Śniadanie dodaje energii, poprawia nastrój, a dobry humor pozwala skuteczniej zmagać się z codziennymi zadaniami. W ramach cyklu zajęć promujących zdrowy tryb życia, uczniowie klasy I B przygotowali przedstawienie pt. „Śniadanie Grzesia”. W zabawny sposób pokazali na czym polega zdrowe odżywianie się i jak należy zachowywać się podczas spożywania posiłków. Przejęci swą rolą pięknie się zaprezentowali. Dbając o zdrowe odżywianie w ramach projektu unijnego pt.: „Program dla szkół” z którego uczniowie otrzymują owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne wspólnie przygotowali koktajl owocowy oraz naleśniki. Zabawa przy tym była znakomita, a radość ze wspólnego spożycia posiłku jeszcze większa.
Mali aktorzy z I b „Śniadanie Grzesia”
Wirusoochrona
W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną uczniowie klas 1a i 1b wzięli udział w realizacji akcji informacyjno-edukacyjnej pod hasłem ”Wirusoochrona”, którego organizatorem była Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach.
1Celem przeprowadzenia akcji było wzmocnienie działań przeciwepidemicznych oraz przypomnienie dzieciom zasad higieny osobistej. Uczniowie poszerzali swoją wiedzę z zakresu profilaktyki rozprzestrzeniania się chorób zakaźnym przenoszonych drogą kropelkową, ze szczególnym naciskiem na zapobieganie zachorowania na koronawirusa i grypę. Każda klasa omówiła zasady ochrony przed wirusami oraz przypomniała zasady prawidłowego mycia rąk i właściwego noszenia maseczek. Podczas zajęć wykorzystywane zostały materiały edukacyjne takie jak plakat, ulotki, tablica edukacyjna z krzyżówką oraz kolorowanka.
Pamiętajmy, iż prawidłowe wdrożenie i przestrzeganie procedur bezpieczeństwa oraz przestrzeganie zasad higieny osobistej i wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych, pozwoli zachować bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole. MY w naszej szkole dbamy o to szczególnie.
„Plastusiowy pamiętnik”
„Plastusiowy pamiętnik” to wspaniała książka dla dzieci, która uczy i bawi jednocześnie. W książce poznajemy liczne przygody tytułowego bohatera oraz zachowania jego opiekunki, która jest wspaniałą, dobrą i koleżeńską osobą. Dziewczynka chętnie pomaga innym, pożycza swoje rzeczy. Jest bezinteresowna, dobra i miła. Nie chowa urazy, nie gniewa się na przyjaciół, chętnie wybacza i nie jest pamiętliwa. Jest lubiana przez kolegów, koleżanki i przez nauczycielkę.
Pierwszaki z I b zachęcone czytanym fragmentem stworzyły swojego małego Plastusia, a następnie każde z nich przygotowało dla niego małe domek. Poznając Plastusia pierwszaki mogły poczuć się jak to dawniej bywało w szkole. Przymierzyli szkolne mundurki oraz torby z dawnych lat. Mogli także poprzeglądać książki z których uczono się dawnej. Plastusiowi oraz dawnej szkole poświecono mała wystawkę.
Akademia Bezpiecznego Puchatka
Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Głównym celem jest pokazanie dzieciom jak unikać zagrożeń podczas codziennych aktywności – na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. W ramach realizacji projektu odbył się cykl zajęć z wykorzystaniem materiału edukacyjnego opracowanego przez metodyków, których zastosowanie z pewnością ułatwi zapamiętanie przyswajanego materiału. Nasi uczniowie klas I z wielkim zaangażowaniem brali udział w tych zajęciach. Podsumowaniem całości był Test bezpieczeństwa, szkoła zaś otrzymała Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.
3.14 Dzień Liczby Pi
Innowacja „KINDERUNI” w klasie III
„KINDERUNI” – niemiecki internetowy uniwersytet dziecięcy
Adresatami innowacji „KINDERUNI” są uczniowie klasy trzeciej, a realizacja innowacji obejmuje rok szkolny 2020/2021 z możliwością jej kontynuowania w następnym roku szkolnym. Zajęcia odbywają się w ramach zajęć obowiązkowych, jako element dwóch godzin lekcyjnych w miesiącu. Niniejsza innowacja ma na celu szerzenie idei poznawania i rozwijania słownictwa z wykorzystaniem narzędzi TIK oraz platformy internetowej Instytutu Goethego.
1W ramach zajęć innowacyjnych uczniowie poznają ciekawostki z różnych dziedzin wiedzy, takich jak:
- Człowiek – obejmuje tematy z zakresu medycyny, obcych kultur, jedzenia, sztuki i sportu.
- Natura – porusza problemy świata roślin i zwierząt.
- Technika – pozwala na analizę sposobu działania różnych urządzeń.
Wykłady z wyżej wymienionych dziedzin trwają od sześciu do dziesięciu minut i przeplatają się z interaktywnymi zadaniami, dzięki którym uczniowie utrwalają świeżo zdobytą wiedzę. Uczniowie mogą zdobywać kolejne szczeble kariery uniwersyteckiej, zaczynając od statusu studenta, a kończąc na stopniu profesora.
Anna Mroczko
Projekt edukacyjny „Mali matematycy"
Zakończenie projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Fundację Uniwersytet Dzieci
W tym roku szkolnym uczniowie klasy IIa wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?” Podczas zajęć uczniowie odkrywali praktyczne zastosowanie matematyki. Poznawali otaczający świat nie tylko w teorii, ale przede wszystkim poprzez przeprowadzane doświadczenia. Rozwijali myślenie naukowe, oparte na stawianiu pytań, planowaniu procesu badawczego i wyciąganiu wniosków. Uczestnicząc w projekcie, rozwijali umiejętność samodzielnego, logicznego i krytycznego myślenia.
Dowiedzieli się:
- Jak uczyć się koncentracji uwagi?
- Po co nam emocje?
- Gdzie jest prawo, a gdzie lewo?
- Ile papieru jest w rolce?
- Jak narysować koło?
- Jak płynie czas, jak go mierzymy i odczytujemy.
Dzieci w ramach realizowanych zajęć otrzymali "indeks ucznia", w którym po każdych zajęciach, mogli narysować lub napisać, czego się nauczyli. Realizowane zadania pokazały, że matematyka nie musi być trudna i nudna.
Projekt zakończył się sukcesem. Uczniowie otrzymali dyplom uczestnictwa w projekcie.
Dzień Kokardy - akcja samorządu uczniowskiego
I znowu zrobiło się kolorowo i wesoło w klasach, a to za sprawą Dnia Kokardy. Kokarda to ponadczasowy i klasyczny motyw. Wśród uczestników dziewczyny stanowiły zdecydowaną większość, ale i nieliczni chłopcy pokazali, że umieją się świetnie bawić. Dziewczyny wystroiły się w kolorowe kokardy i wstążki, a chłopcy, aby uczcić to święto, przyszli do szkoły w muszkach. W klasach koledzy pamiętali o swoich koleżankach, niektórzy zorganizowali słodkie poczęstunki, a inni wręczyli swoim dziewczynom kwiaty. Odbyły się konkursy, zabawy w kole, a w klasie II a rozwiązywano zadania logiczne związane z Dniem Kobiet i wykonano prace plastyczną „Wyturlaj kwiatka”. W tym dniu uczniowie, którzy wzięli udział w naszej akcji i mieli w swoim stroju elementy takie kokarda, muszka czy krawat dostali słodki upominek. Dziękujemy wszystkim uczennicom i uczniom, którzy włączyli się do zabawy.
9
8 marca - Dzień Kobiet
Wyniki Konkursu Fotograficznego: „Pokaż, jak ćwiczysz”
Tuż po feriach zimowych został w naszej szkole przeprowadzony konkurs fotograficzny pt.: ,,Pokaż, jak ćwiczysz''. Jego celem było propagowanie zdrowego trybu życia poprzez czynny udział w zajęciach sportowych.
Uczestnicy pokazali, jak pożytecznie spędzają swój wolny czas. Byli nimi chłopcy i dziewczęta z klas 4-6, którzy przysyłali piękne, pomysłowe a czasem nawet szalone zdjęcia. Do konkursu przystąpiło 21 uczestników. Wszystkie zdjęcia wzbudziły zachwyt komisji konkursowej, która miała nie mały problem, aby wyłonić te najlepsze. Niektóre zdjęcia prezentowały „sportowców” jak z okładek czasopism sportowych. Pokazane zostały różne ulubione dyscypliny sportowe.
19Można przyznać, że wszyscy uczniowie spisali się celująco. Jury brało pod uwagę dwie kategorie, tj. kreatywność i estetykę. Klasyfikacja końcowa przedstawia się w następujący sposób:
Miejsca i wyróżnienia
Miejsca
1) Aleksander Jeszka kl.4 b 93 punkty
2) Maja Franke kl.4 a 84 punkty
3) Martyna Wypych kl.6 a 83 punkty
4) Adam Szymański kl.5 82 punkty
5) Karol Cojg kl.6 b 81 punktów
Wyróżnienia
1) Nadia Mańczyk kl.6 c 43 punkty
2) Patryk Kozik kl.6 c 41 punktów
3) Emilian Mróz kl.6 c 40 punktów
Zenobia Mrozek
Wyniki konkursu DBI 2021
Wyniki konkursu z okazji ,,Dnia Bezpiecznego Internetu":
W klasach 4 - 6
1 miejsce: Kasia B. i Julia J. kl. 6a
2 miejsce: Paulina G. kl.6a
3 miejsce: Marta P kl. 4b,
ex aequo Marceli Ś. kl.6cW klasach 1 - 3
1 miejsce: Wiktoria P. 2b
2 miejsce: Daniel L. 3a
3 miejsce: Julia K. 1b
Gratulujemy zwycięzcom !!!
Nagrody będą do odbioru w szkole od wtorku.
Uczniowie klas młodszych zostali już nagrodzeni w szkole.
2
Zdrowe koktajle na świetlicy szkolnej
Pod koniec lutego na świetlicy szkolnej uczniowie przygotowywali pyszne i zdrowe koktajle. Do ich zrobienia wykorzystali ulubione owoce, które zawierają wiele witamin i minerałów: jabłka, gruszki, pomarańcze, kiwi i banany. Dodatkiem do koktajli był jogurt naturalny i mleko migdałowe. Uczniowie stworzyli wiele ciekawych i smacznych mleczno – owocowych połączeń.
Monika Łukoszek
8
Zbiórka dla Hospicjum
Nie bądź obojętny! Pomóż!
W dniach 3 - 17 marca 2021 r. organizujemy w szkole zbiórkę potrzebnych artykułów dla Hospicjum św. Franciszka w Katowicach, z którym współpracujemy od kilku lat. Potrzebne są: żywność długoterminowa (kasza, ryż, makaron, cukier, herbata, kawa, konserwy itp.), chemia (artykuły do sprzątania) oraz kosmetyki (mydła w płynie, żele, szampony itp.) Produkty można dostarczać do szkoły do godz. 16.00.
W imieniu podopiecznych hospicjum serdecznie dziękujemy za każdy dar. Dziękuję!
Eugenia Boczek
Wyniki konkursu walentynkowego
Dzień Naleśnika
26 lutego w klasie I A obchodziliśmy Dzień Naleśnika realizując zaplanowane działanie projektu unijnego pt.: „Program dla szkół” w ramach którego uczniowie otrzymują owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne. Bacznie przyglądaliśmy się temu jak powstaje ciasto na naleśniki, a potem jak jeden za drugim lądują na naszych talerzykach. Na stole jako nadzienie królowała oczywiście nutella i dżem. Naleśniki są dobre o każdej porze dnia bez wyjątku czy to śniadanie, obiad czy kolacja. My zdecydowaliśmy, że zjemy je z samego rana, żeby nabrać energii do działania, pracy i nauki. To był naprawdę słodki poranek!
4
Samorząd uczniowski: „Dzień Zagadek”
„Dzień Zagadek” w wersji stacjonarnej i online cieszył się sporym zainteresowaniem. Jak zwykle mogliśmy liczyć na Waszą obecność!
Korzystając z prezentacji Genially uczniowie klas I – III rozwiązywali zagadki na lekcjach informatyki, zaś uczniowie klas IV – VI – online w czasie przerw. Zagadkowicze musieli zmierzyć się z nie lada wyzwaniami.
3Oto wyniki.
Tytuł MISTRZA otrzymują:
Julia Kierszniak
Julia Trzeciak
Lilianna Trzeciak
Lena Salamon
Nikola Pytlik
Paulina Żydek
Bartosz Wolny
Dominik Mandrysz
Jakub Gebel
Maksym Święty
Miłosz Pasierbski
Rafał Józefowski
Samuel Mordeja-Pilch
Sebastian Troszka
Tytuł WICEMISTRZA otrzymują:
Angelika Hoszek
Marta Porwoł
Mariusz Sopa
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom !!!
Dziękujemy również wychowawcom klas młodszych za współpracę.
My home is my castle
Anglicy mawiają: „My home is my castle”. Nie sposób nie przyznać im racji! A co na to nasi uczniowie? Cóż zdecydowana większość myśli podobnie i na zdjęciach, które miały przedstawiać ulubione miejsca, królowały „selfies” naszych podopiecznych w pokojach. Jednakże oprócz silnej grupy domowników, mamy również wielu globtroterów. Zobaczcie sami!
4
Z wizytą w bibliotece
25 lutego uczniowie klasy Ia odwiedzili gminną bibliotekę (filia w Czernicy). Na początku zapoznali się z zasadami obowiązującymi w wypożyczalni bibliotecznej. Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z biblioteką, ze zgromadzonymi w niej zbiorami, zasadami korzystania z zasobów bibliotecznych, a przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania książką. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Pani bibliotekarka przeczytała fragment książki Grzegorza Kasdepke pt.: ,,Detektyw Pozytywka”. Następnie dzieciaki tak jak główny bohater książki musieli rozwiązać kilka zagadek. Oczywiście wszyscy bez wyjątku znakomicie sobie poradzili. Było to wyjątkowe spotkanie. Dziękujemy.
Rekrutacja do klasy pierwszej
REKRUTACJA
do Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy
na rok szkolny 2021/22Od 1 marca 2021r.
W zakładce dokumenty zamieszczono Regulamin rekrutacji i formularze związane z rekrutacją. Prosimy o pobranie odpowiednich dla kandydata formularzy, uzupełnienie, podpisanie przez obojga rodziców / opiekunów prawnych i dostarczenie do szkoły w opisanej kopercie lub przesłanie skanu podpisanych formularzy za pośrednictwem poczty elektronicznej spczernica@gaszowice.pl. Formularze w wydruku wraz z załącznikami będą też dostępne w organizerach przy wejściu do szkoły.
W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt z sekretariatem szkoły tel.: 324305060; e-mail: spczernica@gaszowice.pl
- Kandydaci zamieszkali w obwodzie Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy (Czernica, Łuków Śl.), którzy ubiegają się o przyjęcie do szkoły przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia.
Rodzice, opiekunowie prawni kandydata zamieszkałego w obwodzie szkoły, składają do dyrektora szkoły: Zgłoszenie o przyjęcie dziecka do szkoły (zał.1) oraz Oświadczenie o miejscu zamieszkania (zał.2) - Rodzice / opiekunowie prawni kandydata spoza obwodu zainteresowani przyjęciem dziecka do szkoły składają do dyrektora: Wniosek o przyjęcie dziecka (zał.3) oraz Oświadczenie o spełnianiu kryteriów (zał.4)
- Terminy postępowania rekrutacyjnego:
- składanie zgłoszeń / wniosków o przyjęcie dziecka do szkoły podstawowej: od 01.03.2021r. do 19.03.2021r.
- weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym: od 22.03.2021r. do 26.03.2021r.
- podanie do publicznej wiadomości wyników postępowania rekrutacyjnego: 30.03.2021r.
4. Terminy postępowania uzupełniającego:
- składanie zgłoszeń / wniosków o przyjęcie dziecka do szkoły podstawowej:
od 12.04.2021r. do 23.04. 2021r. - weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym: do 27.04.2021r.
- podanie do publicznej wiadomości wyników postępowania rekrutacyjnego: 30.04.2021r.
Załączniki i dokumenty do pobrania:
Zgłoszenie_dziecka_-_zał.1.doc
Oświadczenie_o_zamieszkaniu_-_zał.2.doc
Wniosek_o_przyjęcie_dziecka_-_zał.3.doc
Oświadczenie_o_spełnieniu_kryteriów_-_zał.4.docx
- Kandydaci zamieszkali w obwodzie Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy (Czernica, Łuków Śl.), którzy ubiegają się o przyjęcie do szkoły przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia.
Komunikat Rady Rodziców
Nazwa banku i numer rachunku Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im. H.M.Góreckiego uległy zmianie:
Mikołowski Bank Spółdzielczy
Nr rachunku: 98 8436 0003 0000 0536 0014 0001
W tytule wpłaty proszę wpisać imię i nazwisko oraz klasę ucznia.
Pozdrawiamy, dziękując za zrozumienie i okazane dotychczas wsparcie.
Rada Rodziców
Archiwum Aktualności