Zbiórka świec
Pisanki woskiem malowane
W czasie ostatnich zajęć przed Świętami Wielkanocnymi uczestnicy koła regionalnego poznali obyczaje ludowe związane z nadchodzącymi świętami. Wzięli również udział w warsztatach tradycyjnego zdobienia jaj.
2Rysowali na skorupce piękne wzory roztopionym woskiem. Każdy starał się stworzyć jak najpiękniejsze ornamenty. Kolejnym etapem było zanurzanie jajka w barwniku. Na koniec należało delikatnie usunąć wosk, zeskrobując go ze skorupki. Tak wykonaną pisankę każdy uczeń zabrał do domu.
Iwona Kwiatoń
Hospicjum Świętego Franciszka
Świąteczne życzenia
Wyjazd klas ósmych do Auschwitz-Birkenau
„Ludzie ludziom zgotowali ten los”
15 kwietnia uczniowie klas ósmych wzięli udział w wyjątkowym, pełnym refleksji wydarzeniu. Wraz ze swoimi opiekunami udali się do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Była to podróż nie tylko w przestrzeni, ale przede wszystkim w głąb historii i ludzkiego cierpienia.
6Już sama trasa była cicha i pełna napięcia – każdy z nas zdawał sobie sprawę z tego, dokąd jedziemy i co nas tam czeka. Po przyjeździe do Oświęcimia, pod opieką przewodnika, rozpoczęliśmy zwiedzanie terenu obozu Auschwitz I. Weszliśmy przez słynną bramę z napisem „Arbeit macht frei”, co znaczy „Praca czyni wolnym” – hasłem, które dziś budzi grozę i sprzeciw wobec kłamstw, jakimi próbowano usprawiedliwić cierpienie tysięcy ludzi.
W ciszy przemierzaliśmy kolejne bloki oznaczone numerami, w których zgromadzono tysiące świadectw zbrodni: walizki, buty, okulary, dziecięce ubranka. Największe wrażenie zrobiła na nas Ściana Straceń, gdzie ginęli niewinni ludzie – często bez wyroku, bez winy, tylko dlatego, że byli Żydami, Polakami, Romami czy osobami niepełnosprawnymi i starszymi. W tym miejscu zapaliliśmy symboliczny znicz.
Weszliśmy także do dawnego krematorium. Miejsce to wzbudziło nie tylko strach, ale przede wszystkim smutek i zadumę.
Kolejnym punktem zwiedzania był obóz Auschwitz II – Birkenau. Jego ogrom przytłoczył nas wszystkich. Widzieliśmy rampę, na której Niemcy dokonywali selekcji nowo przybyłych więźniów. Przewodnik opowiadał o nieludzkich warunkach życia, o głodzie, chorobach, pracy ponad siły i codziennym strachu o życie.
Cała wizyta była dla nas bardzo poruszająca. Trudno było znaleźć słowa. Auschwitz-Birkenau to miejsce, które zmienia człowieka. Po tej wizycie zrozumieliśmy, jak kruche jest życie i jak ważne jest, by pamiętać o przeszłości, by nigdy więcej się nie powtórzyła.
Ta podróż była dla nas lekcją historii, ale jeszcze bardziej – lekcją człowieczeństwa. Wracaliśmy do domu z ciężkimi sercami, ale i z poczuciem odpowiedzialności za pamięć o tych, którzy tam zginęli.
Monika Drąg
Profilaktyka w szkole
Jednym z kluczowych zadań szkoły jest prowadzenie działań wychowawczo – profilaktycznych, zgodnie z modyfikowanym co roku Programem wychowawczo – profilaktycznym.
12W związku z powyższym zorganizowaliśmy warsztaty dla uczniów klas drugich i trzecich na temat „Agresja i przemoc rówieśnicza – panuję nad emocjami”. Uczniowie poprzez udział w zajęciach mieli możliwość zrozumienia czym jest przemoc i jakie są jej formy, kształtowali umiejętność dostrzegania i rozpoznawania zachowań agresywnych, poznawali konsekwencje dla sprawcy i ofiary przemocy, nabywali umiejętność kontrolowania impulsów i radzenia sobie z gniewem, wypracowywali asertywną postawę wobec osoby stosującej przemoc.
Uczniowie klas 6a, 6b i 7b uczestniczyli w warsztacie dotyczącym budowania relacji z rówieśnikami. Celem zajęć było nabycie umiejętności pracy w grupie i wzajemnego wsparcia uczniów, zwiększenie poczucia przynależności i zaangażowania w grupę, poprawa umiejętności słuchania i udzielania wsparcia innym, zwiększenie pewności siebie w wyrażaniu myśli i uczuć. Warsztaty zostały przeprowadzone przez Polskie Centrum Profilaktyki.
Uczniowie klas 4 – 8 zostali zaproszeni do wzięcia udziału w warsztacie na temat „Kłopoty online, cyberprzemoc” poprowadzonym przez p. K. Kudybę z Centrum Szkoleń Profilaktycznych Edukator. Program warsztatu obejmował dbanie o wizerunek w sieci, odpowiedzialność za cyberprzemoc, psychologiczne konsekwencje cyberprzemocy, reagowanie i szukanie pomocy, zasady bezpiecznego poruszania się w sieci.
Uczniowie klas siódmych i ósmych mieli okazję wypłynąć wraz z trenerami programu Archipelag Skarbów na poszukiwanie skarbów, którymi okazały się szczęście, trwała miłość i przyjaźń oraz realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Głównym celem realizowanego programu było uczenie zdrowego i mądrego stylu życia. Trenerzy zachęcali uczniów do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy i pornografii oraz pokazali znaczenie szacunku i wzajemnej pomocy w przyjaźni i miłości. Pomagali uczniom odkryć pozytywny potencjał, który znajduje się w każdym z nich i uwierzyć, że w ich życiu możliwa jest realizacja najgłębszych pragnień i marzeń.
Realizacja ww. działań wychowawczo – profilaktycznych była możliwa dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gaszowicach.
Sandra Kuśnierek
Wielkanocne warsztaty z Kołem Gospodyń Wiejskich
W naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie, które wprowadziło nas w prawdziwie świąteczny nastrój. Gościliśmy Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Czernicy i Łukowa, które z ogromnym zaangażowaniem i pasją poprowadziły wielkanocne warsztaty dla naszych uczniów.
7W trakcie zajęć uczniowie mieli okazję własnoręcznie przygotować palmy wielkanocne, ozdabiać pisanki oraz dekorować świąteczne wypieki. Wszystko to odbywało się w atmosferze radości i twórczego zaangażowania. Panie z KGW nie tylko dzieliły się swoją wiedzą i umiejętnościami, ale również w ciekawy i barwny sposób opowiadały o polskich tradycjach wielkanocnych, przekazując uczniom cenne informacje o naszych zwyczajach i obrzędach.
Zwieńczeniem warsztatów było wspólne biesiadowanie przy pięknie udekorowanym wielkanocnym stole. Nie zabrakło na nim tradycyjnych bab, babeczek oraz koszyczka ze święconką. Zapach domowych wypieków długo unosił się w szkolnych korytarzach, przypominając o zbliżających się Świętach Wielkanocnych.
Dziękujemy Paniom za obecność i wspólne świętowanie!
Agnieszka Szweda
Międzygminny Konkurs Recytatorski
W czwartek 10 kwietnia odbył się Międzygminny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Potyczki językowe: warzywno – owocowe”. W murach naszej szkoły gościliśmy przedstawicieli klas I – III Szkoły Podstawowej w Gaszowicach i w Piecach, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jejkowicach i Szczerbicach. Naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy konkursu szkolnego: Patrycja Wypych z klasy I, Bianka Klimża z klasy II i Wiktoria Kotula z klasy III.
26Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań poetyckich dzieci, uwrażliwianie na piękno poezji oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich. Jury w składzie: pani Aleksandra Tkocz emerytowana nauczycielka języka polskiego, pani Agnieszka Korbel z Biblioteki Publicznej w Czernicy oraz pan Patryk Kłosek pracownik Ośrodka Kultury Zameczek, oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.
Wszyscy uczniowie reprezentowali wysoki poziom umiejętności recytatorskich i byli gorąco dopingowani przez wspaniałą publiczność z klas młodszych.
Przyznano następujące miejsca:
w kategorii klas I
I miejsce – Ignacy Lis ZSP Jejkowice
II miejsce – Helena Kiszka SP Gaszowice
III miejsce – Patrycja Wypych SP Czernica
w kategorii klas II
I miejsce – Jakub Zieliński SP Piece
II miejsce – Nadia Pośpiech SP Gaszowice
III miejsce – Bianka Klimża SP Czernica
w kategorii klas III
I miejsce – Wiktoria Kotula SP Czernica
II miejsce – Antonina Bugdol SP Gaszowice
III miejsce – Nina Śmieja ZSP Jejkowice
Wszyscy recytatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Organizatorki Międzygminnego Konkursu Recytatorskiego, pani Patrycja Czeszyk i Iwona Kwiatoń, serdecznie dziękują jury oraz wszystkim uczniom i ich nauczycielom za udział w konkursie i zapraszają do uczestnictwa w jego kolejnej edycji.
P. Czeszyk
I. Kwiatoń
Konkurs „z jajem” rozstrzygnięty – najpiękniejsza pisanka wybrana!
W związku z tym, że Wielkanoc tuż, tuż Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najpiękniejszą pisankę wielkanocną. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w tym wydarzeniu, czego dowodem jest tak duża ilość pisanek! Warunkiem było stworzenie pracy przestrzennej. Liczył się nie tylko pomysł, ale też wkład pracy, włożony w dzieło.
7Wybór był naprawdę trudny. Jednakże wszyscy znamy zasady konkursów. Trzeba było wyłonić zwycięzców.
Oto oni:
I miejsce – Wiktoria Witkowska, klasa I a
II miejce – Zofia Jaworowska, klasa II a
III miejsce – Julia Wałach, klasa I a
Wyróżnienie:
Stanisław Burnat, klasa IV b
Hanna Olczyk, klasa VII b
Serdecznie gratulujemy!
Przypominamy również, że pisanki były liczone do naszego KONKURSU KLAS. Śledźcie na bieżąco zakładkę Samorządu Uczniowskiego, bo już wkrótce ogłosimy wielkich ZWYCIĘZCÓW całorocznej rywalizacji!
Prosimy też, by do środy (16.04) odebrać sobie swoje pisanki, które są wystawione na holu przy sekretariacie.
Samorząd Uczniowski
Uczniowie zakładają plantację cebuli
Z ogromną radością ogłaszamy, że uczniowie naszej szkoły na zajęciach techniki rozpoczęli kolejny ekscytujący projekt – zakładają własną plantację cebuli!
2Celem tej inicjatywy jest nie tylko nauka o uprawach roślin, ale także wprowadzenie uczniów w świat ogrodnictwa, odpowiedzialności za rośliny oraz zrozumienie procesów zachodzących w przyrodzie. Dzieci z zapałem posadziły cebulki, dbają o nie, regularnie podlewają i troszczą się o prawidłowy rozwój swojej plantacji.
Projekt jest doskonałą okazją, aby uczniowie poznali podstawowe zasady ogrodnictwa, dowiedzieli się, jak ważne jest dbanie o środowisko oraz jak rośliny wpływają na nasze życie codzienne. Cebula, będąca jednym z najpopularniejszych warzyw, z pewnością stanie się cennym plonem tej edukacyjnej inicjatywy.
Beata Wawoczny-Kloc
PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNO-TECHNICZNEGO
„ZAPROJEKTUJ I USZYJ PLUSZAKA”.
Świetlica szkolna przeprowadziła konkurs, podczas którego uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności manualne, wykonując własnoręcznie maskotki. Powstałe pluszaki urzekały oryginalnością, pomysłowością oraz wysokim poziomem wykonania.
Każdy uczestnik konkursu otrzymał upominek, a główne nagrody przyznano w dwóch kategoriach wiekowych:
Klasy I-III:
I miejsce - Wiktoria Witkowska
II miejsce - Piotr Niesobski
III miejsce - Bianka Klimża
Klasy IV-VIII
I miejsce - Alicja Osika
II miejsce - Barbara Klimsza
III miejsce – Wiktoria Procek
Serdecznie gratulujemy!
Wychowawcy świetlicy
Koło robotyki
Koło robotyki w SP w Czernicy
Na zajęciach koła robotyki uczniowie samodzielnie złożyli ramię robota KSR10.
Koło robotyki w SP w Czernicy
Na zajęciach koła robotyki uczniowie samodzielnie złożyli ramię robota KSR10.
Seria Robot Kit to doskonałe urządzenia edukacyjne dla przyszłych inżynierów-robotyków. Montując robotyczne ramię, uczniowie poznali podstawowe zagadnienia związane z robotyką, elektroniką i mechaniką. Samodzielne złożenie działającego robota zapewniło im sporo zabawy i satysfakcji z osiągniętego efektu.
Ramię posiada pięć silników w pięciu osiach obrotu: dwa w podstawie - umożliwiające obrót oraz podnoszenie całego ramienia, dwa w przegubach - pozwalające na ruch "łokcia" i "nadgarstka", oraz jeden w wielofunkcyjnym chwytaku. Chwytak pozwala przenosić bądź przesuwać różne przedmioty a wbudowany reflektor daje więcej światła podczas prac wymagających precyzji. Ramię sterowane jest poprzez przewodowy moduł kontrolny z pięcioma przełącznikami. Istnieje także możliwość dokupienia dodatkowego modułu USB, który pozwoli połączyć ramię z komputerem a także sterować nim zdalnie.
Dziękujemy Pani Dyrektor za zakup rozwijających pomocy dydaktycznych.
Maciej Mrozek
Pomoc dla Hospicjum - finał akcji
W naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie z pracownicą Hospicjum św. Franciszka w Katowicach - Panią Dorotą Józef. Przeprowadziła ona warsztaty na temat pomagania, empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Uczniowie klas pierwszych, mieli okazję dowiedzieć się, jak ważna jest codzienna pomoc drugiemu człowiekowi, a także jak wygląda praca w Hospicjum.
Pani Dorota odebrała również dary zebrane podczas szkolnej zbiórki, które zostały już przekazane podopiecznym placówki. Był to ważny i poruszający moment, który pokazał, że nawet najmniejszy gest może mieć ogromne znaczenie dla osób w potrzebie. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za okazane serce i zaangażowanie.
Opiekunki SKW
Eugenia Boczek i Agnieszka Szweda
InstaLogik 2025 - wielki sukces naszych uczniów!
Z dumą informujemy, że uczniowie naszej szkoły osiągnęli fantastyczny wynik w VI edycji ogólnopolskiego, trzyetapowego Konkursu Matematyczno-informatycznego InstaLogik. Aż pięcioro uczniów dotarło do finału, z których troje zostało laureatami konkursu. Historyczny sukces osiągnęli:
Paulina Niesobska - laureat I miejsca w kategorii klas 4
(najlepszy wynik w całym powiecie rybnickim)Franciszek Sieroń - laureat III miejsca w kategorii klas 5
Wiktoria Procek - laureat III miejsca w kategorii klas 6
(drugi wynik w powiecie rybnickim)Tymoteusz Tumułka - uczestnik finału w kategorii klas 6
Samuel Mrordeja Pilch - finalista w kategorii klas 8
(najlepszy wynik w całym powiecie rybnickim)
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Jesteśmy z Was dumni i życzymy dalszych sukcesów!
Maciej Mrozek
Szkoła Myślenia Pozytywnego - marzec
Budowanie jakościowych relacji społecznych, na tym aspekcie skupialiśmy się wykonując marcowe zadanie ze Szkoły Myślenia Pozytywnego. W realizację zadania zaangażowali się wychowawcy.
22„Historia na trzy zdania” tym zadaniem zajęła się klasa IIa wraz z Panią Katarzyną Mandrysz. Nasza historia dotyczyła ostatnich tematów lekcji "Świat się zmienia", była to swego rodzaju powtórka z tego co uczniowie zapamiętali z lekcji. Potrafili przypomnieć sobie informacje omawiane na lekcji i porównać świat obecny ze światem, który już przeminął. Podczas tego ćwiczenia niesamowicie pobudziła się wyobraźnia dzieci w wypowiedzi. Starali się wyszukać tych informacji, które nie zostały jeszcze wypowiedziane.
Pani Patrycja Czeszyk wraz ze swoją klasą IIIb rozpoczęła zajęcia od dobrania uczniów w nietypowych grupach. Niezadowolenie z dobrania przez panią Czeszyk w grupy oraz łzy traktujące o rozstaniu z kumplem z ławki nie trwały długo... Już po chwili wyjaśnień klasę wypełnił gwar i śmiech, gdy nagle okazywało się, że dziewczyny też lubią piłkę nożną, a chłopaki uwielbiają zajęcia plastyczne było to intensywne 10 minut lekcji, podczas których niektórzy poznali siebie i innych na nowo. Po tych zajęciach klasa miała zajęcia ruchowe na placu zabaw i faktycznie było widać, że niektórzy nawiązali nowe relacje w klasie.
Uczniowie klasy IVb wraz z Panią Dorotą Malon wykonali aż dwa zaproponowane zadania! W zadaniu pierwszym gdzie jeden uczeń zaczynał historie jednym zdaniem, druga osoba dopowiadała kolejne a trzecia osoba kończyła, uczniowie skupili się na wybranych aspektach: szkole, przyjaźni, katastrofach oraz II wojnie światowej. Uczniowie chętnie słuchali, starali się aby historie były ciekawe i zabawne. W zadaniu drugim bez trudu podzielili się na grupy, z zapałem szukali rzeczy które ich łączą. Czasami byli zdziwieni dowiadując się, że inne osoby z grupy lubiły lub nie lubiły to samo co one.
W zadanie zaangażowała się również klasa Va wraz z wychowawcą Panią Martyną Somerlik – Przybyła. Po wykonanym zadania wniosek jest jeden, iż takie działania są potrzebne uczniom XXI wieku – integrują grupę oraz pozwalają na wyrażenie siebie w sposób kreatywny.
Uczniowie klasy Vb wraz z wychowawcą Panią Aleksandrą Niesobską zrealizowali dwa zadania. Wszyscy chętnie wykonywali zadania oraz pracowali w wyznaczonych zespołach. Uczniowie mogli uzyskać wiele ciekawych informacji na swój temat. Praca w grupach przyczyniła się do wzmocnienia integracji klasowej. Wszyscy z chęcią prezentowali wyniki swojej pracy.
Klasa VIa wraz z wychowawcą Panią Ewą Wojtyczko również zabrała się za wykonanie zadania. Uczniowie podzielili się na 6 grup po 3 osoby, każda z grup miała znaleźć dla siebie wspólne cechy. Potem następowała zmiana miejsc, żeby stworzyć nową konfigurację trójek i znów znaleźć w niej wspólne punkty. Pojawiło się sporo odpowiedzi: łączy nas jedna szkoła, klasa, mamy brązowe włosy, mamy krótkie włosy, nosimy okulary itd. Pojawiły się odpowiedzi wymagające większego zaangażowania: wszyscy jesteśmy kreatywni, każdego z nas interesuje piłka nożna, jesteśmy mądrzy, mamy młodsze/starsze rodzeństwo, posiadanie zwierzaka w domu, mamy podobne oceny, lubimy gry komputerowe.
Uczniowie klasy VIIa wraz z wychowawcą Panią Moniką Drąg na jednej z lekcji języka polskiego zrealizowali zadanie Mapa Wspólnych Punktów. Zostali podzieleni przez nauczyciela na grupy czteroosobowe. Każda z grup otrzymała kartkę, na której należało wypisać jak najwięcej rzeczy, które ich łączą. Grupy były mieszane, zarówno dziewczyny, jak i chłopcy. Zadanie poszło bardzo sprawnie, uczniowie chętnie wpisywali swoje zainteresowania oraz ulubione potrawy czy rodzaj słuchanej muzyki.
Klasa VIIb wraz z wychowawcą Panią Martyną Skorupą wykonała zadanie na lekcji wychowawczej. Zadanie okazało się świetnym wprowadzeniem do tematu o efekcie motyla, czyli o tym, jak moje codzienne wybory kształtują moją rzeczywistość. Uczniowie chętnie przystąpili do realizacji zadania, pracując wspólnie szukali rzeczy, które ich łączą. Zadanie pokazało im, że chociaż na pozór wydają się różni, to są elementy, które dotyczą każdego z nich, jak również udowodniło im, że gdy współpracują mogą zyskać więcej. Uczniowie szukali czegoś co ich łączy, a następnie tworzyli mapę wspólnych punktów.
Wykonane zadania pokazały, że budowanie jakościowych relacji społecznych jest kluczowe dla rozwoju emocjonalnego i społecznego uczniów, co bezpośrednio wpływa na ich sukcesy edukacyjne i życiowe. Wzajemne wsparcie, zrozumienie i empatia, które wynikają z dobrych relacji, tworzą pozytywne środowisko szkolne, sprzyjające nauce i rozwojowi.
Szkolna Koordynatorka
Monika Łukoszek
Dzień Piżamy dzisiaj mamy! – kolejna akcja Samorządu Uczniowskiego
Wraz z nadejściem wiosny nasi uczniowie wskoczyli w piżamy. Dokładnie 24 marca z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w szkole obchodzono Dzień Piżamy. Każdy mógł w tym dniu ubrać swoją ulubioną piżamę, szlafrok czy kapcie i nikogo to nie zdziwiło.
Było kolorowo i zabawnie. Wszyscy świetnie się bawili!
5Udział w akcji był liczony do konkursu klas.
Samorząd Uczniowski
Dzień Szczęścia
21 marca w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Szczęścia.
Zgromadzenie Ogólne ONZ w swojej rezolucji z 2012 roku ustanowiło ten szczególny dzień, uznając, że szczęście i dobre samopoczucie są uniwersalnymi celami i aspiracjami w życiu ludzi na całym świecie.
Z tej okazji dzieci z klas młodszych pięknie ozdabiały jeden z symboli szczęścia, czyli czterolistną koniczynkę. Natomiast młodzież z klas IV-VIII próbowała stworzyć receptę na szczęście. Prace uczniów zdobią szkolne korytarze.
Każdy z uczniów otrzymał brelok z koniczynką. Na szczęście rzecz jasna.
Klaudia Doleżych, Beata Wawoczny-Kloc
Drugie życie książki
Szkoła Myślenia Pozytywnego
W klasie Ia w ramach realizacji zadania marcowego ze Szkoły Myślenia Pozytywnego pedagog specjalna przeprowadziła z uczniami tej klasy warsztaty dotyczące relacji społecznych. Celem warsztatu było wspieranie uczniów w budowaniu jakościowych, pozytywnych relacji w grupie klasowej. Na początku uczniowie mieli okazję porozmawiać na temat przyjaźni. Następnie wraz z nauczycielem zastanawiali się jakie słowa pomagają budować dobre relacje. Na zakończenie każdy z uczniów tworzył portret swojego przyjaciela. Uczniowie uczyli się jak współpracować, komunikować się i okazywać sobie wsparcie. Warsztat przyczyni się do stworzenia przyjaznej i bezpiecznej atmosfery w klasie.
Szkolna Koordynatorka
Monika Łukoszek
Opłata za obiady
Informujemy, że kwota opłaty za obiady za miesiąc kwiecień wynosi 16 dni x 8 zł = 128 zł.
Informacje na temat odliczeń zostały rozesłane poprzez e-dziennik.
Wpłaty należy dokonać w terminie
do 25 kwietnia 2025 r.Nr rachunku: 28 8470 0001 2001 0051 5168 0004.
W tytule: Imię i nazwisko dziecka, klasa, dopisek: „opłata za obiady”
Archiwum Aktualności