• Lekcja w plenerze

          • Piękny środowy poranek czerwca zachęcił uczniów klasy II b do odbycia zajęć w plenerze. Na zajęciach z edukacji wczesnoszkolnej w przyjemny otoczeniu drzew oraz śpiewu ptaków wykonali działania matematyczne, a później porozmawiali o nadchodzących wakacjach. Podczas lekcji plenerowej, uczniowie bacznie obserwowali otaczająca przyrodę, wsłuchiwali się w jej dźwięki. Leżąc spokojnie na trawie przenosili się już myślami w wakacji czar. Takie lekcje zawsze o wiele dłużej pozostają w pamięci.

          • Program Szkolny Klub Sportowy

          • Program Szkolny Klub Sportowy pod patronatem MEN ma na celu stworzenie przestrzeni do dodatkowej aktywności fizycznej, realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole. Stanowi także motywacje do podejmowania aktywności fizycznej, skupiając się w szczególności na dzieciach i młodzieży o mniejszej sprawności fizycznej, rzadziej podejmujących aktywność fizyczną w czasie wolnym oraz nieobjętych regularnymi formami aktywności fizycznej, np. treningami w klubie sportowym. Systematyczne, pozalekcyjne zajęcia sportowe w ramach Programu SKS są prowadzone w różnorodnych, nowoczesnych i atrakcyjnych formach. W naszej szkole dwie grupy uczniów uczestniczyły po 2 razy w tygodniu w zajęciach SKS. Na zakończenie roku szkolnego otrzymali oni pamiątkowe dyplomy.

          • „Galaretki zjadamy - Hospicjum pomagamy”

          • „Galaretkowy zawrót głowy” to akcja przeprowadzona przez Szkolne Koło Wolontariatu na rzecz podopiecznych Hospicjum św. Franciszka w Katowicach.

            Hasło akcji: "Galaretki zjadamy - Hospicjum pomagamy!" Dziękuję wolontariuszom za owocną współpracę a uczniom za liczny udział. Zebrane środki zostały przekazane na konto Hospicjum.

            E. Boczek

        • „Czary mary, okulary”
          • „Czary mary, okulary”

          • Wraz z końcem roku szkolnego zakończyliśmy akcję charytatywną „Czary mary, okulary” zorganizowaną przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Zebrane okulary trafią do placówek misyjnych w Afryce. Tam również będzie zorganizowana wyprawa lekarzy okulistów, którzy przeprowadzą badania wzroku i dopasują okulary. Z wiekiem starsi ludzie widzą coraz słabiej, ale uczą się z tym żyć, nie wiedząc nawet, że można temu zaradzić. Nie widzieć i nagle zobaczyć, to dla miejscowej ludności jak czary – stąd nazwa akcji. Podarowane okulary są więc na wagę złota.

            Serdecznie dziękuję za bardzo aktywny udział w tej akcji!

            E. Boczek

          • Wycieczka do "Koziej Zagrody"

          • W piękny słoneczny poniedziałek klasy pierwsze wybrały się na wspólną wycieczkę do Brennej. W "Koziej Zagrodzie" dzieci urzeczywistniły swoje marzenia, aby dzielić się tym, co piękne i niepowtarzalne w tradycyjnej kulturze mieszkańców Beskidu Śląskiego. Dzieci bardzo miło spędziły czas, karmiąc zwierzęta, uczestnicząc w warsztatach obróbki wełny, słuchając ciekawych opowieści bacy, bawiąc się wspólnie na placu zabaw, nie zabrakło również pysznego jedzenia. Wspólne spędzone chwile zostaną na dłużej w ich pamięci. 

            Monika Karecka, Bożena Papierok, Beata Wawroczny-Kloc, Monika Łukoszek. 

          • Podsumowanie akcji „Góra grosza”

          • Zakończyła się ogólnopolska akcja pod nazwą „Góra grosza”. Uczniowie wrzucali do klasowych skarbonek monety o nominałach od 1 grosza do 5 złotych. Wszystkie pieniądze zostały przez wolontariuszy posegregowane, policzone, spakowane i wysłane za pośrednictwem Poczty Polskiej do „Towarzystwa Nasz Dom” w Warszawie. W tym roku zebraliśmy 848 złotych 29 groszy. Wszystkim, którzy włączyli się do tej zbiórki serdecznie dziękujemy. Możecie być dumni, że pomagacie dzieciom, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach. W Polsce wiele dzieci znajduje się w takiej właśnie sytuacji, dlatego przez ten podarowany grosz przyczyniacie się do polepszenia ich życia.

            Informacja o ilości zebranych monet w przeliczeniu na 1 ucznia w klasie została umieszczona w widocznych miejscach w szkole. Klasa, która uzyskała najlepszy wynik otrzyma w nagrodę pyszne lody.

            E. Boczek

          • Szkolny konkurs ortograficzny

          • „Walka z bykami”

            Ortografia wcale nie jest taka straszna! Tak myślą uczestnicy szkolnego konkursu ortograficznego „Walka z bykami”. Nie wierzycie? Dowodem jest udział 35 chętnych uczestników w rozgrywkach pisemnych, obejmujących trudności polskiej ortografii.

            W dniu 2 czerwca br. starli się na długopisy bądź pióra uczniowie klas IV – VI.

            Tekst dyktanda nie był łatwy. Czy wiedzielibyście, jak napisać słowa: „spróchniały”, „struchlały”, „rozłożysty”, „niepohamowany” lub „świeży”? A oprócz nich było jeszcze wiele innych ortograficznych i interpunkcyjnych pułapek.

            Wielki szacunek dla tych, co stanęli w szranki. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

            A oto wyniki:

            I miejsce – Paulina Gomola kl. VII a

            II miejsce – Katarzyna Bierza kl. VII a

            III miejsce – Agata Pytlik kl. VII b

            Wyróżnienia: Julia Rutkowska i Miłosz Pasierbski.

          • Przedstawienie „Bojka o Kapturku”

          • Przedstawienie „Bojka o Kapturku” i rozstrzygnięcie konkursu „Dawne życie na śląskiej wsi"

            W ramach innowacji pedagogicznej „Śląsk moim miejscem na ziemi” klasa IV a przy współpracy z klasą III a przygotowała przedstawienie pod tytułem „Bojka o Kapturku”. Warto wspomnieć, iż było ono w całości po śląsku. Dla występujących uczniów to nie lada wyczyn, gdyż większość z nich nie posługuje się na co dzień gwarą śląską. Wszystkim, zarówno tym większym, jak i mniejszym odbiorcom występ bardzo się podobał. Każdy uśmiechał się, widząc jak bardzo uczestnicy wczuli się w swoje role. Choć przedstawienie było krótkie, to pojawiła się w nim ogromna porcja dobrego humoru.

            Aktorzy, narratorzy oraz nasze „żywe choinki” mieli okazję zaprezentować się przed szerszą publicznością. W tym dniu bowiem było również podsumowanie międzyszkolnego konkursu plastycznego „Dawne życie na śląskiej wsi”, w którym to brali udział uczniowie z naszej szkoły, ale też spoza niej. A oto wyniki tego konkursu:

            w kategorii klas młodszych zostali nagrodzeni:

            I miejsce Ewa Primus - Szkoła Podstawowa w Rydułtowach

            II miejsce Amelia Kowalska - Szkoła Podstawowa w Czernicy

            III miejsce Karol Soroka - Szkoła Podstawowa w Rydułtowach

            w kategorii klas starszych:

            I miejsce Natalia Harnasz - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Adamowicach

            II miejsce Maja Dutka - Szkoła Podstawowa w Rydułtowach

            III miejsce Anna Bętkowska - Szkoła Podstawowa w Raszczycach

            Wyróżnienie otrzymali w kategorii klas młodszych:

             Zofia Widenka - Szkoła Podstawowa w Rydułtowach

            Karolina Wiatr - Szkoła Podstawowa w Rydułtowach

            Sebastian Wypchoł - Szkoła Podstawowa w Piecach

            Oliwier Korbel – Szkoła Podstawowa w Czernicy

            w kategorii klas starszych:

            Agata Mazelanik - Zespół Szkolno –Przedszkolny w Jejkowicach

            Julia Gabriel - Szkoła Podstawowa w Rydułtowach

            Laura Gembalczyk - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Adamowicach

            Anna Stacha - Szkoła Podstawowa w Czernicy

            Daniel Janeczko - Szkoła Podstawowa w Rydułtowach

            Jakub Szklanny - Szkoła Podstawowa w Rydułtowach

             

            Wszystkim dzieciom składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za udział w konkursie.

            Dziękujemy również pani Klaudii Doleżych za pomoc w organizacji tegoż wydarzenia.

            Monika Drąg

            Iwona Kwiatoń

          • Projekt e-Twinning

          • Od września do czerwca uczniowie klasy 7A brali udział w projekcie European cuisine of 21st century oraz Are you ready. Oba projekty odbywały się w ramach jednego z programów Unii Europejskiej o nazwie E-Twinning. Celem pierwszego projektu było zapoznanie się z różnorodnością przepisów europejskiej kuchni. Zwracaliśmy również uwagę w jaki sposób gotowanie zmieniło się w dzisiejszych czasach. W ramach projektu przygotowywaliśmy dania na specjalne okazje i wymienialiśmy się przepisami z naszymi partnerami. Stworzyliśmy również Quiz na temat polskiej kuchni samequizy.pl/polish-classcis/.

            Na zakończenie projektu powstał e-book wraz z materiałem filmowym, który można zobaczyć na stronie:

            view.genial.ly/622c50a1d67c2000188d9ee8/interactive-content-untitled-genially

            Natomiast projekt Are you ready bazował na platformie Flipgrid. Głównym celem projektu było zachęcenie uczniów do łatwego posługiwania się językiem angielskim. Uczniowie nagrywali swoje wypowiedzi i wymieniali się nagraniami z partnerami. Opowiadali m.in. o sobie, swoich zainteresowaniach, codziennej rutynie, szkole oraz tradycyjnej polskiej kuchni. W ten sposób poznali również uczniów z różnych kultur.

          • Projekt eMOCJE W GŁOWIE

          • Nasza szkoła od kwietnia do czerwca uczestniczyła w projekcie eMOCJE W GŁOWIE, organizowanym przez UNICEF Polska. Wzięli w nim udział nauczyciele, rodzice oraz uczniowie naszej szkoły. Program miał na celu kształtowanie świadomości nauczycieli, rodziców, opiekunów oraz uczniów w zakresie problemów dotyczących zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

            Program zachęcał również do podejmowania aktywności i działań profilaktycznych w tym zakresie. Zostało zorganizowanych kilka spotkań z pedagogiem specjalnym dla uczniów klas V oraz VII, gdzie uczniowie mogli obejrzeć materiał filmowy przygotowany przez UNICEF Polska, który stał się świetnym punktem wyjścia do dalszej dyskusji na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Przeprowadzone zostały również zajęcia edukacyjne z uczniami klas III i V, z wykorzystaniem udostępnionych przez UNICEF Polska scenariuszy zajęć oraz komiksu. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w przygotowanych lekcjach, świetnie poradzili sobie z zrozumieniem komiksu, poprawnie odpowiadali również na pytania do niego. Wykonywali też ćwiczenia dotyczących nazywania, rozpoznawania i rozróżniania emocji. Przeprowadzone zajęcia pozwoliły uczniom na rozmowę na tematy, które są dla nich ważne. W naszej szkole projekt eMOCje w GŁOWIE pokazał też, że emocje dają moc, a zdrowie psychiczne młodego pokolenia nie jest nam obojętne.

            Koordynatorka projektu

            Monika Łukoszek

          • Być poetą… Być poetą…

          • Klasy piąte miały możliwość udziału w tym roku szkolnym w nietypowej innowacji. Chętne osoby mogły wykazać się swoim talentem w…. pisaniu wierszy. Bowiem od września do czerwca raz w tygodniu była realizowana innowacja pod tytułem „Wierszoteka młodego człowieka”.

            Co ciekawe, chętnych było niewielu, ale za to okazało się, że ci uczniowie to prawdziwi poeci! Co miesiąc każdy z nich tworzył swój własny wiersz i dodatkowo również ilustrację, która współgrała z powstałym tekstem.

            I tak też nasi poeci doczekali się własnych tomików wierszy! Są to przepiękne książki, w których to znalazły się wszystkie stworzone wiersze. Okazało się, że w naszych poetach drzemie prawdziwy talent!

            Podczas podsumowania tych zajęć zostały wręczone tomiki oraz każdy młody poeta wybrał sobie swój ulubiony wiersz i czytał go reszcie zgromadzonych. Myślę, że każdy powinien wiedzieć o tym, że mamy w szkole tak utalentowane osoby.

            Są to: Franciszek Klimsza i Samuel Achtelik z klasy 5a oraz Anna Mordeja, Samuel Mordeja – Pilch i Maksym Święty z klasy 5b.

            Na zakończenie mogę powiedzieć tylko tyle: jestem z Was bardzo dumna, moi zdolni poeci! I dziękuję Wam za ten rok pełen poezji! Powodzenia!

            Monika Drąg

          • Powiatowy Przegląd Zespołów Artystycznych w Łukowie Śląskim

          • W sobotnie popołudnie, 11 czerwca, grupa uczniów z naszej szkoły miała okazję zaprezentować się na Dniu Dziecka, połączonym z Powiatowym Przeglądem Zespołów Artystycznych w Dworze w Łukowie Śląskim. Uczniowie pokazali się ze specjalnie przygotowanym na tę okoliczność repertuarem. Śpiewającym uczniom akompaniowała gitara. Uczniowie zagrali również utwór na ukulele. Utwór "Pogoda ducha” zaprezentowała też Paulina Żydek, laureatka Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego, który odbył się w maju w Czerwionce-Leszczynach. Jesteśmy dumni z takich talentów!

          • Ukończenie projektu „Ja w społeczeństwie. Jak mogę zmienić świat?”

          • Klasa szósta naszej szkoły wraz z wychowawczynią panią Aleksandrą Tkocz w tym roku szkolnym podjęła się zadania uczestniczenia w projekcie obywatelskim fundacji „Uniwersytet Dzieci”, objętej patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

            Program Uniwersytet Dzieci w Klasie został doceniony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i otrzymał honorowy patronat Ministra.  Założenia programu "wpisują się w kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w zakresie rozwijania samodzielności, kreatywności i innowacyjności uczniów. Scenariusze lekcji i projekty edukacyjne Uniwersytetu Dzieci w Klasie pozwalają na urozmaicenie i wzbogacenie szkolnej dydaktyki. Dzięki temu rozwijają i podnoszą kompetencje zawodowe nauczycieli. 

            Nasz szkoła wybrała projekt Ja w społeczeństwie. Jak mogę zmienić świat?

            Podczas zajęć uczniowie analizowali takie wartości, jak: odpowiedzialność, tolerancja czy wsparcie innych. Dzięki projektowi rozwinęli wrażliwość na potrzeby wspólnoty lokalnej oraz znajomość powszechnie przyjętych zasad. Uczniowie zbudowali postawę świadomego uczestnictwa i twórczego zaangażowania w życie społeczne. 

            Tematy, które poruszaliśmy i interpretowaliśmy na zajęciach:

            Czym jest empatia?

            Co to znaczy być odpowiedzialnym?

            Czy surowe karanie przestępców jest słuszne?

            Czy wolontariat może być kluczem do kariery?

            Ile kultur zmieści się w jednym mieście?

            Jak stworzyć przepis na tolerancję?

            Jak świadomie podejmować decyzje?

            Jak wspierać osoby z niepełnosprawnością?

            Każdy z tematów był interesujący i dawał uczniom możliwość spojrzenia na sprawę z różnych perspektyw. Zajęcia były ciekawe i urozmaicone niecodziennymi działaniami. Czasem pozwalały spojrzeć na problem z perspektywy osoby z niepełnosprawnością, innej kulturowo lub zaangażowanej w przestępstwo. Było to nie lada wyzwanie dla naszych szóstoklasistów, ale poradzili sobie doskonale.

            Na pewno projekt spełnił zadanie. Mamy nadzieję, że dzięki niemu następne dorastające pokolenie będzie bardziej empatyczne, wrażliwe i świadome.

            Aleksandra Tkocz

          • Książka dla Rodaka

          • Serdecznie dziękujemy Rodzicom i Uczniom naszej Szkoły za czynny udział w akcji „Książka dla Rodaka”.

            Dzięki Wam udało się zebrać 97 książek w bardzo dobrym stanie dla dzieci, młodzieży i dorosłych czytelników.

            Książki zostaną przekazane dla Rodaków  z Litwy, którzy tęsknią za Polską i językiem polskim.

          • Szkoła myślenia pozytywnego

          • Temat przewodni: Kreatywność – nowe spojrzenie na rozwiązywanie problemów i stawianie czoła wyzwaniom.

            W tym miesiącu skupiliśmy się na tematyce kreatywności i tym, na ile pomaga ona nam w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych i wychowawczych. Czytając artykuł dowiecie się jak kreatywność, elastyczność myślenia wspiera zdrowie psychiczne naszych uczniów i uczennic. W zadanie byli zaangażowani nauczyciele Pani Eugenia Boczek, Pani Monika Łukoszek, Pani Beata Wawoczny- Kloc, Pani Agnieszka Szweda oraz Pan Patryk Ślęczka.

            Na lekcjach religii Pani Eugenia Boczek zaproponowała takie twórcze zadania:

            1. Uczniowie podzieleni na grupy trzyosobowe otrzymali zadanie, aby z wyrazu: „ZMARTWYCHWSTANIE” utworzyli jak najwięcej nowych słów co najmniej trzyliterowych. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem poszukiwali nowych wyrazów.

            Oto wyniki:

            Klasa II a:

            1 grupa:11 wyrazów (2 chłopców, 1 dziewczyna)

            2 grupa:18  (3 dziewczynki)

            3 grupa:21 (3 chłopców)

            4 grupa: 23 (2 chłopców, 1 dziewczyna)

            Klasa II b

            1 grupa: 30 (2 dziewczynki, 1 chłopak)

            2 grupa: 24 (2 dziewczynki, 1 chłopak)

            3 grupa 26 (3 chłopców)

            4 grupa: 29 (3 dziewczynki)

            5 grupa: 18 (3 chłopców)

            1. Kolejne zadanie polegało na tym, aby każde dziecko indywidualnie obrysowało kontur palców ręki w dowolnym ułożeniu a następnie narysowało szczegóły (oczy, nos, rogi, ogon) i pokolorowało rysunek. Uczniowie byli zaskoczeni jak z różnie ułożonej dłoni można narysować ciekawe zwierzęta i inne stworki. Zajęcia bardzo szybko minęły a uczniowie nie chcieli iść na przerwę bo w ich wyobraźni powstawały wciąż nowe skojarzenia.

            Z kolei Pan Patryk Ślęczka zaangażował w zadanie uczniów klasy 7b i 7c, którzy na lekcjach religii tworzyli INFOGRAFY. Uczniowie otrzymali teksty z życiorysem świętego, następnie każdy z nich miał narysować schematycznie jak najwięcej wiadomości o tym świętym. Z wielkim zaangażowaniem wykonali to zadanie, wykazując się kreatywnością i pomysłowością. Uczniowie wyrazili swoją aktywność w formie plastycznej jednocześnie poznając życiorysy świętych w szybki i ciekawy sposób. 

            Temat kreatywności został również zrealizowany podczas zajęć rewalidacyjnych. Pani Monika Łukoszek zaproponowała uczniowi kilka zadań kreatywnych. Pierwsze zadanie polegało na postawieniu 20 kropek na kartce, w dowolnym wybranym przez ucznia miejscu. Następnie musiał on stworzyć z nich jakiś wzór, konkretny obiekt. Kolejne ćwiczenie polegało na stworzeniu przez ucznia opowiadania, wykorzystując wszystkie wyrazy jakie zostały mu podane przez nauczyciela. Kolejne zadanie oprócz rozwijania kreatywności, doskonaliło też zdolności manualne ucznia, polegało ono na tym aby przy użyciu wszystkich kredek jakie uczeń miał w piórniku stworzyć konkretny obraz. Najważniejsze było, aby żaden kolor kredki nie został pominięty. Uczeń mógł również zagrać w grę edukacyjną opracowaną przez Panią Monikę. Uczeń był bardzo zadowolony, widać było, że zajęcia stanowiły dla niego ciekawą alternatywę. Mimo tego, że miał do wykonania kilka ćwiczeń nie był zmęczony, wykonywał je chętnie i z zainteresowaniem.

            Na zajęciach z Panią Beatą Wawoczny-Kloc również nie wiało nudą. 50 nitek makaronu spaghetti, po metrze nitki i taśmy klejącej, jedna pianka Marshmallow, dwie trzyosobowe grupy i jedno, pozornie banalne, zadanie – zbudowanie jak najwyższej wieży. Z tym niecodziennym wyzwaniem zmierzyli się uczniowie klasy 7. Głównym celem zadania było zgranie zespołu i umiejętności pracy w grupie: uczniowie musieli wypracować wspólny sposób działania, który zapewniłby im wygraną. Po krótkich, ale burzliwych dyskusjach, każda z grup przystąpiła do pracy i po 45 minutach pracy budowle były gotowe.

            Pani Agnieszka Szweda pracowała z klasą IV a i VI. Zadanie pierwsze, polegało na wykonywaniu ćwiczeń rytmicznych z wykorzystaniem pałeczek do sushi. W pierwszej części, uczniowie wykonywali ćwiczenie, zgodnie ze wskazówkami nauczyciela, wprawiając w ruch pałeczki, zgodnie z określonym schematem. W części drugiej, po zmianie melodii, uczniowie w dalszym ciągu wykonywali ćwiczenia zgodnie z rytmem, następowała natomiast improwizacja własna uczniów, polegająca na poruszaniu pałeczkami w różnych kierunkach.

            Zadanie drugie, polegało na wykonaniu rysunku do muzyki. Uczniowie wcielali się w rolę malarzy, ilustrując graficznie muzykę. Na przygotowanych przez siebie konturach motyli, po wysłuchaniu zróżnicowanej nastrojowo muzyki, obrazowali charakter dzieła.

            Uczniowie tak w pierwszym jak i drugim ćwiczeniu, wykazali się bardzo dużą kreatywnością. Figury kreślone pałeczkami, pomimo ograniczeń w schemacie rytmicznym, okazały się bardzo zróżnicowane.

            W przypadku obrazowania muzyki, uczniowie w większości, zachowali w kolorystyce motyli nastrój dzieła.
            (A. Vivaldi, S. Moniuszko, barwy jasne, kolory jaskrawe, A. Dvorak - “Symfonia z Nowego Świata”- kolory: czarny i czerwony, F.Chopin “Sonata fortepianowa b-moll”- kolor czarny. Każdy rysunek pokazał indywidualne podejście do wysłuchanego dzieła jak i kreatywność ucznia.

            Podsumowując, jestem pełna podziwu dla naszych nauczycieli i uczniów. BRAWA ZA WASZĄ KREATYWNOŚĆ!

            Koordynatorka projektu

            Kamila Dobrowolska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41, 44-282 Czernica Poland
      • mgr Iwona Witek, wicedyrektor: mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych : Aleksandra Cnota-Mikołajec adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych