I dzień
Poznawanie stolicy Polski uczestnicy rozpoczęli od przejazdu trasą Ambasad oraz zwiedzenia ogrodów mieszczących się na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Następnie odbyła się wizyta w Centrum Nauki Kopernik . Jest to miejsce niezwykłe. To tutaj można samodzielnie eksperymentować, przeprowadzać doświadczenia i dokładnie we wszystkim uczestniczyć czynnie. Młodzież bawiła się świetnie ucząc się i poznając otaczający nas świat. Nawet najmniej zainteresowani uczniowie przedmiotami ścisłymi, stwierdzili że Centrum Nauki Kopernik to miejsce, które każdy uczeń powinien odwiedzić by tak naprawdę zrozumieć choć w małym stopniu te wszystkie teorie i prawa rządzące naszym światem.
Na zakończenie pierwszego dnia uczestnicy wycieczki przeszli pod Grób Nieznanego Żołnierza – pomnika poświęconego pamięci poległych w walce o niepodległość. Przy owym grobie płonie wieczny znicz, a służbę pełni warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystej zmianie warty.
II dzień
Mocno wyczekiwany drugi dzień przyniósł wiele atrakcji. Pierwszym punktem był przejazd autokarem pod Belweder skąd zaczęło się zwiedzanie Łazienek Królewskich. Na wszystkich uczestnikach największe wrażenie zrobił Pałac na Wyspie oraz Amfiteatr, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Wszyscy zachwycali się także florą i fauną tego parku, a do zdjęć "pozowały" liczne wiewiórki.
Następnie odbyła się wizyta w Sejmie RP, gdzie pani przewodnik zaznajomiła młodzież z historią siedziby władzy ustawodawczej. Pokazała także najbardziej znaną salę w polskiej polityce - Salę Posiedzeń Sejmu. Widzieć takie miejsce na żywo, to coś zupełnie innego niż transmisje telewizyjne. Ostatnim etapem wizyty w Sejmie RP był Hall Główny, gdzie można było zobaczyć pamiątkowe tablice poświęcone nieżyjącym już parlamentarzystom, a także tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem w 2010 roku.
Po krótkiej regeneracji sił uczestnicy udali się wraz z przewodnikiem na Stare Miasto. Spacerując ulicami Warszawy można było zobaczyć i zapoznać się z historią licznych kościołów, Pałacu Prezydenckiego, Bazyliki Archikatedralnej p.w. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela, dzwonu na Kanonii, Kolumny Zygmunta, Pomnikiem Warszawskiej Syrenki, czy też Pomnikiem Małego Powstańca.
Kolejnym, ale nie ostatnim punktem programu był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Spacerując po jego alejach i wsłuchując się w opowiadane historie, wielu rozmyślało nad losem poległych żołnierzy i uczestników powstań. To tutaj bowiem leżą dowódcy AK z Tadeuszem Komorowskim „Borem” na czele oraz bohaterowie Polski Podziemnej i Powstania Warszawskiego, w tym bohaterowie książki „Kamienie na Szaniec”. Był to czas ciszy, spokoju i głębokiej zadumy.
Po nostalgicznym pobycie na cmentarzu udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki aby podziwiać panoramę Warszawy z XXX pietra budynku oraz do Złotych Tarasów, gdzie mieliśmy czas na relaks, małe zakupy oraz posiłek.
III dzień
Nasz ostatni dzień w stolicy Polski rozpoczął się od zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w budynku dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich na Woli. Zwiedzanie tego nowoczesnego, multimedialnego muzeum przybliżyło uczniom jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego, stanowiące do dziś przykład heroizmu, męstwa i walki o wolność. Uczniowie poznali życie codzienne powstańców, umundurowanie, broń, fotografie autentycznych scen powstańczych, losy ludności cywilnej oraz dzieci. Obejrzeli samolot „Liberator”, którym dokonywano zrzutów broni dla powstańców. Poznali w jaki sposób działała podziemna poczta polska i tajne drukarnie. Dużym przeżyciem była możliwość przejścia kanałami i sprawdzenie, co mogli czuć powstańcy poruszający się nimi w różne dzielnice Warszawy. Uczniowie obejrzeli też film pt. „Miasto ruin”- komputerową rekonstrukcję zrównanej z ziemią Warszawy. Wizyta w muzeum pozostawiła niezatarte wrażenia i była dla uczniów prawdziwą żywą lekcją historii i patriotyzmu.
Po tak ciężkiej, ale jakże wartościowej historii uczestnicy wycieczki ponownie udali się na Stare Miasto, by zwiedzić Zamek Królewski. Największe wrażenie robił Pokój Marmurowy z przepięknymi zdobieniami i iście królewskim przepychem. Wielu uczniów zachwycało się ogromnymi dziełami Jana Matejki, które można było podziwiać na żywo, a nie tylko w podręczniku do historii. Ważnym punktem było odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której uchwalono Konstytucję 3 maja w 1792 r.
Na zakończenie wszyscy udali się na niezwykle ważny obiekt- Stadion Narodowy. Wśród młodzieży było wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Podczas zwiedzana przewodnik przedstawił krótką historię stadionu oraz zaprezentował trasę kibica, boisko oraz trybuny.
Wycieczka była bardzo udana. Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia wielu interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiono sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń wszyscy wrócili do domu zadowoleni.
Aleksandra Niesobska