Dnia 30.11.2015r. w ramach programu WF z klasą w naszej szkole odbyło się spotkanie z pielęgniarką Weroniką Tokarską. Głównym celem wizyty było poszerzenie wiedzy na temat własnego zdrowia, jak o nie dbać, czego się wystrzegać i unikać, aby żyć zdrowo, i prawidłowo się rozwijać. Dzieci wysłuchały pogadanki przede wszystkim o konieczności spożywania owoców i warzyw, przestrzegania higieny, o prawidłowym wzrastaniu i roli poprawnego odżywiania się, dbania o właściwe pory spożywania posiłków. Starszym klasom pielęgniarka zwróciła uwagę na problem anoreksji. W podsumowaniu spotkania Pani Weronika przedstawiła „Dekalog zdrowego odżywiania się” oraz zwróciła uwagę, na to by pamiętać również o codziennej aktywności fizycznej.
Świadome jedzenie to początek – spotkanie z Panią Pielęgniarką
Profilaktyka w świetlicy
Wychowankowie Świetlicy Szkolnej i Świetlicy Profilaktyczno – Integracyjnej w ostatnim czasie uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych o charakterze socjoterapeutycznym pod tytułem „ Znam siebie, myślę, czuję – właściwie reaguję”. Dzieci przez zabawę oraz pogadanki miały możliwość poznania emocji, które towarzyszą nam w różnych sytuacjach. Dzięki temu wychowankowie zgłębili swoją wiedzę dotyczącą tego, jak należy właściwie reagować, aby nie sprawić nikomu przykrości. Najciekawsze okazały się zabawy uczące współpracy i wzajemnej pomocy. Program prowadzony był przez specjalistę do projektu włączyły się również panie: Agnieszka Chowaniec i Agnieszka Fros.
Świetlicowy turniej sportowy
Ostatnio w naszej świetlicy szkolnej odbył się turniej sportowy. Wszyscy wychowankowie pod opieką pani Moniki Drąg i pani Agnieszki Fros poszli na salę „Radosna Szkoła”, na której rozpoczęły się zawody. Grupa świetlicowa została podzielona na trzy drużyny. Najstarsi byli kapitanami zespołów. Turniej składał się z pięciu konkurencji. Walka była wyrównana, każdy starał się dla swojej drużyny. Przede wszystkim chodziło o szybkość i precyzję w wykonywaniu poszczególnych zadań. W ostateczności pierwsze miejsce zajęła drużyna mająca 10 punktów, na drugim miejscu - 7 punktów, niestety ostatnie miejsce zajęli uczniowie mający w sumie 2 punkty. Najważniejsza jednak była dobra zabawa wszystkich uczestników! Nikt bowiem nie poczuł się przegranym, bo każdy dzielnie walczył do samego końca.
Europejska współpraca szkół eTwinning
Jak co roku uczniowie naszej placówki mają możliwość uczestniczenia w programie eTwinning. "Express youself through art" („Wyraź się przez sztukę”) jest projektem skierowanym do uczniów klas czwartych oraz piątych. Szkołą partnerską naszej placówki jest C. P. „SAN GREGORIO”, Guareña, Spain (Szkoła Podstawowa „SAN GREGORIO” w Guareña, Hiszpania). Nauczycielem koordynującym z ramienia Hiszpanii jest pani María Isabel Pérez Julián, nauczyciel języka angielskiego, przyrody oraz plastyki.
Głównymi celami tego projektu są: wzajemne poznanie się jego uczestników oraz ukazanie piękna hiszpańskiej i polskiej kultury poprzez różnego rodzaju prace plastyczno-techniczne. Dzieci nie tylko robią zdjęcia lub piszą e-maile, ale także używają swej kreatywności i wyobraźni w celu przedstawienia powyższych zagadnień za pomocą prezentacji multimedialnych, malunku, rysunku, rzeźby, kolażu, itp.
Do tej pory uczniowie przygotowali prezentacje grupowe jak i prezentacje indywidualne, wykorzystując obecną porę roku, jesień, jako motyw przewodni prac. Zapoznali się także z tradycją obchodzenia święta Wszystkich Świętych w krajach partnerskich. Ponadto, Hiszpanie zaprezentowali działania związane z celebracją Halloween, które staje się bardzo popularne w ich kraju. Obecnie uczniowie przygotowują świąteczne kartki oraz dekoracje, które zostaną przesłane zagranicznym znajomym.
Zapraszamy do zapoznania się ze stronami projektu, klikając na poniższe linki:
https://twinspace.etwinning.net/10905
http://czernicasp.edupage.org/text/?text=teachers/-11&subpage=5
Pachnąco i kolorowo!
19 listopada wychowankowie Świetlicy Profilaktyczno – Integracyjnej i Świetlicy Szkolnej wzięli udział w zajęciach z Panią socjoterapeutką. Uczestnicy wytwarzali sól do kąpieli. Wszyscy chętnie obserwowali, jak prawidłowo należy wsypać sól i zabarwić ją wybranym kolorem. Następnie należało wziąć odpowiedni aromat, aby każda z wykonanych soli ładnie pachniała. Powstało wiele kolorów o różnorodnych zapachach. Zajęcia były bardzo interesujące, w powietrzu przez długi czas unosiła się przyjemna woń soli do kąpieli. Dzieci były pod wrażeniem i bardzo chętnie wykonywały powierzone im zadania. Nad wszystkim czuwały panie Agnieszka Fros i Monika Drąg.
Żywa lekcja historii
10 listopada świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Niepodległości. Z tej okazji uczniowie klas IV- VI wzięli udział w „Żywej lekcji historii”, której tematem była „Polska oręż XVII wieku.”
Prezentację prowadził członek Stowarzyszenia Szlachty Wielkopolskiej- pan Krzysztof Banaś. Celem prezentacji było ukazanie historii jako pasji, która niekoniecznie musi polegać na pracy z podręcznikiem W sali ustawione były eksponaty – zbroja, hełmy i broń używana w XVII wieku. Uczniowie mogli przymierzać elementy uzbrojenia , sprawdzali jego autentyczność i wagę. Dzięki prezentacji uczniowie poznawali historię przez zabawę i doświadczenie.
STOP narkotykom i dopalaczom!
Pod tym hasłem miała miejsce kampania profilaktyczna w szkole, która miała na celu uświadomić uczniom zagrożenia wynikające z zażywania dopalaczy i innych środków psychoaktywnych. Uczniowie starszych klas obejrzeli przedstawienie profilaktyczne „Nie jesteś sam” wystawione przez teatr „Kurtyna” z Krakowa, natomiast uczniom z klas I –III temat środków odurzających i substancji psychoaktywnych przybliżyli w przystępny sposób uczniowie kółka teatralnego wystawiając przedstawienie pt. „Po drugiej stronie”. Następnie uczniowie wspólnie z wychowawcami wykonywali plakaty, zapisywali hasła promujące życie z dala od narkotyków i dopalaczy, a uczniowie VI klasy mogli popisać się inwencją twórczą przy pisaniu opowiadań na ww. temat. Prace uczniów zdobią szkolny korytarz i przypominają o czyhających zagrożeniach.
Zdjęcia są dostępne w galerii STOP narkotykom i dopalaczom.
Tajemnice mydła w Świetlicy
Wychowankowie Świetlicy Szkolnej oraz Świetlicy Profilaktyczno – Integracyjnej mieli niebywałą okazję, aby poznać tajemniczy proces powstawania mydła. Tą niezwykłą atrakcję, umożliwiły zajęcia prowadzone przez panią socjoterapeutkę, która dokładnie wytłumaczył dzieciom jak powstaje mydło, jego zapach i kolor. Następnie wychowankowie tworzyli swoje własne mydełka o różnych kształtach, zapachach i oczywiście w ulubionym kolorze. Wszystkie dzieci z radością oraz dumą prezentowały stworzone przez siebie mydełka. Nad przebiegiem całej akcji czuwały panie Agnieszka Chowaniec i Agnieszka Fros.
Kronika IVb
KRONIKA klasy IV b została zmodyfikowana
Spotkanie z Ewą Bugdoł
Skromna, utalentowana triatlonistka była naszym gościem w dn. 05.11.15r. Ewa Bugdoł zawodniczka Klubu WKLS Kmicic Częstochowa pochodząca z pobliskich Rud Raciborskich opowiadała o sobie, uprawianych dyscyplinach, odniesionych sukcesach, kontuzjach i porażkach wprowadzając w zachwyt małych i dużych słuchaczy. Pokazała też niezwykły rower, kombinezon w którym startuje w zawodach oraz ogrom zdobytych przepięknych medali. Słuchając jej na pewno niejedno dziecko zaczęło marzyć, ażeby w przyszłości również mieć swoją pasję. Pani Ewa podkreśliła, że całą swoją sportową karierę zawdzięcza przede wszystkim rodzicom dzięki, którym mogła od 6-tego roku życia pływać, potem biegać no i w końcu pokonywać setki kilometrów na rowerze. Jej największe sukcesy to: 6 razy zdobyte Mistrzostwo Polski w triatlonie długim, I miejsce Puchar Świata w Chinach na dystansie długim , II miejsce Ironman 70,3 Gurye Korea, IV miejsce Callenge 70, 3 Poznań, VIII miejsce Mistrzostwa Świata ITU na dystansie długim. Pani Ewa jest reprezentantką Kadry Narodowej w triatlonie.
Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi za tę niezapomnianą chwilę bycia z nią i życzymy jej jeszcze wielu wspaniałych sukcesów.
Bezpieczeństwo i pierwsza pomoc w świetlicy
W ostatnim czasie wychowankowie Świetlicy Szkolnej i Świetlicy Profilaktyczno – Integracyjnej mieli możliwość zgłębić swoją wiedzę na temat pierwszej pomocy. A wszystko to, dzięki zajęciom, które przeprowadził ratownik medyczny. Dzieci poszerzyły swoje wiadomości dotyczące bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach. Poznały szczegółową instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Miały możliwość przećwiczenia nabytych umiejętności na fantomie, a także w zaaranżowanych scenkach związanych z bezpieczeństwem oraz pierwszą pomocą, co okazało się najbardziej interesujące. Nad całą akcją wspólnie z ratownikiem opiekę objęły panie Agnieszka Chowaniec i Agnieszka Fros.
„Łukowskie zagłębie truskawkowe"
29.10.2015r. odbyła się lekcja z zakresu edukacji ekologicznej na ścieżce „Łukowskie zagłębie truskawkowe", która została otwarta z inicjatywy Starosty Rybnickiego Damiana Mrowca dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Wiecej informacji na stronie starostwa:
http://www.starostwo.rybnik.pl/aktualnosci-powiatu/880-lekcja-edukacji-ekologicznej-na-sciezce-lukowskie-zaglebie-truskawkowelub facebooku:
https://www.facebook.com/starostwo.rybnik/?pnref=story
Dzieci listy piszą
Jest nareszcie odpowiedź na nasz list! Więcej w zakładce Świetlica i stołówka. Zapraszamy do lektury.
Spotkanie z ssakami p.Pająka
Jak co roku naszą szkołę odwiedził pan Pająk ze swoimi zwierzętami. Zdjęcia są dostępne w galerii Spotkanie z ssakami pana Pająka.
Szkolne certyfikaty
Nasza szkoła otrzymała certyfikat ZADOWOLONY KONSUMENT. Więcej dokumentów znajduje się w galerii Szkolne certyfikaty.
Sukces sportowy naszych biegaczek!
01. X .2015r. po zaciętej rywalizacji sportowej na boisku przy ZSP w Szczerbicach zwycięska drużyna Gminnych Sztafetowych Biegów Przełajowych - 6 x 800 m dziewcząt uzyskala awans na kolejny wyższy etap czyli zawody rejonowe, które odbyły się 26.X br w Tworkowie.
Drużyna bardzo sumiennie przygotowywała się pod czujnym okiem swojej nauczycielki do pokazania się z jak najlepszej strony. Jesienna, sprzyjająca biegaczom aura sprawiła, że wszyscy uczestnicy w radosnych nastrojach przystąpili do rywalizacji. W grupie dziewcząt startowało osiem szkół naszego rejonu rybnicko-raciborskiego. Byli to mistrzowie gmin: Lyski, Czerwionka, Świerklany, Krzyżanowice, Rudnik, Racibórz. Po zaciętej pełnej emocji rywalizacji dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Czernicy wybiegały medalowe III miejsce przegrywając z koleżankami z SP nr 15 w Raciborzu (Szkoła Sportowa) - I miejsce oraz SP nr 8 w Raciborzu (Szkoła Sportowa) - II miejsce. W skład drużyny weszły: Worek Martyna, Gryt Karolina, Szweda Roksana, Siwczyk Wiktoria, Paprotny Paulina, Malcharczyk Alicja, Worek Julia (n-ciel Zenobia Mrozek).
Gratulujemy i dziękujemy!!!
Z. Mrozek
Pomoc dla schroniska dla zwierząt
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pomoc dla schroniska.
Noc filmowa
I NOC FILMOWA DLA UCZNIÓW KLASY III
Noc z 9 na 10 października była w szkole wyjątkowa. Po raz pierwszy udało się zorganizować "noc filmową", która odbyła się na „Radosnej Sali”. Wzięli w niej udział uczniowie klasy III. Wydarzenie to zaczęło się o godzinie 19:30 w piątek, a dobiegło końca o 8:00 rano w sobotę. Przedsięwzięcie rozpoczęło się od przygotowania sali: nadmuchiwanie materacy, rozkładanie śpiworów, przygotowanie „legowiska”. Później całą grupą wyruszyliśmy do Centrum Kultury „Zameczek”. Tam czekali na nas członkowie Stowarzyszenia Działań Lokalnych „Spichlerz”, którzy przygotowali ognisko z pieczeniem ziemniaków. Po miłym spędzeniu czasu na świeżym powietrzu przy blasku ogniska, wróciliśmy do szkoły.
Głównym celem nocy filmowej było odtworzenie i wspólne obejrzenie produkcji filmowych. Nie zabrakło oczywiście wspólnych pogawędek i dyskusji, a całości wydarzenia towarzyszyła miła atmosfera. Sobotni dzień rozpoczęliśmy od porannej gimnastyki, a później zabraliśmy się za wielkie sprzątanie.
Noc filmowa była świetną okazję do wzajemnej integracji oraz miłego spędzenia czasu.
Z pewnością uczestnikom pozostanie w pamięci wiele ciekawych wspomnień.
Dziękujemy bardzo rodzicom za pomoc i Stowarzyszeniu Działań Lokalnych „Spichlerz” za zorganizowanie miłego i smacznego spotkania przy ognisku.
Wycieczka do Rud Raciborskich
28.09.2015r. uczniowie kl. IV b wraz z wychowawczynią Zenobią Mrozek oraz panią Katarzyną Mandrysz wzięli udział w ciekawej wycieczce do Rud Raciborskich. Po Opactwie Cystersów oprowadzał ich ksiądz, który wzbudził wielkie zainteresowanie dzieci opowiadaniem o architekturze średniowiecznego kościoła pochodzącego z 1300 r. Następnie uczestnicy zwiedzili pałac, który jest obecnie odrestaurowywany, wirydarz z fontanną i roślinami. Wokół pałacu zostały posadzone dęby poświęcone znanym papieżom. Jeden z dębów będący pomnikiem przyrody ma około 450 lat. Po spacerze ścieżkami parkowymi skorzystaliśmy z atrakcji w małym parku linowym. Nasza wycieczka przyczyniła się do lepszego poznania okolic regionu, w którym żyjemy. Dostarczyła nie tylko wiedzy na jego temat, ale także pozwoliła odpocząć aktywnie po skończonych lekcjach.
Europejski Dzień Języków
26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. To coroczne święto ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg. W ramach obchodów w naszej szkole zostały przeprowadzone lekcje o tematyce europejskiej. Konsultanci ds. europejskich z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Katowicach – p. Karolina Klepadło i p. Paweł Ożóg zrealizowali następujące tematy:
1. Droga Polski do Unii Europejskiej.
2. Jestem obywatelem Unii Europejskiej.
3. Historia integracji europejskiej.
Dzięki tym spotkaniom uczniowie mogli wzbogacić i poszerzyć swoją wiedzę o krajach Unii Europejskiej, a także zdobyć nagrodę w postaci Kalendarza Europejskiego.
Archiwum Aktualności