Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Czerwionce-Leszczynach organizuje zajęcia warsztatowe „Trening umiejętności wychowawczych w oparciu o założenia Szkoły dla Rodziców". Pierwsze spotkanie odbędzie się 2 października 2019r. godzinie 16.00 w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Czerwionce-Leszczynach. Drugi termin, dla rodziców niepracujących - 7 października 2019r. Godzina 8.00. Zaplanowano cykl kilku spotkań, średnio co 2 tygodnie, czas trwania około 2 godziny zegarowe. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczne jest wysłanie swojego zgłoszenia na adres ppp@powiatrybnicki.pl, - imię i nazwisko, placówka do jakiej uczęszcza dziecko (tylko dla dzieci uczęszczających do placówek powiatu rybnickiego) oraz koniecznie telefon kontaktowy. Zgłoszenia prosimy przesłać - grupa z dnia 2 października do 25.09.2019r., a grupa z 7 października do 3.10.2019r. Zapraszamy!
Warsztaty dla rodziców
Stypendia szkolne na rok szkolny 2019/2020
WNIOSKI O PRZYZNANIE STYPENDIUM NA ROK SZKOLNY 2019/2020 PRZYJMOWANE SĄ DO DNIA 15.09.2019r.
w Gminnym Zespole Obsługi Placówek Oświatowych w Gaszowicach(budynek Urzędu Gminy) p. 22
Termin 15 września, zgodnie z ustawą o systemie oświaty jest ostateczny
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2019 r. poz.1481 z późn. zm.)Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 528,00 zł netto (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowania kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U. poz. 1358)).
Warunkiem ubiegania się o przyznanie stypendium szkolnego jest:złożenie wniosku o przyznanie pomocy materialnej oraz dołączenie do wniosku stosownych zaświadczeńo uzyskanych dochodach przez poszczególnych członków wspólnego gospodarstwa domowego z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku (z miesiąca SIERPNIA)
Druk wniosku wraz załącznikami dostępny jest w siedzibie GZOPO w Gaszowicach (budynek Urzędu Gminy) p. 22Informacje telefoniczne : 32 4327159
ZASIŁEK SZKOLNY
Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi szkoły, zamieszkałemu na terenie Gminy Gaszowice znajdującemu się w przejściowo trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego (śmierci jednego lub obojga rodziców lub prawnych opiekunów, klęski żywiołowej, długotrwałej choroby ucznia, innych szczególnych zdarzeń losowych).
O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
Formularz wniosku o przyznanie zasiłku szkolnego można pobrać w Urzędzie Gminy (pok. nr 22)
Uwaga!
Od roku szkolnego 2019/20 rodzice samodzielnie dokonują wyboru ubezpieczyciela i zawierają umowę ubezpieczenia swojego dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków (NWW).
Zawarta w ubiegłym roku szkolnym umowa ubezpieczenia NWW wygasa w dniu 31.08.2019r.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że w obecnym stanie prawnym nie ma regulacji ustanawiających obowiązkowe ubezpieczenia w odniesieniu do działalności szkół i placówek oświatowych, z wyjątkiem sytuacji, w której szkoła organizuje wycieczkę zagraniczną lub wypoczynek za granicą (samodzielnie lub we współpracy z przedsiębiorcami zajmującymi się działalnością turystyczną). Umowa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) dzieci i młodzieży szkolnej jest dobrowolną umową ubezpieczenia. Może być ona zawarta wyłącznie z woli rodziców.
Przepisy ustawy Prawo oświatowe nie upoważniają dyrektora szkoły, jak również inne organy szkoły, do podejmowania czynności związanych z zawieraniem umów ubezpieczenia na rzecz uczniów. Także rady rodziców nie mają upoważnienia prawnego do zawierania jakichkolwiek umów, w tym umów ubezpieczenia grupowego NNW.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020.
74
Rok szkolny 2019/2020
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zakończenie roku szkolnego 2018/2019.
105
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Dnia 17.06.2019 r w naszej szkole zostały przeprowadzone wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Poprzedzone były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie z kl. I-V. W głosowaniu wzięły udział 153 osoby, które wybierały swoich przedstawicieli spośród 11-tu kandydatów. Wśród wszystkich głosów oddanych 3 były nieważne. Komisja wyborcza w składzie: Wiktoria Kolarczyk, Kinga Bugdol, Emilka Szawerna, Sabina Gawlas, Natalia Knura czuwała nad prawidłowym przebiegiem glosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.
Nauczycielem nadzorującym przebieg wyborów był opiekun Samorządu Uczniowskiego pani Aleksandra Tkocz.
Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego i Regulaminem Wyborów w skład samorządu weszły trzy osoby o największej liczbie głosów z następującym przydziałem czynności w bieżącym roku szkolnym:
1. Miłosz Pasierbski – PRZEWODNICZĄCY
2. Dawid Granieczny – Z-CA PRZEWODNICZĄCEGO
3. Dominik Steuer – SEKRETARZ
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!!
Z. Mrozek
Dzień Pustej Klasy
Nauka w plenerze? Dlaczego nie! W poniedziałek 17 czerwca z entuzjazmem włączyliśmy się w ogólnopolską akcję, porzuciliśmy swoje klasy na rzecz łona natury. Zamiast siedzieć tego dnia w szkolnych ławkach, zaplanowaliśmy naukę w parku.
W Dniu Pustej Klasy Ośrodek Kultury Zameczek stworzył uczniom klas drugich i klasy trzeciej możliwość beztroskiego obcowania z przyrodą, ponieważ bliski, bezpośredni kontakt z naturą przynosi wspaniałe efekty edukacyjne. Dzieci bawiły się, obserwowały, dotykały, słuchały, doświadczały przyrody wszystkimi zmysłami!
Już pięć wieków przed naszą erą Konfucjusz trafił w samo sedno i przedstawił prosty klucz do zdobywania wiedzy i umiejętności:
„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem. Pozwól wziąć udział, a …wzbudzisz we mnie pragnienie”
Serdecznie dziękujemy organizatorom za ciekawe zajęcia parkowe.
5
Wycieczka rowerowa klas II po „Podlesiu”
08.06 oraz 15.06.2019r. odbyła się długo wyczekiwana wycieczka rowerowa uczniów klas drugich wraz z rodzicami i wychowawcami do Pstrążnej. Po godzinie 10.00 wyruszyliśmy w trasę, gdzie mogliśmy podziwiać okolice naszego zamieszkania. Po pokonaniu krótkich odcinków drogi, przyjemnie było się schować w lesie przed prażącym słońcem. Tereny jakie pokonaliśmy były zróżnicowane od płaskich, wąskich po wzniesienia i pagórki. Kiedy dojechaliśmy do Łańc, zatrzymaliśmy się przy tamtejszym Domie Kultury, gdzie mogliśmy porozmawiać, zjeść małe co nieco. Była też chwila czasu, by pobawić się na placu zabaw i skorzystać z boiska. To nie koniec niespodzianek. Najwytrwalsi uczestnicy wycieczki otrzymali medale. Później można powiedzieć było już tylko z górki. Przyszedł moment na przejazd do Smażalni „Rybaczówka”, która była naszym celem wycieczki. Posileni, zadowoleni, wyruszyliśmy w drogę powrotną do naszych domów. Cel wycieczki został osiągnięty w 100 %. Cieszę się, że mogłam tak aktywnie spędzić czas z dziećmi i rodzicami. Dziękuję, również Pani Monice Papierok za opiekę podczas naszej pierwszej i myślę nie ostatniej wyprawy rowerowej.
Wycieczka klasowa w Pieniny
W czerwcu uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy brali udział w dwudniowej wycieczce do Pienin. Zakwaterowani byliśmy w Pensjonacie HATA, który znajduje się w Niedzicy. Program wycieczki był bardzo urozmaicony i ciekawy. Uczniowie w trakcie pobytu zwiedzili Park Miniatur i świetnie bawili się w Parku Rozrywki w Niedzicy. Popłynęli również w rejs statkiem po jeziorze czorsztyńskim. Drugiego dnia zwiedzili z przewodnikiem Zamek w Niedzicy i Ruiny Zamku w Czorsztynie. Czas płynął szybko, pogoda sprzyjała. To, co przeżyliśmy na zawsze zostanie w naszej pamięci.
4
Wycieczka do Rud Raciborskich
14 czerwca klasy drugie wraz z wychowawcami odwiedziły Stare Opactwo w Rudach, kryjące wiele tajemnic i niespodzianek. Pierwsza z nich, czekała na uczestników zaraz po przekroczeniu bram starego klasztoru. Na powitanie poczęstowano nas „Zielonym Mnichem”, którym okazał się świeżo wyciskany sok z pomarańczy z dodatkiem szpinaku, którego nie wyczuły nawet najbardziej wybredne podniebienia. Następnie zwiedziliśmy klasztorny wirydarz, zwany także rajskim dworem, który urzekł nas architektonicznym pięknem i przyjemnym chłodem. To tam mnisi uprawiali zioła, które zapewniały im zdrowie
i wzbogacały smak potraw. Potem zaproszono nas do cysterskiej kuchni, gdzie zdobyte wiadomości zielarskie, młodzi adepci gotowania mogli wykorzystać przygotowując pyszną pizzę pod czujnym okiem Mistrza Damiana. Gdy pizza trafiła do pieca, dumni kucharze przenieśli się w czasie, by posłuchać i zobaczyć jak powstawał rudzki klasztor. Spektakl
w wykonaniu Teatru Lalek Marka Żyły w ciekawy i humorystyczny sposób opowiedział historię życia zakonników. A gromadka sympatycznych mnichów, na długo pozostanie
w pamięci młodych widzów. Po przedstawieniu wróciliśmy do cysterskiej restauracji, aby skosztować upieczonej już pizzy i napić się „Mniszkolady”, której przepis strzeżony jest od wieków przez klasztornych braci. Na pożegnanie, na uczestników czekała gałka chłodnych lodów. Najedzeni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.21
CERTYFIKAT
Akcja samorządu uczniowskiego
Lista uczestników akcji samorządu uczniowskiego
zbierających nakrętki dla chorej dziewczynki.
do pobrania: LISTA.docx
Wyniki ogólnopolskiego konkursu z języka angielskiego
W kwietniu 2019 roku uczniowie klas II-VI wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Angielskiego LEON. A oto najlepsze wyniki (do 20 miejsca
w Polsce):Dominik Mandrysz IVc (uzyskanie tytułu laureata konkursu), miejsce w Polsce 10, ilość uczestników z całej Polski 3202
Do pobrania: LEON_2019.docx
Zbiórka baterii 2018/2019
W roku szkolnym 2018/19 uczniowie naszej szkoły zebrali 522 kg baterii, co sprawiło, że zajęliśmy III miejsce w Polsce w IV edycji konkursu „Edukujemy – Pomagamy”, który był organizowany przez Organizację Odzysku S.A. „REBA”. W nagrodę otrzymaliśmy dyplom oraz podziękowania dla wolontariuszy o najmocniej bijących sercach bateryjnych.
10 najaktywniejszych zbieraczy 1018/19:
Akcja "POLA NADZIEI 2019"
PROGRAM SKS
Od stycznia 2019r. już po raz trzeci nasza szkoła przystąpiła do ministerialnego programu SKS. Na zajęcia uczęszczało systematycznie dwa razy w tygodniu ponad 30-tu uczniów. Wszyscy otrzymali pamiątkowy dyplom na zakończenie roku szkolnego. II część tej edycji rozpocznie się od września. Uczestnikom gratulujemy sumienności i wytrwałości.
Piżama party w rytmie disco polo
Takiej imprezy jeszcze w naszej szkole nie było! 5 czerwca 2019 r. odbyła się w szkole dyskoteka dla klas III – VI. Nie była jednak jedną z wielu imprez tanecznych, bo tym razem było zupełnie wyjątkowo!
Uczestnicy zabawy bawili się ubrani w piżamy. Niektórzy posunęli się nawet do tego, że przynieśli swoje ukochane przytulanki :-) Były też mięciutkie kapcie i szlafroczki.
Oprócz nietypowych strojów zaskoczeniem była też muzyka. Nie były to typowe rytmy dyskotekowe, ale prawdziwa muzyka dla koneserów weselnych szlagierów, czyli popularne disco polo. I okazało się to strzałem w 10! Bo przy czym się lepiej poruszać, jak nie przy „Miłości w Zakopanem”? ;-)
Po dwóch godzinach pląsów, podczas których nie zabrakło także konkursów, uczestnicy spoceni rozeszli się do domów.
Wszyscy zostali obdarowani słodkościami. Ci, którzy nie zapomnieli o odpowiednim stroju, dostali więcej łakoci, ale nikt nie poszedł do domu bez czekoladowego przysmaku.
15
Prezentacja wybranych państw Europy
W tym roku kalendarzowym Polska świętowała 15 lat członkowstwa w Unii Europejskiej. Z tej okazji chętni uczniowie klas I-VI zaprezentowali wybrane kraje Europy.
- Klasa Ia stworzyła gazetki ścienne prezentujące Niemcy. Można tam było podziwiać flagę i godło państwa, ciekawe informacje na temat prezentowanego kraju oraz jego słynnych sportowców. Swoje miejsce znalazły także loga znanych niemieckich marek. Co więcej pierwszoklasiści przygotowali wystawkę klasową poświęconą niemieckim rasom psów.
- Uczniowie klasy Ib wykonali prace plastyczne związane z Polską. Na stworzonej gazetce ściennej można było podziwiać: mapę, godło oraz hymn naszej ojczyzny; herby największych polskich miast; stroje ludowe wybranych regionów oraz sylwetki słynnych Polaków.
- Klasa IIa odtańczyła taniec Zorbę przybliżając tym samym innym uczniom greckie klimaty.
- Uczniowie klasy IIb przenieśli nas do malowniczej Holandii. Ich sala lekcyjna tonęła w ferii barw ręcznie wykonanych tulipanów, a gazetkę ścienną zdobiły holenderskie symbole.
- Trzecioklasiści szlifowali swoje umiejętności posługiwania się technologią informacyjno – komunikacyjną i za pomocą prezentacji multimedialnej ukazali piękne i znane zakątki oraz zabytki Czech.
- Klasa IVa zorganizowała lekcję, w trakcie której zorganizowano niesamowitą hiszpańska corridę – można było podziwiać byka, matadora, torreadora i piękne dziewczyny. Ponadto, sale zdobiły kolorowe zdjęcia prezentujące słynne miasta Hiszpanii.
- Zadaniem uczniów klasy IVb była prezentacja Francji. Podczas zajęć z wychowawcą wykonano gazetkę ścienną ukazującą ciekawe informacje na temat danego kraju. Można było podziwiać barwne zdjęcia przedstawiające charakterystyczne zabytki i budowle Francji, jej kuchnię oraz flagę. Co więcej, przygotowano wystawkę klasową z kolekcją miniatur Wieży Eiffla w roli głównej.
- Klasa IVc przygotowała materiały promujące wizytę w Wielkiej Brytanii. Natomiast podczas lekcji informatyki uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne w programie Power Point prezentujące symbole tego anglojęzycznego kraju.
- Piątoklasiści przenieśli nas na Półwysep Iberyjski. Na szkolnym korytarzu można było podziwiać prace uczniów klasy Va przedstawiające ręcznie wykonaną flagę, znane potrawy, sławnych sportowców, zabytki oraz ciekawe miejsca we Włoszech. Znalazły się nawet makiety prezentujące słynną włoską pizzę.
- Uczniowie klasy VI zaprezentowali Irlandię. Na klasowej gazetce oraz wystawce roiło się od czterolistnych koniczyn oraz informacji związanych z zieloną wyspą.
15
Archiwum Aktualności