• eTwinning 2017/2018

        • W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klas IV-VI biorą udział

          w projekcie eTwinning "Spring around Europe!"

          W roku szkolnym 2017/2018 po raz kolejny uczestniczymy w europejskiej współpracy szkół eTwinning. Jest to internetowe partnerstwo szkół, które stanowi część programu Comenius – unijnego programu dla szkół. Dzięki portalowi eTwinning szkoły z różnych krajów europejskich mają możliwość szukania partnerów i realizowania projektów o dowolnej tematyce.

           

          Tytuł tegorocznego projektu to „Spring around Europe!” („Wiosna w Europie”). Współpraca jest realizowana w miesiącu marcu oraz kwietniu. Tegoroczny projekt jest wyjątkowy, bowiem jest współpracą otwartą, tzn. każdy uczeń może wziąć w nim udział oraz każda szkoła z dowolnej części Europy. Obecnie liczba szkół biorących udział w projekcie przekroczyła liczbę 60, co oznacza wielkie zainteresowanie działaniami realizowanymi w ramach projektu. Wśród naszych partnerów są szkoły z: Turcji, Rumunii, Słowacji, Włoch, Grecji, Azerbejdżanu, Hiszpanii, Tunezji, Serbii, Chorwacji, Bułgarii, Litwy, Ukrainy, Armenii, Francji, Mołdawii.

           

          Głównym celem tego projektu jest pokazanie piękna budzącej się do życia wiosny w krajach partnerskich. Biorąc udział we współpracy, uczniowie nie tylko rozwijają swoje umiejętności językowe, lecz także używają swej kreatywności i wyobraźni w procesie wykonywania poszczególnych zadań projektowych. Zadaniem dzieci jest m.in.:

          • obserwacja świata roślin/zwierząt i tworzenie dokumentacji fotograficznej, video ukazującej oznaki budzącej się wiosny
          • wyszukiwanie nagrań video np. piosenek o tematyce wiosennej
          • wykonywanie prac plastycznych, plakatów prac projektowych o tematyce wiosennej
          • udział i fotorelacja z uroczystości/świąt związanych z okresem wiosennym
          • wykonywanie wiosennych dekoracji w salach lekcyjnych
          • prezentowanie wybranych zdjęć nadesłanych przez partnerskie szkoły podczas szkolnych apeli oraz poprzez ich ekspozycje na gazetkach ściennych.

           

          Zachęcamy wszystkich do śledzenia przebiegu projektu i zapoznania się ze światem natury oraz tradycjami i obrzędami obchodzonym w okresie wiosennym w wielu europejskich krajach. Klikając na poniższy link uzyskacie dostęp do prowadzonego blogu.

          https://twinspace.etwinning.net/62691/home

           

          I etap projektu

          Dzieki wzajemnej współpracy dowiedzieliśmy się, iż w krajach o cieplejszym klimacie takich jak Turcja, Włochy  czy Albania wiosna już dawno zapukała do drzwi. W Albanii wiosna witana jest w bardzo ciekawy sposób. Otóż gospodynie domowe wypiekają na powitanie tej pory roku pyszne wiosenne chlebowe smakołyki oraz świątecznie dekorują stoły. Natomiast w Rumunii 1 marca ludzie obdarowują się nawzajem specjalną ozdobą „Mărțisoare”, która jest symbolem wiosny. Wiele szkół/przedszkoli założyło wiosenne ogródki. Jedne placówki posiały rośliny w doniczkach i czekają aż zaczną kiełkować.  Inne, np. szkoła w Belgii, założyła szkolny ogródek na podwórku.

              

                 

             

           

          II etap projektu

          Klasy starsze wraz z zagranicznymi przyjaciółmi szukali oznak wiosny oraz prezentowali wiosenne tradycje, święta i zwyczaje. Celem działań w ostatnim czasie było zaprezentowanie przygotowań oraz obchodów Wielkanocy. Nasza placówka pochwaliła się zajęciami regionalnymi o tematyce wielkanocnej, które miały miejsce na szkolnej świetlicy. Dodatkowo wykonano zdjęcia klasowych gazetek o świątecznej tematyce. W wielu krajach partnerskich także obchodzono Wielkanoc. Szkoły słowackie pochwaliły się swoimi rękodziełami przygotowanymi na kiermasz wielkanocny. Można było podziwiać wyszywane króliczki, zajączki na patykach, pisanki, ozdobne poduszki, itd. Ze szkołami słowackimi łączył nas także wspólny zwyczaj przygotowywania święconki w Wielką Sobotę. Szkoła Podstawowa w Kożuszkach zaprezentowała zwycięską pracę w konkursie „Wielkanocna pisanka”. Dzieło w większości wykonane było z makaronu. Natomiast szkoła z Chorwacji przesłała zdjęcia ilustrujące papierowe pisanki.

                         Jednakże celem nadrzędnym projektu jest prezentacja wiosny i prac z nią związanych. Zdjęcia i opisy nadesłane z takich krajów jak Turcja czy Rumunia prezentują tę porę roku w rozkwicie. Wszędzie można zauważyć „morza” kwiatów z tulipanami na czele. W tych krajach jest bajecznie i kolorowo. Wiele szkół partnerskich czeka z utęsknieniem na te feerie barw w swoim kraju. By przyśpieszyć i umilić ten czas oczekiwania wielu uczniów wykonało przepiękne prace techniczne lub  plastyczne o tematyce wiosennej. Przedszkolaki z Słowacji wykonały bociany oraz zajączki ukryte w zielonej trawie. Uczniowie z Litwy szukali oznak w terenie. Podczas spaceru zaobserwowali pierwsze owady – biedronki oraz pierwsze kwiaty: krokusy, przebiśniegi. Mołdawscy przyjaciele pod nadzorem nauczycieli i z pomocą rodziców wykonali budki lęgowe dla ptaków. Z kolei w jednej z rumuńskich szkół tworzono z gliny wiosenne baranki. Można było podziwiać także występy artystyczne - słowackie dziewczynki zaśpiewały piosenkę ”Slniecko sa zobudilo”.

              

                

          III etap projektu 

          13 maja 2018 roku zakończył się dwumiesięczny projekt w ramach europejskiej współpracy szkół eTwinning. Uczniowie naszej placówki w miesiącu kwietniu skupili się przede wszystkim na fotorelacji budzącej się do życia przyrody. Wiele dzieci zaprezentowało wspaniałe zdjęcia, na których można było podziwiać kwitnące drzewa, krzewy i kwiaty. Każde z wykonanych zdjęć było podpisane angielską nazwą widocznej na nim rośliny lub zwierzęcia. Niektórzy popisali się swym talentem plastycznym wykonując interesujące i kolorowe prace o tematyce wiosennej.

                         Nasi europejscy partnerzy też nie próżnowali. Przedszkolaki z Turcji pochwalili się piękną pracą plastyczną „Spring Garden” („Wiosenny Ogród”). Praca przedstawiała barwne króliki, kurczaczki oraz kwiaty wykonane z kolorowego papieru oraz klamerek.  Inne przedszkole tureckie zachwyciło nas stokrotkami wykonanymi z waty i kolorowego papieru. Można było także podziwiać papierowo – szyszkową rodzinę kaczek. Polskie przedszkolaki też nie próżnowali. Dzieci z Łodzi zaprezentowały własnoręcznie wykonane tęcze oraz pochwaliły się swym ogródkiem warzywnym. Własne wiosenne ogrody zaprezentowały także szkoły z Bośni i Hercegowiny oraz Bułgarii.

                         Wiele szkól pochwaliło się działaniami związanymi z obchodami Dnia Ziemi. Można było przeglądać galerię zdjęć prezentującą plakaty o tematyce proekologicznej. Dowiedzieliśmy się także, iż Ukraina słynie z pięknych pól narcyzowych. Te kwiaty pokrywają ogromne przestrzenie, a pola które porastają wyglądają jak „morza kwiatów”. Ukraińskie placówki zapoznały nas także z wiosennym świętem jakim jest Dzień Haftowanej Koszuli. W tym szczególnym dniu wszyscy zakładają odświętne stroje, których głównym elementem jest biała koszula, na której mienią się kolorowe wyszywane wzory.

               

            

           

                   

          Wielkie podziękowania, kieruję w stronę uczniów naszej placówki, którzy aktywnie uczestniczyli w projekcie wykonując zdjęcia, prace plastyczne, prezentacje multimedialne, gazetki klasowe oraz inne działania związane z prezentacja wiosny w Polsce.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41,
        44-282 Czernica
        Poland
      • mgr Iwona Witek,
        wicedyrektor:
        mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych :
        Aleksandra Cnota-Mikołajec
        adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych