• Klasy drugie i trzecie wśród przyrody

          • Czwartek, 26 października 2023 roku, był dniem, który na długo pozostanie w pamięci uczniów klas drugich i trzecich naszej szkoły. Tego dnia odbył się niezwykły Zielony Festiwal, który zjednoczył dzieci w miłości do przyrody i ekologii.

            Uczestnicy Zielonego Festiwalu mieli okazję przekroczyć próg swojego codziennego otoczenia i wyruszyć na przyrodniczą przygodę. W otoczeniu lasu, uczniowie mogli czerpać garściami z dobrodziejstw natury, a wszystko to u nas – w Czernicy, w Parku naszego Ośrodka Kultury. Podczas festiwalu nasi uczniowie wykazali się kreatywnością i umiejętnościami manualnymi. Wykorzystując wytłoczki po jajkach, stworzyli własne eko-dżdżownice, które pomogą w kompostowaniu organicznych odpadów. Ponadto, w słoikach utworzyli mini-ekosystemy leśne, które pozwoliły im lepiej zrozumieć, jak funkcjonuje przyroda w swojej mikroskali. Opiekunowie i nauczyciele również mieli okazję do nauki i wymiany doświadczeń podczas festiwalu. Wzięli udział w panelu dyskusyjnym, w którym omawiali zbawienny wpływ natury na ciało i umysł ludzki. Ta cenna wymiana myśli przypomniała nam, jak ważne jest zachowanie harmonii z przyrodą. Podczas warsztatów nasi uczniowie mieli możliwość spróbowania pyszności… z odrobiną natury. Racuszki z pokrzywą i babeczki z lawendą były prawdziwym przeżyciem smakowym, które otworzyło nasze podniebienia na nowe doznania. Zaś na zakończenie dnia wszyscy mogli delektować się ziemniaczkami pieczonymi w ognisku, prawdziwym rarytasem dla dzieci była „panierka” – czyli skórka :)

            Zielony Festiwal był nie tylko okazją do nauki i zabawy w przyrodniczym otoczeniu, ale także przypomnieniem, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Była to także wyjątkowa okazja do wsparcia zdrowego stylu życia, w którym kontakt z naturą odgrywa kluczową rolę. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego niezwykłego dnia. Zielony Festiwal pokazał nam, że bliskość natury może przynieść mnóstwo radości i wiedzy. Wszystkim uczestnikom festiwalu pozostanie w pamięci na długo, a doświadczenia zdobyte podczas tego dnia z pewnością pozostaną z nami na wiele lat.

            Ps. Z wielką chęcią jeszcze raz, odwiedzimy zameczkowy las!

            Patrycja Czeszyk

          • Wycieczka do Warszawy

          • W dniach od 9 do 11 października 2023 roku uczniowie klas 7a, 7b i 8 wyruszyli na niezwykłą przygodę do stolicy Polski - Warszawy. Program był zróżnicowany i emocjonujący, a atmosfera pełna entuzjazmu.

            Początek naszej podróży zaczął się od zwiedzania majestatycznego Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Uczniowie mieli okazję z bliska przyjrzeć się miejscu, gdzie podejmowane są ważne decyzje dla naszego kraju. Po tym emocjonującym przeżyciu udaliśmy się na przejazd trasą Ambasad, podziwiając różnorodność architektoniczną stolicy. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Wątki historyczne mieszały się z emocjami, a uczniowie zyskali nowe spojrzenie na bohaterskie wydarzenia tamtego czasu. Drugi dzień rozpoczęliśmy od spaceru po malowniczych Łazienkach Królewskich. Następnie, z przewodnikiem, przebyliśmy szlak Stare Miasto – Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat. Każdy zakątek emanował niepowtarzalnym urokiem i historią. Byliśmy również przy Pomniku Małego Powstańca oraz na Cmentarzu na Powązkach co głęboko poruszyło uczniów, skłaniając do refleksji nad naszą przeszłością. Później odwiedziliśmy Stadion Narodowy, gdzie sportowe emocje przeplatały się z dumą narodową. Następnie mieliśmy okazję podziwiać panoramę Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Kolejnym Punktem były Złote Tarasy, jedno z najnowocześniejszych centrów handlowo-rozrywkowych w Europie. Na zakończenie tego dnia, wieczorem podziwialiśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Widok żołnierzy przy Grobie skłonił do refleksji nad ofiarami, jakie ponoszą ludzie dla wolności naszego kraju. Ostatni dzień to wyjątkowe doświadczenia naukowe w Centrum Nauki Kopernik. Interaktywne eksponaty rozbudziły ciekawość uczniów, a nauka stała się przyjemnością. Po tej dawce wiedzy udaliśmy się na dach Biblioteki Uniwersytetu, gdzie ogrody ukryte wśród betonowej dżungli zaskoczyły wszystkich. W godzinach wieczornych zakończyliśmy naszą wyprawę, bogatsi o nowe doświadczenia i wspomnienia. Każdego dnia zapewniony był komfortowy nocleg oraz przepyszne obiadokolacje.

            Wycieczka do Warszawy była nie tylko okazją do zwiedzania i poznawania historii, ale także do budowania więzi między uczniami. Dzięki wspólnym przeżyciom klasy 7a, 7b i 8 zjednoczyły się w niezapomnianym doświadczeniu, które pozostanie w ich wspomnieniach na długo.

          • „Zabawka z serca dla Malucha”

          • Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy podarowali swoje zabawki potrzebującym dzieciom, przebywających w żłobkach i świetlicach środowiskowych. Dary przekazane zostały przez p. sołtys Barbarę Watołę do Zarządu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. Jaki ogrom gier, książeczek, puzzli, klocków udało nam się zebrać, zobaczcie sami. Jesteście wspaniali!

            Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

          • Konkurs „Patroni Roku 2023”

          • Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas 5-8 do udziału w konkursie wiedzy „Patroni Roku 2023”.

            Przez najbliższe trzy dni będzie pojawiać się nowy zestaw pytań dotyczący innego patrona.

            Uczniowie, którzy zechcą wziąć udział w konkursie, zapisują odpowiedzi na pytania dot. każdego patrona.

             Kartki z odpowiedziami należy przynieść do biblioteki do 31 października.

            Zachęcamy do udziału w konkursie!

          • Klasa III a haftuje

          • Pierwszy krok wcale nie musi być trudny. Uczniowie klasy III a wraz z wychowawca panią Beatą Wawoczny –Kloc zmierzyli się z haftem. Prostym ściegiem z: małego wzoru graficznego, kanwy, igły, muliny, tamborka wyhaftowali cudowne serwetki. Bogactwo prostych, ale inspirujących motywów i wzorów sprawiło, że uczniowie pracowali w skupieniu przez cała lekcję.

          • Samo zdrowie 

          • Klasa III a pod okiem wychowawcy pani Wawoczny-Kloc przygotowała pyszne koktajle owocowe. Prawdziwa bomba witaminowa

          • Jesienne smaki w klasie I a

          • Poznając zmysłowo świat klasa I a smakowała  pieczonego jabłuszka. Super pyszne i bardzo proste do zrobienia jabłka pieczone w piekarniku to świetny pomysł na jesienny lub zimowy deser. Takie aktywne zajęcia przypadły im najbardziej do gustu, a szczególności kiedy same mogły sobie przygotować posiłek.

            Katarzyna Mandrysz

          • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Klasa w Terenie”

          • Obraz znaleziony dla: klasa w terenie

            Głównym celem edukacyjnego projektu „Klasa w terenie” jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu. Zachęcenie nauczycieli i uczniów do „opuszczenia” swoich sal lekcyjnych i spędzenia czasu poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową - prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie, angażującą różne zmysły. Lekcje prowadzone na świeżym powietrzu na pewno będą niezapomniane.

             

            ZADANIA PROJEKTOWE

            1. Obserwacja przyrody.
            2. Plastyka w terenie.
            3. Obserwacja chmur.
            4. Wyjście w ciekawe miejsce.
            5. Instrumenty z darów natury.
            6. Zabawa / gra w terenie.
            7. Zabawa w przyrodników - zorganizowanie warsztatów ogrodniczych"; sianie nasion, sadzenie kwiatów.
            8. Przyrodniczy labirynt kolorów.
            9. Praca grupowa - stworzenie katalogu roślin.
            10. Piknik.

            Uczniowie klasy 1a w ramach projektu wykonali już kilka zadań i nie zamierzają na tym poprzestać. 
            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

          • Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym.

          • Dzisiaj w Jankowicach został rozegrany powiatowy turniej tenisa stołowego. Zawodom towarzyszyła sportowa rywalizacja, czego dowodem były bardzo wyrównane pojedynki.

            Drużyna dziewcząt: Maksym Aleksandra, Jeszka Julia, Olszówka Wiktoria po bardzo zaciętych setach zostały pokonane przez koleżanki z Jankowic.

            Drużyna chłopców w składzie: Tumułka Tymoteusz, Sopa Wojciech i Kopiec Adam stanęli na wysokości zadania i wywalczyli awans do Krzanowic na zawody rejonowe. II miejsce zajęli gospodarze a III miejsce zawodnicy z Raszczyc.

            Wszyscy uczestnicy reprezentowali swoje gminy w sposób godny i wszyscy pokazali bardzo dobre przygotowanie.

            Gratulacje i brawa dla naszych reprezentantów i ich rywali!

            Szczegóły w zakładce: Sport w szkole.

          • Naturalny antybiotyk

          • Uczniowie klasy IIIa wraz z wychowawcą Beatą Wawoczny-Kloc mieli okazję wykazać się swoimi talentami kulinarnymi. Postanowili posmakować naturalny antybiotyk. Przypiekli  pyszny chleb, posmarowali go czosnkiem i ze smakiem zjedli. W całej szkole unosił się kuszący zapach. Podczas degustacji, wszyscy orzekli, że jest to najsmaczniejszy chleb jaki kiedykolwiek jedli.

          • Szkoła Myślenia Pozytywnego

          • Kolejne niespodzianki!

            Instytut Szkoły Myślenia Pozytywnego kolejny raz bardzo pozytywnie nas zaskoczył. Otrzymaliśmy przesyłkę, w której znalazło się wiele pomocnych materiałów dydaktycznych: książek, gier planszowych, plakatów. Z pewnością pomogą nam one podczas zajęć, aby mogły być jeszcze ciekawsze i bardziej urozmaicone.

            Szkolna Koordynatorka
            Monika Łukoszek

          • Świetlicowe święto pieczonego ziemniaka…

          • Jesień, to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. Właśnie dlatego, uczniowie przebywający w szkolnej świetlicy mieli okazję przygotować pożywny podwieczorek w formie pieczonego ziemniaka. Pachnące ziemniaki spożywaliśmy z masłem i pysznym sosem czosnkowym.

            Agnieszka Szweda

          • Kampania "Razem dbamy o życie".

          • Wraz z nadejściem jesieni, przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu solidnie zabrali się do prac porządkowych. W ramach kampanii “Razem dbamy o życie”, sadzili cebulki żonkili na placu szkolnym. Kwiaty ucieszą nasze oczy wczesną wiosną.

            Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

          • Mój AS - moja akceptacja siebie

          • Wraz z nadejściem nowego miesiąca, uczniowie klasy 6 a wykonali kolejne zadanie związane z realizacją innowacji „Jestem AS – Akceptuję Siebie”.

            Tym razem każdy uczestnik zajęć miał się krótko zastanowić nad tym, jak wyglądałaby jego osobista karta AS i co mogłoby się na niej znaleźć.

            Następnie każdy otrzymał pusty wzór do samodzielnego uzupełnienia. Uczniowie chętnie wykonywali to zadanie, wielu wykazało się talentem plastycznym, a przede wszystkim inwencją twórczą.

            Monika Drąg

          • Dzień białej koszuli

          • Dzień Edukacji Narodowej był okazją do wspólnego świętowania. Uczniowie mieli sposobność ubrać się w eleganckie białe koszule, w ramach rywalizacji turnieju klas. Jak to nam się udało? Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

            Samorząd Uczniowski

          • Mali detektywi

          • Uczniowie klasy IIIa wybrali się na spacer w okolice naszej szkoły. Za pomocą lupy przyglądali się, jak wygląda nasza natura z bliska. Była to wielka przygoda, ponieważ dzieci przekonały się, jak wiele szczegółów można zobaczyć dzięki lupie oraz jak wiele rzeczy nie widać na pierwszy rzut oka. 

            Beata Wawoczny-Kloc

          • Sport

          • MISTRZOSTWA SZKOŁY W TENISIE STOŁOWYM - IGRZYSKA DZIECI.

            W poniedziałek 6.10.23r. odbyły się w naszej szkole zawody w tenisie stołowym. Szczegóły na stronie: Tenis Stołowy.

            MISTRZOSTWA REJONU - SZTAFETOWE DRUŻYNOWE BIEGI PRZEŁAJOWE W RACIBORZU.

            Raciborski park zamkowy stał się dzisiaj miejscem, w którym rozegrano zawody sportowe. Pogoda trochę kapryśna nie przestraszyła biegaczy walczących o awans do finałów woj. W Igrzyskach Dzieci najlepsze okazały się dziewczyny z SMS w Raciborzu. Szczegóły na stronie: Mistrzostwa Rejonu

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41, 44-282 Czernica Poland
      • mgr Iwona Witek, wicedyrektor: mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych : Aleksandra Cnota-Mikołajec adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych