• eTwinning 2016/2017

• W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klasy Va oraz Vb biorą udział

w projekcie eTwinning "Books, books everywhere!"

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klas piątych po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach europejskiej współpracy szkół eTwinning. To internetowe partnerstwo szkół, które stanowi część programu Comenius – unijnego programu dla szkół. Dzięki portalowi eTwinning szkoły z różnych krajów europejskich mają możliwość szukania partnerów i realizowania projektów o dowolnej tematyce.

Tytuł projektu to „Books, books everywhere!” („Książki, książki wszędzie!”). Szkołą partnerską naszej placówki była OŠ Veliki Bukovec, Croatia (Szkoła Podstawowa „OŠ Veliki Bukovec”, Chorwacja). Nauczycielem koordynującym z ramienia Chorwacji była pani Marinka Mlinarić, bibliotekarz szkolny biegle posługujący się językiem angielskim.

Głównymi celami tego projektu było: wzajemne poznanie się jego uczestników oraz promocja czytelnictwa. Partnerskie grupy nie tylko rozwijały swoje umiejętności językowe, lecz także używały swej kreatywności i wyobraźni w procesie wykonywania poszczególnych zadań projektowych.

Uczestnicy projektu

Grupa projektowa liczy 33 osoby. Stronę polską reprezentowało 13 piatoklasistów, natomiast chorwacką 20 uczniów.

5th_grade_presentation.pptx

"A book about myself" - książka o sobie

Naszą współpracę rozpoczęliśmy od wzajemnego zapoznania się uczestników projeku. Pierwszym wyzwaniem, z którymi zmierzyli się uczniowie, była autoprezentacja poszczególnych osób w postaci książki „A book about myself”. Zadaniem każdego dziecka było uruchomienie swej wyobraźni tak, by przedstawić siebie w oryginalny sposób i jednocześnie zachęcić potencjalnego czytelnika do wypożyczenia jego książki. Zadanie to miało na celu nie tylko zapoznanie i integrację zespołów uczestniczących w projekcie, ale także rozwijało talenty artystyczne dzieci oraz przybliżało wiedzę z zakresu budowy i tworzenia książek. Efekty pracy uczniów można było podziwiać w szkolnej bibliotece, na specjalnej wystawce.

Christmas parcel - paczka świąteczna

Listopad okazał się być miesiącem przygotowań do wysłania świątecznej paczki dla chorwackich przyjaciół. Najpierw pracowaliśmy nad kartkami świątecznymi. Technika ich wykonania była dowolna -  jedni rysowali, drudzy wycinali, a jeszcze inni  przyklejali kolorowe bibułki, itp. Następnie, wypełnilismy paczkę światecznymi słodkościami będącymi wizytówką Polski.

Christmas parcel reception - otwarcie paczek

Wraz z początkiem grudnia uczestnicy projektu eTwinning wysłali do Chorwacji świąteczną paczkę. W połowie grudnia otrzymaliśmy świąteczną przesyłkę od naszych przyjaciół. Jej zawartość była niesamowita. Otrzymaliśmy ręcznie wykonane kartki świąteczne oraz chorwackie bożonarodzeniowe słodkości.

DZIĘKUJEMY naszym zagranicznym przyjaciołom za pamięć, hojność i ciepło bijące z każdego prezentu !!!

Christmas book cover - świąteczna okładka książki

W grudniu oraz styczniu skupiliśmy się na stworzeniu okładki książki, której tematem przewodnim było Boże Narodzenie. Celami zadania było nie tylko rozwijanie talentów i umiejętności artystycznych dzieci, lecz także poznanie i utrwalenie angielskiego słownictwa związanego ze świętami.

Bookmarks - zakładki

Luty dla niektórych kojarzy sie z końcem zimy. Jednakże dla wiekszości to miesiąc zakochanych, gdyż 14 lutego w wielu krajach na świecie obchodzimy Walentynki.  Z tej okazji uczesnicy projektu postanowili wykonać i zadedykować wylosowanym wczesniej osobom zakładki do książek o tematyce zimowej lub walentynkowej.  Techniki wykonania prac były przeróżne. Prace dzieci zostały wyeksponowane na gazetce.

Poems about happiness - wiersze o szczęściu

Celem marcowych zadań było stworzenie wierszy w języku angielskim, których motywem przewodnim było szeroko rozumiane pojęcia „szczęścia”. Uczniowie uruchomili swą wyobraźnię i przelali swe wizje na papier. W efekcie powstały utwory poetyckie opatrzone pięknymi ilustracjami. Uczniowie z innych klas mogli podziwiać powstałe prace na szkolnym korytarzu.

Mini books/stories - mini książki/opowiadania

Kolejnym zadaniem, z jakim przyszło się zmierzyć uczestnikom projektu, było stworzenie mini książki. Uczniowie w grupach opracowali krótkie lecz interesujące historie. Każda powstała książka była napisana w języku obcym oraz pomysłowo zilustrowana. Wystawę prac można było zobaczyć w szkolnej bibliotece.

Summer holiday noticeboard - wakacje letnie

Ostatnim celem pracy grupy było wykonanie gazetki ściennej. Uczniowie starali się, by praca przypominała okładkę książki pt. „Summer holidays” („Letnie wakacje”). Następnie, podsumowano roczne działania. Wszyscy jednogłośnie przyznali, iż życie bez książek byłoby nudne. To one pobudzają naszą wyobraźnię, usprawniają umiejętność czytania, wzbudzają ciekawość świata oraz są doskonałym towarzyszem w czasie wolnym od nauki.