Aktualności
Lego Fun - wycieczka do Kiczyc
„Niektóre rzeczy bardzo trudno zbudować, a jednocześnie łatwo zburzyć."
11 maja br. uczniowie klas drugich pod opieką wychowawców oraz pani Pedagog wyjechali na wycieczkę do Ośrodka H2O w Kiczycach, gdzie wzięli udział w kreatywnych warsztatach Lego Fun. Dzieci pod okiem animatorów uczyły się zasad dobrej współpracy w grupie oraz mogły rozwijać swoje kreatywne myślenie. W czasie zajęć powstawały wspaniałe domy, samoloty, samochody i inne budowle. Był czas na zabawę, integrację, ciepły posiłek i relaks. Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale też bardzo zadowoleni z głowami pełnymi niezapomnianych wrażeń. Zabawa, integracja i wspaniała współpraca dzieci to przepis na niezapomnianą wycieczkę.
MISTRZOWIE ORTOGRAFII są wśród nas!
10 maja uczniowie naszej szkoły pojechali do Szczerbic, by wziąć udział w ortograficznych zmaganiach. Nasi reprezentanci to byli najlepsi z najlepszych. Musieli najpierw przejść etap szkolny, by następnie móc nas reprezentować w Międzygminnym Konkursie Ortograficznym „Mistrz ortografii”.
9Finalnie do Szczerbic pojechało sześcioro uczniów. Były to osoby z następujących kategorii klasowych:
Przygoda z projektem ,,Europa i ja”
W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy (klasa 2b) realizowała Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ,,Europa i ja”, którego pomysłodawcą była Szkoła Podstawowa w Bochotnicy a patronatem honorowym władze miasta - Kazimierz Dolny. Program miał na celu przybliżenie dzieciom wiedzy na temat wybranego kraju znajdującego się Europie.
„Człowiek sprężyna"
8 maja 2023 r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie Studia Carnaval „Art Voyage”. Uczestnik programu „Mam Talent” z Rumunii zaprezentował się jako człowiek sprężyna. Pod czujnym okiem artystów cyrkowych uczniowie mogli także sprawdzić swoją sprawność fizyczną. Podczas występu wykorzystane były efekty specjalne, takie jak: lasery, dym sceniczny, podświetlenia.
Konkurs ortograficzny klas II i III
„Mały mistrz ortografii”
21 kwietnia odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla kl. II i III - „Mały mistrz ortografii”. W konkursie udział wzięli reprezentanci z klas II i III: Lidia Habram, Aleksandra Jakubowska, Aleksandra Knura, Patryk Jeszka, Paulina Niesobska, Eryk Hałas, Jakub Chowaniec, Oliwia Tomiczek, Ksawery Gembalczyk, Paulina Niesobska, Robert Olszówka, Julia Krzyżyk. Celem konkursu było utrwalenie zasad polskiej ortografii, rozwijanie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną, motywowanie do doskonalenia własnych umiejętności ortograficznych oraz kształtowanie zainteresowań i umiejętności samodzielnej pracy. W rywalizacji zwycięzcami zostali Ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętnością ich zastosowania w praktyce.
Święto Konstytucji 3 Maja
2 maja przedstawiciele uczniów SP Czernica, złożyli symboliczną wiązankę oraz zapalili znicz pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. Miało to związek z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja. W szkole z kolei, przygotowana została wystawa poświęcona polskim symbolom narodowym. Dzięki temu, uczniowie mają okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat historii barw i symboli Polski. Jak duże znaczenie mają symbole i znaki narodowe w historii - My Polacy, wiemy najlepiej.
Wycieczka do Zakopanego
W ostatnich dniach kwietnia klasy trzecie wraz z opiekunami odwiedziły okryte mroźną aurą Zakopane.
17Trzy dni minęły błyskawicznie. Pokonaliśmy prawie 20-sto kilometrową trasę nad Morskie Oko. W strugach deszczu przebrnęliśmy przez Dolinę Kościeliską. Zwiedzania było co niemiara. Centrum Edukacji Przyrodniczej zachwyciło nas trójwymiarowym modelem Tatr, dioramami przedstawiającymi rodzime gatunki niedźwiedzi i wilków. Podążając śladami wielkich skoczków, podziwialiśmy Wielką Krokiew. Zmęczeni, wieczorami, chłodziliśmy emocje w hotelowym basenie. Największe wrażenie zrobił na nas jednak wjazd na Gubałówkę, skąd podziwialiśmy pokrytą śniegiem panoramę Tatr.
„Walka z bykami!”, czyli szkolny konkurs ortograficzny
Uczniowie klas IV – VIII mieli ostatnio okazję sprawdzić się ze swojej wiedzy z kategorii ortografii. W naszej szkole odbył się szkolny konkurs ortograficzny pod tytułem „Walka z bykami!”.
W zmaganiach wzięło udział bardzo wielu chętnych. Konkurs został przeprowadzony w formie dyktanda. Organizatorki podzieliły go na dwie kategorie: klasy IV – VI oraz VII – VIII.
Dzień bez plecaka
328.04.2023 Samorząd uczniowski zorganizował akcję ,,Dzień bez plecaka". Uczniowie jak co roku wykazali się niezwykłą kreatywnością i fantazją :)
Samorząd Uczniowski
Wycieczka do Warszawy
W dniach 17-19 kwietnia 2023r. klasy ósme wraz z opiekunami udały się na wycieczkę do Warszawy. Pogoda dopisała, a program wyjazdu był bardzo ciekawy.
22I dzień
Poznawanie stolicy Polski uczestnicy rozpoczęli od przejazdu trasą Ambasad oraz zwiedzenia ogrodów mieszczących się na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Dzień Języka Angielskiego
W miniony weekend obchodzono Światowy Dzień Języka Angielskiego czyli „English Language Day”. Zgodnie z uchwałą ONZ to dzień poświęcony jednemu
z sześciu oficjalnych języków tej organizacji. Obchody tego święta przypadają na 23 kwietnia (data narodzin oraz śmierci Williama Shakespeare'a).
Z tej okazji nauczyciele języka angielskiego zaplanowali dla chętnych uczniów kilka aktywności:
Dzień Ziemi
Dzień Ziemi, który wypada w kalendarzu w sobotę, 22 kwietnia, to coroczna akcja, której celem jest promowanie ekologicznych zachowań w społeczeństwie. Na co dzień niestety zapominamy, jak ważna jest dla nas Ziemia. To nasza planeta, nasz dom, o który trzeba dbać, by nie uległ zniszczeniu przez nasze niedbalstwo. Świetliczaki „przybijają piątkę z Ziemią" i wzajemnie przypominają sobie w jaki sposób możemy pomóc naszej planecie.
„Cicha” lekcja muzyki
Czasem istnieją zasady, które można złamać. Muzyka kojarzy się z harmonią dźwięków, dynamiką, głosami instrumentów, a być może nawet z chaosem. Jednak od czasu do czasu warto zerwać ze schematami i spróbować czegoś innego!
4Uczniowie klas 5 przekonali się o tym na jednej z lekcji muzyki. W ramach poznawania instrumentów strunowych uczestniczyli w muzycznym Escape Roomie. Zadaniem każdego z uczniów było indywidualne rozwiązanie serii zagadek, które doprowadziły go do konkretnego instrumentu z grupy chordofonów. Każdy miał przyporządkowany jeden instrument, a zadania były łamigłówkami łączącymi ze sobą między innymi logiczne myślenie, spostrzegawczość i wyobraźnię z teorią muzyki – jako powtórka zrealizowanego wcześniej zagadnienia i historią muzyki – zapoznaniem z grupą instrumentów strunowych.
Dzień Czosnku w Zameczku
Zameczek nas ugościł na ostro…
W dniu 19 kwietnia uczniowie klas pierwszych wybrali się na warsztaty z okazji Dnia Czosnku. Uczniowie pracowali w obrębie swoich klas. Do wykonania były dwa zadania. Coś dla serca, ale przez żołądek i coś dla ducha, bo w duchu zachwycali się nad swym dziełem.
W zimnej i mroźnej Grenlandii
3W piękny, słoneczny, wiosenny poranek klasa III a, dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej, wybrała się w podróż do zimnej i mroźnej Grenlandii. Uczniowie poznali bliżej tę największą wyspę świata. Trzecioklasiści zasypani zostali mnóstwem ciekawostek na temat mieszkańców Grenlandii, jak i zwyczajów tam panujących. Tę niecodzienną lekcję zakończył “słodki konkurs”. Było tak interesująco, że niełatwo było nam pożegnać się z Anarukiem, którego śladami podążaliśmy.
Szkoła Myślenia Pozytywnego – marzec
Tematem przewodnim zadania marcowego były nowe media, pasje oraz zainteresowania. Zadanie udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu Pani Małgorzaty Głazik, Pani Moniki Łukoszek oraz Pana Macieja Mrozka.
Zadanie zostało zrealizowane na lekcjach informatyki. Celem tego projektu było wsparcie uczniów i uczennic w odkrywaniu ich zainteresowań i pasji, zrozumieniu znaczenia zdrowia psychicznego, a jednocześnie wspólna eksploracja świata nowych mediów. Projekt miał na celu poprawę ich umiejętności komunikacyjnych, kreatywności i umiejętności krytycznego myślenia w kontekście technologii. Do projektu zostali zaangażowani uczniowie klas VIII. Głównym działaniem projektu było tworzenie podcastów na wybrane przez uczniów tematy związane z ich pasjami i zainteresowaniami. Podcasty były nagrywane w sali komputerowej i publikowane na stronie internetowej szkoły oraz na platformach społecznościowyc