• Dzień Języka Ojczystego

          • 29 lutego obchodziliśmy w szkole Dzień Języka Ojczystego. Ustanowione w 1999 roku przez UNESCO święto uczciliśmy dwoma rodzajami aktywności. W klasach od V do VIII uczniowie wzięli udział w „Literackim recyklingu”: ze starych czasopism wycinali słowa i układali z nich nowe treści. Wśród fruwających skrawków papieru i szczęku nożyczek powstawały bardzo kreatywne prace. Niektóre z nich wyróżniały się nie tylko oryginalną treścią, ale również ciekawą estetyką, gdyż szczególnie uważni uczniowie z rozmysłem dobierali kroje czcionek.

            Z kolei klasy od I do IV miały okazję zapoznać się z niewielką próbką staropolszczyzny i w prezentacji zatytułowanej "Wehikuł czasu" poznać kilkanaście archaizmów, które już wyszły z użycia we współczesnej polszczyźnie. Spośród takich wyrazów jak krukawka (burczenie w brzuchu) lub labida (maruda) uczniowie mieli wybrać taki, który spodoba im się najbardziej i zasługuje ich zdaniem na powrót do codziennej polszczyzny. Dla wybranego przez siebie słówka uczniowie projektowali własne wehikuły czasu.

            Mamy nadzieję, że powyższe aktywności przyniosły naszym milusińskim nie tylko dużo radości, ale również zachęciły do pielęgnowania naszej ojczystej mowy.

            Organizatorki:
            Ewa Wojtyczko i Monika Drąg

          • Spotkanie z prezesem LKS Zameczek Czernica

          • W dniu dzisiejszym naszą szkołę odwiedził prezes oraz trener klubu sportowego LKS Zameczek Czernica Przemysław Warło. Nasze dzieci z klas I-III miały możliwość zapoznania się jak działa klub oraz posłuchać o treningach na które wszyscy zostali zaproszeni. Każdy dostał pamiątkowy plan lekcji, który na pewno przyda nam się podczas zajęć lekcyjnych.

          • Polsko – hiszpańska współpraca eTwinning

          • W pierwszym półroczu chętni uczniowie klas czwartych przystąpili do międzynarodowego projektu edukacyjnego eTwinning pt. „Christmas - the most wonderful time of the year” („Święta Bożego Narodzenia – najpiękniejszy czas w roku”).  Wspólnie z jedną z hiszpańskich szkół postanowili przybliżyć sobie nawzajem świąteczne tradycje i zwyczaje. 

            Chcielibyśmy zaprezentować Wam nagranie, na którym można zobaczyć, jak wyglądało rozpakowanie paczki, którą wysłaliśmy do Hiszpanii. W filmiku zaprezentowana jest także relacja z obchodów karnawału w partnerskiej placówce: https://fb.watch/qE4jyVG4qh/

            Owa kooperacja była tak owocna i inspirująca, iż zarówno polska, jak i hiszpańska strona postanowiły kontynuować wzajemne poznawanie swoich kultur i tradycji. I tak oto powstał nowy projekt „Let’s get to know each other” („Poznajmy się nawzajem”). Uczniowie ponownie postanowili zaprezentować się sobie, ale tym razem wybrali multimedialny środek przekazu. Za pomocą wirtualnej tablicy Padlet każdy uczeń miał możliwość krótkiej prezentacji swojej osoby poprzez dodanie zdjęcia oraz udzielenie odpowiedzi na kilka pytań w języku angielskim.

            Obecnie trwają prace nad kolejnym zadaniem, jakim jest prezentacja swoich rodzin. Uczniowie do wykonania tego zadania mogą wykorzystać dowolną technikę i narzędzie. Praca wykonywana jest w języku obcym i stanowi doskonały sposób na powtórzenie słownictwa związanego z nazwami członków rodziny, wyglądu zewnętrznego, cech charakteru oraz posługiwania się podstawowymi czasownikami BE oraz HAVE (GOT).

            prowadząca zajęcia europejskiej współpracy szkół eTwinning:

            Aleksandra Niesobska

          • My healthy menu

          • Czy można połączyć lekcje języka angielskiego z realizacją unijnego projektu „Program dla szkół”? Otóż tak!

            Jak wszystkim dobrze wiadomo, klasy I-V biorą udział w programie, którego głównym celem jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych poprzez dostarczanie uczniom produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych. Program obejmuje również działania o charakterze edukacyjnym, które realizowane są zazwyczaj podczas szkolnych uroczystości lub zajęć z wychowawcą.

            Wychowawczyni klasy 4b, a zarazem nauczyciel języka angielskiego, postanowiła w niekonwencjonalny sposób podsumować rozdział poświęcony produktom spożywczym (FOOD). Zadaniem uczniów było dobranie się w grupy, a następnie stworzenie plakatu promującego zdrowe menu. Zanim przystąpiono do pracy, odbyła się lekcja języka angielskiego poświęcona prezentacji zawartości zdrowego pudełka na drugie śniadanie. Uczniowie ćwiczyli poznane w rozdziale konstrukcje gramatyczne oraz słownictwo, jednocześnie uświadamiając sobie jak ważne jest, by nasze szkolne przekąski były pełne witamin i wartości odżywczych. Następnie przystąpiono do pracy projektowej. Uczniowie w grupach 3-4 osobowych mieli za zadanie stworzyć dowolną techniką plakat pt.: „My healthy menu” („Moje zdrowe menu”). Wszyscy wykazali się ogromnymi pokładami kreatywności, wielkim zaangażowaniem, dobrą znajomością języka angielskiego oraz przede wszystkim wiedzą na temat zdrowych nawyków żywieniowych.

            Poniżej można zapoznać się z pracami uczniów. Wystawa owych prac znajduje się także w sali językowej nr 11. Zapraszam wszystkich chętnych uczniów.

            wychowawca / anglista kl. 4b

            Aleksandra Niesobska

          • Szkolny Konkurs Recytatorski

          • 5 marca 2024 roku w SP im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego dla klas 1-3 pod hasłem „Wiersze o tematyce zdrowotnej”.

            Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz zainteresowanie uczniów poezją.

            Z każdej klasy wystąpiło trzech uczestników, którzy wcześniej zwyciężyli w eliminacjach klasowych.

            Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: pani wicedyrektor Kamila Dobrowolska, pani Ewa Wojtyczko oraz pani Monika Łukoszek. Jury dokonało oceny recytatorów zgodnie z przyjętym regulaminem i wyłoniło laureatów.

            Kategoria klas pierwszych

            I MIEJSCE – Michał Tront, wiersz ,,Katar”

            II MIEJSCE - Igor Cyran, wiersz ,,Żaba”

            III MIEJSCE – Aleksander Olczyk , wiersz ,,Chory kotek”

            Kategoria klas drugich

            I MIEJSCE – Wiktoria Kotula, wiersz ,,Kolorowa krowa”

            II MIEJSCE – Zofia Wojaczek, wiersz ,,Ptasie plotki”

            III MIEJSCE – Antonina Pielczyk, wiersz, ,,Chory kotek”

            Kategoria klas trzecich

            I MIEJSCE – Lidia Habram, wiersz ,,O to przecież chodzi”

            II MIEJSCE – Eryk Hałas, wiersz ,,Żaba”

            III MIEJSCE – Paulina Niesobska, wiersz, ,,Kolorowa krowa”

            Jak co roku poziom konkursu był na wysokim poziomie. Oprócz wyróżnionych osób, pozostali recytatorzy również zaprezentowali ciekawą interpretację utworu i pięknie recytowali. Są to: Matylda Ożga, Franciszek Magiera, Aleksandra Kubańska, Emilia Nowak, Piotr Niesobski, Julia Knura, Agata Królewicz, Adam Krawczyk, Aleksandra Jakubowska.

            GRATULACJE!

            Bożena Papierok

          • Przedstawienie teatralne pt.: „Pocahontas”

          • W dniu 28.02.2024 roku uczniowie klas I - III Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy wybrali się wraz z wychowawcami do Rydułtowskiego Centrum Kultury na przedstawienie teatralne pt.: „Pocahontas”. Spektakl został przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa, a był on bajkową adaptacją historii o słynnej indiańskiej księżniczce.

            Pocahontas zadziwiła i oczarowała wszystkich swoim wdziękiem oraz ciekawością świata. W czasie konfliktów między Indianami i białymi osadnikami ona jedna kieruje się głosem serca i znajduje sposób, aby osoby z dwóch różnych kultur mogły żyć razem w pokoju. Na scenie można było zobaczyć również przyjaciół Pocahontas i ich niesamowite perypetie. Niewątpliwie walorami przedstawienia były interesujące kostiumy i rekwizyty, charakteryzacja bohaterów, ciekawa sceneria, indiańska muzyka i taniec, a także wartka akcja i śmieszne dialogi. Przedstawienie dostarczyło wszystkim dzieciom wielu cennych doświadczeń teatralnych, uśmiechu oraz dobrej zabawy.

            Bożena Papierok

          • Fascynujący świat robotyki

          • W ramach programu Laboratoria Przyszłości, nasza szkoła zakupiła m.in. stację lutowniczą oraz zestaw do nauki elektroniki ARDUINO.

            Na zajęciach koła robotyki uczniowie, pod czujnym okiem prowadzącego, mieli okazję rozpocząć przygodę z lutowaniem obwodów i nauką podstaw elektroniki.

            Zajęcia koła robotyki to nie tylko nauka, ale także świetna zabawa i rozwijanie pasji. Dzięki mikrokontrolerom Arduino uczniowie mają szansę stać się twórcami nowych technologicznych rozwiązań. Na tych zajęciach uczniowie zdobywają praktyczne umiejętności, które przydadzą się im w przyszłości. W ten sposób rozpoczynają się kariery przyszłych inżynierów.

            Zapraszamy do fascynującego świata technologii, kodowania i tworzenia!

            Opiekun koła robotyki

            mgr inż. M.Mrozek

             

          • Wycieczka klas VI do Palmiarni i Planetarium

          • 23 lutego uczniowie klas VI wybrali się na całodniową wycieczkę. Pierwszym punktem była Palmiarnia w Gliwicach. Uczestnicy mieli okazję poznać egzotyczne rośliny użytkowe, rośliny tropikalne, sukulenty oraz palmy. Mogli też obserwować odtworzone w akwariach ekosystemy Amazonki, jeziora Tanganika, rzeki azjatyckiej i polskiej.

            Ogromne rośliny robiły wrażenie. Nie tylko cieszyły oko, ale też każdego przyciągały swoim wyglądem.

            Następnie wycieczka udała się do Chorzowa, a konkretnie do Planetarium. Mieliśmy okazję posłuchać bardzo ciekawego wykładu na temat gwiazdozbiorów i nie tylko. Wzięliśmy udział w zajęciach dydaktycznych „Cztery pory roku”. Dopełnieniem tego była prelekcja filmu „Słońce nasza gwiazda".

            Na koniec całą grupą udaliśmy się na pyszny posiłek do McDonalda. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wieczorem wróciliśmy do domu.

            Monika Drąg

          • Wyjazd do teatru

          • 23 lutego uczniowie klas IV i V mieli okazję uczestniczyć w przedstawieniu Narodowego Teatru Edukacji pt. "Projekt Mickiewicz". Spektakl odbył się w Rydułtowskim Centrum Kultury. Jego tematyka wydawała się na pozór trudna i nieprzystępna, ale dzięki niezwykłej werwie aktorów i wykorzystaniu multimediów fragmenty "Pana Tadeusza" nabrały głębszego znaczenia dla uczniów. Szczególnie przypadła im do gustu inscenizacja ballady "Pani Twardowska", podczas której aktorzy zaprosili na scenę trzech uczniów. Po zakończeniu spektaklu zostały przeprowadzone krótkie warsztaty teatralne dla ochotników z widowni.

            Ewa Wojtyczko

          • Franciszek Klimsza - uczeń z pasją

          • Uczniem z pasją, którego mam wielki zaszczyt zaprezentować jest Franciszek Klimsza. Pasjonat muzyki i wszystkiego co z nią związane. Aktywny działacz Szkolnego Koła Wolontariatu a przede wszystkim wzór do naśladowania dla innych.

            Jego talent muzyczny wnosi entuzjazm do szkolnego życia a zaangażowanie społeczne sprawia, że jest on cennym członkiem tej społeczności. Zawsze gotów do pomocy i podejmowania nowych wyzwań. Jego pozytywna postawa sprawia, że stanowi inspirację dla innych uczniów.

            Agnieszka Szweda

            Szczegóły w zakładce : uczniowie z pasją.

          • Wyniki konkursów plastycznych

          • W powiatowym konkursie plastyczno – fotograficznym „Pory roku” nagrodę przyznano Paulinie Niesobskiej.

            Wyróżnienie otrzymały:

            Aleksandra Jakubowska

            Liliana Buda

            Natalia Mikołajczyk.

            Życzymy kolejnych sukcesów!

            Strażacki Konkurs Plastyczny

            W Gminnym Strażackim Konkursie Plastycznym wyróżnienie otrzymali:

            Aleksandra Jakubowska

             Paulina Niesobska

            Bartosz Pawlusek.

            Gratulujemy!

          • Wielka wyprawa do „Suntago” ze stowarzyszeniem „OLIMP”

          • 16.02.2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. M. Góreckiego w Czernicy udali się na niecodzienną „wyprawę” do największego w Polsce a nawet w Europie Parku Wodnego „Suntago” pod Warszawą.

            Punktualnie wstawili się na wyznaczoną godzinę zbiórki i z pozytywnym nastawieniem dojechali na miejsce. Podróży towarzyszyła ogromna ciekawość obiektu, w którym mieli spędzić prawie cały dzień. „Suntago” Wodny Świat, przywitał ich 32-oma zjeżdżalniami o łącznej długości 3km, rzeką przygód, zewnętrznym basenem termalnym, basenem relax z dziką rzeką, basenem z falami oraz 300 najprawdziwszymi palmami. Uczestnicy poczuli się jak na egzotycznych wakacjach. Po kilku godzinach wspaniałej zabawy udali się na wspólny posiłek do „włoskiej” restauracji. Wyjazd sprawił uczniom mnóstwo radości, był też świetną okazją do integracji i wspólnej zabawy! Propagowanie aktywności fizycznej to jeden z głównych celów, który przyświecał organizacji wycieczki. W drodze powrotnej wisienką na torcie była wspólna kolacja w MacDonaldzie. Po tylu niezapomnianych wrażeniach nastąpił czas powrotu do naszej Czernicy, gdzie czekali już rodzice. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni! Opiekę nad uczestnikami sprawowali nauczyciele: pani Katarzyna Mandrysz, pani Beata Wawoczny-Kloc, pani Joanna Olszyna, pan Stefan Mrozek oraz kierownik i organizator wycieczki pani Zenobia Mrozek.

            Z. Mrozek

          • CZUJ! CZUWAJ!

          • Harcerskim pozdrowieniem przywitaliśmy się w szkole z 17 Drużyną Harcerską „Salamandra”.

            Harcerze krótko, ale treściwie opowiedzieli nam o swoich obowiązkach, zadaniach, zaprezentowali również swoje mundury i zaprosili do wstąpienia w swoje szeregi. Spotkanie z harcerzami było okazją do poznania zwyczajów, podzielenia się wrażeniami z obozów harcerskich, a zakończyło się nauką niezwykle żywych pląsów. Jeśli chcecie dołączyć do harcerskiej braci możecie w sobotę 17 lutego o godz. 9.00 przyjść do OK Zameczek w Czernicy. Drużynowa Weronika będzie na Was czekać.

          • Podziękowanie

          • Dnia 10 lutego 2024 r. w sali przy OSP w Łukowie Śląskim odbył się, organizowany corocznie przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Czernicy, bal karnawałowy.

            Tegorocznej zabawie przyświecał klimat walentynkowy, królowała więc czerwień nie tylko w wystroju Sali, ale i przy stole oraz na parkiecie. 27 par do białego rana bawiło się przy najnowszych przebojach jak i starych, dobrze  znanych piosenkach.

            Rada Rodziców pragnie bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznej zabawy karnawałowej, w szczególności sponsorom:

            1. Urzędowi Gminy Gaszowice
            2. Starostwu Powiatowemu w Rybniku
            3. Ośrodkowi Kultury w Czernicy
            4. Kawiarni Rothówka w Czernicy
            5. Pani Barbarze Stebel – Jubiler Rydułtowy
            6. Pani Iwonie Gwoździk – Atelier Fryzur i Urody
            7. Panu Jarosławowi Gembalczykowi – Usługi Budowlane
            8. Hurtowni Materiałów Budowlanych – Kachel BAU
            9. Panu Sebastianowi Appel – Lakiernictwo
            10. Panu Bartłomiejowi Janda – Blacharstwo Samochodowe
            11. Studio Fotograficzne Foto Szymura z Jejkowic
            12. Meble Balińscy z Rydułtów
            13. Pani Marioli Korbel – Salon Fryzjerski
            14. Studio Urody Queen
            15. Pani Roksanie Margeciok – Studnio Urody
            16. Pani Annie Sikora – Zakład Fryzjerski
            17. Pani Monice Regulskiej – Studio Urody
            18. Sklepowi Leviatan w Łukowie Śląskim
            19. Gabinetowi Kosmetyki i Masażu w Gaszowicach
            20. Bistro u Aneczki z Rydułtów
            21. Domowy Torcik – pracownia cukiernicza
            22. Panu Patrykowi Jona – serwis komputerowy Czernica
            23. Pani Patrycji Kotula z Czernicy.

            Bardzo serdecznie dziękujemy za przekazane bony, vouchery, za każde wsparcie materialne oraz finansowe. To dzięki Wam mogliśmy przeprowadzić loterię fantową oraz licytację a cały dochód z zabawy zostanie przeznaczony na rzecz Szkoły Podstawowej w Czernicy.

            Dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Łukowie Śląskim: Pani Małgorzacie Mielimonka, Pani Izabeli Nowak oraz Pani Renacie Kopka za pomoc w kuchni oraz sprawną obsługę gości na sali. Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie w organizację balu, w szczególności rodzicom klas pierwszych za inwencję twórczą w zakresie dekoracji i wystroju sali.

            Duży ukłon składamy w kierunku Pani Dyrektor Iwony Witek oraz Pani Karoliny Jaworowskiej za przekazanie własnoręcznie przygotowanych, przepięknych tortów, które zostały wylicytowane podczas balu za niemałe kwoty.

            Dziękujemy wreszcie wszystkim tym, którzy uczestniczyli w tegorocznym szkolnym balu karnawałowym i oby w przyszłym roku było nas jeszcze więcej.

            Z podziękowaniami

            Rada Rodziców

            Szkoły Podstawowej w Czernicy

          • „Z poezją wśród zwierząt”, czyli starcie recytatorskie uczniów

          • Podobno „…zwierzęta w naszym życiu nie zjawiają się bez powodu: udzielają nam nauk o tym, jak zostać lepszym człowiekiem.” Tak twierdzi pewien psi behawiorysta – Cesar Millan. To właśnie zwierzęta były motywem przewodnim w konkursie recytatorskim, który odbył się 13 lutego w naszej szkole.

            Chętni uczniowie, chcąc wykazać się swoimi zdolnościami recytatorskimi, wybrali wiersz o tematyce zwierzęcej, by wystąpić przed zaproszonymi członkami jury, a także przed swoimi nauczycielami oraz kolegami i koleżankami. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Z klas od 4 do 8 wystąpiło szesnastu recytujących.

            Uczniowie świetnie sobie poradzili! Każdy pięknie recytował. To spowodowało, że jury nie miało wcale łatwego zadania. Panie, w składzie: Aleksandra Tkocz, Agnieszka Korbel i Monika Łukoszek finalnie wyłoniły zwycięzców, zostały też przyznane dwa wyróżnienia. Oto wyniki:

            I miejsce – Franciszek Klimsza z klasy VII a

            II miejsce – Kinga Kunkel z klasy VIII

            III miejsce – Hanna Święty z klasy V b

            Wyróżnienia otrzymali: Kacper Miłota oraz Aleksandra Kokot z klasy VI a.

            Gratulujemy zwycięzcom!

            Niezmiernie cieszymy się z tego, że uczniowie tak chętnie chcą brać udział w konkursach recytatorskich, gdyż jest to nie lada wyczyn – wyjść na środek i wystąpić przed tak liczną publicznością. Na zakończenie chcemy także pogratulować pozostałym uczestnikom, którzy mimo, że nie otrzymali nagród, to również pięknie recytowali. Są to: Bartosz Cnota, Oliwia Tomiczek, Jakub Chowaniec, Amelia Recław, Natalia Wypych, Wiktoria Procek, Oliwia Wieczorek, Mateusz Kotula, Zofia Stankiewicz, Paulina Steuer i Nadia Kołodziej.

            Monika Drąg

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy
      • (32) 4305060
      • ul. Wolności 41, 44-282 Czernica Poland
      • mgr Iwona Witek, wicedyrektor: mgr Kamila Dobrowolska
      • http://fb.me/SPwCzernicy
      • Inspektor Ochrony Danych : Aleksandra Cnota-Mikołajec adres e-mail: aleksandra@eduodo.pl
      • AE:PL-54050-80271-HHURU-23
  • Galeria zdjęć

      brak danych