W tym miesiącu skupiliśmy się na tematyce kreatywności i tym, na ile pomaga ona nam w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych i wychowawczych. Czytając artykuł dowiecie się jak kreatywność, elastyczność myślenia wspiera zdrowie psychiczne naszych uczniów i uczennic. W zadanie byli zaangażowani nauczyciele Pani Eugenia Boczek, Pani Monika Łukoszek, Pani Beata Wawoczny- Kloc, Pani Agnieszka Szweda oraz Pan Patryk Ślęczka.
Na lekcjach religii Pani Eugenia Boczek zaproponowała takie twórcze zadania:
- Uczniowie podzieleni na grupy trzyosobowe otrzymali zadanie, aby z wyrazu: „ZMARTWYCHWSTANIE” utworzyli jak najwięcej nowych słów co najmniej trzyliterowych. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem poszukiwali nowych wyrazów.
Oto wyniki:
Klasa II a:
1 grupa:11 wyrazów (2 chłopców, 1 dziewczyna)
2 grupa:18 (3 dziewczynki)
3 grupa:21 (3 chłopców)
4 grupa: 23 (2 chłopców, 1 dziewczyna)
Klasa II b
1 grupa: 30 (2 dziewczynki, 1 chłopak)
2 grupa: 24 (2 dziewczynki, 1 chłopak)
3 grupa 26 (3 chłopców)
4 grupa: 29 (3 dziewczynki)
5 grupa: 18 (3 chłopców)
- Kolejne zadanie polegało na tym, aby każde dziecko indywidualnie obrysowało kontur palców ręki w dowolnym ułożeniu a następnie narysowało szczegóły (oczy, nos, rogi, ogon) i pokolorowało rysunek. Uczniowie byli zaskoczeni jak z różnie ułożonej dłoni można narysować ciekawe zwierzęta i inne stworki. Zajęcia bardzo szybko minęły a uczniowie nie chcieli iść na przerwę bo w ich wyobraźni powstawały wciąż nowe skojarzenia.
Z kolei Pan Patryk Ślęczka zaangażował w zadanie uczniów klasy 7b i 7c, którzy na lekcjach religii tworzyli INFOGRAFY. Uczniowie otrzymali teksty z życiorysem świętego, następnie każdy z nich miał narysować schematycznie jak najwięcej wiadomości o tym świętym. Z wielkim zaangażowaniem wykonali to zadanie, wykazując się kreatywnością i pomysłowością. Uczniowie wyrazili swoją aktywność w formie plastycznej jednocześnie poznając życiorysy świętych w szybki i ciekawy sposób.
Temat kreatywności został również zrealizowany podczas zajęć rewalidacyjnych. Pani Monika Łukoszek zaproponowała uczniowi kilka zadań kreatywnych. Pierwsze zadanie polegało na postawieniu 20 kropek na kartce, w dowolnym wybranym przez ucznia miejscu. Następnie musiał on stworzyć z nich jakiś wzór, konkretny obiekt. Kolejne ćwiczenie polegało na stworzeniu przez ucznia opowiadania, wykorzystując wszystkie wyrazy jakie zostały mu podane przez nauczyciela. Kolejne zadanie oprócz rozwijania kreatywności, doskonaliło też zdolności manualne ucznia, polegało ono na tym aby przy użyciu wszystkich kredek jakie uczeń miał w piórniku stworzyć konkretny obraz. Najważniejsze było, aby żaden kolor kredki nie został pominięty. Uczeń mógł również zagrać w grę edukacyjną opracowaną przez Panią Monikę. Uczeń był bardzo zadowolony, widać było, że zajęcia stanowiły dla niego ciekawą alternatywę. Mimo tego, że miał do wykonania kilka ćwiczeń nie był zmęczony, wykonywał je chętnie i z zainteresowaniem.
Na zajęciach z Panią Beatą Wawoczny-Kloc również nie wiało nudą. 50 nitek makaronu spaghetti, po metrze nitki i taśmy klejącej, jedna pianka Marshmallow, dwie trzyosobowe grupy i jedno, pozornie banalne, zadanie – zbudowanie jak najwyższej wieży. Z tym niecodziennym wyzwaniem zmierzyli się uczniowie klasy 7. Głównym celem zadania było zgranie zespołu i umiejętności pracy w grupie: uczniowie musieli wypracować wspólny sposób działania, który zapewniłby im wygraną. Po krótkich, ale burzliwych dyskusjach, każda z grup przystąpiła do pracy i po 45 minutach pracy budowle były gotowe.
Pani Agnieszka Szweda pracowała z klasą IV a i VI. Zadanie pierwsze, polegało na wykonywaniu ćwiczeń rytmicznych z wykorzystaniem pałeczek do sushi. W pierwszej części, uczniowie wykonywali ćwiczenie, zgodnie ze wskazówkami nauczyciela, wprawiając w ruch pałeczki, zgodnie z określonym schematem. W części drugiej, po zmianie melodii, uczniowie w dalszym ciągu wykonywali ćwiczenia zgodnie z rytmem, następowała natomiast improwizacja własna uczniów, polegająca na poruszaniu pałeczkami w różnych kierunkach.
Zadanie drugie, polegało na wykonaniu rysunku do muzyki. Uczniowie wcielali się w rolę malarzy, ilustrując graficznie muzykę. Na przygotowanych przez siebie konturach motyli, po wysłuchaniu zróżnicowanej nastrojowo muzyki, obrazowali charakter dzieła.
Uczniowie tak w pierwszym jak i drugim ćwiczeniu, wykazali się bardzo dużą kreatywnością. Figury kreślone pałeczkami, pomimo ograniczeń w schemacie rytmicznym, okazały się bardzo zróżnicowane.
W przypadku obrazowania muzyki, uczniowie w większości, zachowali w kolorystyce motyli nastrój dzieła.
(A. Vivaldi, S. Moniuszko, barwy jasne, kolory jaskrawe, A. Dvorak - “Symfonia z Nowego Świata”- kolory: czarny i czerwony, F.Chopin “Sonata fortepianowa b-moll”- kolor czarny. Każdy rysunek pokazał indywidualne podejście do wysłuchanego dzieła jak i kreatywność ucznia.
Podsumowując, jestem pełna podziwu dla naszych nauczycieli i uczniów. BRAWA ZA WASZĄ KREATYWNOŚĆ!
Koordynatorka projektu
Kamila Dobrowolska