• Dzień Ziemi

          • Dzień Ziemi, który wypada w kalendarzu w sobotę, 22 kwietnia, to coroczna akcja, której celem jest promowanie ekologicznych zachowań w społeczeństwie. Na co dzień niestety zapominamy, jak ważna jest dla nas Ziemia. To nasza planeta, nasz dom, o który trzeba dbać, by nie uległ zniszczeniu przez nasze niedbalstwo. Świetliczaki „przybijają piątkę z Ziemią" i wzajemnie przypominają sobie w jaki sposób możemy pomóc naszej planecie.

            Sandra Kuriata

          • „Cicha” lekcja muzyki

          • Czasem istnieją zasady, które można złamać. Muzyka kojarzy się z harmonią dźwięków, dynamiką, głosami instrumentów, a być może nawet z chaosem. Jednak od czasu do czasu warto zerwać ze schematami i spróbować czegoś innego!

            Uczniowie klas 5 przekonali się o tym na jednej z lekcji muzyki. W ramach poznawania instrumentów strunowych uczestniczyli w muzycznym Escape Roomie. Zadaniem każdego z uczniów było indywidualne rozwiązanie serii zagadek, które doprowadziły go do konkretnego instrumentu z grupy chordofonów. Każdy miał przyporządkowany jeden instrument, a zadania były łamigłówkami łączącymi ze sobą między innymi logiczne myślenie, spostrzegawczość i wyobraźnię z teorią muzyki – jako powtórka zrealizowanego wcześniej zagadnienia i historią muzyki – zapoznaniem z grupą instrumentów strunowych.

            Dzięki rozkodowaniu słownej spirali można było dowiedzieć się, co jest źródłem dźwięku instrumentów strunowych. Labirynt pozwolił odkryć jedną z grup, do których należał konkretny instrument, opis cech charakterystycznych pokazał, jak on wygląda, a szyfr oparty na klawiaturze pierwszych telefonów komórkowych wskazał jego nazwę. Założeniem zabawy było wykonywanie muzycznych łamigłówek w ciszy i skupieniu, jednak niejednokrotnie emocje brały górę. Mimo to zabawa była udana!

            Na kolejnej lekcji podsumowaliśmy nasze zmagania z zagadkami i rozwialiśmy powstałe wątpliwości. Wymieniając się zdobytymi informacjami uporządkowaliśmy wiedzę dotyczącą instrumentów strunowych, których inna nazwa to chordofony. Ostatecznie uczniowie stwierdzili, że była to ciekawa forma nauki i dobrze się przy tym bawili. Po tych zajęciach każdy będzie pamiętać, że cymbały to instrument strunowy, starszym bratem kontrabasu jest tubmaryna, a pierwszy fortepian nazywał się Żyrafa.

            Ewa Gembalczyk

          • Dzień Czosnku w Zameczku

          • Zameczek nas ugościł na ostro…

            W dniu 19 kwietnia uczniowie klas pierwszych wybrali się na warsztaty z okazji Dnia Czosnku. Uczniowie pracowali w obrębie swoich klas. Do wykonania były dwa zadania. Coś dla serca, ale przez żołądek i coś dla ducha, bo w duchu zachwycali się nad swym dziełem.  

            Pierwsze zadanie to szycie ząbka czosnku. Każdy uczestnik otrzymał potrzebne materiały – łzy ani krew wcale się nie polały! Jedynie pot spływał z czoła. Każdy zaś wyszedł z warsztatów ze sztuką… sztuką czosnku przez siebie uszytego.

            Drugim zadaniem było własnoręczne przygotowanie wodzionki – czyli jedynej w swoim rodzaju rychtyk ślonskij zupy. (Ja, ja to je ta co lyczy ze wszyskigo ;).

            „…Teraz przydzie czosnek łon tam musi być. Dodej magii, pieprzu i posolić tyż. Dźwignij dekiel czy już woda dobro mosz. No to czecio czynść warzynio znosz…”

            No i oczywiście degustacja… Miłość… to znaczy czosnek unosił się w powietrzu!

            Patrycja Czeszyk

          • W zimnej i mroźnej Grenlandii

          • W piękny, słoneczny, wiosenny poranek klasa III a, dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej, wybrała się w podróż do zimnej i mroźnej Grenlandii. Uczniowie poznali bliżej tę największą wyspę świata. Trzecioklasiści zasypani zostali mnóstwem ciekawostek na temat mieszkańców Grenlandii, jak i zwyczajów tam panujących. Tę niecodzienną lekcję zakończył “słodki konkurs”. Było tak interesująco, że niełatwo było nam pożegnać się z Anarukiem, którego śladami podążaliśmy.

            Agnieszka Szweda

          • Szkoła Myślenia Pozytywnego – marzec

          • Tematem przewodnim zadania marcowego były nowe media, pasje oraz zainteresowania. Zadanie udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu Pani Małgorzaty Głazik, Pani Moniki Łukoszek oraz Pana Macieja Mrozka.

            Zadanie zostało zrealizowane na lekcjach informatyki. Celem tego projektu było wsparcie uczniów i uczennic w odkrywaniu ich zainteresowań i pasji, zrozumieniu znaczenia zdrowia psychicznego, a jednocześnie wspólna eksploracja świata nowych mediów. Projekt miał na celu poprawę ich umiejętności komunikacyjnych, kreatywności i umiejętności krytycznego myślenia w kontekście technologii. Do projektu zostali zaangażowani uczniowie klas VIII. Głównym działaniem projektu było tworzenie podcastów na wybrane przez uczniów tematy związane z ich pasjami i zainteresowaniami. Podcasty były nagrywane w sali komputerowej i publikowane na stronie internetowej szkoły oraz na platformach społecznościowych. Każdy odcinek podcastu trwał około 10 minut i zawierał informacje, ciekawostki, opinie i anegdoty na dany temat.

            Na zajęciach rewalidacyjnych zostały zorganizowane warsztaty dotyczące rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Celem tego zadania było poznanie różnorodności znaczeń słów i tego jak słowo wpływa na emocje.

            Z niecierpliwością czekamy na realizacje kwietniowego zadania!

            Szkolna Koordynatorka

            Monika Łukoszek

          • InstaLogik - sukcesy naszych uczniów!

          • InstaLogik to 3 etapowy ogólnopolski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8. W IV edycji konkursu wzięło udział 8909 uczestników, w tym 9 uczniów z naszej szkoły. Po przebrnięciu 3 ciężkich etapów, epicki sukces osiągnęło 3 uczniów:

            Tymoteusz Tumułka 4b - finalista,

            Miłosz Pasierbski 8a - finalista oraz zdobywca 3 miejsca w powiecie rybnickim.

            Historyczny wynik osiągnął:

            Jakub Gebel 8a - 1 miejsce w powiecie rybnickim oraz tytuł ,,Laureta II miejsca" w kategorii klas 8.

            Serdecznie gratulujemy!

            Maciej Mrozek

          • Międzygminny Konkurs Recytatorski

          • „Psiaki Kociaki i inne zwierzaki”

            22 marca w Szkole Podstawowej im. Henryka Mikołaj Góreckiego odbył się Międzygminny Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „Psiaki kociaki i inne zwierzaki”. Konkurs zorganizowała p. Katarzyna Mandrysz oraz p. Agnieszka Szweda. W konkursie udział wzięło kilkunastu recytatorów z kl. I – III z Piec, Gaszowic, Szczerbic, Jejkowic oraz Czernicy. Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich uczniów, zainteresowanie dzieci poezją, dostrzeganie humoru w utworach poetyckich, a także szerzenie kultury słowa poetyckiego. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników, a to dlatego, że wiersze zostały ciekawie i barwnie zaprezentowane.

            Jury w składzie:

            p. Monika Papierok

            p. Joanna Tytko

            p. Romana Kuźnik

            p. Małgorzata Witosz

            p. Kamila Dobrowolska

            po długich rozmowach wyłoniło następujących zwycięzców:

            I miejsce w kategorii klas I – Dawid Maryniok Gaszowice

            II miejsce w kategorii klas I – Igor Szymura Piece

            III miejsce w kategorii klas I – Wiktoria Kotula Czernica


            I miejsce w kategorii klas II – Paulina Granieczny Piece

            II miejsce w kategorii klas II – Tomasz Mazurek Gaszowice

            III miejsce w kategorii klas II – Emilia Zdrzałek Jejkowice

             

            I miejsce w kategorii klas III – Natalia Morgała Jejkowice

            II miejsce w kategorii klas III – Sebastian Wypchoł Piece

            III miejsce w kategorii klas III – Amelia Recław Czernica

             

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, które wręczyła dzieciom pani wicedyrektor oraz organizatorki. Podziękowania za solidną pracę otrzymało również jury oraz nauczyciele przygotowujący do konkursu uczniów. Miłym akcentem konkursu był występ w wykonaniu uczniów klas IIIa i IIIb w przedstawieniu o Mateuszku, który kochał zwierzęta, ale często o nich zapominał przez co zaniedbywał je.
            Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w jakże pięknej sztuce recytacji.

            K. Mandrysz

            A. Szweda

          • Jak klasy trzecie powitały wiosnę?

          • Dzień Wagarowicza to bez wątpienia ulubione święto większości uczniów. Jego dodatkową zaletą jest to, że przypada w pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca. Łapiąc pierwsze wiosenne promyki słońca, klasy trzecie wybrały się do Zameczku na lody. Trudno o lepsze zestawienie. Łącząc pyszne lody z przyjemnym spacerkiem, uczniowie witali nadchodzącą wielkimi krokami, najpiękniejszą z pór roku.

            Katarzyna Mandrysz, Agnieszka Szweda

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • Zielony zawrót głowy

            21 marca w naszej szkole zagościł zielony kolor, a wszystko dzięki akcji przeprowadzonej przez Samorząd Uczniowski – „Ubierz się na zielono”. Nasi uczniowie przez zielony ubiór chcieli przywołać wiosnę, a dodatkowo, tak jak tradycja nakazuje, spaliliśmy marzannę, aby przyszła ona jeszcze szybciej. Mamy nadzieję, że nasze starania nie pójdą na marne i już za chwilę będziemy cieszyć się piękną i słoneczną pogodą.

          • Eliminacje do gminnego konkursu recytatorskiego

          • Dnia 15 marca 2023 r., w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje do gminnego etapu konkursu recytatorskiego. Uczniowie biorący udział w konkursie zostali podzieleni na wiekowe.

            Uczestnicy zaprezentowali swój kunszt recytatorski, a także umiejętności, nad którymi pilnie pracowali w ostatnim czasie.

            Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniało jury. Wybór reprezentantów do gminnego etapu konkursu, był niełatwy, ponieważ wszyscy prezentowali wysoki poziom.

            Wyniki konkursu:

            Kategorie wiekowe

            Klasy Pierwsze

            I miejsce Wiktoria Kotula klasa I a

            II miejsce Piotr Niesobski Klasa I a

            III miejsce Antonia Jęczek Klasa 1a

            Klasy drugie;

            I miejsce Paulina Niesobska klasa IIb

            II miejsce Agata Królewicz klasa IIb

            III miejsce Eryk Hałas klasa IIb

            Klasy trzecie

            I miejsce Amelia Recław klasa IIIb

            II miejsce Natalia Wypych klasa IIIa

            III miejsce  Jakub Chowaniec IIIa

            Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

            Beata Wawoczny-Kloc

          • Słodka liczba π

          • 14 marca obchodzimy Święto Liczby π. Data nie jest przypadkowa. Została wybrana ze względu na skojarzenie z pierwszymi cyframi rozszerzenia liczby. Nasi uczniowie postanowili uczcić to święto i z tej okazji przygotowali plakaty, modele 3D oraz ciasta i babeczki z symbolem liczby π. Delektując się wypiekami, uczniowie poznawali ciekawostki o tajemniczej Ludolfinie, a dodatkowo spędzali miło czas. Takie lekcje matematyki zostaną w naszej pamięci na długo. 

          • Warsztaty kulinarne w klasie IIa

          • „Mali mistrzowie kuchni”

            Gotowanie to wielka przyjemność. Angażuje intelekt (ćwiczy i relaksuje mózg), zapewnia ruch – przede wszystkim dłoni i palców, stymuluje zmysły. Gotowanie ma moc zmniejszania stresu i lęku.

            Zajęcia kulinarne dla dzieci są świetną formą wypoczynku i relaksu oraz doskonałym czasem na poznawanie świata, nieznanych dotąd kultur oraz uczenia się pracy w zespole. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci zdrowego odżywiania i czerpania przyjemności z jedzenia zdrowych, estetycznie podanych, a przede wszystkim własnoręcznie wykonanych posiłków.

            Dzięki zajęciom kulinarnym mogą poznawać różne tajemnice kuchni, przygotowywać samodzielnie smakowite potrawy, dotykać, wąchać i smakować, bawić się kolorem i kształtem, rozbudzać swoją wyobraźnię i fantazję. Poznawać tradycyjną, polską kuchnię, a także egzotyczną kuchnię z różnych zakątków świata.

            Beata Wawoczny-Kloc

          • Bomba witaminowa, czyli sałatka owocowa!

          • Świetliczaki pysznie i zdrowo przywitały wiosnę w tym roku. Każdy uczeń wie, jak ważne jest jedzenie owoców - nie tylko dlatego, że są smaczne ale przede wszystkim - zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego też dzieci postanowiły zrobić pyszną sałatkę owocową. Po zapoznaniu się z zasadami bezpiecznego posługiwania się nożem i po dokładnym umyciu owoców i rąk, przystąpiły do pracy. Królowały jabłka, gruszki, ale nie zabrakło też pomarańczy i bananów. Uśmiechnięte i pełne skupienia buzie pokazały, że zajęcia kulinarne bardzo się podobały. Sałatki były pyszne a zapach roznosił się po całej szkole.

            Sandra Kuriata

          •  Pomoc dla Hospicjum

          • 10 marca w naszej szkole, gościliśmy Panią Dorotę Józef, pracownicę Hospicjum Św.  Franciszka w Katowicach. Pani Dorota przeprowadziła warsztaty dla klas pierwszych i drugich uwrażliwiając uczniów na potrzebę czynienia dobra. W bardzo przystępny i ciekawy sposób opowiadała uczniom o tym, jak można pomagać tym najbardziej potrzebującym, bo nieuleczalnie chorym ludziom. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat działalności tego typu placówek.

            Zwieńczeniem warsztatów było przekazanie zebranych w szkole darów. Jak zwykle Państwa szczodrość nie zawiodła. Zebraliśmy przeogromną ilość produktów spożywczych i artykułów chemicznych.

            W imieniu obdarowanych dziękujemy i zapewniamy, że każde dobro wraca ze zdwojoną siłą.

            Szkolne Koło Wolontariatu

          • Powiatowy Konkurs Recytatorski

          • Tylko co to takiego poezja? Niejedna chwiejna odpowiedź na to pytanie już padła. A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego jak zbawiennej poręczy”.

            8 marca w Czerwionce – Leszczynach odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski „Mały OKR”, w którym udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Recytatorzy prezentowali wiersz , prozę, a także poezję śpiewaną. Nasi uczniowie świetnie sobie poradzili i zaprezentowali wysoki poziom recytacji, o czym świadczy zdobycie I miejsce przez Hannę Święty w kategorii klas IV – VI oraz wyróżnienie dla Julii Jandy w kategorii klas VII – VIII. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejny etap konkursu.

            KATEGORIA KLAS IV – VI

            1. Hanna Święty
            2. Amelia Kowalska
            3. Franciszek Klimsza

            KATEGORIA KLAS VII – VIII

            1. Kinga Kunkiel
            2. Julia Janda
            3. Milena Marszolik
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41, 44-282 Czernica Poland
      • mgr Iwona Witek, wicedyrektor: mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych : Aleksandra Cnota-Mikołajec adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych