Szlachetna Paczka
PODRÓŻ DO KRAINY BAŚNI TYSIĄCA I JEDNEJ NOCY
Dnia 3 grudnia b. r. uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy wraz z wychowawczyniami wybrali się do Rydułtowskiego Centrum Kultury na przedstawienie teatralne pt.: „Alladyn…baśń tysiąca i jednej nocy”. Spektakl został przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa.
4Dzieci obejrzały opowieść o Alladynie, złym Wezyrze i pięknej księżniczce Dżasminie. Oparty na elementach orientalnych spektakl przybliżył dzieciom kulturę Dalekiego Wschodu. Niezwykłe zdarzenia oraz cudowna lampa wprowadziły młodego widza w zaczarowany świat baśni. Niezapomniany nastrój stworzyły barwne kostiumy i scenografia, a bogata gra światła i efekty specjalne dodały tajemniczości całemu widowisku. Melodyjne utwory wykonywane przez aktorów porwały dzieci do wspólnej zabawy. Prezentowana opowieść wniosła bogate treści wychowawcze. Mieliśmy okazję się przekonać, że to nie bogactwo, ale miłość i uczciwość są w życiu najważniejsze.
Bożena Papierok
Uczeń z pasją
Z dumą rozpoczynamy tegoroczny projekt „Uczeń z pasją”. Tym razem, przedstawiamy w nim wyjątkową uczennicę klasy pierwszej. Liliana, zachwyca swoimi osiągnięciami na międzynarodowej scenie tanecznej! Jej wielki talent, praca i pasja do tańca zaowocowały wysokimi notami w prestiżowych konkursach o zasięgu europejskim. Cieszy i buduje fakt, jak nasi uczniowie potrafią łączyć naukę z rozwijaniem swoich pasji na najwyższym poziomie.
20Lilianie gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne wspaniałe osiągnięcia!
Więcej o naszych utalentowanych uczniach już wkrótce.
Agnieszka Szweda
Zdrowe nawyki żywieniowe w klasie 5b
Czy można połączyć lekcje języka angielskiego z realizacją projektu „Program dla szkół”? Otóż tak!
Jak wszystkim dobrze wiadomo, klasy I-V biorą udział w programie, którego głównym celem jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych poprzez dostarczanie uczniom produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych. Program obejmuje również działania o charakterze edukacyjnym, które realizowane są zazwyczaj podczas szkolnych uroczystości lub zajęć z wychowawcą.
5Wychowawczyni klasy 5b a zarazem anglistka, postanowiła w niekonwencjonalny sposób promować zdrowe nawyki żywieniowe. Podczas cyklu zajęć języka angielskiego uczniowie poznali angielskie nazwy zdrowych/niezdrowych potraw oraz składników odżywczych. Za pomocą prostych zdań opisywali zasady odżywiania się, poznawali oraz tworzyli przepisy kulinarne promujące zdrowy styl życia.
Dodatkowo podczas zajęć z wychowawcą wszyscy przygotowali przepyszne i zdrowe kanapki, których głównym składnikiem był ser w różnych postaciach. Odbyła się także prelekcja filmu „Zombie atakują”, podczas której uczniowie uświadomili sobie, jak ważne jest nieprzetrzymywanie warzyw, owoców, kanapek, itp. w szkolnych szafkach i tornistrach.
anglista / wychowawca kl. 5b
Aleksandra Niesobska
Edukatorium Juliusz
26 listopada uczniowie klas drugich uczestniczyli w dwugodzinnych warsztatach organizowanych w Edukatorium Juliusz w Rybniku.
Warsztaty nosiły tytuł „Czerwona ze złości czy zzieleniały z zazdrości” i dotyczyły emocji. Dzieci dowiedziały się, czym są emocje i jak sobie z nimi radzić. Wykonywały również gniotka, który może pomóc w rozładowaniu stresu.
5Kolejne dwie godziny upłynęły na zwiedzaniu niesamowicie ciekawej wystawy „Medycyna i farmacja” urządzonej w pomieszczeniach byłego szpitala „Juliusz”.
Klaudia Doleżych
Wieczór andrzejkowy
- 13
28 listopada w naszej szkole odbył się wieczór andrzejkowy. Przednią zabawę przy muzyce zapewniała ekipa DJ-ów pod przewodnictwem Piotrka Szczyrby. Sala nr 10 zamieniła się na chwilę w komnatę wróżbitek i wiedźm, w które wcieliły się starsze uczennice: Julia Bober, Marta Bugdol, Maja Franke, Lena Kachniarz, Milena Masarczyk, Wiktoria Olszówka, Roksana Piątek, Natalia Pielczyk, Zuzanna Sowa, Zofia Stankiewicz, Larysa Szweda i Paulina Steuer. Świetnie przygotowana dekoracja, nastrojowe światła i kreatywnie zabawy andrzejkowe zapewniały nieco mroczny, tajemniczy klimat a jeśli ktoś nie miał ochoty na tego typu zabawy, mógł wyszaleć się przy muzyce w Sali Radosnej.
W imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację wieczoru, w tym również nauczycielom, którzy w tym dniu sprawowali opiekę nad imprezowiczami.
Ewa Wojtyczko, Monika Drąg
Kalimby - nowe instrumenty muzyczne w naszej szkole.
Szkoła Podstawowa im. Henryka Mikołaja Góreckiego wzbogaciła się o nowe, inspirujące instrumenty muzyczne. Dzięki zakupowi 25 sztuk kalimb, nasi uczniowie odkrywać mogą magię dźwięków w niezwykle przyjemny sposób. Kalimba, będąca idiofonem szarpanym, jest instrumentem bardzo prostym w nauce, a jednocześnie pozwala na rozwijanie muzycznych talentów i kreatywności. Uczniowie wykorzystują je podczas lekcji muzyki, oraz zajęć prowadzonych w ramach POPP. Możliwość wydobywania unikalnych dźwięków sprawia, że zajęcia stają się jeszcze bardziej angażujące.
13Uczniowie mają również możliwość nauki gry na ukulele, co dodatkowo wzbogaca ich umiejętności oraz pozwala poznać różnorodne brzmienia. Dzięki temu zaznajamiają się z oni z muzyką w niecodzienny sposób.
Co więcej, niebawem sala muzyczna wzbogaci się o kolejne niezwykłe akcesoria muzyczne - dzwonki Koshi. Ich delikatne, harmonijne brzmienie z pewnością sprawi, że zajęcia muzyczne jak i same instrumenty, staną się źródłem kolejnych inspiracji.
Dzięki takim inwestycjom, lekcje muzyki stają się prawdziwą podróżą po świecie dźwięków.
Warto przypomnieć, że już niedługo świętować będziemy rocznicę urodzin naszego patrona Henryka Mikołaja Góreckiego - wybitnego kompozytora. Będzie to dla nas wspaniałą okazją do uczczenia jego pamięci oraz podkreślenia, jak bardzo twórczość patrona inspiruje kolejne pokolenia.
Muzyka w naszej szkole brzmi coraz piękniej - tak jak z pewnością chciałby tego Henryk Mikołaj Górecki.
Agnieszka Szweda
Meldujemy wykonanie zadania! Zdobyliśmy wyróżnienie!
- 1
Nasze kółko teatralne „Trema” miało możliwość uczestniczyć w I wojewódzkim przeglądzie teatralnym „Teatralki”, który odbywał się w Katowicach. Wcześnie rano pojawiliśmy się na stacji w Łukowie Śląskim i udaliśmy się w podróż do Katowic. Podróż upłynęła nam na rozmowach oraz na ostatnich przygotowaniach do występu, niektóre z fryzur powstawały w pociągu. Gdy dotarliśmy na miejsce, cierpliwie, choć z lekkim stresem, oczekiwaliśmy na nasz występ. Kiedy przyszła nasza kolej, nasze aktorki pojawiły się na scenie i przepięknie wykonały swój występ pt. „Nadzieja umiera ostatnia”, a na widowni dzielnie wspierali i dopingowali pozostali członkowie kółka. Przedstawienie wyszło nam niesamowicie, o czym świadczy fakt, że zdobyliśmy wyróżnienie! Już nie możemy się doczekać kolejnej edycji, która czeka nas za rok! A co do naszych przedstawień, to ptaszki ćwierkają, że szykujemy dla Was coś specjalnego.
Martyna Skorupa
SZKOŁA MYŚLENIA POZYTYWNEGO – LISTOPAD
Kiedy dziecko czuje się zagrożone przez swoje otoczenie i boi się odrzucenia, wyśmiewania bądź dokuczania, pojawiają się w nim różne emocje (np. lęk, złość). Często skłaniają one dziecko do walki lub ucieczki – podobnie dzieje się w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa fizycznego. W takich sytuacjach nasz umysł koncentruje się na samoobronie, a ciekawość (niezbędna w procesie nauki) spada na dalszy plan.
2Uczniowie często nieświadomie, zadają sobie pytania: „Czy należę do tego zespołu?”, „Czy jestem tu mile widziany?”, „Czy mam podobne doświadczenia i wartości jak moi koledzy z klasy?”. Jeśli uczeń ma być aktywny i zaangażowany powinien czuć, że jego odpowiedź na powyższe pytania brzmi „tak”. W klasach drugich zostały przeprowadzone warsztaty na temat bezpieczeństwa. Uczniowie mieli okazję własnymi słowami powiedzieć czym dla nich jest bezpieczeństwo. Opowiadali również o niebezpiecznych sytuacjach jakie ich spotkały. Wymieniali miejsca gdzie czują się bezpiecznie, jak również osoby które dają im poczucie bezpieczeństwa. Na koniec lekcji każdy uczeń tworzył własną walizkę bezpieczeństwa.
Szkolna Koordynatorka
Monika Łukoszek
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w naszej szkole zawitał gość specjalny - Sędzia Joanna Bilka-Pason z Sądu Rejonowego w Raciborzu, III Wydział Rodzinny i Nieletnich. Tego dnia Sędzia poprowadziła wykład na temat praw i obowiązków dzieci, młodzieży i nie tylko. Uczniowie w trakcie wykładu mogli również zadawać pytania.
21Poznali też specyfikę pracy w Sądzie, dowiedzieli się za co i w jakich sytuacjach mogą zostać zastosowane środki wychowawcze nakazane przez Sąd. Pani Sędzia przypomniała numer telefonu zaufania. Wielką atrakcją był codzienny strój Pani Sędzi, w tym ciężki i potężny łańcuch sędziowski, który każdy mógł dotknąć i zobaczyć z bliska.
Na pamiątkę Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wszyscy uczniowie dostali upominek w formie drewnianego joja, dodatkowo młodsze klasy otrzymały tematyczne kolorowanki. Był to zaskakujący, pełen poruszenia oraz ekscytacji dzień!Zapraszamy też do zajrzenia pod link: http://www.facebook.com/
Anita Jaros
Monika Łukoszek
Listopadowy konkurs klas
Listopadowy konkurs klas już za nami. W tym miesiącu przed każdym oddziałem Samorząd Uczniowski postawił dość proste zadanie: z okazji Dnia Niepodległości każdy uczeń miał przyszpilić do ubrania kotylion. Zasady się nie zmieniły: im więcej zaangażowanych uczniów, tym więcej punktów dla klasy. Okazało się, że z zadaniem szczególnie dobrze poradzili sobie młodsi uczniowie. Szczegółową klasyfikację znajdziecie w zakładce Samorząd Uczniowski.
8
Dzień Maltański
Obchody Dnia Maltańskiego w szkole okazały się niezwykle udanym wydarzeniem, które w ciekawy i angażujący sposób przybliżyło uczniom kulturę oraz tradycje tej śródziemnomorskiej wyspy. Świetlica, ozdobiona flagami różnych krajów, z wykonaną przy pomocy uczniów flagą wyspy, stworzyła wyjątkową atmosferę. Uczniowie mieli okazję obejrzeć krótki film przedstawiający najważniejsze zabytki i atrakcje Malty.
15Nauczyciele z pasją opowiadali o swoim dwutygodniowym pobycie na kursie językowym, organizowanym przez szkołę Easy school of languages na Malcie. Odbył się też pokaz prezentacji multimedialnej ze zdjęciami, które obrazowały to jak wyglądała szkoła, zajęcia a także kim byli międzynarodowi koledzy ze szkolnej maltańskiej ławki. Dzięki starannie przygotowanemu programowi, uczniowie nie tylko poznali kulturę Malty, ale również spróbowali jej smaków, co czyniło to wydarzenie wyjątkowo zapadającym w pamięć. Na stołówce czekała na wszystkich kulinarna niespodzianka – degustacja maltańskich tradycyjnych potraw. Uczniowie mogli spróbować wielu różnorodnych dań. Była maltańska zupa Minestra, muszle francuskie z sałatką tuńczykową, kunserva czyli przepyszna pasta z pomidorów podawana z bagietką. Uczniowie mieli okazję zobaczyć i posmakować pastizzi - to chyba najbardziej charakterystyczne maltańskie danie. A to nic innego jak ciasto francuskie z pikantną pastą z groszkiem. Były kruche babeczki z sałatką tuńczykową oraz z pastą jajeczną. Dla smakoszy słodkości znalazły się cannoli - rurki nadziewane słodką ricottą, posypane cukrem pudrem. Wielkim zaskoczeniem było bardzo duże zainteresowanie uczniów krewetkami serwowanymi w sosie słodko kwaśnym. Na tostach zaś, królował łosoś. Prawdziwym hitem okazała się też imponująca góra pancaków, które w błyskawicznym tempie znikały z talerzy. To była prawdziwa uczta tak dla oka jak i podniebienia.
Serdecznie dziękujemy naszym Paniom kucharkom, Pani Anecie i Pani Izie za nieocenioną pomoc w przygotowaniu maltańskich specjałów.
Kamila Dobrowolska, Maciej Mrozek, Beata Wawoczny-Kloc, Agnieszka Szweda
Mali Odkrywcy Wielkiej Brytanii nie zwalniają tempa
Podczas zajęć języka angielskiego z Panią Martyną Somerlik-Przybyłą w ramach projektu Mali Odkrywcy Wielkiej Brytanii nasi uczniowie przenieśli się do świata średniowiecznych zamków, rycerzy i królewskiej arystokracji. Podczas zajęć dzieci obejrzały zdjęcia najsłynniejszych brytyjskich zamków i odkrywały ich tajemnice.
1Pojawiły się między innymi: Zamek Windsor, który jest jedną z ulubionych rezydencji monarchów, Tower of London – pełen historii o królewskich skarbach i legendach oraz Zamek w Edynburgu – majestatyczna twierdza w Szkocji, która przez wieki była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Następnie uczniowie mieli szansę przenieść się w czasy średniowiecza poprzez odgrywanie ról. Wcielali się w rycerzy, damy dworu i członków królewskiej rodziny. Rycerze uczestniczyli w „treningu” na zamkowym dziedzińcu, ucząc się dworskich ukłonów i bezpiecznych technik walki. Zabawa była doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni, współpracy i pewności siebie.
III Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Językowy
Miło nam poinformować, że nasz uczennica Wiktoria Kotula z kl. 3a została finalistką w III Wojewódzkim Konkursie Plastyczno-Językowym „Dobry ruch – zdrowy duch”. Jej praca trafiła do finałowej dziesiątki i została wybrana spośród imponującej liczby 398 nadesłanych prac.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
1/2 FINAŁÓW WOJEWÓDZKICH W TENISIE STOŁOWYM
Dziś odbyły się półfinały wojewódzkie w tenisie stołowym w Czechowicach-Dziedzicach. Do rywalizacji stanęło osiem drużyn a zawody rozegrano systemem pucharowym - do dwóch przegranych. Nasi reprezentanci rozpoczęli z przytupem!
W pierwszym meczu zmierzyli się z drużyną SP 24 Rybnik i odnieśli pewne zwycięstwo, udowadniając, że nie znaleźli się w półfinale przypadkowo. Kolejne spotkanie było jednak trudniejsze – musieliśmy uznać wyższość drużyny SP Kozy. Po krótkiej przerwie przyszedł czas na mecz z drużyną SP Żory. Nasi chłopcy ponownie pokazali klasę, wygrywając i nabierając pewności siebie przed kolejnymi starciami. Następny mecz czekał nas z zawodnikami SP Krzanowice. Po niezwykle zaciętych zmaganiach musieliśmy jednak pogodzić się z porażką.
Ostatecznie zajęliśmy 4. miejsce, co jest godnym uwagi osiągnięciem w tak wymagającym turnieju!
Gratulujemy naszym reprezentantom walki, determinacji i sportowego ducha. Dziękujemy za wszystkie emocje, których dostarczyliście nam podczas tych rozgrywek!
Sandra Kuriata
POKAZ GADÓW
Jak co roku, w naszej szkole odbyła się „żywa lekcja przyrody”. Tym razem bohaterami były gady. Prowadzący, pan A. Pająk przybliżył uczniom wiele ciekawych informacji dotyczących życia, sposobu rozmnażania, hodowli oraz nawyków tej niezwykle ciekawej gromady zwierząt.
28Wielu uczniów miało niepowtarzalną okazję dotknięcia węża, żółwia, jaszczurki a nawet krokodyla. „Żywa lekcja przyrody” to dla uczniów bardzo cenne doświadczenie. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci i być może w przyszłości będzie inspiracją do rozwijania nowych zainteresowań.
Ilona Paluch
Dzień Maltański dla uczniów klas I - VIII
Podsumowanie międzyszkolnego konkursu plastycznego
W międzyszkolnym konkursie plastycznym pod hasłem „Co w wodzie pływa”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 w Rydułtowach, zostali nagrodzeni:
w kategorii klas drugich
II miejsce Nela Tymicka
III miejsce Luiza Kud,
w kategorii klas trzecich:
I miejsce Emilia Nowak
II miejsce Zofia Wojaczek.
Wyróżnienie otrzymała drugoklasistka Aleksandra Kubańska.
Wszystkim artystom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Iwona Kwiatoń
IV Wojewódzki Konkurs Kulinarno-Językowy
Akcja charytatywna
Archiwum Aktualności