• Zadanie certyfikacyjne na miesiąc kwiecień

          • TAK! TAK! Zadanie certyfikacyjne na miesiąc kwiecień jest już dostępne! W tym miesiącu skupimy się na tematyce radzenia sobie z emocjami i rozwiązywania sytuacji trudnych poprzez kreatywną formę ekspresji, jaką są komiksy. Nad realizacją zadania będą czuwali wychowawcy klas II a, IV a i VII a.

            Dostępny jest również webinar dla rodziców i nauczycieli. W trakcie którego zastanowimy się, czy komiksy można wykorzystać do pracy z emocjami - zarówno będąc w roli rodzica, nauczyciela lub wychowawcy. Przyjrzymy się dostępnym na rynku tytułom komiksów po które warto sięgnąć w określonych tematach dotyczących pracy z emocjami, konfliktami czy po prostu poszukiwaniem siebie. Pokażemy, że komiks może być dobrym początkiem rozmów o tym jak jest nam ciężko niektóre emocje przeżywać, jak szukamy na to swoich sposobów, a także na budowanie relacji z dziećmi.

            Jeśli będziecie chcieli wziąć na żywo udział w webinarze "Komiksy i emocje - a gdyby tak zaskoczyć dzieciaki?" śpieszcie się z rezerwacją swojego miejsca (link poniżej). Jednocześnie informuję, że retransmisja spotkania będzie dostępna na YT Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0 od 8.04.2022.

            https://app.evenea.pl/event/komiksy-emocje/index/index

            Koordynator projektu

            Kamila Dobrowolska

          • Konkurs plastyczny „Lapbook – sposób na lekturę”

          • W ostatnim czasie klasy piąte omawiały na języku polskim lekturę „W pustyni w i puszczy”. Choć książka nie należy do pozycji łatwych, to uczniowie wykazali się zainteresowaniem i chęcią udziału w lekcjach. Jest to jedna z najdłuższych lektur w klasach 4 – 6.

            Podsumowaniem wszystkich lekcji było stworzenie przez każdego ucznia lapbooka z omawianej książki. Każdy miał swój pomysł, by ciekawie przedstawić dzieło Henryka Sienkiewicza w sposób nieco bardziej plastyczny. Wszystkie prace były na temat, jedne bardziej kolorowe, inne mniej. Najważniejsze jednakże było to, że każdy stworzył swojego lapbooka, wkładając w to ogrom pracy.

            Widząc ten trud, pani Monika postanowiła wybrać najpiękniejsze prace
            i ogłosić trzy pierwsze miejsca. W wyborze pomogła jej pani Iwona Kwiatoń jako, że prowadzi ona kółko plastyczne.

            A oto zwycięzcy:

            I miejsce – Zofia Stankiewicz z klasy V a oraz Samuel Achtelik z klasy V a

            II miejsce – Maksym Święty z klasy V b

            III miejsce – Marta Porwoł z klasy V b

             

            Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

            Wybór był bardzo trudny, gdyż wiele prac przyciągało uwagę i było pięknie wykonanych.

            Warto zajrzeć do galerii zdjęć, by zobaczyć lapbooki zwycięzców.

            Ogromne gratulacje!

            Monika Drąg

          • Dzień Kolorowej Skarpetki

          • Z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nawiązuje do trisomii 21 chromosomu. Dzień ten nazywany jest także Dniem Kolorowej Skarpetki, z racji zakładanych kolorowych, często niepasujących do siebie skarpetek. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji, niosąc ze sobą przesłanie, że „akceptacja to największy komplement, jaki można otrzymać”.

          • Szkolny Dzień Profilaktyki

          • 21 marca nasza społeczność szkolna obchodziła Szkolny Dzień Profilaktyki. Uczniowie klas I – VII dogłębnie przyjrzeli się zagadnieniom zdrowego odżywiania i w myśl zasady „wiem, co jem” zajęli się przygotowaniem zdrowych sałatek, kanapek, deserów, owocowych koktajli, a nawet granoli z jogurtem.

            Uczniowie z klas starszych poszerzyli swoją wiedzę na temat wpływu używek na organizm człowieka i wykonali ulotki antynikotynowe.

            Młodsze klasy natomiast nie zapomniały, że 21 marca przypada pierwszy dzień wiosny i postanowiły uczcić ten dzień stworzeniem  marzanny i spaleniem jej na znak pożegnania zimy.

            Uczniowie zadowoleni i z uśmiechami na twarzach opuszczali szkołę, bo dzień bez tradycyjnych lekcji dostarczył im możliwość kreatywnego zaprezentowania swoich pomysłów oraz był znakomitą formą integracji i wspólnej zabawy.

            Aleksandra Kuśnierek

          • Święto wiosny

          • „Poezja jest dobra na wszystko”

            Jeszcze przed feriami odbył się konkurs recytatorski „Poezja jest dobra na wszystko”. Był on przeznaczony dla klas IV – VII. W związku z tym, że większość uczniów miała nauczanie zdalne, konkurs odbył się w formie online.

            Chętne osoby nagrywały recytację wybranego przez siebie wiersza i przesyłały materiał do swojej pani polonistki. Finalnie w konkursie wzięło udział dziesięcioro uczniów.

            Panie: Aleksandra Tkocz, Monika Drąg oraz Martyna Skorupa spotkały się, także w formie online i po przesłuchaniach i długich dyskusjach wybrały kilkoro uczniów, którzy wykazali się recytacją na wysokim poziomie.

            Oto wyniki tegorocznego konkursu recytatorskiego:

            Klasy IV – VI:

            I miejsce – Franciszek Klimsza i Tomasz Malec z klasy V a

            II miejsce – Aleksandra Kokot z klasy IV a

            III miejsce – Lena Kachniarz z klasy IV b

            Klasy VII:

            I miejsce – Julia Rutkowska z klasy VII b

            Pozostali uczestnicy otrzymują wyróżnienia.

            Byli to: Jan Tomasik i Hanna Olczyk z klasy IV b oraz Zofia Stankiewicz, Kamil Mojżesz, Samuel Achtelik z klasy Va.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy! Zachęcamy do udziału za rok.

            W międzyczasie odbył się także recytatorski konkurs powiatowy „Mały OKR 2022”, w którym to Franciszek Klimsza z klasy Va otrzymał wyróżnienie.

            Brawo!

            M. Drąg
            A. Tkocz
            M. Skorupa

          • Dzień Świętego Patryka

          • 17 i 18 marca w naszej szkole zrobiło się zielono za sprawą obchodów Dnia Świętego Patryka – patrona Irlandii. Oprócz zielonych koszulek, bluz, czy też spodni można było zauważyć typowe dla obchodów tego święta gadżety tj. kapelusze i brody Leprechuna, trójlistne koniczynki lub mieniące się złotem monety.

            Uczniowie klas starszych przez cały miniony tydzień mierzyli się z rozszyfrowaniem zagadek w ramach konkursu językowego „Zgadnij, jaki to symbol”. Każdego dnia zapoznawali się z angielskim opisem wybranego symbolu Irlandii. Ostatniego dnia wypełniali karty odpowiedzi i walczyli o dodatkowe oceny z aktywności pozalekcyjnej.

            Natomiast chętne dzieci z klas młodszych miały za zadanie wykonanie dowolną techniką kapelusza irlandzkiego skrzata. Ilość kapeluszy wprawiła w zdumienie organizatorów konkursu, gdyż wszystkie 32 prace prezentowały wysoki poziom zaangażowania i wiernie odzwierciedlały nakrycie głowy Leprechauna.

            Aleksandra Niesobska

          • Dzień liczby Pi

          • 14 marca uczniów wchodzących do szkoły powitała liczba Pi. Wzdłuż szkolnych schodów zawisły kartki z kolejnymi cyframi rozwinięcia dziesiętnego nieskończonej liczby Pi, a było ich sporo. To nie przypadek, bo właśnie 14 marca Ludolfina obchodzi swoje święto.

            Uczniowie przyłączyli się do świętowania. Na lekcjach przekonali się, że liczba Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. W tym celu mierzyli obwody oraz średnice dużych i małych okręgów, a następnie wykonywali odpowiednie dzielenie. Korytarze ozdobili pięknymi plakatami. Przygotowali również modele 3D, wykonując słynną liczbę z różnych materiałów i przedmiotów codziennego użytku. Dzięki temu mogli zdobyć „immunitet” – zwolnienie z niezapowiedzianej kartkówki, odpowiedzi ustnej lub dodatkowy punkt na sprawdzianie.

            A jak brzmi liczba Pi?

            Po przypisaniu kolejnym dźwiękom gamy cyfr od 1 do 9 i "zagraniu" Ludolfiny, czyli kolejnych cyfr jej rozwinięcia, powstanie melodia, której warto posłuchać  >>KLIK<<

          • I miejsce w konkursie ogólnopolskim

          • Jedenaścioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematyczno-Plastycznym „Szwarno Matma”, organizowanym przez Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki z siedzibą w Bielsku-Białej i pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

            Szkolna komisja miała bardzo trudne zadanie, gdyż do finału ogólnopolskiego mogła wyłonić tylko dwie prace, a wszystkie były wyjątkowe i bardzo starannie wykonane. Wytypowane zostały prace Wiktorii Kotomskiej z klasy 1b i Sebastiana Troszki z klasy 7b.

            Miło nam poinformować, że pierwsze miejsce w kategorii klas 1-4 zajęła uczennica naszej szkoły Wiktoria Kotomska. Gratulujemy!

            Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za udział konkursie. Dziękujemy za zaangażowanie oraz trud włożony w przygotowanie prac konkursowych.

            Nagrodzeni uczniowie i ich prace >>TU<<

          • Konkurs recytatorski

          • W dniu 17 marca b.r. uczniowie z klas I-III mieli okazję wzajemnej prezentacji między klasowej, a to za sprawą zorganizowanego KONKURSU RECYTATORSKIEGO pod hasłem ,,PRZYRODA W POEZJI DZIECIĘCEJ”. Warunkiem udziału w tegorocznym konkursie była indywidualna recytacja wybranego wiersza z polskiej literatury dziecięcej. Każdą klasę reprezentowało trzech uczestników – zwycięzców eliminacji klasowych. Celem konkursu było ukazanie piękna języka polskiego, popularyzacja literatury dziecięcej o tematyce przyrodniczej oraz prezentowanie przez dzieci swoich umiejętności recytatorskich. W konkursie tym:

            W kategorii klas pierwszych:

            • I miejsce - Paulina Niesobska kl. Ib
            • II miejsce – Agata Królewiczkl. Ib
            • III miejsce – Lidia Habramkl. Ia                                                                                      

            W kategorii klas drugich:

            • I miejsce Amelia Recław kl. IIb
            • II miejsce Paulina Machulec kl.IIb
            • III miejsce – Jakub Chowaniec kl. IIa

            W kategorii klas trzecich:

            • I miejsce Hanna Święty kl. IIIb
            • II miejsce - Wiktoria Procek kl. IIIb
            • III miejsce – Amelia Kowalska kl. IIIa

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w etapie międzygminnym.

            Organizatorzy:

            Bożena Papierok i Klaudia Doleżych

          • Mistrzostwa Powiatu w Łyżwiarstwie Szybkim

          • Kolejny sportowy sukces odniosły nasze łyżwiarki, które wzięły udział w zawodach łyżwiarskich. Drużyna w składzie: Żydek Paulina, Steuer Anna, Janda Julia i Steuer Paulina nie pozwoliła odebrać sobie zwycięstwa. Już po pierwszym biegu na 100m dziewczęta wyszły na prowadzenie. W biegu na 300m również nie było lepszych. Radość z odniesionego sukcesu przeniosła się na wszystkich ponieważ złote medale i piękny puchar ufundowany przez Starostę Powiatu jest pamiątką tego wydarzenia.

            Łyżwiarkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Zenobia Mrozek

          • POMOC UCHODŹCOM – wolontariat edukacyjny w ramach akcji #SzkołaDlaWas

          • #SzkołaDlaWas – zapisz się do edukacyjnej pomocy Ukrainie

            Znasz języki wschodniosłowiańskie, jesteś studentem, nauczycielem, wykładowcą, czy innym członkiem społeczności akademickiej lub szkolnej i chcesz pomóc osobom przybywającym z terenu Ukrainy? Poniższy formularz zbiera podstawowe informacje dotyczące rodzaju pomocy jaką chcesz świadczyć. Po wypełnieniu, dane zostaną automatycznie przesłane do właściwego koordynatora wojewódzkiego funkcjonującego przy Kuratorium Oświaty. Koordynator będzie kontaktować się z Tobą w miarę pojawiających się potrzeb.

            Poniżej przekazujemy link do formularza internetowego służącego zbieraniu zgłoszeń wolontariackich:
            https://form.govtech.gov.pl/ankieta/713146/szkoladlawas-zapisz-sie-do-edukacyjnej-pomocy-ukrainie.html

            Dziękujemy za chęć niesienia pomocy!

          • Szkolenie dla rodziców

          • W marcu Instytut Edukacji Pozytywnej proponuje rodzicom udział w darmowym szkoleniu pt.: „Co w grach piszczy?”. Spotkanie online odbędzie się 22.03.2022 o godz. 19.00. Prowadzący razem z parterem strategicznym, firmą Egmont Polska, opowiedzą o: sposobach na rodzinne spędzanie czasu przy grach planszowych; inspirujących pomysłach na naukę przez zabawę; tym, jak wiele różnych zastosowań może mieć jedna gra planszowa; tym, w jakich aspektach gry planszowe mogą rozwijać nasze poczucie własnej wartości oraz wiele różnych kompetencji emocjonalnych.

            Aby wziąć udział w spotkaniu, należy się zarejestrować:

            https://app.evenea.pl/event/gry-planszowe-iep/

            Koordynatorka projektu

            Kamila Dobrowolska

          • Powiatowy Turniej w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców

          • Wreszcie po przerwie Covidowej 7.03.2022 r. w SP w Jankowicach odbyły się zawody sportowe w piłce siatkowej. Najpierw rozegrane zostały pojedynki pomiędzy dziewczętami. Nie obyło się bez sportowych emocji, ponieważ pierwszego seta nasze siatkarki przegrały. W drugim secie dziewczęta stanęły na wysokości zadania i pokonały swoje rywalki. Przy stanie setowym 1:1 został rozegrany “Tie break”, w którym lepsze okazały się nasze zawodniczki. Zadowolone i szczęśliwe dziewczęta podziękowały koleżankom z SP Jankowice za wspaniałą walkę. Nasze siatkarki wywalczyły awans do zawodów rejonowych gdzie będą reprezentowały powiat rybnicki w kategorii wiejskich szkół podstawowych rocznik 2009.

            Mecz rozgrywany przez chłopców również nie należał do pozbawionych emocji i woli zwycięstwa. Zarówno nasi zawodnicy jak też ich rywale pokazali duże umiejętności siatkarskie. Pierwszy set także przyniósł porażkę a w drugim chłopcy nie odpuścili i doprowadzili do zwycięstwa. Dopiero “Tie break” zakończony w stanie 17:15 dał zwycięstwo gospodarzom tego wspaniałego turnieju.

            Grupa starsza chłopców - rocznik 2008 stawiła czoło bardzo mocnej drużynie gospodarzy. Przeciwnik mający więcej doświadczenia nie oddał zwycięstwa naszym chłopakom.

            Wszystkim siatkarzom i siatkarkom gratulujemy postawy, umiejętności i godnego reprezentowania naszej szkoły podczas tych zawodów.

            Brawo drużyny, jesteśmy z Was bardzo dumni!

            Zenobia Mrozek

          • Kolorowy zawrót głowy

          • Już od jakiegoś czasu 8 marca to dzień zarezerwowany dla kobiet, a to za sprawą Międzynarodowego Dnia Kobiet. W naszej szkole w ten dzień zrobiło się naprawdę kolorowo, o co zadbały nasze uczennice, ubierając kolorowe stroje. Miejmy nadzieję, że te piękne, kolorowe ubrania przyczynią się do tego, że wiosna zagości u nas na dobre.

          • Szkoła Myślenia Pozytywnego

          • Stajemy się coraz bardziej Szkołą Myślenia Pozytywnego i to na każdym etapie nauczania. W miesiącu lutym mogłam liczyć na współpracę z wychowawcami klas IVb, Vb, VIIc. Nauczyciele jak zawsze kreatywnie i odpowiedzialnie razem ze swoimi wychowankami podeszli do tematu jakim było: „Zarządzanie finansami i sobą w czasie”.  

            Wychowawczyni klasy IV b Pani Martyna Skorupa, wychowawczyni klasy V b Pani Małgorzata Głazik oraz wychowawczyni klasy VII c Pani Zenobia Mrozek zaproponowały uczniom ćwiczenie „Koło mojego czasu”, które polegało na zapisaniu wszystkich rzeczy, które uczeń robi w swoim typowym tygodniu (uwzględniając zarówno sprawy szkolne, pozaszkolne i domowe). Następnie należało je zebrać w kategorie (np. szkoła, obowiązki domowe, zainteresowania). Do każdej czynności dopisano orientacyjny czas jej trwania. Później uczniowie odpowiadali na pytanie czy chcieliby zmienić to, ile czasu poświęcają na różne czynności, czego chcieliby robić mniej, a czego więcej.

            W klasie IV b zadanie to pomogło uczniom zrozumieć, jak ważne jest, szczególnie w okresie uczęszczania do szkoły planowanie swojego czasu. Nauczyli się, że dobra organizacja to gotowy przepis na lepsze wykorzystanie dnia, osiąganie lepszych wyników w nauce. Zadanie nauczyło również uczniów, że każdego dnia mogą mieć czas na realizację swoich zainteresowań, jak również na odpoczynek i relaks.

            Uczniowie klasy V b poznali techniki pomocne w organizacji własnego czasu. Dostrzegli potrzebę planowania. Uświadomili sobie, że planowanie pozwala na realizowanie swoich zainteresowań w większym zakresie. Zwrócili również uwagę na aktywności nazywane „pożeraczami czasu”. Wspólnie stwierdzili, że jeśli dobrze zrobią rozkład swoich zajęć,  przestaną tracić czas na rzeczy nieistotne, a znajdą czas potrzebny na sprawy naprawdę ważne. Zajęcia uzmysłowiły dzieciom jakie znaczenie ma przemyślane gospodarowanie czasem.

            Po wykonaniu zadania w klasie VII c uczniowie dokonali wymiany spostrzeżeń i mogli zastanowić się co trzeba np. zmienić, aby czuć się lepiej i korzystniej zarządzać swoim czasem. W większości uczniowie dużo czasu poświęcają nauce, nie lubią zadań domowych. Bardzo lubią spotkania z koleżankami i kolegami, wyprowadzanie swoich pupili na spacery, oglądanie telewizji. Chłopcy lubią mecze piłkarskie i treningi oraz gry komputerowe.

            A co z finansami? Tutaj podsumowaniem tego tematu może być tekst:

            Wyobraź sobie, że masz otwarte konto w banku. Codziennie na twój rachunek przelewana jest suma 86 400 dolarów. Jest to kwota, z którą możesz zrobić, co chcesz, bank likwiduje saldo jeszcze tego samego dnia wieczorem. Kredyt się kończy. Konto zostaje wyzerowane. Pieniądze i cele, jakie można przy ich pomocy osiągnąć w danym dniu, bezpowrotne przepadają. I tak się dzieje każdego dnia. A co ty byś zrobił? Wydałbyś każdy cent z rachunku oczywiście!

            Każdy z nas ma taki bank. Nazywa się CZAS. Codziennie udziela Ci kredytu w wysokości 86400 sekund. Każdej nocy zabiera to, czego dobrze nie zainwestowałeś podczas dnia.

            Nie przenosi tego co pozostało na następny dzień. Nie pozwala przekroczyć kredytu. Każdego dnia otwiera dla Ciebie nowe konto. Wieczorem niszczy wszystko to, co pozostało. Jeśli nie wykorzystasz swojego dziennego kredytu, będzie to tylko Twoją stratą. Tu nie ma powrotu. Tu nie można żyć na konto jutra. Musisz żyć na konto dnia dzisiejszego.

            Z tą historią zapoznali się uczniowie klasy V B, ale myślę, że każdy z Nas może z niej skorzystać.

            Drodzy Uczniowie, Rodzice, Opiekuni, Nauczyciele

            warto pamiętać, że należy dbać o każdą chwilę, która została Nam ofiarowana! Wykorzystać ją. Pamiętajmy, że czas na nikogo nie czeka. Wczoraj jest historią. Jutro tajemnicą. Dzień dzisiejszy jest darem.

             

            Koordynatorka projektu

            Kamila Dobrowolska

          • Wielka Liga Czytelników

          • Podsumowanie etapu szkolnego

            Wraz z nadejściem ferii zakończył się szkolny etap Wielkiej Ligi Czytelników. Był to pierwsze zmaganie naszych uczestników z czytelniczymi wyzwaniami. Na początku przez kilka miesięcy chętne osoby czytały pięć wybranych pozycji książkowych, by następnie zaliczyć z nich test. Do etapu eliminacyjnego przechodziły te osoby, które zaliczyły pięć pozycji, zdobywając tym samym taką samą liczbę sprawności.

            Zmagania czytelnicze toczyły się na trzech etapach edukacyjnych:

            Klasy I – III, gdzie koordynatorem jest pani Martyna Skorupa

            Klasy IV – VI – koordynator to pani Monika Drąg

            Klasy VII – koordynator to pani Aleksandra Tkocz.

            Wszyscy ci, którzy zdobyli pięć sprawności zakwalifikowali się do testu eliminacyjnego, który ostatecznie miał wyodrębnić po trzy osoby z każdego etapu edukacyjnego. Grupy te będą reprezentować szkołę w etapie powiatowym.

            A oto wyniki:

            Klasy I – III

            Amelia Recław, Franciszek Sieroń, Dominika Mordeja – Pilch

            Klasy IV – VI

            Franciszek Klimsza, Maksym Święty, Samuel Mordeja – Pilch

            Klasy VII

            Jakub Gebel, Katarzyna Bierza, Martyna Wypych

            Gratulujemy i trzymamy kciuki!

            Powodzenia w kolejnym etapie.

            Monika Drąg

          • Kolorowy zawrót głowy!

          • Dziewczyny czas na was! 8 marca nasza szkoła zamieni się w kolorowe miejsce, a to wszystko dzięki WAM! W ten dzień ubierzcie się w kolorowe ubrania, im bardziej kolorowo tym lepiej!

            PSSS... W ten dzień zapominamy o modzie!

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41, 44-282 Czernica Poland
      • mgr Iwona Witek, wicedyrektor: mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych : Aleksandra Cnota-Mikołajec adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych