• Międzynarodowy Dzień bez Przemocy
          • Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

          • 2 października nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia bez Przemocy. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu szerzenia idei życia bez przemocy, umacniania pokoju i głoszenia tolerancji.

            W związku z powyższym nasze zaproszenie przyjął policjant p. Dariusz Piotrowski z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, który rozmawiał z uczniami o rodzajach przemocy, sposobach unikania zagrożeń, odpowiedzialności nieletnich i konsekwencjach prawnych. Zachęcał również uczniów do reagowania na wszelkie przejawy agresji i przemocy.

            Po spotkaniu z policjantem uczniowie udali się z wychowawcami do klas na zajęcia warsztatowe, których celem było zniechęcenie uczniów do zachowań agresywnych i stosowania przemocy.


            link do galerii

        • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
          • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

          • 26 września przyłączyliśmy się do obchodów Europejskiego Dnia Języków (EDJ). To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg.

            Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz  że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik  bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.

                        Również w naszej placówce podjęto szereg działań mających na celu promocję umiejętności posługiwania się obcymi językami. Chętni uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie plastyczno – językowym, którego celem było wykonanie książki dotykowej prezentującej angielskie słownictwo z wybranego zakresu tematycznego: zwierzęta, pogoda, natura, jedzenie, zabawki. Powstałe prace zostaną w najbliższym czasie ocenione przez członków jury w skład, którego wejdą nauczyciele języków obcych oraz zajęć plastycznych. Przed nimi trudne zadanie, gdyż każda książka jest jedyna w swoim rodzaju - precyzyjnie i pomysłowo wykonana.

                        Na uwagę zasługują także gazetki, jakie powstały w salach językowych. W celu uczczenia EDJ oraz 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, postanowiono zademonstrować, jak wygląda pisownia wyrazów OJCZYZNA oraz NIEPODLEGŁOŚĆ w różnych językach świata. Uczniowie kl. III-VI wykorzystali materiały znalezione w sieci, a następnie wykonali ilustracje, flagi lub wydruki elektroniczne prezentujące te ważne dla nas Polaków słowa.

                        Nie zabrakło także gier i quizów językowych. Na zajęciach języka angielskiego w klasach V-VI uczniowie mieli okazję przetestować swój słuch oraz zdolności językowe. Ich zadaniem było, wysłuchanie nagrania i wskazanie języka, którym posługuje się mówca. W celu utrudnienia zadania nazwy języków obcych zostały podane w języku angielskim. Najlepszymi okazali się być członkowie grupy 1 klasy VI, którzy poprawnie wskazali aż 18 języków. GRATULACJE! Zachęcamy każdego do przetestowania swoich umiejętności odwiedzając strony https://lingyourlanguage.com/ lub https://www.languagesquad.com/

                            Obchody EDJ miały miejsce także podczas zajęć języka mniejszości narodowej niemieckiej. Pierwszoklasiści pod czujnym okiem nauczyciela wykonali ilustracje prezentujące wybrane zwierzęta. Każda ilustracja została opatrzona nazwą w języku niemieckim. Uczniowie klas czwartych oraz piątych tworzyli niemieckie menu, szlifując słownictwo z zakresu nazw produktów spożywczych. Natomiast szóstoklasiści wykonali prace plastyczne związane z częściami ciała.

                        Wszystkie powyższe działania miały na celu propagowanie nauki języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej nie tylko w Europie, ale na całym świecie.

            Organizatorzy EDJ:

            Aleksandra Niesobska

            Martyna Somerlik-Przybyła

            Anna Mroczko

        • Wolontariat w naszej szkole
          • Wolontariat w naszej szkole

          • W nowym roku szkolnym przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji  „Pola Nadziei”. Jest to ogólnopolska kampania mająca na celu niesienie pomocy nieuleczalnie chorym i ich rodzinom. Chcemy w tym roku nieść pomoc  podopiecznym Domowego Hospicjum św. Franciszka w Katowicach. Hospicjum w swoich założeniach ma opiekować się osobami chorymi głównie onkologicznie wtedy, gdy skończy się leczenie szpitalne a chory wymaga nadal troskliwej opieki.  Podopieczni są w różnym wieku: od malutkich dzieci  po  osoby starsze. Często  pomoc polega na wspieraniu całej rodziny, która  choruje razem z pacjentem.

            W jaki sposób my możemy pomagać?

            Szczegóły w zakładce Wolontariat.

          • Dzień Chłopca 2018

          • W tym roku Dzień Chłopca postanowiliśmy uczcić wyborami Cool Chłopaka. Na hali sportowej pani Zenobia Mrozek i dziewczyny z klasy VI zaproponowały konkurencje dla kandydatów do tego sympatycznego tytułu. Wcześniej z każdej klasy wyłoniono po trzech uczestników. Stanęli oni w szranki w różnych specjalnościach. Musieli wykazać się sprawnością fizyczną, ogładą, manierami, a nawet... umiejętnością robienia dziewczęcych fryzur!

            Cool chłopakiem w klasach I-III został Dominik Steuer, a w klasach IV – VI Tymoteusz Pytlik. Gratulujemy zwycięzcom! Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani wspaniałymi nagrodami rzeczowymi i słodkościami.

            Apel dla chłopaków odbył się w piątek 28 września. Zwycięzcy oprócz nagród zostali udekorowani przez Panią Dyrektor medalami.

            Wszystkie dziewczyny odśpiewały dla chłopaków „Sto lat!”, a przedstawicielki szóstej klasy w imieniu płci pięknej złożyły chłopakom (tym najmłodszym i tym najstarszym) piękne życzenia.

            Dzień ten był też dla chłopaków dniem ulgowym – nauczyciele nie pytali chłopców na oceny, mieli więc oni trochę luzu ;-)


            link do galerii

        • Gminne Sztafetowe Biegi Przełajowe
          • Gminne Sztafetowe Biegi Przełajowe

          • Sukcesem rozpoczął się kolejny rok szkolny w naszej szkole. Zawody odbyły się na boisku w ZSP w Szczerbicach. Do rywalizacji przystąpiły sztafety gospodarzy i nasze. Dziewczęta po zaciętej walce na dystansie 6x800m zajęły I miejsce i to one będą reprezentowały naszą gminę na zawodach rejonowych w Raciborzu. II miejsce zajęły dziewczęta ze Szczerbic. II miejsce zajęła druga sztafeta dziewcząt z naszej szkoły.
            Chłopcy biegnąc na dystansie 6x1000m także włożyli ogromny wysiłek w swój bieg, lecz przegrali z kolegami ze Szczerbic i zajęli II miejsce.
            Piękna pogoda i wspaniała sportowa atmosfera zawodów pozwoliła wszystkim uczestnikom poczuć radość z biegania.
            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!


            link do galerii

          • Wycieczka do H2Ostróg w Raciborzu

          • 21 września spora gromadka dzieciaków pojechała na basen odreagować stres po całym tygodniu nauki. Było bardzo wesoło. Każdy wybierał to, co sprawiało mu wielką radość. Jedni upatrzyli sobie rwącą rzekę inni, zjeżdżali na zjeżdżalniach. Wszyscy korzystali z masażu w jacuzzi. Pływanie to prawdziwa frajda no i oczywiście naturalna "tabletka" dla zdrowia. Z całą pewnością tak pożytecznie spędzony czas przyczyni się do poprawy nastroju i wzmocni kręgosłup.

              

        • Konkurs „TOUCH AND FEEL BOOKS”
          • Konkurs „TOUCH AND FEEL BOOKS”

          • Z okazji zbliżającego się wielkim krokami Europejskiego Dnia Języków serdecznie zapraszamy uczniów klas III-VI do konkursu pt.: „TOUCH AND FEEL BOOKS”.

            Zasady konkursu:

            Zadanie konkursowe polega na stworzeniu kilkustronicowej książki dotykowej na jeden z podanych tematów: animals, weather, nature, food, toys.

            Książka powinna być formatu A4 lub mniejszym i zawierać minimum 10 słów związanych z wybranym tematem. Każde słowo powinno być podpisane w języku angielskim oraz przedstawione za pomocą ilustracji o różnej fakturze.

            Szczegóły w zakładce Konkursy.

          • E-Karta

          • e-kartaRodzice, którzy nadal planują dojazd dziecka z Łukowa Śl. autobusem szkolnym do Czernicy mogą uzyskać doładowanie E-karty w Zarządzie Transportu Zbiorowego w Rybniku.

            Kwota doładowanie na 1 miesiąc wynosi 10,00 zł. Doładowanie od września 2018r. do lutego 2019r. (6 x 10,00 = 60,00). 

          • Ubezpieczenie NNW uczniów

          • Wzorem lat ubiegłych Rada Rodziców Naszej szkoły dokonała analizy ofert ubezpieczenia od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków na rok szkolny 2018/2019 złożonych przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe.

            Informujemy, że najkorzystniejszą ofertę przedstawiło STU Ergo Hestia reprezentowane przez:
            Grzegorz Rydzyński
            Multiagencja Silesia Group
            44-200  Rybnik, ul. Mikołowska 34,
            Biuro czynne poniedziałek – piątek godz. 9:00-17:00;
            Tel: 032 42 22 788; 032 42 37 100; 669 091 202;
            mail: szkody@silesiagroup.pl

            Składka roczna wynosi 61,00 PLN

            Wpłat należy dokonać na numer konta: 23 1050 1344 1000 0092 2302 4689
            dane do przelewu: SILESIA GROUP Grzegorz Rydzyński, Szymon Rydzyński
            ul. Mikołowska 34
            44-200 Rybnik

            WAŻNE! W tytule proszę podać imię, nazwisko i PESEL ubezpieczanego dziecka

            Dodatkowo zostanie ustalony termin spotkania, na którym możliwa będzie wpłata osobista na ubezpieczenie. Termin spotkania zostanie podany w późniejszym czasie.

             

            Aby zapoznać się z wybraną ofertą proszę otworzyć załącznik_1

          • Półkolonie letnie

          • Choć do szkoły nie chodzimy

            Na półkoloniach się bawimy

            Rok szkolny skończył się

            A dzieciom wciąż się bawić chce

            Więc pakują podróżne plecaki

            I wyruszają z paniami dzieciaki

            Półkolonii szkolnych nadszedł czas

            Gdzie wyruszymy? Może w góry lub w las…

            W tym wierszu kryje się sprawozdanie

            Gdzie nas zabrały nasze panie

             

            W poniedziałek na basenie była zabawa

            I to była super sprawa!

            Było taplanie i pływanie

            Masowanie i leniuchowanie

            W H2Ostróg w Raciborzu byliśmy

            Tam się super bawiliśmy!

            A bezpiecznie się czuliśmy, bo pełne oddanie

            Gwarantowały nam nasze szkolne panie

             

            We wtorek wyruszyliśmy wczesną porą

            Panie były naszą podporą

            Bo w autokarze spędziliśmy trochę czasu

            Ale byliśmy grzeczni – nie robiliśmy hałasu.

            Podróż ta do Rud zmierzała

            Ciekawi wszyscy byli, uczennica duża i mała

            Chłopaki też ciekawi byli

            O byciu maszynistą zamarzyli

            Bo przygodą był nową

            Przejazd kolejką wąskotorową

            Wyjechaliśmy z Rud w kierunku Stanicy

            Wspaniałych miejsc wiele było w okolicy

            Podziwialiśmy piękne okoliczności przyrody

            Te, które nigdy nie wychodzą z mody

            Potem odpoczynek i przekąski

            A chętni mogli zakupić pamiątki.

            Następnie piękny park z Pomnikami Przyrody

            No i nie obyło się też bez rwącej wody

            Szaleństwo linowego placu zabaw czekało na zakończenie

            Dobra była zabawa, bo dało odczuć się zmęczenie

             

            W środę to dopiero była super sprawa

            Do wrotkarni zmierzała nasza wyprawa

            Jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie

            Na wrotkach wszędzie jeździ się

            Nastąpił podział na dwie grupy

            Jedni jeździli, a czasem upadali na pupy

            Śmiechu było co niemiara

            Ale w każdym z nas była w siebie wiara

            Więc śmigaliśmy ile w nogach sił

            Pod koniec każdy o odpoczynku śnił

            Druga grupa odpoczywała w tężni

            Piękne dziewczyny i chłopacy mężni

            Korzystali z dobrodziejstw radlińskiego parku

            Ćwiczyli ciało, w tym mięśnie karku

            Aby do powrotu do wrotkarni siły mieć

            I na wrotkach jak poprzednia grupa śmigać chcieć!

            Było mega sportowo i zdrowo

            Każdy odkrył siebie na nowo!

             

            Po tych aktywnych atrakcjach trzydniowych

            Taki nam przyszedł pomysł do głowy

            By się też czegoś mądrego nauczyć

            Więc w czwartek do Muzeum postanowiliśmy wyruszyć

            Tam podziwialiśmy dawne przybory

            A zbiór ten był bez wątpienia spory!

            Widzieliśmy wykopaliska i skały

            Dzieciaki z uwagą przewodnika słuchały

            Ciekawa dla nich była każda gablota

            Widać, że na zdobywanie wiedzy była w nich ochota

            Słuchaliśmy czym się charakteryzowały dawne śląskie zwyczaje

            A nawet zahaczyliśmy o inne kraje…

            Zobaczyliśmy autentycznie zachowaną mumię

            Która nie była w sarkofagu – czyli takiej zdobionej trumnie

            Było to dla nas wielkie przeżycie

            Niejeden nie zobaczy tego przez całe swoje życie – to było odkrycie!

            I choć trzeba było się dużo nachodzić

            Możemy potwierdzić, że warto było to Muzeum zwiedzić!

             

            Piątkowy wyjazd to ostatnie półkolonijne spotkanie

            Do kina w Rydułtowach nas zabrały panie

            Na seans „Odlotowego nielota”

            Na wakacyjne wyloty przyszła nam ochota

            W kinie kolorowo i wesoło

            Nic się nam nie kojarzyło ze szkołą

            Popcorn dziewczyny i chłopaki zajadali

            Grzecznie siedzieli, niepotrzebnie nie wstawali

            Porządek za sobą zostawili

            Byli grzeczni i dla wszystkich mili

             

            Uczniowie bez zasad naruszenia

            Zawsze grzecznie się witali i mówili „Do widzenia”

            W pary szybko się dobierali

            Godnie swą czernicką szkołę reprezentowali

            Było fajnie i było miło

            Szkoda, że tak szybko się to skończyło…

            Kierownik Patrycja Czeszyk

        • Wyniki szkolnego plebiscytu sportowego rok szk. 2017/2018
          • Wyniki szkolnego plebiscytu sportowego rok szk. 2017/2018

          • W tegorocznym Plebiscycie Sportowym w kategorii „Klasa” klasyfikacja przedstawia się następująco:

            I miejsce – kl. VIb – 445 pkt.

            II miejsce – kl. VIa – 245 pkt.

            III miejsce – kl. V – 215 pkt.

            IV miejsce – kl.IVb – 145 pkt.

            V miejsce – kl. IVa – 85 pkt.

            To są wspaniałe wyniki. Uczniowie, którzy biorą udział w zawodach na wszystkich szczeblach, począwszy od etapu szkolnego, gminnego itd. zasługują na duże brawa i uznanie. Sport to piękna pasja, więc mam nadzieję, że każdy znajdzie dla siebie w kolejnym roku szkolnym.

            Klasyfikacja indywidualna dziewczęta:

            I miejsce – Roksana Szweda 80 pkt. kl.VIb

            II miejsce – Julia Worek 75 pkt. kl.VIa

            III miejsce – Agnieszka Strupowska – 60 pkt. kl.VIb

            IV miejsce – Karolina Gryt – 55 pkt. kl.VIa

            V miejsce – Julia Krakowczyk – 45 pkt. kl.VIa oraz Nikola Żuchowicz – 45 pkt. kl.VIb

             

            Klasyfikacja indywidualna chłopców:

            I miejsce – Tymoteusz Pytlik – 41 pkt. kl.V

            II miejsce - Szymon Łanoszka – 40 pkt. kl.V

            III miejsce - Suprewicz Jan – 30 pkt. kl.V

            IV miejsce - Szymon Gunia – 21 pkt. kl.VIb oraz Hubert Kukuczka – 21 pkt. kl.VIb

            V miejsce – Bartek Olszyna – 20 pkt. kl.IVb oraz Mikołajczyk Jakub – 20 pkt. kl.IVb

            Gratulacje!!!

          • Wycieczka Łubowic

          • 20 czerwca uczniowie klas V i VI wybrali się na wycieczkę do Górnośląskiego Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach. Wycieczka odbyła się w ramach zajęć własnej historii i kultury mniejszości narodowej niemieckiej. Pan Paweł Rybosz, kierownik Centrum, opowiedział uczniom o znanym niemieckim poecie epoki romantyzmu Joseph'ie von Eichendorffie, zwiedziliśmy izbę pamięci poety oraz izbę regionalną, a także grób poety i ruiny pałacu. Zapraszamy do galerii.


            link do galerii

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41,
        44-282 Czernica
        Poland
      • mgr Iwona Witek,
        wicedyrektor:
        mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych :
        Aleksandra Cnota-Mikołajec
        adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych