• eTwinning 2021/2022

• Do kuchni, gotowi, start!

Nowy rok szkolny dopiero się rozpoczął, ale koło europejskiej współpracy szkół – eTwinning od pierwszych dni września prowadzi intensywne prace nad... europejską książką kucharską XXI wieku. Projekt ma na celu wzbogacanie słownictwa, rozwijanie umiejętności językowych i technologicznych, a także odkrywanie smaków, pobudzanie ciekawości kulinarnej i poznanie najsmaczniejszych przepisów z różnych zakątków Europy. Oprócz Polski w tej kulinarno-językowej podróży towarzyszyć nam będą szkoły z: Portugalii, Chorwacji, Francji, Ukrainy, Litwy, Włoch, Turcji i Rumunii. Będzie pysznie i ciekawie! W każdym miesiącu będziemy pracować nad innym zadaniem: raz będziemy tworzyć coś z czekolady, by za chwilę przygotować zdrowe przekąski, następnie będziemy prezentować dania regionalne, a później... Zresztą zobaczycie sami, bo efektami naszej pracy będziemy się z Wami regularnie dzielić na stronie internetowej naszej szkoły. Zapraszamy do poznania naszych partnerów!

Jesień – barwna w kolory i smaki

Wrześniowym zadaniem dla siódmoklasistów uczęszczających na koło europejskiej współpracy szkół – eTwinning było stworzenie logo projektu. Uczniowie wykazali się wysokimi umiejętnościami technologicznymi oraz znajomością programów graficznych i stworzyli wspaniałe projekty, których pozazdrościłby niejeden grafik. Październikowe zadanie było praktyczne i polegało na przedstawieniu smaków jesieni. Jest to bardzo barwna pora roku, dlatego też kulinarne skojarzenia były zróżnicowane. Dla niektórych partnerów jesień to przede wszystkim soczyste jabłka i to właśnie ten owoc zagościł na ich stołach w różnych odsłonach. Skojarzenia związane z tą porą roku, które zagościły w głowach naszych czernickich uczniów, to: długie wieczory, ulubione filmy i seriale oraz czekolada! Czekomania zagościła w domach siódmoklasistów, którzy przygotowali wspaniałe muffinki, ciasteczka, ciasta i inne smakołyki. A Wy? Jakie są Wasze kulinarne skojarzenia z jesienią?

Projekt e-Twinning

Od września do czerwca uczniowie klasy 7A brali udział w projekcie European cuisine of 21st century oraz Are you ready. Oba projekty odbywały się w ramach jednego z programów Unii Europejskiej o nazwie E-Twinning. Celem pierwszego projektu było zapoznanie się z różnorodnością przepisów europejskiej kuchni. Zwracaliśmy również uwagę w jaki sposób gotowanie zmieniło się w dzisiejszych czasach. W ramach projektu przygotowywaliśmy dania na specjalne okazje i wymienialiśmy się przepisami z naszymi partnerami. Stworzyliśmy również Quiz na temat polskiej kuchni samequizy.pl/polish-classcis/. Na zakończenie projektu powstał e-book wraz z materiałem filmowym, który można zobaczyć na stronie view.genial.ly/622c50a1d67c2000188d9ee8/interactive-content-untitled-genially

Natomiast projekt Are you ready bazował na platformie Flipgrid. Głównym celem projektu było zachęcenie uczniów do łatwego posługiwania się językiem angielskim. Uczniowie nagrywali swoje wypowiedzi i wymieniali się nagraniami z partnerami. Opowiadali m.in. o sobie, swoich zainteresowaniach, codziennej rutynie, szkole oraz tradycyjnej polskiej kuchni. W ten sposób poznali również uczniów z różnych kultur.