• SZKOŁA MYŚLENIA POZYTYWNEGO – STYCZEŃ I LUTY

          • Zadania w styczniu i lutym skupiają się na kreatywności. Jest ona nieodzowna zarówno w procesie nauki, jak i w codziennej pracy. To umiejętność, która pomaga nam skutecznie radzić sobie w sytuacjach trudnych i nieoczekiwanych, poszerzając nasze horyzonty myślowe i umożliwiając elastyczne podejście do rozmaitych wyzwań. W pomoc w realizacji zadania zaangażowała się Pani Ewa Gembalczyk, Pani Agnieszka Ploch, Pani Aleksandra Wengierska, Pani Bożena Papierok oraz Pani Monika Łukoszek.

            Zadanie zostało wykonane podczas lekcji plastyki oraz na zajęciach rewalidacyjnych. Podczas lekcji plastyki, jedna z klas piątych zrealizowała zadanie polegające na połączeniu przypadkowych kropek, które wykonali z zamkniętymi oczami. Na drugiej połówce kartki stworzyli podobny kształt, jednak mogli nadać mu bardziej obłe kształty. Całość pokolorowali mazakami. W efekcie powstały barwne ilustracje pokazujące ich kreatywne myśli i wyobrażenia. Klasa Vb, niczego nieświadoma została poproszona o narysowanie połówki owada. Pojawiły się ważki, biedronki, chrząszcze, a niektórzy uczniowie pokusili się o stworzenie swojego własnego owada. Kolejnym etapem było dorysowanie drugiej części owada, jednak rysować musieli ręką, którą nie pracują na co dzień: praworęczni – lewą, leworęczni - prawą. Ostatecznie prace nabrały kolorów i stworzył się barwny, klasowy album owadów. Zadania pokazały, że granice wyobraźni i umiejętności właściwie nie istnieją. Dzięki kreatywności, uczniom udało się pokonać trudności i wykorzystując proces twórczy znaleźć rozwiązanie konkretnego problemu bazując na istniejącej już koncepcji.

            Podczas zajęć rewalidacyjnych uczniowie mogli wylosować dla siebie zadanie. Łączyli kropki, wymyślali oryginalne nazwy sklepów, spotkali przybysza z kosmosu. Mieli również możliwość rozwinąć swoje zdolności manualne, rysując miasteczko „Uśmiechowo” i tworząc własną grę planszową. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w wykonywanie zadań. Warto zauważyć, że kreatywność to nie tylko umiejętność artystycznego wyrażania się, lecz kluczowy element skutecznego funkcjonowania w dynamicznym świecie. Dlatego też, warto poświęcić czas na systematyczne ćwiczenia kreatywne, aby rozwijać tę umiejętność i korzystać z jej potencjału w różnych aspektach naszego życia.

            Szkolna Koordynatorka

            Monika Łukoszek

          • MIĘDZYGMINNY KONKURS RECYTATORSKI

          • Tradycją Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy jest organizacja konkursów recytatorskich na szczeblu międzygminnym. Tegoroczna edycja była pod hasłem „Wiersze o tematyce zdrowotnej”. Konkurs miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego i przeznaczony był dla uczniów klas I-III. Organizatorkami konkursu były panie: Beata Wawoczny – Kloc i Bożena Papierok.

            Recytatorzy spisali się na medal. Jury w składzie: Joanna Rzymanek, Katarzyna Toman i Justyna Niemczyńska wyłoniło zwycięzców i przyznało wyróżnienia.

            Kategoria klas pierwszych

            I miejsce – Aleksander Miły, SP Jejkowice

            II miejsce – Nadia Pośpiech, SP Gaszowice

            III miejsce – Michał Tront, SP Czernica

            Wyróżnienie – Jakub Zieliński, SP Piece

            Kategoria klas drugich

            I miejsce –Wiktoria Kotula, SP Czernica oraz Nina Śmieja,  SP Jejkowice

            II miejsce – Igor Szymura, SP Piece

            III miejsce – Anna Jureczko, SP Gaszowice

            Kategoria klas trzecich

            I miejsce – Emilia Zdrzałek, SP Jejkowice

            II miejsce – Lidia Habram, SP Czernica

            III miejsce – Zofia Płaczek, SP Piece

            Wyróżnienie – Weronika Świerczyna, SP Gaszowice

            Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.

            Gratulujemy zwycięzcom!

            Konkurs uświetniło ciekawe przedstawienie teatralne pod tytułem ,,Czarownica dba o zdrowie”, promujące zdrowy styl życia z wartką akcją, muzyką i tańcem w wykonaniu kl. 3 b.

            Bożena Papierok

          • 8 marca - Dzień Kobiet

          • 8 marca, w szkole obchodziliśmy Dzień Kobiet. Rada Rodziców postanowiła uczcić z nami tę okazję fundując słodkie upominki. Nasi utalentowani uczniowie, wyrazili swoją chęć świętowania w nieco zaskakujący sposób, prezentując przygotowane na tę okazję Skrzydła Supermocy.

            To był niezapomniany dzień, pełen pozytywnych emocji i wzajemnej życzliwości. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci społeczności szkolnej.

            Dziękujemy Panu Czesławowi za pomoc w przygotowaniu dekoracji.

            Świetlica szkolna i Samorząd Uczniowski

            Na zajęciach z informatyki, uczniowie wykonali kartki z życzeniami z okazji Dnia Kobiet:

            Maciej Mrozek

          • Dzień Języka Ojczystego

          • 29 lutego obchodziliśmy w szkole Dzień Języka Ojczystego. Ustanowione w 1999 roku przez UNESCO święto uczciliśmy dwoma rodzajami aktywności. W klasach od V do VIII uczniowie wzięli udział w „Literackim recyklingu”: ze starych czasopism wycinali słowa i układali z nich nowe treści. Wśród fruwających skrawków papieru i szczęku nożyczek powstawały bardzo kreatywne prace. Niektóre z nich wyróżniały się nie tylko oryginalną treścią, ale również ciekawą estetyką, gdyż szczególnie uważni uczniowie z rozmysłem dobierali kroje czcionek.

            Z kolei klasy od I do IV miały okazję zapoznać się z niewielką próbką staropolszczyzny i w prezentacji zatytułowanej "Wehikuł czasu" poznać kilkanaście archaizmów, które już wyszły z użycia we współczesnej polszczyźnie. Spośród takich wyrazów jak krukawka (burczenie w brzuchu) lub labida (maruda) uczniowie mieli wybrać taki, który spodoba im się najbardziej i zasługuje ich zdaniem na powrót do codziennej polszczyzny. Dla wybranego przez siebie słówka uczniowie projektowali własne wehikuły czasu.

            Mamy nadzieję, że powyższe aktywności przyniosły naszym milusińskim nie tylko dużo radości, ale również zachęciły do pielęgnowania naszej ojczystej mowy.

            Organizatorki:
            Ewa Wojtyczko i Monika Drąg

          • Spotkanie z prezesem LKS Zameczek Czernica

          • W dniu dzisiejszym naszą szkołę odwiedził prezes oraz trener klubu sportowego LKS Zameczek Czernica Przemysław Warło. Nasze dzieci z klas I-III miały możliwość zapoznania się jak działa klub oraz posłuchać o treningach na które wszyscy zostali zaproszeni. Każdy dostał pamiątkowy plan lekcji, który na pewno przyda nam się podczas zajęć lekcyjnych.

          • Polsko – hiszpańska współpraca eTwinning

          • W pierwszym półroczu chętni uczniowie klas czwartych przystąpili do międzynarodowego projektu edukacyjnego eTwinning pt. „Christmas - the most wonderful time of the year” („Święta Bożego Narodzenia – najpiękniejszy czas w roku”).  Wspólnie z jedną z hiszpańskich szkół postanowili przybliżyć sobie nawzajem świąteczne tradycje i zwyczaje. 

            Chcielibyśmy zaprezentować Wam nagranie, na którym można zobaczyć, jak wyglądało rozpakowanie paczki, którą wysłaliśmy do Hiszpanii. W filmiku zaprezentowana jest także relacja z obchodów karnawału w partnerskiej placówce: https://fb.watch/qE4jyVG4qh/

            Owa kooperacja była tak owocna i inspirująca, iż zarówno polska, jak i hiszpańska strona postanowiły kontynuować wzajemne poznawanie swoich kultur i tradycji. I tak oto powstał nowy projekt „Let’s get to know each other” („Poznajmy się nawzajem”). Uczniowie ponownie postanowili zaprezentować się sobie, ale tym razem wybrali multimedialny środek przekazu. Za pomocą wirtualnej tablicy Padlet każdy uczeń miał możliwość krótkiej prezentacji swojej osoby poprzez dodanie zdjęcia oraz udzielenie odpowiedzi na kilka pytań w języku angielskim.

            Obecnie trwają prace nad kolejnym zadaniem, jakim jest prezentacja swoich rodzin. Uczniowie do wykonania tego zadania mogą wykorzystać dowolną technikę i narzędzie. Praca wykonywana jest w języku obcym i stanowi doskonały sposób na powtórzenie słownictwa związanego z nazwami członków rodziny, wyglądu zewnętrznego, cech charakteru oraz posługiwania się podstawowymi czasownikami BE oraz HAVE (GOT).

            prowadząca zajęcia europejskiej współpracy szkół eTwinning:

            Aleksandra Niesobska

          • My healthy menu

          • Czy można połączyć lekcje języka angielskiego z realizacją unijnego projektu „Program dla szkół”? Otóż tak!

            Jak wszystkim dobrze wiadomo, klasy I-V biorą udział w programie, którego głównym celem jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych poprzez dostarczanie uczniom produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych. Program obejmuje również działania o charakterze edukacyjnym, które realizowane są zazwyczaj podczas szkolnych uroczystości lub zajęć z wychowawcą.

            Wychowawczyni klasy 4b, a zarazem nauczyciel języka angielskiego, postanowiła w niekonwencjonalny sposób podsumować rozdział poświęcony produktom spożywczym (FOOD). Zadaniem uczniów było dobranie się w grupy, a następnie stworzenie plakatu promującego zdrowe menu. Zanim przystąpiono do pracy, odbyła się lekcja języka angielskiego poświęcona prezentacji zawartości zdrowego pudełka na drugie śniadanie. Uczniowie ćwiczyli poznane w rozdziale konstrukcje gramatyczne oraz słownictwo, jednocześnie uświadamiając sobie jak ważne jest, by nasze szkolne przekąski były pełne witamin i wartości odżywczych. Następnie przystąpiono do pracy projektowej. Uczniowie w grupach 3-4 osobowych mieli za zadanie stworzyć dowolną techniką plakat pt.: „My healthy menu” („Moje zdrowe menu”). Wszyscy wykazali się ogromnymi pokładami kreatywności, wielkim zaangażowaniem, dobrą znajomością języka angielskiego oraz przede wszystkim wiedzą na temat zdrowych nawyków żywieniowych.

            Poniżej można zapoznać się z pracami uczniów. Wystawa owych prac znajduje się także w sali językowej nr 11. Zapraszam wszystkich chętnych uczniów.

            wychowawca / anglista kl. 4b

            Aleksandra Niesobska

          • Szkolny Konkurs Recytatorski

          • 5 marca 2024 roku w SP im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego dla klas 1-3 pod hasłem „Wiersze o tematyce zdrowotnej”.

            Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz zainteresowanie uczniów poezją.

            Z każdej klasy wystąpiło trzech uczestników, którzy wcześniej zwyciężyli w eliminacjach klasowych.

            Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: pani wicedyrektor Kamila Dobrowolska, pani Ewa Wojtyczko oraz pani Monika Łukoszek. Jury dokonało oceny recytatorów zgodnie z przyjętym regulaminem i wyłoniło laureatów.

            Kategoria klas pierwszych

            I MIEJSCE – Michał Tront, wiersz ,,Katar”

            II MIEJSCE - Igor Cyran, wiersz ,,Żaba”

            III MIEJSCE – Aleksander Olczyk , wiersz ,,Chory kotek”

            Kategoria klas drugich

            I MIEJSCE – Wiktoria Kotula, wiersz ,,Kolorowa krowa”

            II MIEJSCE – Zofia Wojaczek, wiersz ,,Ptasie plotki”

            III MIEJSCE – Antonina Pielczyk, wiersz, ,,Chory kotek”

            Kategoria klas trzecich

            I MIEJSCE – Lidia Habram, wiersz ,,O to przecież chodzi”

            II MIEJSCE – Eryk Hałas, wiersz ,,Żaba”

            III MIEJSCE – Paulina Niesobska, wiersz, ,,Kolorowa krowa”

            Jak co roku poziom konkursu był na wysokim poziomie. Oprócz wyróżnionych osób, pozostali recytatorzy również zaprezentowali ciekawą interpretację utworu i pięknie recytowali. Są to: Matylda Ożga, Franciszek Magiera, Aleksandra Kubańska, Emilia Nowak, Piotr Niesobski, Julia Knura, Agata Królewicz, Adam Krawczyk, Aleksandra Jakubowska.

            GRATULACJE!

            Bożena Papierok

          • Wycieczka klas VI do Palmiarni i Planetarium

          • 23 lutego uczniowie klas VI wybrali się na całodniową wycieczkę. Pierwszym punktem była Palmiarnia w Gliwicach. Uczestnicy mieli okazję poznać egzotyczne rośliny użytkowe, rośliny tropikalne, sukulenty oraz palmy. Mogli też obserwować odtworzone w akwariach ekosystemy Amazonki, jeziora Tanganika, rzeki azjatyckiej i polskiej.

            Ogromne rośliny robiły wrażenie. Nie tylko cieszyły oko, ale też każdego przyciągały swoim wyglądem.

            Następnie wycieczka udała się do Chorzowa, a konkretnie do Planetarium. Mieliśmy okazję posłuchać bardzo ciekawego wykładu na temat gwiazdozbiorów i nie tylko. Wzięliśmy udział w zajęciach dydaktycznych „Cztery pory roku”. Dopełnieniem tego była prelekcja filmu „Słońce nasza gwiazda".

            Na koniec całą grupą udaliśmy się na pyszny posiłek do McDonalda. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wieczorem wróciliśmy do domu.

            Monika Drąg

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41, 44-282 Czernica Poland
      • mgr Iwona Witek, wicedyrektor: mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych : Aleksandra Cnota-Mikołajec adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych