Zbiórka dla schroniska
Zbiórka elektrośmieci
Drodzy uczniowie i rodzice !
Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie elektrycznych odpadów.
Miejsce zbiórki: Szkoła Podstawowa im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy (z tyłu budynku)
Termin zbiórki: 3 listopad 2022 r.
Można przynosić zużyty, zepsuty ale kompletny sprzęt:
Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego:
np. mikrofalówki, młynki do kawy, wentylatory elektryczne, odkurzacze, żelazka, tostery, miksery elektryczne, dzbanki elektryczne itp.
Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny:
np. komputery, drukarki, monitory, klawiaturę, kalkulatory, telefony bezprzewodowe, komórkowe itp.
Sprzęt audiowizualny:
np. odbiorniki radiowe, telewizyjne, sprzęt video itp.
Narzędzia elektryczne i zabawki
np. wiertarki, kosiarki, kolejki elektryczne, konsole do gier video, sprzęt sportowy z elektrycznymi lub elektronicznymi częściami składowymi, zabawki z mechanizmem elektrycznym lub elektronicznym itp.
7 października Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to akcja edukacyjna, która odbywa się co roku w pierwszy piątek października. Ma na celu zachęcenie do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję, a jego celem jest lepsze zrozumienie zasad kierujących się matematyką. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była również w naszej szkole. Uczniowie klas trzecich ostro rywalizowali w rozwiazywaniu działań. Po zaciętej walce udało się wyłonić zwycięzców.
I miejsce Ksawer Bombik z klasy III b
II miejsce Ksawery Gembalczyk z klasy III a
II miejsce Paulina Machulec z klasy III b
II miejsce Bartosz Siedlaczek z klasy III b
III miejsce Jakub Cnota klas III a
Gratulujemy!!!
K. Mandrysz
Szkoła Myślenia Pozytywnego – wrzesień
Ukończyliśmy zadanie wrześniowe w ramach naszej współpracy z Instytutem Szkoły Myślenia Pozytywnego, było to możliwe dzięki zaangażowaniu nauczycielek: Pani Iwony Kwiatoń, Pani Moniki Drąg oraz Pani Moniki Łukoszek. Tematem przewodnim było: „Budowanie zintegrowanego zespołu klasowego i tworzenie klimatu szkoły sprzyjającego zdrowiu psychicznemu”.
7Zadanie było podzielone na dwa etapy. Pierwsze dotyczyło przeprowadzenia warsztatów dla uczniów oraz uczennic naszej szkoły dotyczących komunikacji międzykulturowej. Panie zdecydowały się na stworzeniem zajęć z wykorzystaniem Pakietów Integracyjnych, które nasza szkoła otrzymała z Instytutu Szkoły Myślenia Pozytywnego. Zadaniem uczniów było przygotowanie paszportu dla siebie lub kolegi/koleżanki z klasy. Koncentrowało się ono na budowaniu pozytywnych relacji, poznaniu się oraz rozwijaniu kompetencji mówienia o emocjach. Uczniowie podeszli do zadania z wielkim zaangażowaniem! Druga część zadania skupiona była wokół doskonalenia zawodowego nauczycieli. Odbyły się warsztaty online, na których poruszane były tematy związane między innymi z wdrażaniem działań międzykulturowych w środowisku szkolnym z uwzględnieniem specyfiki pracy z uczniami i uczennicami z Ukrainy.
Szkolna Koordynatorka
Monika Łukoszek
Pokaz gadów
Wczoraj w naszej szkole odbyła się „żywa lekcja przyrody”, której bohaterami były gady. Prowadzący, pan A. Pająk przybliżył uczniom wiele ciekawych informacji dotyczących życia, sposobu rozmnażania, hodowli oraz nawyków tej niezwykle ciekawej gromady zwierząt. Wielu uczniów miało niepowtarzalną okazję dotknięcia węża, żółwia, jaszczurki a nawet krokodyla. „Żywa lekcja przyrody” to dla uczniów bardzo cenne doświadczenie. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci i być może w przyszłości będzie inspiracją do rozwijania nowych zainteresowań.
10
Spektakl „Balladyna"
🥀 „Już przeszłość zamknięta w grobach. Ja sama Panią tajemnicy”🥀
🎭 30 września w naszej szkole po raz kolejny zagościł spektakl „Balladyna” przygotowany przez kółko teatralne „Trema”. Aktorzy, jak i publiczność spisali się na medal, a samo przedstawienie na długo pozostanie w pamięci. Już nie możemy doczekać się kolejnych spektakli naszego szkolnego kółka teatralnego! 🎭
13
Spotkanie autorskie
- 12
W dniu 26 września odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim. Autor książek zabrał uczniów klas drugich, trzecich i czwartych w niesamowitą podróż po Oceanie. Całą przygodę opisał w książce pt.: „Ocean to pikuś”. Następnie opowiadał o przygodach Kazimierza Nowaka, bohaterze książki „Afryka Kazika” oraz o niedźwiedziu Wojtku, bohaterze książki „Dziadek i niedźwiadek”, który był żołnierzem w polskiej armii podczas II wojny światowej. Wszystkie atrakcje zaprezentowane przez autora podczas wydarzenia przyniosły wiele korzyści dla naszych uczniów.
Spotkanie autorskie odbyło się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025 uchwalonego przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce.
Mistrzostwa Rejonu w Raciborzu
Kolejnym ogromnym sukcesem zaskoczyli wszystkich nasi reprezentanci w SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH 6 x 800m dz. i 6 x 1000m chł. Zawody odbyły się dzisiaj w Raciborzu. Dopisała piękna pogoda, tak aby dzieci i młodzież mogli rywalizować biegając na ścieżkach parku zamkowego. Na starcie stanęło 9 najlepszych drużyn rejonu rybnicko-raciborskiego, zarówno u dziewcząt jak i u chłopców. Nasi biegacze wypadli wspaniale zdobywając II miejsce dziewczęta i II miejsce chłopcy. Jestem z wszystkich bardzo dumna szczególnie, że przegraliśmy tylko ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu. Gratulujemy!
5W historii szkoły zapisały się następujące osoby:
Wypych Martyna, Nowak Amelia, Donga Kamila, Marszolik Milena, Szawerna Julia, Stacha Anna, Gomola Paulina, Mandrysz Dominik, Pajdak Patryk, Szczyrba Tymoteusz, Gebel Jakub, Chowaniec Remigiusz, Bezuch Oliwier , Szymański Adam.
Zenobia Mrozek
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa w Czernicy otrzymała wsparcie finansowe w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025 uchwalonego przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce.
Kwota jaką udało nam się uzyskać to 15 000zł (12 000zł z budżetu państwa oraz 3 000zł z budżetu Szkoły).
Dofinansowanie zostanie przeznaczone na zakup książek będących nowościami wydawniczymi, książek historycznych poświęconych historii Polski XX wieku, książek ukazujących wartość rodziny, lektur szkolnych dla klasy ósmej, sprzętu komputerowego oraz na organizację spotkania autorskiego mającego na celu promocję czytelnictwa.
#narodowyprogramrozwojuczytelnictwa #nprcz
#MinisterstwoKulturyiDziedzictwaNarodowego
#MinisterstwaEdukacjiiNauki
DZIEŃ SZALONEJ FRYZURY
30 września 2022 r. z okazji Dnia Chłopaka w naszej szkole odbył się dzień szalonej fryzury. Nasi uczniowie wykazali się pomysłowością i wzięli udział w zabawie pt.: „Gdy przyjdziesz ciekawie uczesany/a, w tym dniu nie będziesz pytany/a".
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami
13
RADA RODZICÓW
Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. H. M. Góreckiego w Czernicy zwraca się do Państwa z prośbą o dokonywanie wpłat na fundusz Rady Rodziców w kwocie 90 złotych. Środki te pośrednio lub bezpośrednio wracają do naszych dzieci, a to ich dobro jest dla nas najważniejsze.
Dzięki wpłatom możemy wspierać i nagradzać, a także zachęcać do większej aktywności uczniów naszej szkoły. Dofinansowujemy różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, sportowe i naukowe, nagrody oraz upominki z okazji świąt. Każda wpłacona złotówka trafia do naszych dzieci pod różnymi postaciami.
Chcielibyśmy pomóc dofinansować wszystkie wartościowe, wymagające wsparcia inicjatywy. Nasz budżet nie jest jednak bez granic. W związku z powyższym zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich rodziców o wsparcie finansowe.
Wpłatę należy dokonać na konto Rady Rodziców:
Mikołowski Bank Spółdzielczy
Nr rachunku: 98 8436 0003 0000 0536 0014 0001
W tytule wpłaty proszę wpisać imię i nazwisko oraz klasę ucznia.
Dziękujemy za zrozumienie i okazane dotychczasowe wsparcie.
Rada Rodziców
Mistrzostwa Gminy w Sztafetowych Biegach Przełajowych
Radość ogromną sprawili nam dzisiaj biegacze. Spisali się znakomicie podczas dzisiejszych zawodów. Po zaciętej rywalizacji dziewczynki i chłopcy młodsi zajęli II miejsce. Natomiast dziewczęta i chłopcy starsi wybiegali awans na zawody rejonowe w Raciborzu zajmując I miejsce. Dziękujemy koleżankom i kolegom z SP Gaszowice i SP Szczerbice za rywalizację. Dziękujemy rodzicom, którzy byli z nami i wszystkim, którzy trzymali za nas kciuki.
18Zenobia Mrozek
29 Akcja „Sprzątanie świata” w naszej szkole!
- 2
Jak co roku uczniowie naszej szkoły zaopatrzeni w rękawiczki oraz worki przyłączyli się do akcji „Sprzątania świata”. Z wielkim zaangażowaniem wzięli się do roboty i usunęli śmieci zalegające w okolicy szkoły, Zameczka oraz przeszli ulicami naszej wsi. Dzięki ich wielkiemu zaangażowaniu worki bardzo szybko zapełniły się śmieciami.
Wobec ogromu bezrefleksyjnego śmiecenia czas powiedzieć głośno: wszystkie śmieci, na całym świecie są nasze, te porzucone przez człowieka w naturze jak i te posprzątane przez człowieka. Innych śmieci na naszej Planecie nie ma. Ta myśl przewodnia stała się oficjalnym hasłem 29. edycji: „Wszystkie śmieci są nasze!” i miała przede wszystkim dotrzeć do tych, którzy śmiecą.
Mamy nadzieję, że czynny udział w akcji uświadomił wszystkim, że to my sami odpowiadamy za śmieci pojawiające się wokół nas oraz przypomniał o obowiązku dbania o środowisko.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w akcję!
I. Paluch
Mali kucharze i kuchareczki z III b
- 11
W ramach innowacji zdrowotnej klasa III b dzielnie pracuje w kuchni. O początku września udało im się już wykonać szarlotkę z pianką bezową, zapiekane jabłuszka z rodzynkami i dżemem, kompot z jabłek oraz domowej roboty frytki. Rość z pracy w kuchni jest bardzo duża. Uśmiech króluje na twarzach uczniów. Prowadzone w atrakcyjny sposób zajęcia pozwalają dzieciom zdobywać nowe doświadczenia kulinarne oraz czerpać radość ze wspólnego przygotowywania posiłków.
K. Mandrysz
Szczegóły innowacji:
Pakiet powitalny
W ramach naszej współpracy z Instytutem Szkoły Myślenia Pozytywnego otrzymaliśmy powitalny pakiet z materiałami, dzięki którym łatwiej będzie nam realizować ten Program w naszej szkole. Zestaw zawiera wiele pomocnych materiałów i narzędzi. Między innymi otrzymaliśmy komplet interesujących i wartościowych czasopism z kartami pracy, które są dostosowane do wieku naszych uczniów. Warto dodać, że są dwie wersje tych kart, w języku polskim oraz ukraińskim. Dzięki czemu nasi kochani uczniowie z Ukrainy będą mogli jeszcze lepiej zrozumieć sens wykonywanych ćwiczeń.
A jaki jest temat przewodni zadania wrześniowego? Budowanie zintegrowanego zespołu klasowego i tworzenie klimatu szkoły sprzyjającego zdrowiu psychicznemu. W ramach tego zadania szkolimy się dla was, drodzy uczniowie abyśmy jeszcze lepiej mogli motywować was do edukacji, pozytywnej komunikacji i wspierać wasz dobrostan psychiczny.
Szkolna Koordynatorka
Monika Łukoszek
Konkurs InstaLogik
Konkurs InstaLogik IV edycja 2022/2023
InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 SP. Konkurs realizowany jest w całości on-line. Każdy uczeń otrzymuje własne konto, na którym rozwiązuje zadania z dowolnego komputera (również w domu).
Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów zainteresowanych zagadkami logicznymi, matematyką, do tych, którzy interesują się programowaniem lub chcieliby postawić w programowaniu pierwsze samodzielne kroki.
Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do zmierzenia się z zadaniami logicznymi oraz prostymi zadaniami programistycznymi, które wprowadzają uczniów w świat programowania. W ogólności jego celem jest rozwijanie zainteresowań matematycznych i programistycznych młodzieży oraz propagowanie myślenia komputacyjnego.
Chęć udziału należy zgłosić wysyłając maila do: mmrozek@spczernica.pl
Konkurs organizowany jest przez Placówkę Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, publiczną placówkę doskonalenia nauczycieli.
Konkurs ekologiczno-plastyczny
Starosta Rybnicki zaprasza dzieci i młodzież szkół powiatu rybnickiego do udziału w konkursie ekologiczno-plastycznym pt.: „Czystym powietrzem oddychamy: odpadów nie spalamy-przetwarzamy”. Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do aktywnego wspierania działań związanych z ochroną środowiska oraz rozwinięcie umiejętności plastycznych wśród dzieci i młodzieży.
Spotkanie autorskie
Zaproszenie na spektakl
Spotkanie z siatkarzem - Mistrzem Polski Juniorów!
Naszym gościem był Pan Jakub Styrnol były już siatkarz JSW Juniorów. Opowiadał o swojej sportowej karierze oraz demonstrował siatkarskie umiejętności.
Z pewnością jego przykład wzmocni naszych uczniów i zmotywuje do większej aktywności na wychowaniu fizycznym. Obecnie będzie grał jako zawodnik drużyny "Hutnik" Kraków i studiował na AWF w Krakowie. Dziękujemy i życzymy wielu sukcesów sportowych oraz w życiu osobistym.
Archiwum Aktualności