Zaproszenie na obchody 220 lat górnictwa w Czernicy
Wolontariat
Szczegółowy opis akcji "Góra Grosza"w zakładce Wolontariat
Konkurs „Czekoladowa niespodzianka” rozwiązany
Na podstawie omawianej lektury „Charlie i fabryka czekolady” uczniowie klasy IV mieli za zadanie pomóc panu Wonka w wymyśleniu nowego, czekoladowego produktu, który byłby produkowany w jego fabryce. Oto zwycięzcy najbardziej oryginalnych przepisów:
I miejsce – Amelia Salamon
II miejsce – Julia Nosiadek
III miejsce – Dawid Piela
Wyróżnienie – Adam Szymanowski.
Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej
23 maja w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie zostali pasowani na czytelnika oraz złożyli uroczyste przyrzeczenie obiecując, że polubią czytanie i będą szanować książki. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz zakładkę do książki. Na zakończenie uroczystości każdy wypożyczył pierwszą książkę.
Weź udział w "Konkursie z Klimatem"
Zapraszamy do udziału w Konkursie z Klimatem. Wystarczy tylko zaproponować sposób na czyste powietrze, wypełnić ankietę i można wygrać czujnik czadu (400 czujników tygodniowo), a dodatkowo głosując na Gminę Gaszowice, można wygrać oczyszczacz powietrza dla przedszkola w twojej okolicy.
Formularz zgłoszeniowy i regulamin dostępne są na stronie internetowej: http://oddychajpowietrzem.pl/konkurs
Szkolne poidełko
W czernickiej podstawówce woda tryska z poidełka.
Rybnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ogłosiło konkurs dla szkół z okazji Światowego Dnia Wody 2017 pod nazwą „H2O – moja miłość”. Uczniowie naszej szkoły otrzymali zarówno wyróżnienia oraz wykonali najwięcej prac konkursowych przedstawiających wodę, dzięki czemu wygrali dla naszej szkoły poidełko!!! Opiekunem uczniów była Pani Bernadeta Starzyńska i Ilona Paluch. O wynikach można przeczytać na stronie PWiK: http://www.pwik-rybnik.pl/aktualnosci/wybralismy-laureatow-konkursu-fotograficznego-2017.html.
Estetyczne i wygodne w użyciu poidełka, to sposób, by wszystkim uczniom zapewnić dostęp do czystej i zdrowej wody, którą można pić bez obaw. Woda z poidełek jest lepsza od tej w butelkach PET i zdecydowanie zdrowsza niż słodzone wysokokaloryczne napoje przynoszone często przez dzieci na lekcje. wody. Poidełko wygląda jak mała umywalka, po naciśnięciu guzika woda tryska w górę.
- "Takie poidełko jest przydatne - przyznaje jeden z uczniów - na przykład po WF-ie, kiedy ktoś będzie spragniony, a nie będzie miał czegoś do picia, to będzie mógł skorzystać właśnie z tego poidełka".
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny dla dzieci, młodzieży i ich rodzin w ramach 700-lecia sołectwa Czernica
w Gminie Gaszowice pt.:
"Najpiękniejsze miejsce w mojej miejscowości”.Regulamin konkursu:
Prace należy składać w siedzibie SDL "Spichlerz" do dnia 31.05.2017. Dokumentacja pracy to wypełniona przez uczestnika karta zgłoszenia (załącznik 1). Uczestnik konkursu przesyła do organizatora do 5 fotografii w wersji papierowej wymaganego formatu 15x21 ciekawego, intrygującego, niezwykłego miejsca, obiektu lub przyrody. Fotografie powinne być wykonane na terenie sołectwa Czernica.
Każde zdjęcie powinno być ponumerowane i opatrzone z tyłu tylko "GODŁEM". Wszystkie prace należy składać w płaskich sztywnych opakowaniach. Na odwrocie opakowania powinno znajdować się „godło” autora oraz tytuł konkursu. Do prac powinna być dołączona zaklejona koperta z tym samym godłem, wewnątrz której powinna znaleźć się wypełniona karta zgłoszeniowa.
Prace należy składać w siedzibie SDL "Spichlerz" do dnia 31.05.2017 (Ośrodek Kultury Zameczek w Czernicy). Do oceny złożonych prac zostanie powołane jury. Ze względu na różnicę wieku ocena prac będzie prowadzona w kategorii: szkoła podstawowa, szkoła gimnazjalna, szkoła ponadgimnazjalna, dorośli powyżej 18 roku życia.
W każdej z powyższych kategorii najlepsi (pierwsza trójka) zostaną uhonorowani dyplomami i nagrodami. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi w dniu 15.06.2017r. Prace, które nie będą spełniały kryteriów przedstawionych w Regulaminie zostaną zdyskwalifikowane. We wszystkich sprawach nie uregulowanych regulaminem decyduje Jury i ostateczna interpretacja Regulaminu należy do Jury.
Informacji udziela Jerzy Kawulok tel.661856845.
Udział w konkursie jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu oraz zgodą na publikację danych osobowych uczestników i zgodą na publikacje materiałów z przebiegu konkursu w tym wizerunku fotografowanych osób.
Zbiórka kart Super Zwierzaki
Klasa II a ogłasza zbiórkę niepotrzebnych podwójnych kart Super Zwierzaki dla dzieci z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Karty te zostaną im wysłane by rozweselić ich czas pobytu na oddziale w czasie choroby.
Karty można składać do 29.05.2017 w sali nr 2 u pani Katarzyny Mandrysz lub Beaty Wawoczny-Kloc.
Świetlicowe wypieki
Świetlicową tradycją stało się już to, że raz w miesiącu, w wybrany czwartek dzieci mają okazję same przygotować coś słodkiego do zjedzenia. Miniony czwartek (18 maja) należał właśnie do takich dni.
Szczególy w zakładce Świetlica i stołówka.
Wizyta ciekawego gościa!
16.05.br do naszej szkoły przybył niecodzienny gość. Pan Janusz Styrnol to emerytowany funkcjonariusz raciborskiego więzienia. Celem jego wizyty było przybliżenie uczniom tematów związanych z karami stosowanymi wobec niedostosowanych społecznie ludzi.
Na początku spotkania Pan Janusz opowiedział o historii założenia Zakładu Karnego znajdujacego się w Raciborzu. Sięga ona I-wszej połowy XIX wtj. Okresu kiedy Racibórz znajdował się pod panowaniem pruskim, a nawet niemieckim. Pierwszymi więźniami byli byli członkowie band i faszystowscy zbrodniarze wojenni. Liczba więźniów aż do chwili obecnej ciągle ulegała zmianom.
Obecnie w więzieniu przebywają tylko mężczyźni recydywiści penitencjarni. Więzienie dzieli się na oddziały, w których znajdują się osoby skazane za różne przestępstwa a także aresztowane tymczasowo. Skazani wykonują w więzieniu różne prace a nawet uczą się zawodu. Otrzymują wyżywienie, są leczeni i mogą kontaktować się z rodziną. Na co dzień są resocjalizowani. Oznacza to, że sparwuje się nad nimi opiekę psychologiczną i rehabilitacyjną. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych informacji. Najważniejszym celem więzienia jest wzbudzanie w skazanym woli współdziałania w kształtowaniu jego społecznie pożądancyh postaw, a w szczególności poczucia odpowiedzialności i potrzeby postrzegania porządku prawnego oraz powtsrzymywania się do powrotu do przestęstwa. Praca funkcjonariuszy nie należy do łatwych. Muszą oni być bardzo odważni, czujni, ponieważ skazani często buntują się i wywołują bójki.
Pan J. Styrnol w bardzo ciekawy sposób opowiadał o swojej trudnej pracy oraz chętnie odpowiadał na zadawane przez dzieci pytania. Spotkanie z nim uświadomiło uczniom iż w życiu warto postępować uczciwie, być lojalnym człowiekiem wobec innych i nigdy nie ulegać złym namowom ze strony zdemoralizowanych często starszych osób. Warto doceniać i szanować pracę innych ludzi tak aby nigdy nie trafić do więzienia.
Organizator: Z. Mrozek
III Turniej tenisa stołowego z okazji 700 lecia Czernicy
13.05.2017r. z okazji 700-lecia Czernicy w naszej szkole odbył się III TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO pod patronatem Wójta Gminy Gaszowice.
Zawody otworzył Wójt Gminy Paweł Bugdol życząc uczestnikom dużo sportowych wrażeń i sukcesów. W bardzo sportowej atmosferze rozegrano pojedynki w czterech kategoriach wiekowych: młodzieżowa, kobiety, mężczyźni "40-" i "40+".
Klasyfikacja ogólna:
Młodzież
I miejsce Wojaczek Krzysztof (Gaszowice)
II miejsce Śmietanka Tomasz (Czernica)
III miejsce Malcharczyk Alicja (Czernica)
IV miejsce Malcharczyk Bernadeta (Czernica)
Pozostali uczestnicy: Święty Sonia, Żuchowicz Sandra, Niemiec Radek, Holona Karolina.Kobiety
I miejsce Dobrowolska Kamila,
II miejsce Stażyńska Bernadeta
Mężczyźni "40-"
I miejsce Szweda Krzysztof (Gaszowice)
II miejsce Ogon Rafał (Gaszowice)
III miejsce Mencel Łukasz (Czernica)
Pozostali uczestnicy: Piekorz Dominik, Święty Marcin, Mrozek Maciej, Wojaczek Krzysztof, Szweda Sebastian.Mężczyźni "40+"
I miejsce Ogon Mariusz (Gaszowice)
II miejsce Niedobecki Wincenty (Czerwionka)
III miejsce Gaszka Dariusz (Łuków Śl.)
Pozostali uczestnicy: Gawełczyk Mirosław, Niemiec Aleksander, Górecki Piotr, Mrozek Stefan.Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary i drobne upominki. Wszyscy uczestnicy turnieju zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami , upominkami, napojami i poczęstunkiem.
Pozyskane środki to: dotacja z projektu napisanego przez organizatora panią Zenobię Mrozek (medale, puchary, poczęstunek), upominki Urząd Gminy, puchary dla młodzieży oraz użyczenie stołów do tenisa Dyrektor Szkoły Iwona Witek, czekolady dla sędziów i dzieci sołtys Adam Mróz, współorganizacja i sędziowanie Bernadeta Stażyńska.
Wszystkim serdecznie dziękujemy a zawodnikom życzymy kolejnych sukcesów w tak pięknej dyscyplinie jaką jest tenis stołowy.
Konkurs plastyczny „Znane zabytki Europy”
W ramach obchodów Dnia Europy zorganizowany został konkurs plastyczny na temat „Znane zabytki Europy” adresowany do całej społeczności szkolnej. Uczestnicy konkursu wykonali piękne prace techniką płaską lub przestrzenną. Wykazali się niezwykłą pomysłowością, pracowitością i dokładnością. Wystawkę można oglądać na korytarzu szkolnym. Jury dokonało oceny prac a wyniki przedstawiają się następująco:
I MIEJSCE – Nikola Donga kl. IIIb
II MIEJSCE - Kacper Skowronek kl. IIIb
III MIEJSCE - Agata Pytlik kl. IIb
Wyróżnienia otrzymali:
Mariusz Sopa kl. IIb
Sabina Gawlas kl. IV
Antonina Jeszka kl. IIIb
Małgorzata Wilczek kl. IIIb
Wiktoria Kolarczyk kl. IV
Karolina Miłota kl. Va
Paulina Appel kl. Va
Julia Krakowczyk kl. Va
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.
Organizator konkursu: Bożena Papierok
Szkolny konkurs wiedzy o krajach Unii Europejskiej
11 maja 2017r. z okazji rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz Dnia Europy uczniowie klas III-VI uczestniczyli w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach UE. Rywalizowało ze sobą siedem drużyn dwuosobowych, które wykazały się dużą znajomością informacji dotyczących 28. krajów wspólnoty europejskiej. Największą umiejętność kojarzenia posiadały drużyny w składzie:
I MIEJSCE – Szymon Gunia i Hubert Kukuczka kl. Vb
II MIEJSCE – Karolina Miłota i Marcelina Masarczyk kl. Va
III MIEJSCE – Mateusz Mandrysz i Olaf Jonderko kl. IIIc
link do galeriiOrganizator konkursu: Bożena Papierok
Samorząd uczniowski
Przed nami już ostatnia akcja prowadzona przez samorząd w tym roku szkolnym, dlatego prosimy o zaangażowanie!
Samorząd uczniowski postanowił wszystkich rozweselić i umilić kapryśną pogodę, dlatego środa 17 maja ogłoszona zostaje kolorowym dniem. Każdy z uczniów, który tego dnia będzie miał na sobie coś w kratkę, kropki lub paski albo przyjdzie w dwóch różnych skarpetkach, nagrodzony zostanie słodkim upominkiem.
Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy!
Szczegóły w zakładce Samorząd uczniowski.
Akademia z okazji 700-lecia Czernicy
W piątek - 5 maja odbył się w naszej szkole Dzień Czernicki z okazji obchodów 700 - lecia Czernicy. Koło teatralne Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej z siedzibą w Czerwionce - Leszczynach pokazało widowisko pt. "Gdzie się schowały czernickie beboki?", inspirowane muzyką naszego patrona Henryka Mikołaja Góreckiego i książką "Co dawna Czernica widziała". Po spektaklu, modelki - dziewczyny z klasy czwartej i szóstej zaprezentowały modę śląską. Nie zabrakło też tańców i śpiewu. Szkolne koło taneczne "Koral", działające z ramienia Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej z siedzibą w Czerwionce - Leszczynach zaprezentowało tańce: "Mietlorz" i "Kołomajka". Koło wokalne Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej z siedzibą w Czerwionce – Leszczynach umiliło nam czas, śpiewając ludowe pieśni. Po obejrzeniu programu artystycznego można było spacerować po szkole i zobaczyć mnóstwo atrakcji, które czekały w salach lekcyjnych: kiszenie kapusty, szkubanie pierza, pranie na rompli, mielenie zboża na żarnach, działanie masła, robótki ręczne, wystawa gołębi i pszczół, tradycje górnicze. Można także było skosztować „roztomańtych maszkietów”. Dziękujemy wszystkim za przybycie i spędzenie tego wieczoru w murach naszej szkoły.
Zdjęcia z akademii zostały dodane do galerii Akademia z okazji 700-lecia Czernicy. Fot. Jerzy Kawulok. Dziękujemy za udostępnienie zdjęć.
Marzycielska Poczta
Niedawno pisaliśmy o przeprowadzonej w świetlicy szkolnej akcji robienia laurek dla chorych dzieci z „Marzycielskiej Poczty”. Napisaliśmy list do Matusza z Rybnika oraz do Martynki z Niedrzwicy Dużej. Nasza praca została doceniona i w związku z tym udostępniono ją na stronie internetowej Marzycielskiej Poczty.
Dobro zawsze powraca!
Więcej informacji po kliknięciu w link: https://marzycielskapoczta.pl/
Szczegóły akcji Marzycielska Poczta w zakładce Świetlica.
Wolontariat
Podziękowania dla szkoły za udział w akcjach charytatywnych. Szczegóły w zakładce Wolontariat.
Apel z okazji Dnia Flagi
27.04.2017r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony obchodom Dnia Flagi oraz Konstytucji 3 Maja. Nasi uczniowie przygotowali występ, podczas którego zaprezentowali piękne wiersze oraz piosenki o treści narodowej. Podczas apelu, w dłoniach uczniów powiewały flagi w barwach narodowych, które wcześniej przygotowali wraz z wychowawczyniami. Następnie, gościliśmy panów z „RANGER SURVIVAL CLUB”. Panowie przedstawili techniki wspinaczki i opowiedzieli o podstawach alpinizmu. Wiedzę można było przetestować w praktyce na szkolnych drabinkach. Uczniowie mieli okazję obejrzeć umundurowanie żołnierza walczącego podczas II wojny światowej oraz współczesne zaplecze militarne: karabiny, noże, sprzęt łączności. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o trudach życia podczas wojny i z ogromnym zaciekawieniem oglądali sprzęt militarny.
Spotkanie z mumią w Raciborzu
26.04.2017r. kl.Va i Vb udały się wraz z wychowawczyniami na bardzo ciekawą wycieczkę do Raciborza. Mimo iż pogoda spłatała figla i prawie cały czas naszemu zwiedzaniu towarzyszył deszcz nacieszyliśmy się widokiem wielu ciekawych eksponatów zgromadzonych w raciborskim Muzeum. Pan przewodnik zaciekawił nas dokonaniami najnowszych odkryć geologów pracujących na terenach dawnego cmentarza pochodzącego z późnego średniowiecza. Znaleziono tam kości zmarłych i drobne szczątki pochodzące z dawnych wieków. W gablotach umieszczono tam różne rodzaje broni sportowej i myśliwskiej a na ścianach piękne obrazy.
W zasobach działu znajdują się również wyroby rzemiosła artystycznego, szaty i paramenty liturgiczne, naczynia z miedzi, mosiądzu, żelaza, szkła, porcelany i fajansu. Największą atrakcją okazało się spotkanie z mumią Dżed-Amonet-ius-anch pochodząca sprzed 2800 lat. Podziwialiśmy także kartonarze, które umieszczone były w sarkofagu. W dalszej części wycieczki udaliśmy się do muzeum dentystycznego gdzie nie mogliśmy się nadziwić fotelom dentystycznym i dawniej używanym narzędziom dentystycznym oraz wystawę "Rok obrzędowy nad Górną Odrą." Byliśmy bardzo ciekawi jak wygląda prawdziwe więzienie dlatego też nasze panie zaprowadziły nas pod jego mury. Następnie obejrzeliśmy pomnik "Matki Polki", barokowy kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i udaliśmy się na Zamek Piastowski. Tutaj także było co podziwiać. Obejrzeliśmy wiele ciekawych wystaw o książętach von Ratibor, "Zamki i Pałace na Ziemi Raciborskiej" i eksponatów przyrodniczych. Poznaliśmy też tajemnice raciborskiego Zamku w 3D. Po tak wspaniałych lekcjach historii udaliśmy się do H2Ostróg gdzie wyszaleliśmy się na zjeżdżalniach i w wodzie. Dzięki temu, że Stowarzyszenie "Olimp" współfinansowało nasz wyjazd do Raciborza nie był drogi a za to bardzo atrakcyjny. Polecamy!
Apel z okazji Dnia Ziemi
24.04.2017r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Ziemi, podczas którego uczniowie obejrzeli filmy ekologiczne, które w humorystyczny sposób zachęcały do wcielenia w życie zasad ochrony środowiska. Ponadto, trzecioklasiści przygotowali piękne transparentny oraz wygłosili w języku angielskim kilka porad, jak dbać o naszą planetę. Spotkanie zostało podsumowane hasłem: WARTO BYĆ EKO, SERIO DZIECIAKI!
Archiwum Aktualności