Życzenia świąteczne
Zajączek Wielkanocny
Zajączek Wielkanocny przekazany uczniom szkoły przez Radę Rodziców.
DZIĘKUJEMY!
Marcowe sukcesy sportowe
Przygody z lekturami w klasie IVa
Lektury w klasach czwartych cieszą się uznaniem uczniów i są przez nich dość chętnie czytane. Do faworytów należą niestarzejąca się „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy oraz „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla. Obie pozycje omówiła już w tym roku szkolnym klasa IVa.
Na zakończenie pracy z lekturą Brzechwy czwartoklasiści mieli okazję wziąć udział w lekcji kleksografii. Podczas tych zajęć uczniowie poznawali dawne narzędzia pisarskie takie jak stalówki, obsadki i kałamarze. Na własnych zabrudzonych palcach doświadczyli niedogodności związanych z koniecznością ciągłego maczania stalówki w kałamarzu i zrozumieli dlaczego w dawnym szkolnictwie kleksy były utrapienie uczniów. Mieli też za zadanie stworzyć z premedytacją najwymyślniejsze kleksy, które następnie opisywali.
W ubiegłym tygodniu klasa IVa zakończyła omawianie lektury „Charlie i fabryka czekolady”. Wszystkie zajęcia z nią związane miały charakter gry dydaktycznej, w trakcie której uczniowie wykonywali zadania w kolejnych halach fabryki czekolady Willego Wonki. Na każdej stacji zadaniowej na uczniów czekały nowe wyzwania: w Hali Wynalazków opracowywali własne urządzenia, które mogłyby się przydać Panu Wonce, w Hali Orzechowej wymyślali ciekawe przepisy kulinarne, w Hali Czekoladowej rysowali Umpa – Lumpy zgodnie z opisem z książki. Zadań było wiele a na zwycięskie drużyny czekały na podium złote, srebrne i brązowe klucze do fabryki Willego Wonki.
Ewa Wojtyczko
Wiosenny spacer do kina
21 marca klasa Va nie tylko wzięła udział w szkolnych obchodach Dnia Świętego Patryka, ale wybrała się na wiosenny spacer do kina, by uczcić pierwszy dzień wiosny. Aura pogodowa była niezwykle sprzyjająca, więc do Rydułtowskiego Centrum Kultury uczniowie dotarli pieszo i wzięli udział w seansie filmu „Za duży na bajki 2”.
Produkcja opowiada o przygodach nastoletniego Waldka, który poszukuje swoje ojca i przy okazji zalicza kilka ważnych życiowych lekcji. Po projekcji znalazł się również czas na krótki relaks przy rydułtowskiej tężni i karmienie kaczek.
Ewa Wojtyczko
Zielono-kwiatowy zawrót głowy
21 marca w naszej szkole odbyło się niecodzienne święto, które było połączeniem obchodów pierwszego dnia wiosny oraz Dnia Świętego Patryka – patrona Irlandii. Wszędzie królował zielony kolor, połączony z wiosennymi kwiatowymi dodatkami.
Uczniowie klas młodszych skorzystali ze słonecznej pogody i tak, jak tradycja nakazuje, spalili marzannę – symbol zimy. Mamy nadzieję, że ich starania nie pójdą na marne i będziemy mogli od tej pory cieszyć się z pięknej, wiosennej pogody. Co więcej, klasy I-III postanowiły uczcić ten dzień słodkościami w postaci lodów, na które udali się do pobliskiego Zameczku. Trudno o lepsze zestawienie. Łącząc pyszne lody z przyjemnym spacerkiem, uczniowie witali nadchodzącą wielkimi krokami, najpiękniejszą z pór roku.
W tym samym czasie trwały obchody kolejnego marcowego święta – Dnia Świętego Patryka. W szkole królowała zieleń, trójlistne koniczynki, kapelusze Leprechauna oraz garnki pełne złota. Uczniowie mieli niesamowitą okazję zrobić sobie śmieszne fotografie z wykorzystaniem irlandzkich gadżetów.
Koło międzynarodowej współpracy szkół eTwinning także przyłączyło się do obchodów owego święta. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z legendą Świętego Patryka, urzędowymi językami Irlandii, tradycyjnym tańcem, postacią skrzata Leprechauna oraz ciekawostkami geograficznymi dotyczącymi „szmaragdowej wyspy”. Na zakończenie zajęć przeprowadzono quiz sprawdzający wiedzę dzieci. Uczestnicy koła rozwiązali test bezbłędnie, za co zostali nagrodzeni złotymi monetami pozostawionymi przez Leprechauna.
Organizatorzy:
Aleksandra Niesobska, Katarzyna Mandrysz
Wielkanocne warsztaty w rybnickim muzeum
19 marca uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych w rybnickim muzeum. Dzieci, oprócz poznania sposobu świątecznych wypieków, własnoręcznie zdobiły farbami ceramiczną kurę.
Przepiękne, kolorowe kurki będą teraz świąteczną ozdobą w naszych domach.
1Klaudia Doleżych
„Mały OKR 2024”
19 marca br. w Dworze w Łukowie Śląskim odbyły się powiatowe eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Mały OKR 2024”.
Naszą szkołę reprezentowali: Hanna Święty (klasa Vb), Aleksandra Kokot i Kacper Miłota (klasa VIa), Franciszek Klimsza (klasa VIIa), Nadia Kołodziej i Kinga Kunkel (klasa VIIIa). Młodzi recytatorzy deklamowali wiersz oraz fragment prozy. Wszyscy zaprezentowali się niesamowicie, a jury postanowiło szczególnie docenić uczniów naszej szkoły:
Kategoria kl. IV - VI
II miejsce zajęła Hanna Święty
III miejsce zdobył Kacper Miłota.
Kategoria kl. VII - VIII
III miejsce zajął Franciszek Klimsza.
GRATULUJEMY!
Suchy lód w akcji i reakcji
Wspaniałe doświadczenia chemiczne w wykonaniu naszych uczniów
W ostatnich dniach mieliśmy przyjemność zorganizować pokaz doświadczeń chemicznych, który nazwaliśmy „Suchy lód w akcji i reakcji". Podczas tych zajęć uczniowie starszych klas mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności z zakresu chemii, eksperymentując z zestalonym dwutlenkiem węgla. Profesjonalnie, jak prawdziwi laboranci, wykonali szereg fascynujących doświadczeń, które pokazali uczniom młodszych klas.
18Nasi młodzi naukowcy nie tylko napompowali balony i gasili świeczki bez dmuchania, ale także piłowali bez użycia piły, zaprezentowali pędzący pociąg z monetami oraz zademonstrowali zmiany kolorów wskaźników chemicznych w różnych środowiskach. Dodatkowo, przygotowali nawet bezalkoholowy „smerfowy" drink, aby pokazać, jak różnorodne mogą być zastosowania dwutlenku węgla.
Z myślą o najmłodszych uczniach przygotowaliśmy również niezwykłe atrakcje, takie jak tworzenie piankowego potwora oraz duże bańki mydlane. Cała prezentacja była doskonałą okazją do nauki i zabawy, a wiadomości dotyczące właściwości i zastosowań dwutlenku węgla były przekazywane w sposób interesujący i przystępny dla wszystkich. Teraz już chyba każdy wie, co to sublimacja.
Mamy nadzieję, że nasz pokaz spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, a zdobyta wiedza o właściwościach suchego lodu zostanie w pamięci naszych uczniów na dłuższy czas.
Barbara Zapłata
autor filmu:
Franciszek Szweda
Szkolny Konkurs Matematyczny
W dniu 18 marca br. odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny dla klas drugich i trzecich pod hasłem: „Matematyka - królową nauk”. Z każdej z klas mogły wziąć udział maksymalnie 3 osoby, które osiągnęły najlepszy wynik w eliminacjach klasowych. W poniedziałkowe przedpołudnie na konkurs zgłosili się najlepsi matematycy.
Łącznie do rozwiązywania testów konkursowych przystąpiło 12 uczniów. Ufff!!! Było trudno, ale daliśmy radę! Jury wyłoniło „najlepszych z najlepszych”. Oto oni:
Kategoria klas drugich:
I miejsce – Antonia Pielczyk kl. 2a
II miejsce – Natalia Mikołajczyk kl. 2a
III miejsce - Zofia Wojaczek kl. 2b, Piotr Niesobski kl. 2b, Helena Wolny kl. 2b
Wyróżnienie - Julia Knura kl. 2a
Kategoria klas trzecich:
I miejsce – Mikołaj Szweda kl. 3a i Patryk Jeszka kl. 3b
II miejsce – Radosław Bellon kl. 3a i Paulina Niesobska kl. 3b
III miejsce – Dawid Cyran kl. 3b
Wyróżnienie – Aleksandra Jakubowska kl. 3a
Zwycięzcom gorąco gratulujemy. Brawo! Zapraszamy na kolejną edycję konkursu za rok.
Bożena Papierok
Wielka Liga Czytelników
Wielka Liga Czytelników to wieloetapowy konkurs czytelniczy pełen wyzwań. Siódma edycja tych ogólnopolskich zmagań wymagała od każdego uczestnika zdobycia co najmniej pięciu sprawności czytelniczych. By móc je uzyskać, każdy uczeń musiał przeczytać wybraną przez siebie książkę z listy konkursowych propozycji a następnie rozwiązać szczegółowy test dotyczący jej treści.
Uczniowie, którym udało się zdobyć wymagane pięć sprawności przechodzili do następnego etapu – testu półfinałowego. Zmagania odbyły się 14 marca. W kategorii klas I-III pytania dotyczyły książki „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie” Julity Grodek, w kategorii klas IV-VI uczniowie mieli się zapoznać z pozycją „Dynastia Miziołków” Joanna Olech. Natomiast w kategorii klas VII-VIII półfinałowy test dotyczył książki „Obronić królową” Barbary Kosmowskiej. Testy były bardzo szczegółowe i miały w każdej kategorii wiekowej wyłonić trzech reprezentantów szkoły, którzy wystartują w finale 9 maja.
W kategorii klas I-III szkołę będzie reprezentowała drużyna w składzie: Antoni Kałuża, Paulina Niesobska oraz Hanna Mandrysz.
W kategorii klas IV-VI szkołę będzie reprezentowała drużyna w składzie: Amelia Recław, Franciszek Sieroń oraz Mateusz Keler.
Gratulujemy wszystkim pozostały uczestnikom eliminacji, którzy zostali laureatami pierwszego etapu konkursu i zdobyli pięć sprawności czytelniczych. Znaleźli się wśród nich: Natalia Wypych, Bartosz Siedlaczek, Oliwier Korbel, Maksymilian Sopa, Zuzanna Sowa, Paulina Steuer, Anna Steuer, Maksym Święty, Antoni Dobrowolski, Natalia Święty, Jacek Paliszewski, Aleksandra Jakubowska, Szymon Biegański, Maria Porwoł i Wojciech Jakubowski.
Ewa Wojtyczko
Zbiórka dla Hospicjum Świętego Franciszka w Katowicach
„Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz.”
Autor nieznany
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę wszystkich, którzy wzięli udział w zbiórce darów dla podopiecznych Hospicjum świętego Franciszka w Katowicach. Dzięki Waszej hojności udało się zgromadzić ogromną ilość produktów spożywczych i kosmetyków. Zebrane produkty trafią do osób przebywających w hospicjum, dając pensjonariuszom potrzebne wsparcie, uśmiech i nadzieję.
Uczniowie klas młodszych mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach na temat form wolontariatu, opieki hospicyjnej. Zrozumieli przez nie, że istnieje niezwykła moc w czynieniu dobra, która nie tylko dotyka życia innych, ale także wzbogaca ich samych. Wspólnie zastanawiali się nad znaczeniem drobnych gestów miłości i pomocy potrzebującym. To była ważna i inspirująca lekcja, która na długo pozostanie w ich pamięci.
Dziękujemy jeszcze raz wszystkim zaangażowanym. Wasze dobre serca sprawiają, że świat staje się piękniejszy dla nas wszystkich.
Opiekunowie SKW
Łukasz Bartczak - uczeń z pasją
Drodzy Uczniowie,
z przyjemnością prezentujemy kolejnego pasjonata, tym razem z dziedziny sportu. Uczniem z pasją jest Łukasz Bartczak - uczeń klasy VI b. Łukaszowi gratulujemy talentu i sukcesów. Zapraszamy do zapoznania się opisem i galerią zdjęć.
1Agnieszka Szweda
Pasowanie na czytelnika
Wyniki konkursu "Baśnie braci Grimm"
ASowe zadania wykonane!
W dzisiejszym świecie uczniowie mają o sobie bardzo złe zdanie. Często są do siebie samych negatywnie nastawieni, myślą o sobie źle. Innowacja Jestem AS! – Akceptuję Siebie ma na celu wzmacnianie własnego, pozytywnego wizerunku, uświadomienie każdemu piękna, jakie w nim drzemie. To pokazanie, że człowiek ma nie tylko wady, ale przede wszystkim zalety. Realizowanie innowacji to życzliwe spojrzenie w stronę samego siebie.
5Tym razem uczniowie klasy 6a mieli do wykonania alfabet. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie fakt, że miał to być Alfabet Asa. Uczestnicy otrzymali od wychowawczyni wydrukowany alfabet. Zadanie polegało na tym, że do każdej litery należało dopisać informację o sobie, zawierającą tylko najlepsze swoje cechy oraz coś, co kojarzy się pozytywnie. Jak się okazało, wcale nie było to takie łatwe. Uczniowie często zaznaczali, że trudno jest im znaleźć coś pozytywnego. Z tymi negatywnymi cechami mieliby zdecydowanie łatwiej.
Drugim zadaniem w ramach innowacji było narysowanie siebie na kartce papieru. Następnie każdy zastanawiał się nad swoimi atutami. Po czym należało zaznaczyć te informacje na rysunku. Na różnych częściach narysowanego ciała uczniowie zaznaczali to, z czego są dumni, że dobrze funkcjonuje i świetnie działa. Podobnie, jak w poprzednim zadaniu, tak i teraz uczestnicy długo zastanawiali się, co mogliby tam umieścić. Nie potrafili znaleźć w sobie atutów. Zadanie było trudne, ale finalnie każdy znalazł w sobie coś dobrego i Atuty Asa pojawiły się na każdym rysunku.
Monika Drąg
Dzień Liczby Pi
14 marca to wyjątkowy dzień dla miłośników matematyki na całym świecie. W naszej szkole również uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby π. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, aby uczniowie mogli zgłębić tajemnice tej niezwykłej stałej matematycznej.
30W holu szkoły zorganizowaliśmy fascynującą wystawę modeli liczby Pi. Uczniowie mieli okazję zobaczyć różnorodne reprezentacje tej liczby: od spiralnych układów cyfr po trójwymiarowe modele. To było prawdziwe święto dla oczu i umysłów!
W korytarzach zawisły plakaty, których głównym motywem była liczba Pi. Na nich znajdowały się ciekawostki, wzory matematyczne i inspirujące hasła związane z tą stałą. Dzięki nim uczniowie mogli dowiedzieć się więcej na temat historii i właściwości liczby Pi.
Podczas lekcji matematyki uczniowie mogli nie tylko słuchać ciekawostek na temat liczby Pi, ale także częstować się specjalnymi ciastkami w kształcie π! Rodzice i uczniowie przygotowali te pyszne przysmaki w domu. Ciasta i ciasteczka, których forma przypominała magiczną liczbę. To była naprawdę słodka nauka!
Na lekcjach matematyki nauczyciele dzielili się ciekawostkami na temat liczby Pi. Uczniowie dowiedzieli się, że Pi jest liczbą niewymierną, co oznacza, że jej rozwinięcie dziesiętne jest nieskończone (π to w przybliżeniu 3,141592...). Archimedes z Syrakuz był jednym z pierwszych matematyków, którzy odkryli tę stałą. Zwana też była ludolfiną.
Dzień Liczby Pi to była nie tylko okazja do zabawy i smakołyków, ale przede wszystkim do odkrywania matematyki w nietypowy sposób. Niech ta liczba będzie dla nas inspiracją do zgłębiania tajemnic nauki i fascynującego świata liczb!
Maciej Mrozek
Podziękowanie
SZKOŁA MYŚLENIA POZYTYWNEGO – STYCZEŃ I LUTY
Zadania w styczniu i lutym skupiają się na kreatywności. Jest ona nieodzowna zarówno w procesie nauki, jak i w codziennej pracy. To umiejętność, która pomaga nam skutecznie radzić sobie w sytuacjach trudnych i nieoczekiwanych, poszerzając nasze horyzonty myślowe i umożliwiając elastyczne podejście do rozmaitych wyzwań. W pomoc w realizacji zadania zaangażowała się Pani Ewa Gembalczyk, Pani Agnieszka Ploch, Pani Aleksandra Wengierska, Pani Bożena Papierok oraz Pani Monika Łukoszek.
9Zadanie zostało wykonane podczas lekcji plastyki oraz na zajęciach rewalidacyjnych. Podczas lekcji plastyki, jedna z klas piątych zrealizowała zadanie polegające na połączeniu przypadkowych kropek, które wykonali z zamkniętymi oczami. Na drugiej połówce kartki stworzyli podobny kształt, jednak mogli nadać mu bardziej obłe kształty. Całość pokolorowali mazakami. W efekcie powstały barwne ilustracje pokazujące ich kreatywne myśli i wyobrażenia. Klasa Vb, niczego nieświadoma została poproszona o narysowanie połówki owada. Pojawiły się ważki, biedronki, chrząszcze, a niektórzy uczniowie pokusili się o stworzenie swojego własnego owada. Kolejnym etapem było dorysowanie drugiej części owada, jednak rysować musieli ręką, którą nie pracują na co dzień: praworęczni – lewą, leworęczni - prawą. Ostatecznie prace nabrały kolorów i stworzył się barwny, klasowy album owadów. Zadania pokazały, że granice wyobraźni i umiejętności właściwie nie istnieją. Dzięki kreatywności, uczniom udało się pokonać trudności i wykorzystując proces twórczy znaleźć rozwiązanie konkretnego problemu bazując na istniejącej już koncepcji.
Podczas zajęć rewalidacyjnych uczniowie mogli wylosować dla siebie zadanie. Łączyli kropki, wymyślali oryginalne nazwy sklepów, spotkali przybysza z kosmosu. Mieli również możliwość rozwinąć swoje zdolności manualne, rysując miasteczko „Uśmiechowo” i tworząc własną grę planszową. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w wykonywanie zadań. Warto zauważyć, że kreatywność to nie tylko umiejętność artystycznego wyrażania się, lecz kluczowy element skutecznego funkcjonowania w dynamicznym świecie. Dlatego też, warto poświęcić czas na systematyczne ćwiczenia kreatywne, aby rozwijać tę umiejętność i korzystać z jej potencjału w różnych aspektach naszego życia.
Szkolna Koordynatorka
Monika Łukoszek
MIĘDZYGMINNY KONKURS RECYTATORSKI
Tradycją Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy jest organizacja konkursów recytatorskich na szczeblu międzygminnym. Tegoroczna edycja była pod hasłem „Wiersze o tematyce zdrowotnej”. Konkurs miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego i przeznaczony był dla uczniów klas I-III. Organizatorkami konkursu były panie: Beata Wawoczny – Kloc i Bożena Papierok.
22Recytatorzy spisali się na medal. Jury w składzie: Joanna Rzymanek, Katarzyna Toman i Justyna Niemczyńska wyłoniło zwycięzców i przyznało wyróżnienia.
Kategoria klas pierwszych
I miejsce – Aleksander Miły, SP Jejkowice
II miejsce – Nadia Pośpiech, SP Gaszowice
III miejsce – Michał Tront, SP Czernica
Wyróżnienie – Jakub Zieliński, SP Piece
Kategoria klas drugich
I miejsce –Wiktoria Kotula, SP Czernica oraz Nina Śmieja, SP Jejkowice
II miejsce – Igor Szymura, SP Piece
III miejsce – Anna Jureczko, SP Gaszowice
Kategoria klas trzecich
I miejsce – Emilia Zdrzałek, SP Jejkowice
II miejsce – Lidia Habram, SP Czernica
III miejsce – Zofia Płaczek, SP Piece
Wyróżnienie – Weronika Świerczyna, SP Gaszowice
Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.
Gratulujemy zwycięzcom!
Konkurs uświetniło ciekawe przedstawienie teatralne pod tytułem ,,Czarownica dba o zdrowie”, promujące zdrowy styl życia z wartką akcją, muzyką i tańcem w wykonaniu kl. 3 b.
Bożena Papierok
Archiwum Aktualności