Aktualności
Pożegnanie klas ósmych
- 63
Zakończenie roku szkolnego 2024/2025
- 26
Zbiórka nakrętek
Uczniowie, którzy przynieśli największą ilość nakrętek: Igor Pustołka, Dominika Kozik, Mikołaj Drabik, Igor Cyran. Nakrętki zostały przekazane mamie Oliwiera Grabca z przeznaczeniem na rehabilitację dla syna. Dziękujemy za udział w kolejnej akcji charytatywnej.
A. Szweda, E. Boczek
Uczniowie z pasją - Igor Buda i przyjaciele
To już ostatnia w tym roku szkolnym, prezentacja sylwetek “pasjonatów” naszej szkoły. Tym razem będzie to grupa wędkujących ósmoklasistów.
Dziękujemy wszystkim uczniom za ich zaangażowanie i życzymy udanych, bezpiecznych wakacji oraz wielu wspaniałych, pasjonujących chwil!
Agnieszka Szweda
3
Wizyta w OSP Łuków Śl.
W piękną, słoneczną ostatnią środę przed wakacjami uczniowie klasy II a oraz II b wybrali się na spacer do pobliskiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowie.
26Już od samego początku wycieczki panowała radosna atmosfera – dzieci były ciekawe, co czeka je na miejscu. Po dotarciu do OSP uczestnicy zostali serdecznie powitani przez strażaków prezesa Pawła Kolonko oraz Krzysztofa Buglę. Na początek odbyło się zwiedzanie remizy oraz jej okolicy. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wygląda miejsce pracy strażaków – od garaży z pojazdami ratowniczymi po pomieszczenia służące do odpoczynku i przygotowania do akcji. Największe emocje wzbudził pokaz wozu bojowego. Strażacy opowiedzieli o jego wyposażeniu, a każdy mógł wejść do środka i siąść za kierownicą. Następnie zaprezentowano strój strażaka – dzieci dowiedziały się, jaką funkcję pełnią poszczególne elementy ubioru oraz jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do akcji ratowniczej. Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz kurtyny wodnej. Rozpryskująca się woda i lekka mgiełka sprawiły dzieciom ogromną frajdę, a przy okazji dały chwilę ochłody. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek przy grilu. Były kiełbaski, napoje oraz wspólne rozmowy i śmiechy przy ogniu. Uczniowie wrócili do szkoły pełni wrażeń i z nową wiedzą na temat odpowiedzialnej i trudnej pracy strażaka.
To była niezapomniana wycieczka, która nie tylko dostarczyła wielu emocji, ale również wzbogaciła dzieci o cenną wiedzę o służbie ratowniczej i bezpieczeństwie.
Serdecznie Dziękujemy strażakom za tak wspaniałą i żywą lekcję.
Katarzyna Mandrysz
Klaudia Doleżych
Sandra Kuriata
Mali przewodnicy
Uczniowie klasy 1a w roli małych przewodników po Polsce!
Uczniowie klasy 1a wcielili się w rolę małych przewodników po Polsce, tworząc w samodzielnie dobranych grupach plakaty promujące wybrane miejsca w naszym kraju.
9Prezentowane miasta, zabytki i atrakcje przyrodnicze zostały przedstawione w barwny i kreatywny sposób – z ilustracjami, zdjęciami, chwytliwymi hasłami i opisami napisanymi własnoręcznie. Dzieci z zaangażowaniem dzieliły się swoją wiedzą, prezentując efekty pracy z pasją. Zajęcia były nie tylko pełne radości i zabawy, ale również świetną okazją do lepszego poznania piękna Polski.
Bernadeta Starzyńska
Dzień Pustej Klasy – nauka pod gołym niebem
Nasza szkoła po raz kolejny dołączyła do obchodów Dnia Pustej Klasy – wyjątkowej, międzynarodowej inicjatywy, która promuje wartość edukacji w kontakcie z naturą. Tego dnia szkolne ławki pozostają puste, a uczniowie przenoszą się ze swoimi zajęciami na świeże powietrze. To nie tylko chwila oddechu od codziennej rutyny, ale przede wszystkim lekcja uważności, kreatywności i bliskości z przyrodą. Wśród drzew, śpiewu ptaków i pod błękitnym niebem uczniowie mieli okazję spojrzeć na świat z innej perspektywy.
23W tym roku nasi uczniowie klas I-III spędzili ten dzień na terenie Ośrodka Kultury „Zameczek”, rysując kredą, malując farbami i tworząc barwne dzieła sztuki w otoczeniu natury. Jedni wybrali kartony jako płótno, inni malowali bezpośrednio na chodniku – każdy kierował się własną wyobraźnią i pomysłem. Powstały naprawdę piękne, kolorowe prace, które wyrażały nie tylko artystyczne talenty, ale i zachwyt nad otaczającym światem. To jednak nie wszystko! Niektórzy uczniowie wcielili się w rolę małych ogrodników – samodzielnie przygotowując sadzonki i poznając tajniki pielęgnacji roślin. Dotykanie ziemi, zapach liści i satysfakcja z własnoręcznie wykonanej pracy dały im mnóstwo radości i cennej wiedzy.
Dzień Pustej Klasy to dzień lekcji innych niż zwykle – pełnych ruchu, wrażeń i swobody. To także ważne przypomnienie, że natura to nasz sprzymierzeniec w procesie uczenia się – uczy uważności, empatii i daje przestrzeń do twórczego rozwoju.
Wychowawcy klas 1-3
Kosmiczna lekcja
O godzinie 8:31 z przylądka Canaveral na Florydzie w kosmos poleciał Sławosz Uznański-Wiśniewski - pierwszy Polak, który zamieszka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję oglądać na żywo to historyczne wydarzenie!
6O godzinie 8.31 z przylądka Canaveral na Florydzie w kosmos poleciał Sławosz Uznański-Wiśniewski - pierwszy Polak, który zamieszka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję oglądać na żywo to historyczne wydarzenie!
"Dziś robimy ogromny krok w stronę przyszłości technologicznej Polski. Polski opartej na nauce, wiedzy i wizji. Niech ta misja będzie początkiem epoki, w której nasza odwaga i nieustępliwość kształtują nowoczesną Polskę. Dla nas i dla przyszłych pokoleń. Kosmos zawsze jednoczył ludzi. Zabieram dziś z nimi cząstkę każdego z was. Waszej siły, waszej nadziei i waszego zaufania. W kosmosie nie jestem sam. Reprezentuję was wszystkich. Z całego serca dziękuję wam za zaufanie. Kosmos dla wszystkich - space for everyone" - Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Śniadanie na trawie – zdrowo, smacznie i wspólnie
Drugie śniadanie to niezwykle ważny posiłek – szczególnie dla dzieci. Dostarcza energii do nauki, wspiera koncentrację i pomaga kształtować zdrowe nawyki żywieniowe. Jednak równie ważne jak to, co jemy, jest jak i gdzie jemy. W środowy poranek uczniowie klasy Ia przekonali się, że zdrowe odżywianie może być nie tylko pożyteczne, ale i... bardzo przyjemne!
3Podczas drugiej lekcji dzieci wzięły udział w wyjątkowym wydarzeniu – wspólnym drugim śniadaniu "na trawie". Każdy przyniósł ze sobą zdrowy posiłek składający się z wartościowych produktów: kanapek, jogurtów, owoców czy soków warzywno-owocowych. Ku naszej radości niemal wszyscy uczniowie wywiązali się z zadania wzorowo!
Na świeżym powietrzu, w towarzystwie koleżanek i kolegów, dzieci nie tylko spożywały pyszne i zdrowe śniadania, ale również spędzały czas w atmosferze relaksu i zabawy. Dodatkową atrakcją były gry planszowe, które uczniowie przynieśli ze sobą – integracja, śmiech i wspólna rozrywka doskonale dopełniły to radosne wydarzenie. Piękna pogoda sprzyjała rozmowom przy wspólnym „stole” i późniejszym harcom na trawie. Po takim śniadaniu nie było wyzwania, któremu nie można by było sprostać!
To wydarzenie pokazało dzieciom z klasy Ia, że szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale również przestrzeń do budowania relacji, rozwijania zdrowych nawyków i tworzenia pięknych wspomnień. Z niecierpliwością czekamy na kolejne takie inicjatywy!
Bernadeta Starzyńska
„Mam e-MOC-je” – innowacja o emocjach w klasie 2b
„Mam e-MOC-je” – innowacja o emocjach w klasie 2b
W roku szkolnym 2024/2025 w klasie 2b naszej szkoły została zrealizowana innowacja pedagogiczna pt. „Mam e-MOC-je”, która miała na celu rozwijanie u dzieci kompetencji emocjonalnych i społecznych. Projekt był odpowiedzią na rosnącą potrzebę wspierania uczniów w rozpoznawaniu, nazywaniu i wyrażaniu emocji, a także radzeniu sobie w trudnych sytuacjach.
Pięć modułów – pięć emocjonalnych przystanków
Innowacja została podzielona na pięć modułów, z których każdy poświęcony był innej emocji. Dzieci pracowały zarówno indywidualnie jak i w grupach, uczestnicząc w różnorodnych aktywnościach – rozmowach, pracach plastycznych, zabawach darmowych oraz ćwiczeniach relaksacyjnych.
1. Radość
Pierwszy moduł wprowadził uczniów w świat pozytywnych emocji. Dzieci dzieliły się sytuacjami, które wywołują u nich radość i uczyły się dostrzegać radosne chwile w codziennym życiu.
2. Smutek
W tym module uczniowie uczyli się, że smutek jest naturalną i ważną emocją. Rozmawialiśmy o tym, co nas smuci i jak można sobie z tym uczuciem poradzić.
3. Złość
Złość – emocja, która często budzi trudności – była omawiana w bezpiecznej atmosferze. Uczniowie poznali sposoby na jej wyrażanie w sposób akceptowalny np. przez rysunek, ruch czy słowa.
4. Strach
Moduł czwarty pozwolił dzieciom oswoić ich lęki. Poprzez bajki i opowieść a także tworzenie "Odważników" – symboli odwagi – uczniowie zrozumieli, że każdy się czegoś boi, ale można nauczyć się ten strach pokonywać.
5. Rozczarowanie
Na zakończenie dzieci poznały emocję, która często towarzyszy niepowodzeniom – rozczarowanie. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak zmieniać perspektywę i wyciągać wnioski z trudnych doświadczeń.
Efekty innowacji
Dzięki innowacji „Mam e-MOC-je" uczniowie:
- lepiej rozpoznają i nazywają emocje,
- uczą się empatii i współpracy,
- potrafią otwarcie mówić o swoich uczuciach,
- poznali strategie radzenia sobie z trudnymi emocjami.
Zajęcia były prowadzone w atmosferze akceptacji, zrozumienia i szacunku, co sprzyjało budowaniu pozytywnych relacji w klasie. Innowacja została bardzo dobrze przyjęta przez dzieci, które chętnie dzieliły się swoimi przeżyciami i refleksjami.
Klaudia Doleżych
Paczka z Turcji
Uczniowie klas ósmych w ramach międzynarodowego projektu eTwinning, otrzymali paczkę od naszych partnerów z Turcji, którzy przygotowali dla nas niezwykle osobiste i starannie wykonane upominki.
Każdy z naszych uczniów otrzymał pięknie zapakowany, odręcznie napisany list, w którym uczniowie z Turcji opisywali tradycje i sposób obchodzenia święta Ramadan w ich kraju. W listach podkreślali radość z możliwości dzielenia się swoją kulturą i wartościami oraz z udziału w wymianie międzyszkolnej, która pozwala szlifować język angielski oraz lepiej poznać rówieśników z innych krajów.
Oprócz listów w paczce znalazły się personalizowane zakładki do książek, wykonane ręcznie z dużą starannością i pomysłowością. Każda zakładka była inna i dostosowana do konkretnego ucznia. Dodatkowo tureccy uczniowie stworzyli breloki do kluczy, zaprojektowane przez nich samodzielnie i wydrukowane na drukarce 3D – każdy z nich zawierał logo eTwinning.
Tego rodzaju działania nie tylko rozwijają kompetencje językowe i cyfrowe uczniów, ale także uczą szacunku, otwartości na inne kultury oraz budują relacje między młodymi ludźmi. Projekt eTwinning to dla naszych uczniów niezwykła przygoda, która zostanie z nimi na długo!
Dorota Malon
„Akademia Bezpiecznego Puchatka”
Uczniowie klas pierwszych realizowali ogólnopolski program edukacyjny „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Program obejmował tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w sześciu obszarach: w szkole, na drodze, w domu, w Internecie, w relacjach z rówieśnikami oraz podczas wypoczynku. Zdobytą przez dzieci wiedzę zweryfikował Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa, zaliczony przez uczniów klas 1 celująco. Szkoła otrzymała certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.
Koordynator programu
Bernadeta Starzyńska
Aktywni belfrowie – pomagają i inspirują!
Nauczyciele naszej szkoły wzięli aktywny udział w 6 Ogólnopolskim Biegu Belfrów, zrzeszającym pracowników oświaty, którzy poprzez aktywność sportową (spacer, bieg lub jazdę na rowerze) pomagają potrzebującym dzieciom.
4Wyniki aktywności nauczycieli:
Andrzej Urban spacer 11.3km
Beata Wawoczny – Kloc spacer 56.8km
Bernadeta Starzyńska rower 18.2km
Bożena Papierok rower 16km
Dorota Malon rower 14.5km
Franciszek Szweda rower 17.4km
Joanna Biskup rower 16.5km
Klaudia Doleżych rower 19.6km
Martyna Skorupa spacer 10km
Monika Łukoszek spacer 11.3km
Katarzyna Mandrysz spacer 11.3km
Szymon Skupień bieg 18km, rower 48km
Iron Teacher:
Maciej Mrozek spacer 12.3km, bieg 26.1km, rower 63km
Sandra Kuriata spacer 13.4km, bieg 60km, rower 51.2km.
Maciej Mrozek
szkolny koordynator
Nagrodzeni w konkursach matematyczno-informatycznych
W ramach obchodów Dnia Sportu zostały wręczone nagrody i dyplomy za osiągnięcia w konkursach matematyczno - informatycznych.
Wyniki ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno-Informatycznego InstaLogik:
- Paulina Niesobska - laureat I miejsca w kategorii klas 4 (najlepszy wynik w całym powiecie rybnickim)
- Franciszek Sieroń - laureat III miejsca w kategorii klas 5
- Wiktoria Procek - laureat III miejsca w kategorii klas 6 (drugi wynik w powiecie rybnickim)
- Tymoteusz Tumułka - uczestnik finału w kategorii klas 6
- Samuel Mrordeja Pilch - finalista w kategorii klas 8 (najlepszy wynik w całym powiecie rybnickim)
Wyniki ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno-Informatycznego AleMózgi:
- Radosław Bellon - laureat IV miejsca
- Paulina Niesobska - finalistka z wyróżnieniem
Wyniki ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Kangur:
- Paulina Niesobska - nagroda I stopnia z wynikiem bardzo dobrym
- Franciszek Sieroń - wyróżnienie
- Radosław Bellon - wyróżnienie
- Aleksandra Jakubowska - wyróżnienie
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Maciej Mrozek
szkolny koordynator
Dzień Sportu
- 33
1000 lat od koronacji
1000 lat od koronacji
W naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji tysiąclecia rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski. Wydarzenie to miało charakter edukacyjny, przypominający uczniom o ważnych momentach w historii naszego kraju.
W tym celu powstała specjalna instalacja historyczna, symbolizująca tron polskich królów. Po krótkiej prelekcji, każdy chętny uczeń mógł usiąść na symbolicznym tronie. Miało to na celu realizację hasła upamiętniającego wydarzenie: "Bo w każdym z Nas płynie królewska krew". Finalnym efektem było powstanie filmu pt. "Nowy poczet królowych i królów polskich".
Franciszek Szweda
Siła pomagania – sercem dla Hospicjum św. Franciszka
Z ogromną radością dzielimy się wspaniałymi wiadomościami! Uczennice naszej szkoły zostały laureatkami konkursu: „Siła pomagania”, którego organizatorem było Hospicjum św. Franciszka w Katowicach. Wszystko w ramach akcji: „Razem dbamy o życie”.
W konkursie promującym empatię i gotowość niesienia pomocy innym, uczennice zajęły dwa czołowe miejsca:
-
I miejsce – Bianka Klimża, uczennica klasy 2a
-
II miejsce – Hanna Olczyk, uczennica klasy 7b
Współpraca, która trwa – dziękujemy!
Przy okazji, możemy się pochwalić nieprzerwaną i owocną współpracą z Hospicjum św. Franciszka. Dziękujemy w imieniu podopiecznych katowickiej placówki za wszystkie formy wsparcia, które każdego roku płyną z naszej szkoły. Wśród akcji charytatywnych w których regularnie bierzemy udział, szczególne miejsce zajmuje zbiórka żywności długoterminowej, a prowadzimy ją z myślą o potrzebujących.
W tym roku ogromnym powodzeniem cieszyła się sprzedaż galaretek, z której cały dochód przeznaczony został na zakup odżywek Nutridrink dla chorych. Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i rodziców udało się zebrać imponującą kwotę: 801 zł!
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w wymienione akcje – każda złotówka to realna pomoc i wyraz troski o drugiego człowieka.
Eugenia Boczek, Agnieszka Szweda wraz z SKW
-
WARSZTATY W KLASACH PIERWSZYCH
17 czerwca w naszej szkole odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w których wzięli udział pierwszoklasiści. Poprowadzili je Państwo Dagmara i Karol Gruszka - rodzice Hani – na co dzień pracujący w Rybnickim Sztabie Ratownictwa.
10Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy. Podczas zajęć dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Na szkolnym podwórku stanęła karetka, do której dzieci mogły wejść. Dzięki temu pierwszaki zapoznały się z elementami jej wyposażenia oraz poćwiczyły udzielanie pierwszej pomocy. Poznały zasady rozmowy z dyspozytorem. Wielką frajdę sprawiło im uruchomienie sygnału karetki pogotowia. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia. Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc. Serdecznie dziękujemy rodzicom Hani za profesjonalne i ciekawie przeprowadzone warsztaty.
Wychowawcy klas pierwszych
Mój przyjaciel Zippi - hodowla patyczaka w klasie Ia
W czerwcu zakończyła się realizacja w klasie Ia programu „Przyjaciele Zippiego”. Program ten, należący do rekomendowanych programów profilaktycznych, promuje zdrowie, odporność psychiczną i dobre samopoczucie małych dzieci. Zippi – patyczak, ulubieniec Naszej klasy.
7To sympatyczna postać, którą dzieci spotykają w czasie realizacji programu. Zippi przeżywa sytuacje, z którymi każde dziecko, prędzej czy później, spotka się w swoim dziecięcym, a potem dorosłym życiu. Wspólnie z Zippim dzieci analizują problemy, rozterki i uczucia bohaterów opowiadań, ale dokonują tego przez pryzmat własnych doświadczeń. Wspólne poszukiwania sposobów radzenia sobie ze smutkiem, złością, zdenerwowaniem, czy zazdrością, poszukiwanie osób, do których można zwrócić się w potrzebie, to wspaniała inwestycja w emocjonalną przyszłość dziecka. W końcu nadszedł czas zamieszkania w Naszej klasie małego patyczaka, który codziennie uczy nas troskliwości i obowiązkowości. Cała klasa była odpowiedzialna za dbanie o nasze zwierzątko. Jest to świetna okazja do obcowania z przyrodą, a więc edukacja przyrodnicza, jak również praca zespołowa, nauka empatii i poczucia odpowiedzialności. Uczniowie bardzo się ucieszyli, odważnie biorą na ręce te jakże delikatne zwierzątko i z chęcią obserwują je na każdej przerwie. Uczniowie z niecierpliwością czekają na swój dyżur przy klasowym pupilu. Chętni uczniowie zabierali swojego „Przyjaciela Zippiego” do swoich domów gdzie opiekowali się Nim. Uczniom sprawiło do ogromną radość i po powrocie chętnie opowiadali co robili. Program w swoim założeniu promuje zdrowie emocjonalne.
Zakończenie roku szkolnego
Archiwum Aktualności