„Tu jest nasze miejsce, tu jest nasz dom”
8 lutego 2019 r. miało miejsce w naszej szkole ważne wydarzenie. Była to impreza przygotowana dla środowiska naszej miejscowości i zaproszonych gości.
Myślą przewodnią wydarzenia były słowa: „Jeśli masz korzenie, to na pewno coś z Ciebie wyrośnie”. Uczniowie wraz z nauczycielami postarali się, by pokazać, że są głęboko zakorzenieni w śląskiej tradycji. W tym celu przygotowali program artystyczny oraz wystawy i zajęcia interaktywne dla gości.
Na początku Pani Dyrektor Iwona Witek powitała wszystkich, którzy swoją obecnością zaszczycili naszą placówkę w to piątkowe popołudnie. Na hali sportowo- widowiskowej można było podziwiać występy małych artystów, zapowiadane żartobliwie przez Antka i Francka, w których wcielili się chłopcy z szóstej klasy. Widzowie zobaczyli dwa przedstawienia, wykonane przez szkolne koła teatralne działające przy Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej. Jedno z przedstawień nosiło tytuł „Królewna Anuszka” i jego tematem była zmieniona nieco wersja znanej baśni o Królewnie Śnieżce. Niemądry posłaniec złej Macochy chciał otruć sprytną, czernicką dziewczynę za pomocą pomarańczy, ale bystra królewna nie przyjęła tak egzotycznego podarunku i dzięki temu zachowała zdrowie i życie. Teatrzyk zakończyło przesłanie: „Jedzcie jabłka!”. Drugie przedstawienie przygotowało kółko teatralne złożone z uczniów klasy szóstej i piątej i pokazało ono spektakl pt. „Historia Tolka Banana z Czernicy”. Wzruszająca przygoda młodego wędrowca sprowadziła go z powrotem do rodzinnej wsi, bo „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”.
Oprócz przedstawień można było posłuchać pięknych, śląskich piosenek w wykonaniu koła wokalnego działającego przy Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej oraz uczniów klas czwartych, piątych i szóstej. Widzowie przypomnieli sobie jak pięknie brzmi „Karolinka” a cappella, a także docenili kryształowe głosy uzdolnionych wokalistów w pieśniach „Gdybym to ja miała” i „Czyś ty nie wiedziała”.
Podczas występów nie mogło zabraknąć także tańców. Kółko taneczne złożone z uczniów klasy II a (POPP) pokazało trzy tańce: „Mietlarz”, „Poszło dziewczę po ziele” i „Trojak”. Wypadli bardzo ładnie i już widać, że zapowiadają się talenty do kolejnych edycji „Tańca z gwiazdami” ;-)
To nie były jedyne tańce tego wieczoru. Nowoczesne aranżacje z tradycyjnymi rekwizytami kuchennymi pokazały dziewczyny z klasy Vb, które zatańczyły z wałkami, romplami i rogolkami. Był to bardzo malowniczy pokaz.
Ostatnim punktem programu był występ naszej utalentowanej szóstoklasistki, dziewczyny z gumy Mileny Pasierbskiej, która wykonała nowoczesny układ baletowy i zachwyciła wszystkich swoimi umiejętnościami i gracją.
Program artystyczny przygotowały panie Agata Korus, Kamila Dobrowolska, Zenobia Mrozek i Aleksandra Tkocz. Dekoracje wykonały Ewa Gembalczyk i Agnieszka Chowaniec. Za sprzęt i wykonywanie zdjęć i filmów odpowiedzialni byli Eugeniusz Brodniak i Maciej Mrozek.
Po skończonym programie artystycznym można było oddać się rozrywce. Przygotowano kilka sal, w których starsi goście mogli odświeżyć sobie pamięć i przypomnieć, jak to dawniej bywało, a młodsi mieli zafundowaną podróż w czasie. Obejrzeli: jak się grało w kapsle, skakało w gumę, pisało na drewnianych tabliczkach, jaka była moda śląska na „kożdydziyń” i od święta, jak się kulało kluski i kroiło makaron, jak wyglądała robota na grubie, jak brusiło się sierp i podbijało zelówki butów. Była także możliwość „porzykanio” po śląsku i wzięcia udziału w pieszej pielgrzymce. Jednak największą atrakcją był odpust! Choć to nie była właściwa roku, to rodzice z dziećmi zostawili mnóstwo pieniążków przy budach i wacie cukrowej :-) Było kolorowo, słodko i wesoło!
W przedsięwzięcie zaangażowani byli nauczyciele: Ilona Paluch, Aleksandra Kuśnierek, Iwona Kwiatoń, Monika Papierok, Katarzyna Mandrysz, Martyna Somerlik–Przybyła, Anna Mroczko, Hanna Cojg, Bożena Papierok, Grażyna Musiolik, Monika Drąg, Beata Wawoczny–Kloc, Bernadeta Starzyńska, Klaudia Doleżych, Aleksandra Niesobska, Eugenia Boczek, Monika Marcol.
Przy okazji imprezy przeprowadzono wśród uczniów konkurs plastyczny pod tytułem „Tu jest nasze miejsce, tu jest nasz dom”. Organizatorami konkursu byli: Ewa Gembalczyk, Maciej Mrozek i Eugeniusz Brodniak. Zwycięzcami zostali:
Kategoria klas I-III:
I miejsce Samuel Mordeja-Pilch, II miejsce Dominik Steuer, III miejsce Kinga Kunkel.
Kategoria klas IV-VI:
I miejsce Marta Białek, II miejsce Julia Janda, III miejsce Jakub Gebel.
Wszystkie prace były bardzo ciekawe i na pewno pokazały nie tylko talent plastyczny, ale i zachwyt nad naszą okolicą.
Impreza bardzo się udała. Po zwiedzeniu wystaw i wzięciu udziału w niektórych atrakcjach goście mogli zrobić zakupy na stoiskach ze śląskimi maszkietami. Były smaczne ciasta, ale i konkrety: żurek śląski i chleb z fetem, kompoty i makaron. Specjały przygotowali i sprzedawali rodzice naszych uczniów, za co im bardzo dziękujemy! Można było rozgościć się w szkolnej kawiarence i miło pogawędzić o tym, co się w tym dniu ciekawego zobaczyło w czernickiej szkole :-) Bo kolejna impreza środowiskowa dopiero za rok!
link do galerii