziwym smokiem, który okazało się jednak niegroźny, bo był wegetarianinem. W Zamku Średniowiecznym odwiedzili Salę Tortur oraz Komnatę Dam. Do szkoły uczniowie wrócili zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi.

          • „Bo rodzina jest najważniejsza”

          • Międzynarodowy Dzień Rodziny obchodzony jest 15 maja, jednak w naszej szkole świętowaliśmy 13 maja. Z tej okazji zorganizowany został konkurs plastyczny oraz literacki pt. „Bo najważniejsza jest rodzina”. Powstały piękne prace plastyczne, jak i niezwykłe wierszyki, które jednoznacznie przekazywały, że rodzina jest najważniejsza. Dopełnieniem obchodów była wystawa fotograficzna, która dawała jasny przekaz, że w rodzinie jest siła!

            KONKURS PLASTYCZNY:

            KLASY MŁODSZE

            I miejsce Wiktoria Procek, klasa III b

            II miejsce Aleksandra Kierszniak, klasa III a

            III miejsce Hanna Święty, klasa III b

            KLASY STARSZE

            I miejsce Maksym Święty, klasa V b

            II miejsce Kacper Miłota, klasa IV a

            III miejsce Karol Donga, klasa IV b

            KONKURS LITERACKI:

            I miejsce Amelia Kowalska, klasa III a

            II miejsce Kacper Miłota, klasa IV a

            III miejsce Maksym Święty, klasa V b

          • Spotkanie z prezesem zarządu Raciborskiego Stowarzyszenia Strzeleckiego.

          • Niecodzienne spotkanie z panem Szymonem Żamejciem – prezesem Raciborskiego Stowarzyszenia Strzeleckiego, które odbyło się w naszej szkole w dniu 13.05 br. było bardzo ciekawe. Nasz gość przedstawił klasom siódmym różne rodzaje broni. Pan Szymon jest na co dzień instruktorem strzelectwa sportowego, dynamicznego i bojowego PZSS. Zostało przez niego omówione w krótkim zarysie strzelectwo w Polsce, a także przepisy (Ustawa o Broni i Amunicji) oraz kwestia zdobywania pozwolenia na broń palną.

            Pan Prezes wymienił cele posiadania broni palnej takie jak: sport, myślistwo, kolekcjonerstwo. W bardzo ciekawy sposób omówił także kwestię zmian dla młodzieży względem strzelectwa, które nastąpi w najbliższych latach. Pan Żamejć  zaprezentował i omówił następujące rodzaje broni: karabinek AKM, karabinek AR-15, Strzelba Gładkolufowa, Pistolet maszynowy UZI, Karabinek Kbks, pistolet bocznego zapłonu Margolin, pistolet centralnego zapłonu Glock. Uczniowie zadawali pytania i z zaciekawieniem oglądali prezentowane eksponaty, które uprzednio zostały sprawdzone przez nauczyciela w celu stwierdzenia braku amunicji. O spotkaniu była powiadomiona Komenda Policji. Nasz gość szczególnie omówił bezpieczeństwo w obchodzeniu się z bronią oraz zachęcił do uczestnictwa w zajęciach na strzelnicy.

            Zenobia Mrozek

          • Spotkanie autorskie

          • 12 maja przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Gaszowicach zostało zorganizowane spotkanie autorskie z Panem Zbigniewem Kołbą – autorem książek dla dzieci.

            W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas III i IV.

            Podczas godzinnych zajęć rozmawiano nie tylko o książkach, ale także o wpływie snu na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i korzystaniu z komputera tuż przed snem. Po tym ciekawym wydarzeniu, chętni uczniowie mieli możliwość zakupu książki „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź” ze specjalną dedykacją od autora.

          • Z książką na świeżym powietrzu

          • W tym roku nasza szkoła dołączyła do akcji „Piknik z książką”, zorganizowanej przez Zespół Szkolno – Przedszkolnym w Łące. Inicjatywa polegała na wyjściu na świeże powietrze, ze swoją ulubioną książką. Uczniowie mogli zabrać ze sobą zdrowe i smaczne przekąski, które mogły umilić czas spędzony z lekturą. Celem akcji było propagowanie czytelnictwa, ale również zdrowego stylu życia. Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję ponownie dołączyć się do akcji.

          • Wycieczkę do Krakowa i Tyńca

          • Dnia 04.05.2022 r. klasy siódme wraz z opiekunami udały się na wycieczkę do Krakowa i Tyńca.
            Pogoda była piękna, a program bardzo ciekawy. Poznawanie stolicy Małopolski uczestnicy rozpoczęli od wizyty w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Tam zaznajomili się z historią klasztoru oraz obecnym funkcjonowaniem tynieckiego zakonu. Po zwiedzeniu obiektu uczestniczyli w warsztatach zatytułowanych „Historia książki”.

            Następnie udali się do Krakowa, gdzie spacerując Plantami oraz urokliwymi ulicami miasta, mogli zobaczyć i poznać historię wielu ciekawych miejsc. Pierwszym punktem wyprawy była Kuria Biskupia, której symbolem jest słynne Okno Papieskie związane nierozerwalnie z papieżem Janem Pawłem II. Następnie grupa dotarła na krakowski Rynek Główny. Będąc na płycie największego średniowiecznego rynku w Europie, uczniowie zapoznali się z historią Kościoła Mariackiego oraz Sukiennic, będących najstarszym krakowskim „centrum handlowym”. Uczniowie, pochłonięci otaczającą ich zewsząd historią, dotarli także do Bramy Floriańskiej – głównej bramy miejskiej oraz Barbakanu, będącego ważnym elementem średniowiecznych fortyfikacji.

            Po krótkiej regeneracji sił w Mc Donald’s i zakupie pamiątek uczestnicy wycieczki udali się z wizytą na Zamek Królewski na Wawelu, gdzie spacerowali po dziedzińcu, a także zwiedzili królewskie krypty, Kaplicę Zygmuntowską oraz dotknęli (na szczęście) serca dzwonu Zygmunt. Ostatnim punktem wyjazdu był pomnik Smoka Wawelskiego przed Smoczą Jamą u stóp wawelskiego wzgórza.

            Dzień był pełen atrakcji, które dostarczyły nie tylko nowej wiedzy o tym co bliskie, a nie wszystkim do końca znane, ale także pozostawiły miłe wspomnienia na przyszłość.

          • Konkurs ortograficzny

          • Bardzo dziękujemy młodszym uczniom naszej szkoły za tak liczny udział w konkursie. Uczniowie musieli zmierzyć się z ortograficznymi "chaszczami", które czyhały na nich w tekście dyktanda. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom. Zachęcamy do pogłębiania wiedzy ortograficznej i do wzięcia udziału w następnych konkursach. 

            Laureatami konkursu zostali:

            Klasa III

            1. Amelia Kowalska

            2. Dominika Mordeja-Pilch

            3. Agata Kopiec

            Klasa II

            1. Dominika Kozik

            2. Sara Niemczyńska, Kacper Styrnol

            3. Amelia Reclaw

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i życzymy dalszych sukcesów!

            Monika Karecka

          • Wycieczka do Raciborza klas III

          • Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami pojechali do Raciborza. Podróż odbyła się pociągiem, co samo w sobie już było atrakcją.

            Tam zwiedziliśmy Zakład Wodociągów i Kanalizacji, zapoznaliśmy się z bogatą i ciekawą historią tego miejsca, a także poznaliśmy sposoby oczyszczania wody i konieczności jej szanowania.

            Pomimo niesprzyjającej pogody, cała grupa miała okazję pospacerować po pięknym Raciborzu, a wycieczka bardzo się wszystkim podobała.

          • Komiks jako narzędzie radzenia sobie z emocjami

          • Pamiętacie jeszcze temat zadania na kwiecień ze Szkoły Myślenia Pozytywnego? Hmm.., mogę Wam przypomnieć :) – „Komiks jako narzędzie radzenia sobie z emocjami”.

            W kwietniu zadanie realizowali uczniowie klas: II a, IV a i VII a wraz z wychowawcami Moniką Drąg, Dorotą Malon i Kamilą Dobrowolską. Każda z wychowawczyń zaprezentowała elektroniczne wersje komiksów udostępnione przez firmę Egmont Polska.

            Najmłodsza zaangażowana w zadanie klasa odnalazła się w nim bardzo szybko i chętnie przeszła do jego realizacji. Rozpoczęła od nazywania, wymyślania historii i rozwiązywania przedstawionych problemów na obrazkach. Ilustracje przybrały formę komiksu, a pokazywały osoby dorosłe w różnych sytuacjach z wyraźnie zaznaczoną mimiką twarzy, co dodatkowo pozwoliło na nazywanie towarzyszących im emocji. Najlepszą jednak zabawą okazało się samodzielne wykonanie komiksu. Zadanie po raz kolejny udowodniło, że dzieci świetnie potrafią ze sobą współpracować, wymieniać się informacjami i przy okazji doskonale bawić.

            W klasach starszych zadanie zostało zrealizowane podczas lekcji z wychowawcą. W klasie IV a zajęcia rozpoczęto od rozmowy na temat emocji i tego jak sobie z nimi radzić oraz od prezentacji przykładowych komiksów. Uczniowie wymienili cechy komiksu, a wychowawczyni wskazała na różnice między komiksem, a powieścią. Wiedza ta była uczniom potrzebna przede wszystkim do tego, by stworzyć własny komiks. Nauczycielka podzieliła klasę na grupy i każda z nich stworzyła własną pracę, opierając się na już poznanym wcześniej komiksie, opowiadającym o przygodach Kajka i Kokosza. Uczniowie, odnosząc się do informacji podanych na temat emocji, stworzyli własne prace, które były nie tylko kolorowe, ale też każdy uczeń mógł się dodatkowo czegoś nauczyć, np. jak sobie radzić z emocjami w danej sytuacji. Największe korzyści, jakie uczniowie wynieśli z tych zajęć to przede wszystkim integracja klasy i współpraca. Korzyścią z pewnością było też ćwiczenie logicznego myślenia.

            Klasa VII a rozpoczęła zajęcia od „burzy mózgów” wymieniając jak najwięcej cech komiksu:

            - jak wygląda, jakie różnice występują między komiksem a książką,

            - co jest przedstawiane w komiksach, jakie treści są omawiane,

            - jakie problemy poruszają,

            - w jaki sposób prezentowane są emocje na rysunkach,

            - dlaczego dymki z wypowiedziami mają różny kształt,

            Po podziale na grupy uczniowie przystąpili do rysowania komiksów. Wychowawczyni omówiła z uczniami pomysły na komiksy, starała się nakierować wychowanków na dobre rozwiązanie postawionego przed uczniami problemu.

            Wzięcie udziału w projekcie pozwoliło uczniom rozwinąć kreatywne myślenie. Wykorzystując łatwą formę przekazu jaką jest komiks, uczniowie potrafili opisywać trudne sytuacje i rozmawiać o nich. Wychowawca Pani Dorota Malon zauważyła, że niektóre grupy bardzo emocjonalnie podeszły do tworzenia projektu. Grupy często rysowały komiksy, przedstawiając ich własny problem wzięty z życia codziennego, co pozwoliło na lepsze poznanie zespołu klasowego.

            Dziękuję nauczycielom za wspaniałą i efektywną współpracę. Czerniccy nauczyciele są niezwykle kreatywni!

            W maju o kreatywności będziemy mogli powiedzieć jeszcze więcej, ponieważ pojawi się wiele twórczych zadań dla naszej zdolnej młodzieży, która nie boi się żadnych wyzwań! Działamy!

            Koordynatorka projektu

            Kamila Dobrowolska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41, 44-282 Czernica Poland
      • mgr Iwona Witek, wicedyrektor: mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych : Aleksandra Cnota-Mikołajec adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych