Drugi miesiąc działań w ramach projektu Szkoła Myślenie Pozytywnego już za nami. W listopadzie zgodnie z zapowiedziami uczniowie realizowali treści wybierając zadanie drugie pt.: „Samorozwój przez sztukę”. Zajęcia zostały przeprowadzone przez nauczycielki: Iwonę Kwiatoń, Monikę Karecką, Ewę Gembalczyk i Kamilę Dobrowolską, które zmobilizowały uczniów do wspólnego działania i samorozwoju!
Klasa 1a wykonała kalendarze adwentowe. Były to warsztaty pełne radości i emocji. Dzieci cieszą się z nadejścia Świąt Bożego Narodzenia. Z wielkim zaangażowaniem wykonywały swoje zadania. Ich wyobraźnia i pomysłowość jest bezcenna. Zajęcia wzmocniły nasze relacje i poczucie umiejętności. Każdy czuł się doceniony poprzez pochwałę i radość z wykonania swojego dzieła.
Klasa III a pracowała w grupach wykonując zadania plastyczne, korzystając z szablonów otrzymanych w paczce od organizatorów projektu. Uczniowie wysłuchali opowiadania pt. „Samorozwój przez sztukę”, chętnie odpowiadali na pytania.
W klasie II a uczniowie pracowali indywidulanie i w grupach. Oceniali wzajemnie swoje prace, mówili kolegom, co im się nie podoba i w jaki sposób, by coś zmienili. Prace plastyczne były niezwykle twórczo wykonane.
Klasy IV zrobiły płaskorzeźbę z własnych butów. To zadanie utrwaliło podział kolorów na podstawowe i pochodne oraz ciepłe i zimne. Uczniom zostało przypomniane pojęcie reliefu i wprowadzone pojęcie happeningu.
Klasy V pracowały indywidualnie. Uczniowie, doskonaląc pojęcie gamy barwnej, stworzyli portrety prezentujące różne emocje.
Uczniowie klas VII pracowali indywidualne. Wykonali pracę przestrzenną nawiązującą do nurtu formistów. Sztuka XIX i XX wieku pozwala na wyrażanie swoich emocji, poszukiwanie siebie, własnego ja i sposobu na przekazanie swojej ekspresji odbiorcy w dowolny sposób. Uczniowie oglądając obrazy formistów opowiadali co widzą i jakie to budzi w nich emocje, jak się czują patrząc na to dzieło.
Realizacja zadania odbywała się na lekcjach plastyki i techniki łącząc treści programowe z samorozwojem przez sztukę. Sztuka sama w sobie ma wpływ na rozwój młodego człowieka. Dostarcza bodźców, inspiruje i pozwala wyrażać własne emocje w procesie twórczym. Pokazała również, że nie zawsze wszystko jesteśmy w stanie wykonać sami. Czasem współpraca pozwala osiągać lepsze efekty. Zabawa kształtowała również postawę szacunku i tolerancji dla działania innych. Atmosfera panująca podczas zajęć pozwoliła na wzajemną wymianę odczuwanych emocji. Niekiedy wykonanie pracy było dla uczniów ćwiczeniem cierpliwości. Oprócz tego zadanie pokazało, że świat nie zawsze jest taki, jak wygląda na pierwszy rzut oka. Nie zawsze plan, który założymy jest możliwy do realizacji. Czasem trzeba zmienić myślenie, co nie oznacza, że efekty będą pracy będą gorsze.
Jak widzicie szkoła w Czernicy ma bardzo POZYTYWNYCH nauczycieli i mogę Was drodzy czytelnicy zapewnić, że grudzień w naszej placówce będzie równie niezwykły i pomysłowy.
Koordynatorka
Kamila Dobrowolska