• Polsko – litewska współpraca

• Polsko – litewska współpraca w Szkole Podstawowej im. H. M. Góreckiego w Czernicy.

Szybkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji uczniowie klas Va oraz Vb przystąpili do kolejnego projektu edukacyjnego eTwinning pt. „Christmas - the most wonderful time of the year” („Święta Bożego Narodzenia – najpiękniejszy czas w roku”). Wspólnie z jedną z litewskich szkół postanowili przybliżyć sobie nawzajem świąteczne tradycje i zwyczaje.

Współpracę rozpoczęto w listopadzie. Miesiąc ten obfitował w przygotowania do wysłania świątecznej paczki. Najpierw uczestnicy pracowali nad własnoręcznym wykonaniem kartek z życzeniami. Następnie stworzono świąteczne dekoracje, które będą stanowiły ozdobę choinek i klas w polskiej i litewskiej szkole. Dekoracje były przeróżne. Jedni stworzyli wspaniałe bałwany, drudzy krasnale, a jeszcze inni łańcuchy i przepiękne bombki. Nawet jedna z mam naszej uczennicy uszyła  filcowe choinki, które stanowiły przepiękny prezent dla naszych przyjaciół z zagranicy. Dziękujemy jej bardzo za wkład i wysiłek włożony w realizację projektu. Naszym partnerom z Litwy także pomagali rodzice i nauczyciele tworząc zawieszki choinkowe w kształcie pierniczków. Warto także dodać, iż przez cały listopad chętni uczniowie wypełniali paczkę świątecznymi słodkościami.

Wraz z początkiem grudnia wysłano paczki do szkół partnerskich. W międzyczasie uczniowie przystąpili do kolejnych zadań związanych z prezentacją magicznego czasu świąt. Nagrano popularne kolędy celem przybliżenia piosenek wykonywanych w okresie świątecznym oraz zapoznania uczestników projektu z językiem polskim oraz litewskim. Ostatnim grudniowym zadaniem było przygotowanie słownika obrazkowego zawierającego świąteczne słownictwo typowe dla swojego kraju. Uczniowie stworzyli książkę, w której znalazły się przepiękne ilustracje oraz ich polskie/litewskie i angielskie nazwy.

Więcej informacji odnośnie projektu można znaleźć na blogu projektu klikając w poniższy link.

prowadzące zajęcia europejskiej współpracy szkół eTwinning:

Aleksandra Niesobska

Martna Somerlik - Przybyła