Z początkiem lutego obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia, więc warto wspomnieć o tym co nowego w Szkole Myślenia Pozytywnego, czyli w programie w którym nasza placówka bierze udział. W styczniu zostało przeprowadzone badanie diagnostyczne wśród wybranych klas. W zadaniu wzięły udział klasy V a, VI, VII b. Nad realizacją zadania czuwali nauczyciele: Aleksandra Tkocz, Ilona Paluch, Aleksandra Niesobska, Maciej Mrozek, Kamila Dobrowolska. Do przygotowania ankiety wykorzystano formularz Google. Ankiety przeprowadzono podczas zajęć z nauczycielem informatyki, który wyjaśniał na bieżąco kwestie niezrozumiałe przez uczniów. Podczas zajęć z wychowawcą dokonano omówienia owej ankiety- odbyła się dyskusja mająca na celu podsumowanie ich wypowiedzi.
Nasi uczniowie chętnie odpowiadali na pytania, cieszą się z dostępności do technologii i w niektórych przypadkach z braku ograniczeń. Smutne jest, że w wynikach pojawiła się informacja, że główny cel korzystania z Internetu to oglądanie filmików. Stosunkowo mało czasu uczniowie poświęcają na treści edukacyjne. Warto również dodać, że:
- wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, iż zdecydowanie spędzają zbyt dużo czasu wolnego korzystając z urządzeń technologicznych
- nie każdy zdaje sobie sprawę ze swojego uzależnienie od owych urządzeń
- według nich zdecydowaną większość czasu poświęcają na odwiedzanie portali społecznościowych oraz używanie komunikatorów
- uczniowie przyznali, iż używanie technologii osłabia kontakty międzyludzkie. Dzieci wolą pisać wiadomości, niż z kimś porozmawiać. Dla nich jest prościej, gdy nie widzą rozmówcy i nie muszą konfrontować się z nim na bieżąco.
- budujące było stwierdzenie, iż uczniowie wolą rozwijać swoje pasje nie korzystając z technologii lecz np. uprawiać sport czy też uczęszczać na zajęcia plastyczne, muzyczne, itp.
Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że nowe technologie na dobre stały się częścią naszego życia. Należy je właściwie wyselekcjonować do wieku dziecka, czyli właściwie oddzielić ziarno od plew. Nikt nie twierdzi, że smartfony, tablety to zło, ale pamiętajmy, żeby nie zastąpiły nam prawdziwych relacji.
Szkolna koordynatorka
Kamila Dobrowolska