„Historia na trzy zdania” tym zadaniem zajęła się klasa IIa wraz z Panią Katarzyną Mandrysz. Nasza historia dotyczyła ostatnich tematów lekcji "Świat się zmienia", była to swego rodzaju powtórka z tego co uczniowie zapamiętali z lekcji. Potrafili przypomnieć sobie informacje omawiane na lekcji i porównać świat obecny ze światem, który już przeminął. Podczas tego ćwiczenia niesamowicie pobudziła się wyobraźnia dzieci w wypowiedzi. Starali się wyszukać tych informacji, które nie zostały jeszcze wypowiedziane.
Pani Patrycja Czeszyk wraz ze swoją klasą IIIb rozpoczęła zajęcia od dobrania uczniów w nietypowych grupach. Niezadowolenie z dobrania przez panią Czeszyk w grupy oraz łzy traktujące o rozstaniu z kumplem z ławki nie trwały długo... Już po chwili wyjaśnień klasę wypełnił gwar i śmiech, gdy nagle okazywało się, że dziewczyny też lubią piłkę nożną, a chłopaki uwielbiają zajęcia plastyczne było to intensywne 10 minut lekcji, podczas których niektórzy poznali siebie i innych na nowo. Po tych zajęciach klasa miała zajęcia ruchowe na placu zabaw i faktycznie było widać, że niektórzy nawiązali nowe relacje w klasie.
Uczniowie klasy IVb wraz z Panią Dorotą Malon wykonali aż dwa zaproponowane zadania! W zadaniu pierwszym gdzie jeden uczeń zaczynał historie jednym zdaniem, druga osoba dopowiadała kolejne a trzecia osoba kończyła, uczniowie skupili się na wybranych aspektach: szkole, przyjaźni, katastrofach oraz II wojnie światowej. Uczniowie chętnie słuchali, starali się aby historie były ciekawe i zabawne. W zadaniu drugim bez trudu podzielili się na grupy, z zapałem szukali rzeczy które ich łączą. Czasami byli zdziwieni dowiadując się, że inne osoby z grupy lubiły lub nie lubiły to samo co one.
W zadanie zaangażowała się również klasa Va wraz z wychowawcą Panią Martyną Somerlik – Przybyła. Po wykonanym zadania wniosek jest jeden, iż takie działania są potrzebne uczniom XXI wieku – integrują grupę oraz pozwalają na wyrażenie siebie w sposób kreatywny.
Uczniowie klasy Vb wraz z wychowawcą Panią Aleksandrą Niesobską zrealizowali dwa zadania. Wszyscy chętnie wykonywali zadania oraz pracowali w wyznaczonych zespołach. Uczniowie mogli uzyskać wiele ciekawych informacji na swój temat. Praca w grupach przyczyniła się do wzmocnienia integracji klasowej. Wszyscy z chęcią prezentowali wyniki swojej pracy.
Klasa VIa wraz z wychowawcą Panią Ewą Wojtyczko również zabrała się za wykonanie zadania. Uczniowie podzielili się na 6 grup po 3 osoby, każda z grup miała znaleźć dla siebie wspólne cechy. Potem następowała zmiana miejsc, żeby stworzyć nową konfigurację trójek i znów znaleźć w niej wspólne punkty. Pojawiło się sporo odpowiedzi: łączy nas jedna szkoła, klasa, mamy brązowe włosy, mamy krótkie włosy, nosimy okulary itd. Pojawiły się odpowiedzi wymagające większego zaangażowania: wszyscy jesteśmy kreatywni, każdego z nas interesuje piłka nożna, jesteśmy mądrzy, mamy młodsze/starsze rodzeństwo, posiadanie zwierzaka w domu, mamy podobne oceny, lubimy gry komputerowe.
Uczniowie klasy VIIa wraz z wychowawcą Panią Moniką Drąg na jednej z lekcji języka polskiego zrealizowali zadanie Mapa Wspólnych Punktów. Zostali podzieleni przez nauczyciela na grupy czteroosobowe. Każda z grup otrzymała kartkę, na której należało wypisać jak najwięcej rzeczy, które ich łączą. Grupy były mieszane, zarówno dziewczyny, jak i chłopcy. Zadanie poszło bardzo sprawnie, uczniowie chętnie wpisywali swoje zainteresowania oraz ulubione potrawy czy rodzaj słuchanej muzyki.
Klasa VIIb wraz z wychowawcą Panią Martyną Skorupą wykonała zadanie na lekcji wychowawczej. Zadanie okazało się świetnym wprowadzeniem do tematu o efekcie motyla, czyli o tym, jak moje codzienne wybory kształtują moją rzeczywistość. Uczniowie chętnie przystąpili do realizacji zadania, pracując wspólnie szukali rzeczy, które ich łączą. Zadanie pokazało im, że chociaż na pozór wydają się różni, to są elementy, które dotyczą każdego z nich, jak również udowodniło im, że gdy współpracują mogą zyskać więcej. Uczniowie szukali czegoś co ich łączy, a następnie tworzyli mapę wspólnych punktów.
Wykonane zadania pokazały, że budowanie jakościowych relacji społecznych jest kluczowe dla rozwoju emocjonalnego i społecznego uczniów, co bezpośrednio wpływa na ich sukcesy edukacyjne i życiowe. Wzajemne wsparcie, zrozumienie i empatia, które wynikają z dobrych relacji, tworzą pozytywne środowisko szkolne, sprzyjające nauce i rozwojowi.
Szkolna Koordynatorka
Monika Łukoszek